Мехлем за рани от изгаряне

Всеки, който се интересува и има познания, относно билките или знае методи за лекуване с билки - това е мястото.

Модератор: runner413

Мнениеот damnameneus » 09 Сеп 2005, 10:02

Мехлем за рани от изгаряне

Вземете една глава лук, нарежете я на ситно и я запържете в зехтин, колкото да е покрита добре, запържва се до зачервяване, махнете това от огъня,оставете го да изстине и да покисне така около една вечер, на другия ден прецедете това, сложете прецедения зехтин на водна баня, прибавете на върха на ножа син камък и пчелен восък колкото орех или малко повече за сгъстяване и с лечебна цел :) Така на водна баня се вари около 10 мин. След това се прибира в бурканче и се палзва при рани от изгаряне или от друго, но при рани от изгаряне е много ефикасно. Прилага се, като с мехлема се намазва парче марля, раната се промива, поставя се марлята с мехлема, и се сменя всеки ден.
Аватар
damnameneus
Модератор
 
Мнения: 511
Регистриран на: 03 Апр 2005, 23:47
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот Arhimikus_NA » 15 Сеп 2005, 15:30

Това става със леко синкав цвят, нали? А случайно да трябва да се държи на студено - за предпочитане в камерата или хладилника?
Аватар
Arhimikus_NA
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 286
Регистриран на: 01 Яну 1970, 00:00

Мнениеот debika » 17 Мар 2006, 19:15

МЕХЛЕМ ОТ НЕВЕН

4 препълнени шепи невен/листа,стъбла,цветове/се нарязват на ситно.500 гр. хубава свинска мас се загрява като за пържене и в нея се изсипва невена,попържва се малко,разбърква се и се сваля от котлона.Съдът се покрива и се оставя да престои така един ден.На следващия ден сместа се стапя и се прецежда през тензух.Добре е да се съхранява в хладилник.


Освен за изгаряния този мехлем помага и при разширени вени,незарастващи язви,гъбички по краката дори и при рак на гърдата.
Аватар
debika
Модератор
 
Мнения: 120
Регистриран на: 12 Сеп 2005, 12:12

Мнениеот Cath » 18 Мар 2006, 03:25

мехлема от невен е много добър! ползваме го цялото семейство вече близо 5 години при подобни случаи. направо си е мултифункционален. при ухапвания от насекоми също върши много добра работа. обожавам го, много ми е помагал. така че го препоръчвам на всеки.
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот EliKarim » 18 Мар 2006, 12:19

За Мехлемът от Невен мога да потвърдя казаното, това е изключително лечебен мехлем(стига да не се прекалява с употребата му). При мен е семейна традиция да се приготвя. Препоръчвам го.
Аватар
EliKarim
Модератор
 
Мнения: 781
Регистриран на: 24 Сеп 2004, 19:57

Мнениеот Poison » 19 Мар 2006, 11:25

Виждала съм и на пазара такъв мехлем. Искам да ви кажа че вони ужасно.
Аватар
Poison
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 558
Регистриран на: 29 Яну 2005, 15:01

Мнениеот Cath » 19 Мар 2006, 16:39

е Poison не можем да искаме всичко да е с аромат на полски цветя. важното е, че действа. то и чаят от бял равнец няма вкус на бейлис ама пък има невероятно благотворно действие.
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот Poison » 19 Мар 2006, 19:25

То пък бейлиса е отврат. Ма имах предвид не невена а маста. Отврат. Знам че лекува но е по-добре при приготвяне например да се сложи някаква есенция. Няква аромотерапия да освежи хавицата.
Аватар
Poison
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 558
Регистриран на: 29 Яну 2005, 15:01

Мнениеот debika » 20 Мар 2006, 02:32

в маста не виждам нищо отвратително , посочила съм начин на съхранение , ако не се спази тогава може да стане отвратителна , гранясва , старее и т.н.И за какви есенции говориш , това да не е парфюм на шанел .Тук не говорим за приятно , а за лечебно
Аватар
debika
Модератор
 
Мнения: 120
Регистриран на: 12 Сеп 2005, 12:12

Мнениеот Shadow Mage » 20 Мар 2006, 19:49

I. ЗА НАТЪРТВАНИЯ И ВЪНШНИ ВЪЗПАЛИТЕЛНИ ПРОЦЕСИ

Сварява се ориз. Болното място се налага със сварените зърна, след което се прави превръзка. Последната се сменя, когато се почувства облекчение.

II. ЗА ТРУДНО ЗАЗДРАВЯВАЩИ РАНИ

Лечебният мехлем се приготвя от:
50-60 гр. истинска дъвка на зърна
100-120 гр. домашно масло
половин човешка длан пчелен восък

На много бавен огън тези компонентисе разтапят (всички едновременно) и се бъркат непрекъснато с дървена лъжица до получаването на еднородна смес, без да се допуска запържване, след което се налива около 200мл студена вода и сместта се разбърква добре, докато започне да се втвърдява. Водата се отделя на повърхността и се излива. Отново се налива вода и цялата процедура се повтаря 9 пъти. Накрая сместта се оставя да се втвърди.
НАЧИН НА ПРИЛОЖЕНИЕ:
Раната се промива с дезинфекционен разтвор, а най-добре да постои в билкова баня (хладна запарка от смрадлика). Раната се оставя да изсъхне от влагата, след което се поставя марлена превръзка с нанесен на нея сло от мехлема. Превръзката се сменя всеки ден. При тази манипулация отделената в/у раната гной задължително се почиства.
The many men, so beautiful
And then all dead did lie
And a thousand thousand slimpy things
lived on and so did I.. :)
Аватар
Shadow Mage
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 327
Регистриран на: 19 Фев 2005, 15:17
Местоположение: Sliven

Мнениеот Poison » 25 Мар 2006, 17:24

И тетра.
Аватар
Poison
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 558
Регистриран на: 29 Яну 2005, 15:01

Мнениеот ilusia » 01 Юни 2006, 11:28

Много е полезно :)
Какви сте щастливци за семейството си.... аз питам майка ми имаме ли син камък... за какво ти е та за какво ти е и аз " ъъъъъ мамо... интересно ми е как изглежда" :mrgreen: :P
Малко ще нагарчам с цвят на кръв
Аватар
ilusia
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 923
Регистриран на: 07 Апр 2006, 14:28

Мнениеот wal4iza » 01 Юни 2006, 16:43

вместо мас да не мирише се ползва бебешки ваз,елин
имса сащото деиствие,но не гранясва ио пак в хладилникаи не слагаите есензия алергии се полу4ават.
Аватар
wal4iza
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 61
Регистриран на: 21 Май 2006, 11:23


Назад към Билки - Лекуване

cron
  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 3 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 3 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 25 Апр 2024, 19:08 е имало общо 565 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта