Прабългарски символ?

Темата сама подсказва за себе си за какво ще иде реч. Силата на Руните, тайната на Один, това е което ще намерите в тази част на Форума.

Модератор: EliKarim

Мнениеот Звездичка » 11 Юли 2006, 12:15

Какво представлява този символ?
Изображение
Бяха ми казали, че е с прабългарски произход и означава Върховна власт и сила, но не съм съвсем сигурна в тази информация. Ако не е прабългарски, възможно е да има нещо общо със скандинавските символи или може би с египетските.

Освен това ме интересува за какво може да се използва и зареди медальон с този символ (който има емоционално - или по скоро интуитивно :) - значение за мен и държа да го използвам за магическа цел)
Имам някои идеи в случай, че действително се окаже прабългарския символ за Върховна власт, но бих се радвала да чуя и друго мнение. Благодаря предварително :)
Iehi Aour.
Аватар
Звездичка
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 124
Регистриран на: 19 Май 2005, 00:08

Мнениеот hekata_ehnaton » 11 Юли 2006, 19:36

На мен ми прилича на стилизираният символ на Тангра!
Нощта е моят дом
Аватар
hekata_ehnaton
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 189
Регистриран на: 29 Мар 2006, 17:36

Мнениеот EliKarim » 11 Юли 2006, 19:52

От къде е взет този символ? Прилича на прабългарски знак, но не мисля че е същия. Просто прилика. или пък като този – IYI, на рода Дуло.
Същият символ, но обърнат наопаки, с обратно нарисувана дъга е масонски знак (такива каквито са използвали от масонската зидарска ложа). За съжаление няма как да го нарисувам тук. Такава е масонската ложа в Страсбург, били са поставяни на различни знаци. Всъщност по символа е можело да се разпознае от къде е пътуващия зидар или каменоделец. Най-често срещани знаци на масони са върху готически сгради.
Сега, в някои прабългарски текстове има изсичани знаци, сред които можем да открием подобни елементи. Например само дъгата се чете като – къ, а заедно с черта и кръг нарисувани под тази дъгичка вече може да бъде изобразена цяла дума – “жена”, “хубав” и т.н.
Такъв символ, обърнат надолу е открит в алхимичен тест още от неолита, естествено изсечен на скала. Но за съжаление и аз нямам идея каква е била употребата му.
Ако пък към въпросния знак, показан от Звездичка се добави малко кръгче отгоре, тогава вече изобразяваме една от графиките за планетата Плутон.
Аватар
EliKarim
Модератор
 
Мнения: 781
Регистриран на: 24 Сеп 2004, 19:57

Мнениеот hekata_ehnaton » 12 Юли 2006, 18:58

ммммммммм.. EliKarim, мислиш ли че има нещо общо масонския знак - имам предвид - дали е възможно този да значи противополжното на масонския?
Нощта е моят дом
Аватар
hekata_ehnaton
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 189
Регистриран на: 29 Мар 2006, 17:36

Мнениеот EliKarim » 13 Юли 2006, 17:34

Все още не съм сигурна в това дали има общо. Масонският знак за който говорех се рисува обратно, но почти като котва. Дъгата е най-отдолу, краищата и гледат нагоре, а това дето е като кръст е над тази дъга. За него съм сигурна че е на масонска зидарска ложа.
Аватар
EliKarim
Модератор
 
Мнения: 781
Регистриран на: 24 Сеп 2004, 19:57

Мнениеот wal4iza » 14 Юли 2006, 18:14

според мен е друго свързвам го с луна или 4аша,но не си спомням откаде ми идва авналогията,като се сетя 6те пи6а:)
Аватар
wal4iza
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 61
Регистриран на: 21 Май 2006, 11:23

Мнениеот Звездичка » 24 Юли 2006, 09:09

Благодаря на всички за постовете и полезната информация :)

Вече почти съм убедена, че символът е прабългарски, но не го откривах никъде в мрежата в сайтовете с подобна информация и това ме озадачи.

Просто бях решила да си купя медальон, който да използвам с магическа цел като талисман, като при избора му да се оповавам на интуицията си - и се спрях на този символ. Информацията за значението и произхода му ми даде жената, която продаваше, като обясни, че представлява именно кръст с чаша отгоре и по този нaчин се асоциира с Върховна власт и сила.
Сред останалите медальони имаше и със символа на Тангра IYI, така че и аз мисля, че този е друг.

Вече реших с каква цел ще го използвам, като не пренебрегвам евентуалното му древно значение като символ на върховна власт.
Благодаря ви още веднъж за информацията icon_flowerface
Iehi Aour.
Аватар
Звездичка
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 124
Регистриран на: 19 Май 2005, 00:08

Мнениеот ve6terica » 10 Окт 2006, 18:35

по повод руните...може ли някой да ми даде съвет.... навила сам се да си татуирам руни обаче още немога да си избера дума която да представлява едно значение и в двете посоки като се чете от пред на зад и обратно. А и немога да съставям думи още. Някакви предложения плс yahoo27 старогермански са руните ако някой разбира да ми пише данке предварително
Аватар
ve6terica
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 26
Регистриран на: 10 Окт 2006, 17:05
Местоположение: София

Мнениеот revan » 10 Окт 2006, 19:07

Определно знакът има аналог с протобългарските руни, а и щом означава врховна власт не е далече по смисъл и с IYI. Макар че основното значение на последния предимно олицетворява единството и хармонията във Вселената,Слънцето и Космическият Разум-ТанНакРа. YHVH се пишеше на иврит Яхве-Богът на Силата :)
А иначе за първият знак не мога да кажа нищо кой знае колко съществено.
Аватар
revan
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 27
Регистриран на: 13 Сеп 2006, 20:30


Назад към Скандинавска магия - Руни

  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия e 1 потребител :: 0 регистрирани0 скрити и 1 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 25 Апр 2024, 19:08 е имало общо 565 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта