Тук искам да уточня някои неща във връзка с езическите храмове и култови места. В Уика преди започването на обред се прави отваряне на кръга, което въпреки че включва описването на кръг около олтара не е същото по смислово значение с този обред в Церемониалната магия сега ще изясним защо. В церемониалната магия с християнска насоченост /тук влизат и черномагическите обреди/ функцията на кръга е предпазна, да не може в него да влезе нещо, някакъв дух, демон и т.н. При уика кръгът се оформя, за да очертае едно свещено пространство, където да се извърши обреда и да се почетат боговете. Тъй като в днешно време функциониращ езически храм доста трудно може да се намери - освен ако не сме в Индия - се е стигнало до необходимоста да се създава храмово пространство, което да е обредно чиста преди започването на всяко действие. В древните обреди също има образуване на кръг - описал съм в жертвените обреди, че около олтара се обикаля и се поръсва с осветена вода /не осветена от църква, а чрез изгасянето в купата с водата на въглен от олтарния огън/. Освен нормалното образуване на подобно свещено пространство по нашите земи са запазени също и много древни светилища, които при важни случаи също могат да бъдат посетени. Най-често езическите храмове са изграждани до някаква природна енергийна точка, като разликата им от християнските се състои в това, че се цели не обуздаването на енергията, а нейното засилване и излъчване, това обаче за доста от непосветените и неумеещите да боравят с канализирането на силата би могло да е опасно и даже страшно. Най-често повечето храмове са били на големи скали, до вековно дърво, до извор или в пещера - места с изначална природна сила. Тук искам да ви представя и няколко от най-известните подобни храмове по нашите земи.
Например храмът на Орфей до село Татул - храмът е уникален, древната част е скалното възвишение, а впоследствие отдолу е бил построен и античен храм, каменното корито на върха е с обредни функции, а оттам се вижда цялата долина, свързано е с почитане на слънцето, на бога, който е рожба на Майката, като коритото символизира и утроба и раждане.

Други места които са много интересни са безспорно храмът на Дионис - Перперикон. Там ако отидете има една скала в голямата зала, в скалата са издълбани стълбички и се качвате на върха, качете се там и направете водно възлияние в чест на Слънцето, нещо страхотно и проверено от мен.

Освен тези места друго страхотно място е тракийският храм в Старосел, това място има такова излъчване, че и до ден днешен виждате как пред входа има купичка с вода в която идващите оставят цветчета в знак на почит, отвън пред храма има камък, считан някога за олтар на Дионис, до него в дупка всички посетители оставят по монета - обичай, останал от времето на предците ни, една жертва и почит.

Това е един бегъл преглед на святи места из страната ни, които имат дълбоко смислово значение, например храмът в старосер е идеален кръг, камъните на стените са точно под ъгъл 90 градуса един с друг, веднъж годишно по зимното слънцестоене слънцето оглява вътрешната част на храма, археолозите не знаят как се е осветявало вътре, няма следи от опушване.
Надявамсе че информацията е била полезна и дано доведе размисли.