Атака

Темата сама подсказва за себе си за какво ще иде реч. Силата на Руните, тайната на Один, това е което ще намерите в тази част на Форума.

Модератор: EliKarim

Мнениеот evert » 03 Мар 2006, 22:38

Не искам да политизирам този фором и тази тема, но днес като гледах митинга на Атака влязох в саита им. И ми направи впечатление техният символ незнам дали има нещо вярно, но многи ми напомня някой неща от руническите символи. Моля някой по-запознат да разталкува техният символ.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
evert
 
Мнения: 1
Регистриран на: 03 Мар 2006, 22:26

Мнениеот Poison » 04 Мар 2006, 13:51

Ми май си е чиста руна тва ма прилича на тези от келтските ама обърната. Пък може и да е от ония на папа хонорий.
Обаче това озад кръга и кръста е друго. Нали кръгът има собствен смисъл и символ? Пък цветовете са си знамето.
Аватар
Poison
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 558
Регистриран на: 29 Яну 2005, 15:01

Мнениеот Kotentseto » 04 Мар 2006, 14:42

Не я разпознавам, но мога да се обзаложа, че е от прабългарските символи, означаващи даден род.
Аватар
Kotentseto
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 270
Регистриран на: 06 Фев 2006, 14:47

Мнениеот AZA » 04 Мар 2006, 16:35

съгласен с котенцето ... макар ,ч е ми напомня и за хипарския знак , който от своя страна е орната руна ... за защита. ;)
КраяТ Е СамО ЕднО НовО НачалО
Аватар
AZA
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 258
Регистриран на: 10 Фев 2005, 00:40
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот WandaBlenda » 04 Мар 2006, 18:15

На мен пък ми прилича по скоро на някаква преработка на свастика.Вместо да умуваме що не ги питаме.Предполагам че с удоволствие ще разяснят.Я дайте линк на сайта.Сигурно там има маил за въпроси.
Аватар
WandaBlenda
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 299
Регистриран на: 28 Ное 2005, 07:49

Мнениеот EliKarim » 04 Мар 2006, 20:13

Пойзън, вероятно ти прилича на обърнатата руна ALGIZ, но определено не е тя. Не е и от руните на Хонорий, те имат много различен облик, погледни ги сама (има ги във форума).
Мисля че това е Буквата "А" от глаголицата, малко поукрасена.
Кръгът има свой символ, деленето на четири също.
Кръстът вътре в кръга чийто линии го делят на четири също може да се тълкува. Наклонен кръст, също буквата "О" в Bobileth и така нататък.
Аватар
EliKarim
Модератор
 
Мнения: 781
Регистриран на: 24 Сеп 2004, 19:57

Мнениеот Arhimikus » 05 Мар 2006, 16:29

Eli e prava. Tova e ot glagolicata, molq, kiriliziraite mi posta!
"Човече, опознай себе си!"
Аватар
Arhimikus
Модератор
 
Мнения: 803
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:14
Местоположение: Сливен

Мнениеот vasago__ » 06 Мар 2006, 00:03

това мисля е символа на тангра без крага обаче.
Allay Fortission Allynsen Roa!
Аватар
vasago__
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 25
Регистриран на: 12 Окт 2005, 19:51

Мнениеот vasago__ » 06 Мар 2006, 00:07

иначе отровище повод за размисал около тоя символ много... ама ме марзи да пише ако искаш разнищи го още.
Allay Fortission Allynsen Roa!
Аватар
vasago__
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 25
Регистриран на: 12 Окт 2005, 19:51

Мнениеот AZA » 06 Мар 2006, 00:15

васаго ... |Y| е символа на тангра .. не знам къде го видя тука .. определено не ми прилича на |Y| ... за руни от глаголицата - същв е възможно ... сега чакаме да видим дали уанда ша има някакъф успех с мейла.:)
КраяТ Е СамО ЕднО НовО НачалО
Аватар
AZA
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 258
Регистриран на: 10 Фев 2005, 00:40
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот WandaBlenda » 06 Мар 2006, 06:31

Сайта им е в реконструкция.А във вестника няма линк за контакт. :roll: Така 4е май ще си останем с гадаенето :)
Аватар
WandaBlenda
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 299
Регистриран на: 28 Ное 2005, 07:49

Мнениеот Stalik » 06 Мар 2006, 13:42

Ох... Милички, това е АЗ - първата буква от глаголическата азбука. Кръга, който се опитвате да тълкувате, се нарича глаголическа фигура-модул и служи за построението на всички букви от глаголицата. Символа на този кръг е индо-европейски (справка - Буддизма ;) ). Символа е много силен като смисъл и вибрация, но това мога да го обясня някой друг път. :mrgreen: Наистина ме мързи да пиша толкова много...

Изненадвам се че хората тук знаят какви ли не символи, амулети, талисмани, печати, ключове и прочее, а не знаят за Азът на българите. Изображение
Аватар
Stalik
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 104
Регистриран на: 16 Окт 2005, 09:59
Местоположение: София

Мнениеот damnameneus » 06 Мар 2006, 15:45

Защо се учудваш, нали сега е модерен западът, питай ги за нещо западно и ще видиш колко специалисти има, но иначе за българските неща си нямаме и представа, както и да е. Относно глаголицата пък има доста интересни теории, и едната е, че като идея са използвани магически знаци. Теорията не е приета , но е интересна. В античнната магия се използват едни символи наричани Brillenbuchstaben на немски,Изображение незнам как е приетият превод в българската наука, ако изобщо има такъв. Та тези символи имат доста прилики с глаголицата. Като магически символи са останали и в мюсюлманската магия, някои в първоначалния си вид други изменени, тук привеждам един арабски амулет за любов от Алжир съдържащ седемте печата на Соломон, седемте имена на архангелите и магически букви също и сури от коранаИзображение
Аватар
damnameneus
Модератор
 
Мнения: 511
Регистриран на: 03 Апр 2005, 23:47
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот Stalik » 06 Мар 2006, 16:26

damnameneus написа:Относно глаголицата пък има доста интересни теории, и едната е, че като идея са използвани магически знаци. Теорията не е приета , но е интересна.


То очите им да избоде пак ще го отрекат. Аз съм напълно съгласен с тази теория по ред причини, които по-горе пропуснах да обяснявам. :)
Аватар
Stalik
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 104
Регистриран на: 16 Окт 2005, 09:59
Местоположение: София

Мнениеот Trismegist » 07 Мар 2006, 14:31

Ха темичката стана интересна.
Сега драги любопитковци :) ето ви линк към,сайта на една школа за оцеляване в която пребивавах за кратко време-http://www.baga-tur.com/
Тва за буквата го изяснихме,че е прабългарското "А" от глаголицата.
А и е логично това е първата буква и на партия Атака.

Отностно въпроса дали глаголицата е магическа азбука-хеххе много ясно.Едно време всичко се е основавало на езически вярвания,ритуали и политиката и управлението на страната е зависила от съветите на жреците.Тогава за хората всички мистични природни сили са били реалност и час от бита.А какво остава за азбуката,то така или инъче едно време-всяка писменост или азбука или нчин на номериране не е имало само прагматично значение.

Познавам и един човек,който според мен е доста навътр в магията,който ми разказа,че името Глаглица идва от думата Глагол.
Или от действие-има такъв израз-Глаголя.И според него този израз "Глаголя" не означавал обикновенно действие,а точно магическо дейстявие или практикуване-прилагане итн.

Отностно Глаголицата и връзката и с руническите знаци,мисля че има такава.Формите на буквите от първичните азбуки си имат своето значение.Тук обаче не съм компетентен,за да изкажа някакви по-сериозни доказателства.
Мълчанието е злато !
Аватар
Trismegist
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 340
Регистриран на: 28 Юли 2004, 20:15
Местоположение: Made in Bulgaria

Мнениеот Poison » 07 Мар 2006, 16:42

Stalik написа:Ох... Милички, това е АЗ - първата буква от глаголическата азбука. Кръга, който се опитвате да тълкувате, се нарича глаголическа фигура-модул и служи за построението на всички букви от глаголицата. Символа на този кръг е индо-европейски (справка - Буддизма ;) ). Символа е много силен като смисъл и вибрация, но това мога да го обясня някой друг път. :mrgreen: Наистина ме мързи да пиша толкова много...

Изненадвам се че хората тук знаят какви ли не символи, амулети, талисмани, печати, ключове и прочее, а не знаят за Азът на българите. Изображение


Преписал си тва дето Ели е написала!
Ели точно за тази руна си помислих ама после видях че греша. каква е тази азбука Бобилет?
Аватар
Poison
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 558
Регистриран на: 29 Яну 2005, 15:01

Мнениеот Stalik » 07 Мар 2006, 19:39

Poison написа:Преписал си тва дето Ели е написала!

Като за начало не виждам тя да е обяснила значението на кръга-модулна фигура и неговата функция, нито е споменала името на буквата. Аз само допълних информацията. Все още не съм затъпял толкова, че да преписвам чужди постове. Имам какво да кажа от себе си. Бях тръгнал да обяснявам смисъла на символа, но ме домързя.

Тъй като виждам че много се развълнувахте се захващам. Глаголицата има около 40 букви и създаването им е преписвано на Константин Кирил-Философ. Името "глаголица" идва от думата глаголъ, означаваща „дума“ (това е и името на буквата Г). Свободния превод звучи като "Знаците които говорят" или още "Творческо слово". Модулната фигура служи за символ на инволюцията на божественото в предметното. Това е акт на осмисляне свещеността не само на словото, но преди всичко на мисълта и енертгията й, които се "кодират" във символа. Иначе да се "избистри" символиката заложена във фигурата-модул е невъзможно, защото подобно на кръста и окражността, тя е един от онези древни предисторически символи с универсален характер. Има я във всяко кътче на света и тълкувания - бол. Най-простото е, че това е форма на соларния символ. Тук се обединяват два кръста - кръста на Славата (+) и кръста на роба (×). От съюза им според популярното тълкувание (в духа на Кирил като духовно лице) се извежда хрисмонът. Върховете на осемте радиуса на фигурата-модул при писане лежат на пет подравнителни реда.

Има няколко вида глаголици, най-стария от които българската обла. При нея буквите завършват с окръжности. Има обаче няколко букви, чието ъглесто начертаване се отделя нелогично от общия шрифтов дуктус и като че са от друга система. Сред тях е и първата буква на тази азбука - Аз(ъ) (от "логото" на Атака).

Много интересно е тълкуванието на Христо Танев, но и предълго. Ще ви лиша от удоволствието. В общи линии става дума за божествено въплъщение и изражение, вечният АЗ, родовата и етносна памет.

Добре е, че имам от кого да преписвам...
Аватар
Stalik
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 104
Регистриран на: 16 Окт 2005, 09:59
Местоположение: София

Мнениеот damnameneus » 07 Мар 2006, 22:46

icon_eusa_clap отново благодарим за интелигентното мнение, исках да те попитам дали ти е попадал коментар на баба Ванга относно глаголицата,бях чел нещо такова, но не си спомням къде
Аватар
damnameneus
Модератор
 
Мнения: 511
Регистриран на: 03 Апр 2005, 23:47
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот EliKarim » 07 Мар 2006, 23:25

Ами да, не съм тълкувала и писала повече за въпросният символ. Пойзън, незнам дали само на мен така ми изглежда, но тона ти е остър.
Сталик, под първата буква "А" в глаголицата съм имала точно това в предвид (Азъ). Това е като да напиша за арабската буква "S" (сат) или за напиша цялото и произношение. Просто не съм задълбавала, но мисля че глаголицата е доста специфична азбука и това, което си написал е абсолютно точно. Хубаво е че най-после се изнася нещо за наша писменост... icon_eusa_clap
За кръга има и други тълкувания, но не ми се пише по темата. За кръста вътре и дори символиката на цветовете на знамето също, но....май отделяме доста на "Атака" :wink:

Пойзън, накратко - Bobileth е модел на късна келтска азбука, по-всяка вероятност използвана за магически ритуали. Буквите...или по-скоро руните са по-заоблени (от познатите ни келтски руни). Открити са вариянти с 16 знака, а по-късно с 18.
Май съм уморена, не ми се пише повече.... а и мисля че въпросът ти пак е просто така :wink:
Аватар
EliKarim
Модератор
 
Мнения: 781
Регистриран на: 24 Сеп 2004, 19:57

Мнениеот Stalik » 08 Мар 2006, 06:47

damnameneus написа:icon_eusa_clap отново благодарим за интелигентното мнение, исках да те попитам дали ти е попадал коментар на баба Ванга относно глаголицата,бях чел нещо такова, но не си спомням къде

За съжаление не. Като цяло не съм се интересувал много от нея. :?

EliKarim написа:
Сталик, под първата буква "А" в глаголицата съм имала точно това в предвид (Азъ). Това е като да напиша за арабската буква "S" (сат) или за напиша цялото и произношение.

Не, в никакъв случай не съм искал да те упрекна в нещо. Просто допълних информацията. Тълкуванието на произхода на имената на отделните букви също е интересно. Но щом говорим за глаголицата информацията е доста обемна, а специално за имената има цели книги.

EliKarim написа:За кръга има и други тълкувания, но не ми се пише по темата. За кръста вътре и дори символиката на цветовете на знамето също, но....май отделяме доста на "Атака" :wink:

Ако говорим за конкретната смислова употреба на символите в случая, мисля че няма да сгреша, ако кажа че целта на Сидеров при употребата на този символ е аналогична с употребата на свастиката при Хитлер - заявяване на дълбоката историческа обвързаност на Партията с древни традиции, нейната расова (в нашия случай - етническа) принадлежност. Доколко Хитлер е използвал символа в неговия окултен смисъл и с неговата сила мисля, че не може да се каже, тъй като заниманията на нацистите с окултното като цяло се развива малко по-късно, след основаването на партията. Това (според мен) е смисъла на употребата на символа при Волен С. :) Иначе наистина тълкувания има много.
Аватар
Stalik
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 104
Регистриран на: 16 Окт 2005, 09:59
Местоположение: София

Следваща

Назад към Скандинавска магия - Руни

  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 4 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 4 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 25 Апр 2024, 19:08 е имало общо 565 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта