Билките.

Всеки, който се интересува и има познания, относно билките или знае методи за лекуване с билки - това е мястото.

Модератор: runner413

Мнениеот runner413 » 24 Дек 2007, 17:48

Билките са били познати на хората още преди хиляди години и са ги използвали за не по-различни цели отколкото ние днес.Важно е да се знае че билките не се берат по всяко време на годината , месеца и денонощието , тъй като през всяко различно време те имат различни свойства и различна концентрация на лечебните вещества.Необходимо е да се знае, че самото бране, с малки изключения, трябва да се извършва в сухо и слънчево време сутрин след вдигане на росата. Растения, които са брани росни и след дъжд, при сушене почерняват или бързо се запарват и мухлясват.
Трябва добре да се познават отровните растения. При бране на отровни билки не бива да се пипат очите, устата, носът, ушите и други части на тялото с ръце, а след привършване на събирането те трябва добре да се измият със сапун. Деца не бива да се занимават с бране на отровни билки. Отровните билки се берат отделно от неотровните , за да се избегнат силни натравяния и алергични реакций. Билките не се скубят и късат, а се режат с нож или ножица, като се отрязва само тази част, която се използва(листата , цветовете..).Билките ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да се сушат на сянка , а не на слънчеви места.Също така трябва да се сушат на сухи и проветриви места , за да не мухлясат.Ако набраните растения се изсушат правилно те нетрябва да са мухлясали или почернели,Това гарантира запазването на техните полезни вещества.След като са добре изсушени билките се съхраняват в хартиени торби или буркани на сухо и проветриво място.
Сушенето на стръковете:
Стръковете представляват стъблата заедно с листата и цветовете. Те се събират като се отрязват на разстояние 20 см. от върха на стъблото.След събирането стръковете се навързват на китки или за да не се запарват.Стръковете се смятат за изсушени, когато стъблото при превиване не се огъва, а се чупи. След сушенето се преглеждат почистват се от ненужни остатъци и боклуци и се опаковат.
Бране и сушене на листа:
Брането на листата при някои растения може да продължи през цялото лято, но най-подходящо (с малки изключения) е времето на цъфтежа. Берат се ръчно цели листа или отделни листчета от сложния лист със или без дръжки и се събират в кошници без да се притъпкват , мачкат или късат.Нетрябва да се берат замърсени, изсъхнали, наядени, пожълтели или с други повреди листа , както и такива върху който различни паразити са снесли яйцата си.Трябва да се внимава листата на едни растения да не се смесват с листата на други.След събирането листата се почистват от боклуците и ненужните примеси.
Бране и сушене на цвят:
Цветовете се берат през различни фази от развитието им. Сложноцветните обикновено се събират в началото на цъфтежа. Не се берат прецъфтели, пожълтели, наядени, изсъхнали или замърсени цветове. Самото бране става ръчно, като цветовете се слагат в кошници или кошове рехаво, без да се притъпкват , защото при сушенето те почерняват и стават негодни за употреба.Както и при другите растения и при тези трябва да се внимава цветовете на едни растения да не се смесват с цветовете на други.Обраните цветове предварително се почистват и се сушат обикновено при 35-40 градуса С, след което се преглеждат и отново се почистват от различни примеси, като пръст, стъблени части, пъпки, наядени и изсъхнали цветчета и др.
*Бъза, на морския пелин и равнеца след изсушаването се стриват през решето или се изчукват, за да опада цветът.Цветовете на липата и лайката се изчистват от пращеца, който се отделя при сушенето. Цветовете се опаковат в книжни торби и се пазят в сухи, сенчести и проветриви помещения.
Бране и сушене на пъпки:
Брането на пъпките трябва да започне когато те се разпукват , защото тогава те са най – богати на хранителни, смолисти и балсамни вещества.Когато в пъпките се появи зеленина това е знак че те трябва да спрат да се берат.А когато започнат да сепоявяват светли ивички между покривните им люспи трябва да започне тяхното бране.
I don't play your rules I make my own!
Аватар
runner413
Модератор
 
Мнения: 709
Регистриран на: 26 Май 2007, 18:09
Местоположение: Отвъд хоризонта

Назад към Билки - Лекуване

  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 2 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 2 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 25 Апр 2024, 19:08 е имало общо 565 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта