Сейд?

Темата сама подсказва за себе си за какво ще иде реч. Силата на Руните, тайната на Один, това е което ще намерите в тази част на Форума.

Модератор: EliKarim

Мнениеот huskarl » 24 Юли 2008, 14:40

Руническата мантика е наистина интересна и съдаржа сила. Но някоя дама няма ли да каже нещо за баш магията на севера, демек за сейд?... :roll:
Няма ли тук някоя сейдкона? :P
Аватар
huskarl
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 73
Регистриран на: 18 Юли 2008, 16:55

Мнениеот sin angel » 24 Юли 2008, 18:41

Руните са писмени символи, използвани от германци и скандинавци от 1 в. пр. н.е. (поне на толкова е датиран първият германски рунически строй - футарк). Някои твърдят, че келтите също ползвали руни. Известните рунически азбуки са: 2 в датски стил, 5 в шведско-норвежски. Англосаксонците също имат нещо подобно. Дори българите си имат руническо писмо, използвано VI-X в. паралелно с кирилицата (произхождащо от орхонско-енисейските руни).

Думата "руна" означава в превод "тайна". Но коренът на думата първоначално е означавал "шепот" (от немското raunen).

Според митологията, руните са открити от върховния бог Один (при норвежците) или Вотан (при германците), докато висял на едно древно дърво (Игдрасил) без храна и вода в продължение на 9 дни и 9 нощи, самонабучен с копие. По този начин богът принася себе си в жертва на дървото, което се явява в случая символ на цялото мироздание. Висейки така, Один наблюдавал, докато накрая не стигнал до концепцията за руните. Хвърлил на земята 9 пръчици и те образували матрица от вертикални и диагонални линии. Чрез това се появяват 24-те символа на руните. Изходните 9 пръчки са целия Космос, т.е. самото дърво. Получаването на руните и на тяхното знание освободили Один. Один дава руните като дар за хората.

Древните скандинавци ползвали руните не толкова в качеството им на азбука, колкото като средство за магия, поради което често ги изрязвали върху оръжията си, в домовете си и т.н.

Затова и се приема, че руната има двойнствен смисъл - от една страна това е писмен знак, а от друга, този писмен знак има своето магическо значение. В гадателските системи се различават обърнати руни и руни в нормално положение като от това зависи какво ще се тълкува.

Руните са разделени на 3 групи (атт). От фонетическото съответствие на руните от първия атт, азбуката получава името Футарк

ето малко инфо за руните,но със сейд не съм запозната :roll: ти би ли дам малко инфо за това,ако знаеш нещо,че ми стана интересно,но не съм осведомена по този въпрос :)
H8 ME
Аватар
sin angel
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 310
Регистриран на: 21 Яну 2008, 13:15
Местоположение: в мечтите ти

Мнениеот morsko_zaklinanie » 24 Юли 2008, 19:40

Търсех и аз за Сейд и всичко ми излиза на руски като информация.. а с руския съм скарана :oops:
~ GoNe aLL AloNe ~
Аватар
morsko_zaklinanie
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 39
Регистриран на: 18 Юни 2008, 09:56

Мнениеот huskarl » 24 Юли 2008, 20:03

Скъпо ангелче, знам какво са руните. :mrgreen:

За сейда аз не върви да говоря, защото съм мъж. Щото... нали разбираш, ако мъж говори за сейд, става много съмнителна работаа... :mrgreen:
Не случайно знаеш (предполагам) "любезностите", които си разменят по този повод Один и Локи. :mrgreen:
Аватар
huskarl
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 73
Регистриран на: 18 Юли 2008, 16:55

Мнениеот degagement » 18 Яну 2009, 18:11

Ама наистина ли никой не знае какво е това сейд? Така поне информативно бихте ли понаписали нещичко? Щото моя милост така и не успя да се научи да използва гугъл по предназначение, или по-точно търся с часове. Явно ми трябва кратко обучение от типа "Как се използва оптимално гугъл"
Аватар
degagement
Модератор
 
Мнения: 541
Регистриран на: 08 Май 2007, 20:00

Мнениеот Nemezius » 18 Яну 2009, 23:06

Ето малко ковечко инфо(+някои книжки):
http://www.angelfire.com/nm/seidhman/index.html

Също така може да се потърси за тези книги:
"Nine Worlds of Seid-Magic: Ecstasy and Neo-Shamanism in North European Paganism"
и
"Seidways".

Още инфо:
http://www.freyja.org/seidr.htm - има и малко практика вътре

@degagement- първата грешка в търсенето е да знаеш как да го напишеш това "Сеид". Пробвай със "seidhr", "seidh" и "seithr"
Изображение
Аватар
Nemezius
Модератор
 
Мнения: 941
Регистриран на: 18 Юни 2006, 20:32
Местоположение: Templi Ad Noctum

Мнениеот Moerin_Elf » 19 Яну 2009, 19:03

degagement:),ти какво ....?Нещо интерес към магията на Севера ли ?;)
Nemezius,много 10х за линковете icon_flowerface
angelfire.com е един от най-хубавите сайтове на такава тематика:) Независимо ,че вътре има и за Гоетичните демони и други подобни.
Но както вече huskarl подсказа,този вид шаманизъм ,се практикува от жени.Единствените мъже ,които са го практикували са Один и Локи.
Това е "женска магия" ;) Забранено за мъже :P
Аватар
Moerin_Elf
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 255
Регистриран на: 06 Апр 2008, 18:15

Мнениеот Black Wolf » 20 Яну 2009, 23:56

Доколкото Один и Локи са били мъже... :mrgreen:

Eдна от най-добрите книги за сейд, които съм виждал, е на Freya Aswynn - а и от приятели, които са посещавали нейни уърк-шопове съм чувал, че е истинска сейдкона. :mrgreen:
Аватар
Black Wolf
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 114
Регистриран на: 10 Окт 2008, 14:27

Мнениеот Black Wolf » 21 Яну 2009, 12:24

Мислех да пусна няколко книжки за сейд, които имам в електронен вид, но Транзита нещо не работи...
Аватар
Black Wolf
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 114
Регистриран на: 10 Окт 2008, 14:27

Мнениеот Moerin_Elf » 21 Яну 2009, 13:07

Black Wolf написа:Доколкото Один и Локи са били мъже... :mrgreen:

Eдна от най-добрите книги за сейд, които съм виждал, е на Freya Aswynn - а и от приятели, които са посещавали нейни уърк-шопове съм чувал, че е истинска сейдкона. :mrgreen:


Вълчо icon_flowerface За Локи със сигурност може да се каже ,че е под въпрос доколко е мъж :mrgreen: Особено предпочитанията му да се облича като жена... :mrgreen:
Но както и да е :)
Ще чакаме твоите книжки за сейд ;)
WYRD
Аватар
Moerin_Elf
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 255
Регистриран на: 06 Апр 2008, 18:15


Назад към Скандинавска магия - Руни

cron
  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 2 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 2 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 21 Апр 2020, 01:19 е имало общо 540 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта