Мехлем за изгорено

Всеки, който се интересува и има познания, относно билките или знае методи за лекуване с билки - това е мястото.

Модератор: runner413

Мнениеот uvella » 17 Юни 2009, 08:20

... от огън, основа, киселина, слънчево изгаряне; помага при вторично зарастване на рани. Изпробван е при варикозни язви (при варикозни вени) - "вдига" дъното и "свива" раната.
Ако се намаже веднага след изгарянето, не остава дори белег. Не се превързва отгоре (зависи къде е изгореното - може да се сложи чистя марля, след като се намаже)

Необходими продукти за доза:
олио ок.250 гр;
жълт кантарион - стръкове (пресни)- един наръч
бъз (свирчовина) - зеленото лико, между кората и сърцевината
тамян 5 гр
мастикс (медицинска дъвка) - в аптиеките 5 гр
пчелен восък - кибритена кутийка
1/2 ч.л. захар

Приготвяне:
Стръковете жълт кантарион се нарязват и накисват в олиото. Престоява на тъмно и хладно 40 дни, след което се прецежда. Ползва се само олиото (масления извлек). Мярката е - за доза - 1 бурканче от бебешко пюре.
Преди да се пристъпи към направата на мехлема, се обелва ликото от бъзето (желателно - набрано същия ден; да не е престояло повече от 1 ден, иначе не може да се свали), около две шепи (изглежда като рехава объркана прежда).
Олиото се изсипва в по-дълбок съд, да се затопли на огъня. Последователно, при непрекъснато бъркане (с дървена лъжица) се слагат: тамяна (5 гр), мастикса (5 гр), пчелния восък (1 кибр.кутийка). Преди да се сложи всяко следващо, предното трябва да се разтопи (с изключение на тамяна, който не може да се разтвори напълно).
Накрая се "запържва" бъзето. Внимавайте, когато го поставяте в олиото - възвира изведжън, ако ви е малък съда, може да прелее. Бърка се, докато бъзовото лико започне да покафенява. Маха се сместа от огъня и се слага захарта, разбърква се. Преди да изстине напълно , се прецежда през цедка в буркачне. След като се стегне, се оставя в хладилника. Може да се ползва няколко години.

Моя ритуал :
Бера кантариона на Еньовден (24 юни), а мехлема го правя на Богородица (8.август). С годините, от само себе си, стана ритуал - преди Богородица отивам на черква - за изповед и благословия. Точно преди да започва да "забърквам" мехлема, си казвам едно "Отче наш", призовавам авгелските сили да ми помогнат , да дадат своя принос в енергизирането на мехлема, да е за добро, да помогне на повече хора, за лоши изгаряния и рани...редя молитви и наричания - със свои думи, както ми идват отвътре.
Веднага, щом започне да привършва мехлема, правя нов. Тъй като дълги години го розва цялата фамилия и давам на всеки познат при поискване, установявам, че действието му е много по-широко - не само за изгорено.
В началото го ползвах само по казаното предназначение - изгорено от допир с нещо мн.горещо. После, по пътя на пробата: действа при слънчево изгаряне, "работи" при изгаряния с основа и киселина; намазан върху загнояла порезна рана , издърпва гнойта, направо я "изцежда" отвън; използван е при варикозни язви (това не съм го препоръчвала аз, ама ми казаха, че бързо "свива" и "вдига" раната); помага и при синини по тялото - "пожълтяват" и изчезват по-бързо.
Ако се намаже веднага изгореното, не оставят белези. След намазване не се превързва се внимава да не се изтрие колкото се може по-дълго време.

За почистване на раната:
Два варианта, според особеностите на раната - промива се или с отвара от руй (кукувица прежда), или с марличка с мехлема. После се нанася нов мехлем. И не се връзва (желателно е, действа по-бързо).
Хармония!
Аватар
uvella
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 71
Регистриран на: 03 Юни 2009, 06:46

Мнениеот Anselma » 12 Дек 2009, 12:32

Много интересна рецепта и смятам да я опитам! :)

Малко ме учудва ликото от бъз. Бъз плодове и цветове съм ползвала, но лико - не, а и не се ли поврежда растението така. Знаеш ли нещо повече за това лико?
Anselma
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 29
Регистриран на: 29 Ное 2009, 23:05

Мнениеот uvella » 13 Дек 2009, 09:32

Зная това, което ми трябва - работи. Лекува. Безотказно. Петнадесет години правя мехлема, с тези съставки.Така ми е казана рецептата и показана направата.
При мен работи и без да търся отговор на "защо". Ако на теб е необходим - търси отговора на своето "защо".
Нищо не съм спестила от съставките, рецептата е пълна (това го казвам, защото май е модно в МГ, да се дават нещата половинчато). Що се отнася до "повреждането" на растението бъз - клонките, които предварително съм откършила и чието лико обелвам... нещо не схващам питането ....като да ги лепна обратно на дръвчето ли, да ги садя ли...
Хармония!
Аватар
uvella
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 71
Регистриран на: 03 Юни 2009, 06:46

Мнениеот anakonda79 » 13 Дек 2009, 10:18

Рецептата е много интересна и смятам да я пробвам, но не разбрах само колко лико от бъз трябва да се сложи за даденото количество мехлем?
skype: mariq123489
Аватар
anakonda79
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 36
Регистриран на: 08 Дек 2009, 21:24
Местоположение: България

Мнениеот Anselma » 13 Дек 2009, 12:08

uvella, не се ядосвай. :)

Ясно, значи не знаеш.
Anselma
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 29
Регистриран на: 29 Ное 2009, 23:05

Мнениеот anakonda79 » 15 Дек 2009, 17:50

И пак да попитам за грамажа на ликото от бъз защото 2 шепи е много образно казано. Ако го понамачкам малко в шепите ми ще се събере много. За това те моля ако е възможно да напишеш колко е в грамове?
skype: mariq123489
Аватар
anakonda79
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 36
Регистриран на: 08 Дек 2009, 21:24
Местоположение: България

Мнениеот uvella » 17 Дек 2009, 08:50

И през ум не ми е минавало, да меря грамаж... Едва ли са били познати мерките и теглилките и на този, който е сътворил мехлема.
Описах външния вид на ликото (което дава представа за приблизителна плътност) и обема. Грамаж - като набера сл.година билките, дали пък да премеря ликото..... От какъв зор?! :mrgreen:
Хармония!
Аватар
uvella
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 71
Регистриран на: 03 Юни 2009, 06:46

Мнениеот Cath » 12 Юли 2010, 08:57

Мисля да пробвам този мехлем. Стига да се оправи достатъчно времето, че човек да може да си набере сухи билки! Ще докладвам за резултата.
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот Luxe0n » 18 Авг 2010, 19:28

Ще го пробвам този мехлем. Дано да има резултат.


Изображение
Nothing is impossible
Аватар
Luxe0n
 
Мнения: 4
Регистриран на: 18 Юли 2010, 11:10
Местоположение: Стара Загора


Назад към Билки - Лекуване

cron
  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 2 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 2 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 21 Апр 2020, 01:19 е имало общо 540 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта