Бръшлян ?

Всеки, който се интересува и има познания, относно билките или знае методи за лекуване с билки - това е мястото.

Модератор: runner413

Мнениеот B-L-O-T » 31 Юли 2007, 16:44

Дайте информация (главно окултна) за бръшляна .
100 Каба Гайди
Аватар
B-L-O-T
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 1257
Регистриран на: 13 Май 2006, 06:45

Мнениеот Lanukio » 31 Юли 2007, 21:19

Има вярване,че китка бръшлян носи на булката късмет.

Много лоша слава има и бръшлянът: смята се, че той вреди на семейния живот: един вид, в дома, в който отглеждат бръшлян, мъжът почва да пие и хойка, а накрая и съвсем изчезва в неизвестно направление. Истина ли е това? Не съвсем. Енергетиката на тези растения наистина е доста студена, а ако семейните отношения така и така не са кой знае колко горещи, бръшлянът може да провокира скъсване на отношенията, и обратното, ако страстите са нагорещени, бушуват емоции, то бръшлянът няма да разделя, а напротив, ще стане хранител на семейното огнище.

В Дионисиевия мит, за да изведе майка си Семела от подземното царство, богът дава на Хадес бръшлянова клонка. Одисей, когато влиза в подземното царство, също държи в ръката си клонка от бръшлян. По този начин им се осигурява безпрепятствен достъп до долния свят, а в същото време им осигурява и магическа защита ри прекосяване на границата между световете.

Опасаният около кръста бръшлян може да се приеме като атрибут на женската хитрост за запазване на девствеността.

Растението се използва за лечение, но много предпазливо, защото е отровно. Употребява се за приготвяне на мехлеми за облекчаване на страданията при кожни заболявания.Бръшлянът олицетворява прераждането и възстановяването. В традициите на европейските народи той е бил възприеман в двойка с бодливата зеленика (бръшлянът изразява мъжкото начало, а бодливата зеленика – женското). Неговата издръжливост и прилепчивост, способността му да се запази вечно зелен, символизира вечната способност на живота да продължава.Бръшлянът се използва за символично построяване на арка, която свързва смъртта с прераждането, показвайки, че това, което изглежда край, не е нищо друго, освен ново начало.

Бръшлян – символизира здраве и дълголетие и е особено лековит, когато расте по храмове. При епидимични болести се носи като амулет. Неговите цветя украсяват сватбеното знаме в Югозападна България. Правят и венци от бръшлян и коприва, през които на Гергьовден цръкват малко мляко и го заключват с катинар против магия; символизира безсмъртието.

Атрибутите на Дионисий са змия, бръшлян и лоза.


Информацията е от различни източници, не гарантирам за достоверност.
В тези два реда
няма нищо умно.
Аватар
Lanukio
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 201
Регистриран на: 24 Май 2007, 00:07

Мнениеот B-L-O-T » 01 Авг 2007, 09:57

Благодаря . Усети се че е от различни източници защото в едното писяние се казва че символизира женската хитрост а в друго мъжкото начало които са на голямо разстояние едно от друго .
100 Каба Гайди
Аватар
B-L-O-T
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 1257
Регистриран на: 13 Май 2006, 06:45

Мнениеот EliKarim » 08 Авг 2007, 19:40

Често употребяван при съвременната Уика. Мисля, че по-скоро символ на Богинята майка. Чувала съм и идеи за това че петовърхите листа символизират петте елемента, пентаграм, земя, въздух, вода...и т.н.
Аз смятам, че това не е точно така. По-скоро бръшляна до сега съм свързвала с подземния свят, и съм скептично настроена когато в дом на младоженци расте бръшлян. У дома имам... Смятам обаче, че носи късмет единствено на жените при ритуалната работа. Растението притежава тайнствени сили, умее да съживява и възкресява нещо загубено.
В астрологията съответства на Сатурн и земя, някъде четох че и на Венера. Жезлите на много от Олимпийските Богове например са изобразяване обвити в бръшлян. При употреба са нужни само листата.
От гледна точка на медицината : Съдържа до 5% хедерасапонин С, агликон, на който е тритерпенът хедерагенин Освен това съдържа флавоноловия гликозид рутин, хлорогенова и кафена киселина, скополин, дъбилни вещества, смоли, пектин, каротен и др. Има отхрачващо действие, втечнява бронхиалния секрет. Има изразено противовъзпалително действие. Външно за укрепване на косъма(в тази област козметиката). Прави се студен извлек, като 1/2 чаена лъжичка ситно нарязани листа се заливат с 250 см3 студена вода и се оставят да киснат 8 часа. Тази доза се употребява за 1 ден.
Аватар
EliKarim
Модератор
 
Мнения: 781
Регистриран на: 24 Сеп 2004, 19:57

Мнениеот B-L-O-T » 09 Авг 2007, 17:34

"Има отхрачващо действие, втечнява бронхиалния секрет. Има изразено противовъзпалително действие." - За да облекчи тези неща пие ли се ? Ако да каква доза ?
100 Каба Гайди
Аватар
B-L-O-T
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 1257
Регистриран на: 13 Май 2006, 06:45

Мнениеот Cath » 16 Сеп 2007, 00:02

макар че информацията на Lanukio е доста изчерпателна, бих могла да добавя, че бръшлянът е символ на безсмъртието, на вечно умиращата и възкръсваща природа, и заради това е често срещан атрибут на умиращи и възраждащи се богове (споменахме вече Дионис). в погребалната практика на българите, бръшлян се слага при главата на мъртвеца, а при помен - върху житото, като надежда както бръшлянът се възражда, така да се възроди и душата. тези му функции го правят и предпазна билка - от клонките на бръшляна са се правили малки кръстчета, които са се носили против болести, и най-вече при риск от епидемия.

колкото до това как се консумира - утре ще си проверя в дебелите книги и ще пиша.
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот runner413 » 24 Дек 2007, 15:49

Да бръшляна има отхрачващо и противовъзпалително действие , както и вречнява бронхиалния секрет.При вътрешна употреба от бръшляна се прави студен извлек като с 250 милилитра студена вода се залива половин чаена лъжичка ситно нарязани листа от бръшлян и се киснат в продължение на осем часа.Получената течност се употребява веднъж дневно.
А при външна употреба помага за заздравяване и укрепване на косъма.
I don't play your rules I make my own!
Аватар
runner413
Модератор
 
Мнения: 709
Регистриран на: 26 Май 2007, 18:09
Местоположение: Отвъд хоризонта


Назад към Билки - Лекуване

cron
  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 6 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 6 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 25 Апр 2024, 19:08 е имало общо 565 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта