Златните стихове на Питагор

Лунната магия е една типична магия привличаща повечето жени-вещери, а и не само тях. Тук ще намерите отговорите на въпросите, които Ви интересуват.

Модератор: damnameneus

Мнениеот damnameneus » 07 Фев 2007, 09:08

ЗЛАТНИТЕ СТИХОВЕ
на Питагор


Предлагам ви едно интересно четиво, което не съм виждал на български и си направих труда да го преведа, тъй като смятам, че е нещо ценно за доста хора. Това са златните стихове на Питагор, и тъй като Питагроейството наследява доста орфически идеи и ги препредава в една друга среда, за всички тези от нас, които се занимават с античните вярвания и практики, смятам че ще бъде интересно ад имат под ръка и препоръките на един велик учител какъвто е бил Питагор.

ЗЛАТНИТЕ СТИХОВЕ
на Питагор


Преди всичко почитай безсмъртните богове, съблюдавай
старшинството им съгласно закона, и верен бъди на клетвата си,
славните герои , подземните демони почитай по закона,
майка си и баща си уважавай, оказвай внимание на близките си,
с тези които превъзхождат по доблест останалите, поддържай дружба.
Старай се да бъдеш полезен на хората и следвай съветите.
Не обиждай се, доколкото можеш, на приятел за дребната грешка:
Където, както е известно, има необходимост, там има и възможност.
Всичко това така запомни. И не се отдавай на лакомия,
сънят си ограничи, научи се да обуздаваш гнева и желанието,
не върши нито сам, нито заедно с други срамни дела,
Нека –преди всичко – твой главен съдия бъде съвестта ти.
Бъди винаги, в думи и дела справедлив
и старай се никога да не се държиш безразсъдно,
запомни, че е неотменим краят за смъртните,
и че богатството ту нараства, ту намалява;
Смъртните по волята на боговете могат бъдат подложени на страдания,
ропотът си срещу съдбата смири, какъвто и да е твоят жребий,
и постарай се да си намериш утешение, ако можеш.
Помни, че честните хора са подложени на по малко несгоди.
Много хора слушат и добрите и лошите разговори,
не изпитвай сляпа вяра, но и не оставяй без внимание,
не се дразни, когато разбереш, че приемат лъжата за истина.
Това, което ти казвам, се старай винаги да изпълняваш:
Вяра да нямаш на този, чиито дела и слова са ненадеждни,
сам ти говори, което сметнеш за най-доброто.
Преди да направиш нещо помисли, за да не излезеш глупак.
Бедните доста често се държат неразумно,
ти прави само това, за което няма да съжаляваш.
Не се занимавай с неща, от които не разбираш,
изучавай това, което е нужно, и животът ти ще бъде прекрасен,
Недей да скъперничиш, когато става въпрос за здравето.
Най-важно е да съблюдаваш мярка с всичко - с храните и напитките
И в упражненията за тялото, и мярката да е дотам, че да не бъде в тежест.
Старай се да водиш живот скромен и чист.
Пази се от действия, предизвикващи завист.
Не допускай непремерени разходи, като тези с бедна душа,
но недей и да скъперничиш. Основата на всичко е мярката.
Всичко обмисляй още от начало, за да не е лош резултата.
да не се отдаваш на успокоителен сън,
без да си спомниш отново за всяко днешно дело:
В какво си се провинил? Какво можеш да свършиш?
И какво не си изпълнил?
Всичко ти да обмислиш, започвайки от началото и после
радвай се за добрите дела и укорявай се за лошите.
Така постъпвай и разбери, към какво трябва да се стремиш,
така ще намериш пътя за достигане на божествените качества.
В името на клетвата дадена ни от открилия ни четворицата,
непресъхващ източник на живота. Захващай се за работа,
след като си се помолил на боговете за нейното завършване. Помни,
така ще постигнеш знание за устройството на мирозданието на безсмъртни и смъртни,
Кое е преходно и кое неизменно,
всичко ще познаеш, доколкото е възможно, единството на природата,
ще оставиш настрана мислите пусти и скритото ще откриеш.
Ще ти стане ясно, че нещастните хора носят страдания
те самите са слепи и глухи, въпреки че им е достъпен,
пътят на съвършенството, и малко от тях знаят спасението от бедствията.
Тази нещастна участ лишава смъртните от разсъдък,
злата съдба ги блъска от място на място.
Скритият раздор, присъщ на тези хора, заедно с бедите,
ги погубват. Не ги предизвиквай, но ги избягвай, съгласявайки се.
Зевсе, отче! Наистина би ни опазил от бедствия,
ако разкриеш във всеки природното висше начало!
Ти обаче бъди твърд: божествено е потеклото на смъртните,
това им вещае, открива им всичко свещената природа.
Ако това не ти е чуждо, ще изпълниш тези заръки,
душата си ще исцелиш и от множество бедствия ще се избавиш.
За ястията, оставете тези, които указах в очищенията
и в избавление на душата, към всичко се отнасяй с размишление
и се води от чисто знание - най-добрият водач.
за да можеш, напускайки тялото, да се възнесеш в свободния ефир,
да станеш нетленен и вечен и смърт не познаващ бог.
Аватар
damnameneus
Модератор
 
Мнения: 511
Регистриран на: 03 Апр 2005, 23:47
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот B-L-O-T » 07 Фев 2007, 09:58

Това е стереотип изписан в точни закони . . . Не ми хареса


Wizard: Човече, ти освен да пишеш какво ти харесва и какво не, друго няма ли да кажеш? Честно казано мен изобщо не ме вълнува, а подозирам, че и другите са на същото мнение, ти какво харесваш и какво не. Следващият път ще читам подобен пост за СПАМ!
100 Каба Гайди
Аватар
B-L-O-T
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 1257
Регистриран на: 13 Май 2006, 06:45

Мнениеот damnameneus » 07 Фев 2007, 13:20

Ами смятам за нормално Питагор и неговата мъдрост да не се нрави особено на един седемнадесет годишен младеж. :roll:
Аватар
damnameneus
Модератор
 
Мнения: 511
Регистриран на: 03 Апр 2005, 23:47
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот B-L-O-T » 07 Фев 2007, 20:59

Уизарад - изказах мнение с обосновка . Беше ми казал като изказвам мнения да пиша и какво ме е накарало да го напиша . Еми ето ти мнението ето ти и причината . Какъв ти е проблема ? Че ако не може да се изкаже мнение по това писание и не искате да се направи дискусия защо го поствате ?

Дамнамениус - престани с тези години ,че ми става смешно . Някоко човека на по повече от 30 години също не им е харесало . На тях няма да можеш да им кажеш нищо за годините . . .

Проблема не мисля ,че е това на колко години съм това ,че не ми харесва нещо което вие боготворите . Който не е с мен е срещу мен . Примитивно мислене хора , примитивно . . . ! !
100 Каба Гайди
Аватар
B-L-O-T
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 1257
Регистриран на: 13 Май 2006, 06:45

Мнениеот damnameneus » 07 Фев 2007, 21:06

Хубаво е да се коментира нещо, но ако ще тръгне всеки да си казва това ми харесва и онова не, ще стане като на женския пазар, без да се обиждат дамите. Нека коментарите са по темата, а не някви хвърчащи мненийца...
Аватар
damnameneus
Модератор
 
Мнения: 511
Регистриран на: 03 Апр 2005, 23:47
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот B-L-O-T » 07 Фев 2007, 21:15

Съгласен - нека я направим тази дискусия .

Аз виждам ,че той възхвалява стереотипите . Той дава заповеди - Прави това не прави това . . . без никакви обосновки . Чета и се опитвам да намеря някакви доказателства за това което казва Да правим И Да не правим ,но не ги отркивам . . .
Един от 10ките примери е - Старай се да водиш живот скромен и чист.
Ако има някакви допълнения към този текст който си пропуснал да постнеш го направи . . .
100 Каба Гайди
Аватар
B-L-O-T
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 1257
Регистриран на: 13 Май 2006, 06:45

Мнениеот Cath » 07 Фев 2007, 23:07

Аз ли съм извратена или и на вас ви е забавно при подобни случаи?
На пръв прочит ВСЕКИ би си направил една много нетрезва асоциация с християнските писания. дали на съзнателно или подсъзнателно ниво, вече е субективно. на B-L-O-T например най-ярката асоциация му е била вероятно със 10те божи заповеди. от там са и определения като "стереотип", "заповеди", и желанието да намери някакви доказателства. примера който е дал също ме навежда на тази мисъл:

Старай се да водиш живот скромен и чист.

на вас как ви звучи? предполагам също, както е прозвучало на B-L-O-T. и в крайна сметка всички си задават въпроса : ЗАЩО?
това на пръв поглед. точно заради това и не желаят да си отговорят на въпроса, и всичко приключва с първия поглед.
на мен също ми прозвуча много заповеднически първите няколко реда. само че аз не само чета, аз осмислям прочетеното. Питагор е бил един меко казано доста умен човек и то не само за времето си.

B-L-O-T имам няколко въпроса конкретно към теб като начало, които е хубаво да си зададеш:
Дай ми определение за стереотип?
Защо са ти допълнения към текста?
И 10ки примери на какво?

А сега нека бъдем така любезни да направим много скромен анализ на текста ( много скромен, защото е доста късно и сме малко уморени ). Питагор не издава заповеди, това са по скоро съвети, препоръки, предаване на собствената мъдрост. доколкото успях да забележа думата "трябва" я има на едно единствено място, а контекста е "разбери, към какво трябва да се стремиш". съвсем логично! целта на всеки, а още повече на всеки окултист, е да разбере какво иска, за да може да го постигне и така да намери "пътя за достигане на божествените качества".
колкото до стереотипите, не бих нарекла общоизвестните факти стереотипи. какво наричам "общоизвестни факти"?
примери:
-верен бъди на клетвата си
-Нека –преди всичко – твой главен съдия бъде съвестта ти
-запомни, че е неотменим краят за смъртните
-Вяра да нямаш на този, чиито дела и слова са ненадеждни
-Основата на всичко е мярката.

Тези "стереотипи" ли имаме предвид? аз си направих труда да проверя бегло кога е живял Питагор, само за да проумея, точно от къде е "преписвал" ( ако позволите така грубо да се изразя ). Питагор е роден 582 пр.н.е. и е умрял 496 пр.н.е. милата уикипедия ми даде и едно още по ясно обяснение защо ви е толкова неприятен текста, който обсъждаме. а именно: "След изчезването на движението Питагореизъм, то отново се появява под формата на религиозно-мистическо учение през 1-2 век пр.н.е., и се смята, че е оказало влиание на възникналото по-късно християнство."

И сега нека да разгледаме и фразата "Старай се да водиш живот скромен и чист."
Само че това няма да го правя аз. за мен няма абсолютно нищо нелогично в желанието за подобен живот. просто прекалено много хора смятат, подчертавам смятат, че не обичат християнството, и заради това ги плаши думата "скромен". защото не я познават извън нейният християнски "стереотип".

не се сдържам накрая - стереотип идва от гръцкото stereos - твърд, и typos - отпечатък. незнам за вас, но на мен Златните Стихове, действително ми оставиха твърд отпечатък в съзнанието. рядко можеш да прочетеш нещо толкова концентрирано. така че B-L-O-T наистина е прав!
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот B-L-O-T » 08 Фев 2007, 06:37

Кат - веднага отговарям на 3те ти въпроса

1. - Общоприето,стандартно разбиране,поведение на/към дадено нещо .
2. - Може би там ще има доказателствената част която ще покаже аргументите си които ще подкрепят написаното
3. - Примери за стереотипи и заповеди без обосновка


(браво КАТ - ти си от онази мислеща част която си е задала въпроса "ЗАЩО?". Не приемайте нищо за чиста монета - съмнявай се и ще успееш :wink: ! )
100 Каба Гайди
Аватар
B-L-O-T
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 1257
Регистриран на: 13 Май 2006, 06:45

Мнениеот Cath » 08 Фев 2007, 16:03

но драги, въпросите ми бяха чисто реторични, предназначени за теб самият. а доказателствената част, която ти така целеустремено искаш да ти бъде ДАДЕНА - това е живота. такива неща не се дават, те са изживяват, самоосъзнават и т.н. точно заради това стиховете са Златни - защото не те занимават с доказателствена част, а са просто изводите, които всеки рано или късно прави в живота си за живота си.
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот damnameneus » 08 Фев 2007, 21:35

Още малко информация, която съм подготвил, относно питагоризма и други нещица.

Питагор и исорията на Хипатия

Питагорейското учение и личността на Питагор предизвикват постоянен интерес и винаги са го предизвиквали. С тази философска школа са свързани много повече мистерии и загадки отколкото с всяка друга антична школа. Питагореизмът е възникнал по-рано от школите на Платон и Аристотел. Школата е основана в Кротон и е разпространила влиянието си в цяла Южна Италия. Тя е просъществувала до антипитагорейското избухване, завършило с палежа на дома, където са се провеждали събранията на питагорейкската община. След това последователите на Питагор са били принудени да бягат в други градове в Италия и Гърция. Последните сведения за питагорейци са от края на 5-ти началото на 6-ти век.
Не са съхранени съчинения и писания от Питагор и от неговата школа. Съгласно традицията Питагор не е записвал учението си, а го е предавал във формата на устни наставления. Най-древните сведения свързват с Питагор идеята за метемпсихозата или прераждането, редица житейски препоръки, както и доста древни религиозни предписания, също и обяснението на същността на предметите посредством численни съотношения, изразяващо се с формулата „всичко е число”. Преките свидетелства са само за учението за метемпсихозата: душата извършва т.нар. падение от висшия свят, преживява няколко човешки живота, които се различават по степента на праведност и по ранга на новото въплъщение и след това се връща към първоначалното си състояние. Учението за преселението на душите само по себе си не е ново, ново е разбирането, че прераждането /реинкарнацията/ изкупва предни грехове и че душата, преминавайки през верига от въплъщения, носи бремето на индивидуална отговорност, и докато не се очисти не преминава във висшето си изначално състояние.
Централната идея на древното питагорейско учение е идеята за уподобяването на човека с божеството, като тази му черта го свързва с орфическата представа за човешката същност.
Тъй като за питагоризма божеството се считало за духовна същност, неговото почитане се състояло в нравствена дейност. На Божеството не са принасяли жертви, то е било почитано с възможно най-доброто според тях, с безмълвна молитва. Това от своя страна не изключва обаче култа на останалите божества, хероите и деймоните, на всеки от които следва да се отдава почит по определен начин. Древните питагорейци са практикували и редица магически практики. Посредством очищения и други обреди са смятали, че човек може да се удостои с възможността да общува с боговете.

"Златните стихове на Питагор" се отнасят към мистичната питагорейска литература и представляват компилация от откъси, съдържащи питагорейски препоръки от времената на древния Питагоризъм. Най-ранният автор при когото се среща цитат от „Златните стихове” е Хрисип (III век пр. н.е.). Названието "Златни стихове" първо се среща при Ямблих (IV век н.е.).

„Златните стихове” се отнасят към една литература наречена гносеологическа. В древността са били разпространени цели сборници с подобни афоризми, мнения на философи, отговори на различни въпроси. Целта на тази литература е била от една страна педагогическа, от друга самопознавателна.

В в първата половина на V век от н.е. Хиерокъл е написал коментар към „Златните стихове”. Хиерокъл е живял в Александрия, където и открива александрийско направление на неоплатонизма. Коментарът на Хиерокъл може да бъде намерен, незнам дали на български дали го има, но тъй като е доста дълъг, не мога да отделя времето да преведа 70-80 стр от руски.
След Амоний Сакас, учителя на Плотин, който е развивал дейността си в първата половина на ІІІ. Век, нищо почти не е известно за дейността на философите в Александрия до V век. Първата известна фигура свързана с философията, която се появява тогава е Хипатия, за която си заслужава да се разкаже.

Хипатия е една от последните ярки личности на античната езическа философска и научна мисъл. Тя се е занимавал с математика, астрономия и философия. Дъщеря е на математика Теон Младши, преподавател във висшата школа към Александрийската библиотека. Родена е в Египет, Александрия около 370 година. На нея се приписват три трактата по геометрия и алгебра и един по астрономия, не запазени. Твърди се, че тя е изобретила и усъвършенствала няколко научни инструмента: прибор за получаване на дестилирана вода, планисфера и др.
На Хипатия се приписват думите: „По добре да се мисли и да се правят грешки, отколкото въобще да не се мисли.”

Тъй като е живяла във време, което е било белязано с ожесточената борба на християнството срещу езическото наследство и вяра, тя е станала жертва на фанатизираната християнска маса. Обвинена в магьосничество, заради научните си занимания и поради това, че се занимавала с математика. В борбата с езичеството са били осъждани математиката и астрономията. Закон против математиците е бил издаден през 370 г.; в Кодекса на Теодосий това е под статия IX. 16. 8. Изучаването и преподаването на математика се преследвало със смъртно наказание или както е формулирано това в тогавашния закон, цитирам: “Ако някой, през деня или през нощта бъде задържан в момент на занимания (насаме или в училище) с тази забранена лъжовна дисциплина, то и двамата (учител и ученик) следва да бъдат предадени за смъртно наказание. Защото изучаването на забранения предмет и също такова престъпление, както и неговото преподаване.”
Непримиримостта от страна на Църквата към образованата жена, около която се е събирала интелигенцията в Александрия и която с учението си е имала голямо влияние, която в същото време не е била християнка, а езичница и то продължаваща преподаването на езически и антихристиянски науки като философия, математика, астрономия и др., е довела до трагичната и смърт, която пък я прави вид езическа светица в нашите очи. Един мартовски ден през 415 г. “множество вярващи в Господа” (или диви зверове, както ги е нарекъл Дамаский) начело с някакъв Петър (четец в църквата по професия) причакали връщащата се вкъщи Хипатия. Те я измъкнали от впряга й, завлекли я в църквата, наречена Цезарион. Разкъсали й дрехите, убили я с парчета от счупени глинени съдове. Разчленили мъртвото й тяло и го изгорили на клада пред църквата. Един страхотен разказ за това как „християнските светци” в първите векове /а и след това като си спомним не толкова далечното Средновековие, защото клади са горели доста късно/ са се справили с езичеството и за това, как с ВЯРА В БОГА са спасявали и спасяват душите на идолопоклонниците.
Аватар
damnameneus
Модератор
 
Мнения: 511
Регистриран на: 03 Апр 2005, 23:47
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот B-L-O-T » 09 Фев 2007, 14:16

Cath написа:но драги, въпросите ми бяха чисто реторични, предназначени за теб самият. а доказателствената част, която ти така целеустремено искаш да ти бъде ДАДЕНА - това е живота. такива неща не се дават, те са изживяват, самоосъзнават и т.н. точно заради това стиховете са Златни - защото не те занимават с доказателствена част, а са просто изводите, които всеки рано или късно прави в живота си за живота си.


С какви основания твърдиш ,че всеки рано или късно ще стигне до тези изводи или пак ще ми отгогориш ,че просто не съм ги изживял или нещо подобно което няма как да се докаже ? Това по скоро са твои изводи . Много мъдри хора не са на мнението на питагор и това значи ли ,че просто не са стигнали нивото на Питагор ?
100 Каба Гайди
Аватар
B-L-O-T
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 1257
Регистриран на: 13 Май 2006, 06:45

Мнениеот Cath » 10 Фев 2007, 12:59

основанията са ми, че това е лично мое мнение, и да явно не си ги изживял, не си ги видял, не си ги осъзнал, това не може да се докаже. не ми е и цел да го доказвам. да, това са мои изводи, защото съм изживяла, видяла, осъзнала, това също не може да се докаже. относно мъдрите хора - може да значи и двете, а и още много други неща. какво наричаш мъдър човек? дай пример. дай ми пример с мъдите хора, които не са стереотипни за теб?
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот Arhimikus » 10 Фев 2007, 17:06

Моля, продължете разговора на лична!
Уважавам мнението Ви, но нека да не се отделяме от темата!
"Човече, опознай себе си!"
Аватар
Arhimikus
Модератор
 
Мнения: 803
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:14
Местоположение: Сливен

Мнениеот B-L-O-T » 10 Фев 2007, 22:52

Не усещам да сме се отделили много от темата но - ок ако искам да кажа нещо на Кат ще и пиша на ЛС (демек -не :) )

Не ми харесва постването на текста и мненията от типа "просто не си го изживял" и "всеки един ден стига до тези изводи" . На мен лично няма как да ми повлиаят ,но някой израстващ или да го наречем прекалено зелен ще прочете текста , ще прочете този тип мнения (които показах по-горе) и ще приеме това за чиста монета . . . Ето едно клониране на хора . . .
Изказвам възмущение не за самия мен ,а заради хората .

Аз искам да стане дискусия и да коментираме текста (и да се придържаме към темата) ,но тези които хвалят текста не могат да си защитят мнението . . .

И все пак дори и някой да не е изживял тези неща (така и не разбрах кое точно трябва да изживееш) той може да бъде "сразен" с примери най-малкото . Аз мога да подкрепя всяка моя дума без да се измъквам с "просто не си го изживял" . Някак си това седи постно . . .
Ако някой не е опитвал кафе и някой пита Защо го пиеш ти няма да му отговориш "еми просто не си пил" а ще му отговориш "харесва ми вкусът, освобождава енергията ,прекрасен аромат . . ." . Ясно ?
100 Каба Гайди
Аватар
B-L-O-T
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 1257
Регистриран на: 13 Май 2006, 06:45

Мнениеот Cath » 10 Фев 2007, 23:22

аз също не смятам, че сме се отдалечили, просто коментираме. когато писах предното си мнение бях сигурна, че ще получим с B-L-O-T някакъв вид подобно предупреждение. смятам че коментарът е полезен в случая, а и всеки път това ме кара пак да препрочитам стиховете, което ми харесва. :wink:
та по "темата". B-L-O-T дай ми пример с мъдите хора, които не са стереотипни за теб? не смятам също така, че метафората, която си използвал е подходящо развита. аз ще използвам една по-забавна метафора. ако ти никога не си изпитвал оргазъм, и попиташ някой какво е усещането и защо го прави, дори да ти даде възможно най-пълният отговор на земята, той няма да има нищо общо с това, което ще изпиташ ти самият, когато изживееш оргазъм, но ти няма да изживееш оргазъм на седем години. за да подкрепя мнението си, аз трябва да ти разкажа житейският си опит (който също не е кой знае колко голям), за да можеш по някакъв начин да ме разбереш. а ако в един пост говоря за оргазми и разказвам живота си, скоро ще ме изхвърлят от тук. още повече ти нито веднъж не се опита да защитиш тезата си за стереотипите с доказателства. прочети отново стиховете и се опитай да се сетиш за моменти в живота си, в които си осъзнал част от тях. а аз ще ти помогна малко.

Където, както е известно, има необходимост, там има и възможност.

Основата на всичко е мярката.

Не се занимавай с неща, от които не разбираш

на теб лично незная кое ти влияе, незнам и на подрастващите какво им влияе, макар че всеки има право да си избира истина. аз не съдя хората по годините, а по менталните им способности. ( в тона на горния ми пример - дори едно дете на седем може да изпита оргазъм ).
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот damnameneus » 11 Фев 2007, 00:31

Виж Блот, никой не казва, че нямаш право на лично мнение, всеки си има такова. Не съм поствал или поствам или ще поствам неща, за да се харесат на някой, не смятам и че на един Питагор целта е била да вземат да ти харесат неговите препоръки. Нито си е измислил Питагоровата теорема, за да може да ти хареса, нито пък нещо подобно. Не знам доколко си запознат, но Питагор е имал щастието да бъде обучаван от египетските жреци и впоследствие и във Вавилон от маговете. Целта да постна тук тези стихове е някои хора, които имат интерес в духовното си развитие и не се смятат за по-мъдри от Питагор, да видят неговата гледна точка и това какви препоръки са били давани в мистичните школи преди 2500 години. Тъй като ти обаче и ред от твоите приятели - възрастни - сте много по-мъдри от Питагор и нему подобни искам да ви помоля за извинение, че не съм се съобразил с вашата мъдрост и в крайна сметка, че никой не ви кара да четете, харесвате или да се съгласявате с мненията и ученията на такива прости хора като Питагор.
Аватар
damnameneus
Модератор
 
Мнения: 511
Регистриран на: 03 Апр 2005, 23:47
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот Марио » 11 Фев 2007, 14:38

В името на клетвата дадена ни от открилия ни четворицата,
непресъхващ източник на живота.


Не мога да открия значението на това, някой ще ми помогне ли?
Аватар
Марио
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 643
Регистриран на: 05 Яну 2005, 16:14

Мнениеот myurid » 23 Фев 2014, 19:17

реших да обновя една стаааара, стара тема...

1. "златните стихове" имат обширни коментари, от 1 до 4 страници на всеки стих

2. значението на "клетва" и другите терминит за които се пита в горния пост може да се намери точно в тези "Коментари". На някои места тълкуването ме оставяше с отворена уста и кръстосани очи, и чудесно ми припомняше че ВСИЧКИ материали на окултната философия са чисто символични и не бива да се възприемат буквално, дори когато се казват съвсем буквални неща от типа "не яж сърца на животни" или "яж боб" или нещо друго...

"Клетва" се нарича причината, поддържаща света постоянно съществуващ, скрепяваща го, свързваща го. Клетвата е пряко следвствие от "Закона". Закон се нарича действието на Твореца по създаването на боговете, на всичкси същества и на целия свят, и на поставянето на всяко нещо на мястото му, в точно определени отношения спрямо другите неща.
"В името на клетвата" - това намеква за спазване или за почитане на гореупоменатата клетва. Според коментарите, тя се почита най-добре когато човек се ОБЪРНЕ в съзнанието си към Твореца и към Закона му. Под обърне се няма предвид да Му говори, а да се насочи към него, да се стреми към него.
"Четворица" е питагорейски символ. "Едното поражда двете, двете пораждат трите, трите пораждат четирите, четирите пораждат всички неща". Волни сме да го разбираме както можем. С четворицата се символизират понякога силите, позволяващи на всяко същество да проявява себе си.
В името на открилия ни товато и оновато - пряк намек към ПИтагор. И намек да живеем "в негово име", тоест да го почитаме в делата си, в думите си, в мислите си. Тоест не да правим жертви на Питагор и не да го възхваляме, нито да отправяме молитви за негов упокой, а: да се уподобим нему в делата си, да уподобим думите си на неговите думи, да се изпълним с такива мисли, с които бихме се уподобили нему и така да го почетем - чрез живот подобен на неговия по дух, по нагласа.
(Преразказ по "коментари към златните стихове")

Съвсем очевидно е, че всички тези наставления са насочени само към тези, на които им харесват - останалите просто нямат какво да правят с тях, те не са за тях. Затова и са били "тайни" - не че не са се давали на други хора, просто са се давали само на който прояви интерес към тях :D
Аватар
myurid
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 64
Регистриран на: 28 Юни 2012, 15:58

Мнениеот Arhimikus » 30 Юли 2014, 17:36

Здравей!
Може ли да ме насочиш към тези коментари? Някакъв линк или книга?
"Човече, опознай себе си!"
Аватар
Arhimikus
Модератор
 
Мнения: 803
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:14
Местоположение: Сливен

Мнениеот myurid » 03 Авг 2014, 00:09

стиховете с коментарите към тях: http://psylib.ukrweb.net/books/pifgier/index.htm
Аватар
myurid
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 64
Регистриран на: 28 Юни 2012, 15:58

Следваща

Назад към Лунна магия - Хеката

  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 4 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 4 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 21 Апр 2020, 01:19 е имало общо 540 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта