Скандинавския Ин и Ян.Или явява ли се Локи сянка на Один?

Темата сама подсказва за себе си за какво ще иде реч. Силата на Руните, тайната на Один, това е което ще намерите в тази част на Форума.

Модератор: EliKarim

Мнениеот Moerin_Elf » 23 Ное 2008, 12:54

Намерих една интересна статия на тази тема( Один-Локи).
Не я слагам в секция "Статии",защото смятам,че е по-правилно да бъде тук-"Скандинавска магия-Руни",но ако модераторите сметнат,че трябва да е в "Статии",няма абсолютно никакъв проблем:)


[align=justify]Скандинавския Ин и Ян,Или явява ли се Локи сянка на Один?
Иска Локс
[/align]



В последно време доста често ми се налага да общувам с хора, считащи, че Локи – това е всъщност сянката на Один. Съгласно тази теория, в най дуалистичната и версия, Локи се явява аналог на Сатаната, а Один – на Бога. В някаква по-недуалистична версия Локи действа, сякаш е сюблимирана в отделен бог „тъмна страна” на Один. От друга срана не по-рядко съм се срещала и с теорията, подобна на тази, но в известен смисъл диаметрално противоположна, където Один и Локи са въплъщения на един и същи архетип, а следователно са един и същи Бог.

Както забелязвате вторият вариант на първата теория и втората теория достигат до еднакъв извод, но по различни пътища – Локи и Один са един и същи бог. В първия случай теорията се базира на различието между боговете, а във втория – на тяхното сходство. Тъй като не съм съгласна нито с първата, нито със втората теория, тук ще се постарая да изразя своите възражения спрямо двете.


В действителност онези, които считат Локи и Один за скандинавските аналози на Сатаната и Бог (каквато е дуалистичната рамка на християнството), забравят за това, че нито единият, нито другият са въплъщение на Доброто или Злото в чист вид.


Най-напред Доброто и Злото не са понятия, свойствени на езичеството, тук върху скандинавската митология се пренасят ценности от християнството. За езичника доброто е всичко, което му е полезно и изгодно в даден момент, тоест то е относително понятие. Това, което е добро за един, може да бъде катастрофално за друг. Това, което е добро за теб сега, може да бъде неудобно в бъдеще. Постъпките на митологическите персонажи се оценяват не от гледна точка на морала, а на тяхната полезност.


После Локи не е само виновник за гибелта на Балдер, но и откривател на повечето съкровища на боговете и помощник за разрешаването на много от проблемите им. Някак забравени остават не само „хубавите” черти на Локи, но и „лошите” черти на Один, които, ако се вземат под внимание, правят тази теория на пух и прах.


Много по-интересен ми се струва вторият вариант на теорията, където се правят аналогии не с дуализма на гностицизма, а с монотеизма на христянството – там Локи е сянка на Один, неговите зли, неудобни, несъзнавани черти. В нея дори и Локи да е Злият Сатана – то той все пак е част от Бога (Один).


Но дори и този вариант на теорията напълно пренебрегва факта, че Один и Локи са двама богове в скандинавската митология, притежаващи силно изразено сходство. И двамата демонстрират черти на измамник, на играч, на шут.


Характерна особеност на шута е желанието да забавлява обкръжението си, и в действителност в Lokasenna Локи изразява всичко, което мисли за останалите Асси, без да пропусне никого. Но и Один също е силен в словесните двубои – в Harbarzljoth той се надсмива, издевателствайки над Тор. Между другото именно в Lokasenna се вижда отчетливо сходството между двамата богове – Один и Локи се обвиняват взаимно в ясновидство. Очевидно иде реч за това, че и двамата богове са практикували женска магия – сейдр. Престъпването на половата забрана, нарушаването на табуто също се явява особеност, характерна за шута.


Навремето Тацит сякаш описвал Один под римското име Меркурий (или още Хермес в древногръцката митология) , след като справедливо забелязал сходството между двамата богове. И наистина, Хермес (Меркурий) изпълнява ролята на „психопомпа” – проводник меджу два свята. Один язди Слейпнир – кон, способен да язди между световете, и в това време се държи като шаман-посредник между света на хората и на боговете. Неслучайно Игдразил се нарича и „конят на Игр”, тоест конят на Один. Дървото на мирозданието във всички миологии се асоциира с шаманските преходи-въплъщения в различни светове. Но и самият Локи често действа като посредник, той пътешествува, обул крилати сандали (още един паралел с Хермес) или взел „назаем” оперението на Фрея. И Тор изпраща именно Локи при великаните да разследва кой е похитил неговия всеизвестен чук. Локи се чувства еднакво добре и в Асгард, градът на боговете, и при великаните. Отново подчертавам това – и двамата богове изпълняват роля на психопомпа – посредник между световете.


Към това може да се добави още и че и Один и Локи се явяват също и откриватели на ценности и богатства за боговете – Один открива поезията, Локи намира копие за Один и чук за Тор.
Смисълът на идеализирането е в това да оголиш даден персонаж от всички негови надостатъци, пренасяйки ги върху друг. Очевидно в дадения случай никакво стесняване на образа и идеализиране не се случва – Один самият продължава да демострира черти, характерни за Локи, а също и обратното.


Даже ако направим аналогия не с християнството, а с източния символизъм, ако вземем за основа символът Ин-Ян, където в черната страна е вписан бял кръг и обратно – в бялата част е вписан черен кръг, дуализмът просто не се получава. При такава форма на дуализъм се подразбира, че има тясна зависимост на действията на един човек от действията на друг. Разбира се Один и Локи са кръвни братя, но няма чак такава тясна зависимост между тях. Те са напълно способни да действат независимо с минимално влияние един върху друг.


Случаят на Один и Локи, ако би могъл да се пресъздаде с бял и черен цвят, би представлявал две фигури, с равни количества бяло и черно, хаотически разместени. Сега именно е времето да преминем към втората версия, където равенството между боговете произтича именно от тяхното подобие.


В действителност Один и Локи много си приличат, но не са копие един на друг. Като продължение на аналогията може да се каже, че макар белия и черния цвят на двата символа да са в еднакво количество, те образуват различни образи. Ще преведа само един пример – и Один и Локи са търсачи на ценности, но Один търси знание (поезията, езикът на руните), докато Локи носи материални блага. При Один шутовският аспект в болшниството случаи остава на заден план, не се акцентира върху него толкова, колкото при Локи. Один не е толкова шут, колкото бог на войната, мъдроста, шаманизма и т.н.


Значи не бива да забравяме, че подобието съвсем не значи равенство.


Ако все пак се ръководим от такива принципи, то тогава трябва да признаем и Тор и Один за един и същи Бог, след като и двамата са войни. Към тях може да пришием и Тюр, в качеството на свети дух, а и Фрея, като женския ипостат са същия този бог...


Да, Один и Локи може да считаме въплъщение на един и същи архетип, но това още не значи, че това ги прави един и същи бог. Да мислим така би било прескачане на друго ниво.


И Один и Локи са напълно способни да действат както съвместно, така и самостоятелно спрямо другите богове и по това никак не се отличават от останалите богове, в този смисъл не правят изключение. Така не е ясно оправдано ли е въобще това изнасяне на двамата богове на друго равнище? Според мен във всичките три теории забравят за останалите богове - Один и Локи се оказват извадени от контекста и захвърлени във вакуума на нашата предварителна нагласа или рамка.


Както вече казах, в митовете няма опора за някаква тясна и особенна връзка между тях, нито пък за някакъв антагонизъм. Връзката е може би само в пророчеството за Рагнарьок.




П.П.Източника е българско сайтче.Малко незавършен ,но...статията е добра според мен.:)

Източник : Тук
WYRD
Аватар
Moerin_Elf
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 255
Регистриран на: 06 Апр 2008, 18:15

Мнениеот Black Wolf » 23 Ное 2008, 20:59

Няма начин - просто не са от една кръвна група. :wink: Локи не е ас. Той е от друга раса - на йотуните, но асите му позволяват да живее с тях в Асгард.
Знае се какво предизвиква Локи - всъщност Рагнарок. :mrgreen:

И няма начин той да въплащава злите черти на Один - самият Один си ги има достатъчно ясно изразени и скандинавската митология не ги спестява. :mrgreen:

Достатъчно е да се види "Караницата с Локи", за да се видят взаимните обвинения - прив. в използването на сейд и т.н.
Аватар
Black Wolf
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 114
Регистриран на: 10 Окт 2008, 14:27

Мнениеот Moerin_Elf » 23 Ное 2008, 22:05

Хм..знам ли?:) Това е една друга гледна точка:) Макар че и на мен много не ми харесва идеята Один и Локи да са едно и също... Какво представлява Валкнута?
Доколкото знам е символа на Один и се явява нещо като Триада.Трите лица на Один-Один ,Вили,Ве.
Другаде казват,че са Один,Локи,Хеймдал.
Предполагам,че от там идва идеята ,че Локи е другото лице на Один:)

Хубаво е ,че някой "живна" и изрече някакво мнение на тема различна от любов,срещи и други подобни ;)
WYRD
Аватар
Moerin_Elf
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 255
Регистриран на: 06 Апр 2008, 18:15

Мнениеот Black Wolf » 24 Ное 2008, 12:34

Триадата, ако следваме теорията на Дюмезил, е Один, Тор, Фрейр (жречество-война-производство).

Один, Вили и Ве са всъщност братя.
От двата края на първоначалния Хаос (след съединямането им) се появяват кравата Аудумла и великана Имир. Внукът на кравата Аудумла, Бьор, се жени за великанката Бестла, внучка на Имир и тя му ражда трима синове - Один, Вили и Ве.
Когато по-късно те убиват Имир, от кръвта му сътворяват Мидгард - нашия свят.
Аватар
Black Wolf
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 114
Регистриран на: 10 Окт 2008, 14:27

Мнениеот Moerin_Elf » 24 Ное 2008, 13:13

Мда знам,че Один,Вили и Ве -са братя :) А първоначалния Хаос при северните народи се е наричал Гинунгагап.
И че от черепа на Имир(Юмир) създават небето:)
Ммм добре,добре. :mrgreen: Има с кой да се дума на такава тематика icon_flowerface notworthy .
WYRD
Аватар
Moerin_Elf
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 255
Регистриран на: 06 Апр 2008, 18:15

Мнениеот Cath » 24 Ное 2008, 16:00

на мен цялата тази история с добрият Бог и лошият Бог ми мирише много на църковни свещи. действително "Най-напред Доброто и Злото не са понятия, свойствени на езичеството", а са просто един стереотип наложен от християнството.
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот FireSun's Viking » 24 Ное 2008, 17:00

Добро и лошо - тези понятия несъществуват в езическият свят. Ин и Ян са божественото като цяло. Нормално да можеш да въплатиш в тях почети всеки Бог. От друга страна Один е баща на всичко - демек и в най тъмното кътче може да се намери негова черта, до най - светлото.
В литературата която ми е попадала по спомени Локи е от асите. Блек Уолф качи тук това където си чел, че Локи не е от Асите.
Освен това валкнута може да изобразява и Один, Тор и Тюр.
Никога няма само бяло или само черно всичко е нюанси на съзнанието да може да разбере нещо.
HAMARR, HELGA VE THETTA OK HINDRA ALLA ILLSKA!!!
Аватар
FireSun's Viking
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 660
Регистриран на: 13 Мар 2006, 21:45
Местоположение: Valhala

Мнениеот Moerin_Elf » 24 Ное 2008, 17:37

Браво!!! Браво!!! Тази секция е жива! icon_flowerface icon_flowerface icon_flowerface notworthy
WYRD
Аватар
Moerin_Elf
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 255
Регистриран на: 06 Апр 2008, 18:15

Мнениеот Black Wolf » 24 Ное 2008, 18:10

FireSun's Viking написа:В литературата която ми е попадала по спомени Локи е от асите. Блек Уолф качи тук това където си чел, че Локи не е от Асите.
Освен това валкнута може да изобразява и Один, Тор и Тюр.


Локи е йотун, т.е. от великаните. това го пише на много места! :mrgreen:
http://ru.wikipedia.org/wiki/Локи
В други е посочен като ас, но сега не ми се рови из Едата да търся текстовете.
В енциклоп. "Мыфи народов мира" има обширна статия за Локи, където се изброяват всички сюжети с него и се прави обзор на различните тълкувания на образа му.
Бях забравил, че в "Караницата" той нарича Один кръвен брат, вярно е. Което не им пречи да се обиждат по най-лошия за скандинавците начин, обвинявайки се в "женоподобност". :wink:
http://www.fbit.ru/free/myth/texty/sedda/ploki.htm

Въобще за скандинавската митология на руски има обширни (меко казано) ресурси онлайн - практически има всичко.

Триадата би трябвало наистина да е Один-Тор-Тюр, но очевидно е настъпила трансформация на образите в някакъв момнт. Тюр като бог на войната нещо е минал на заден план (почти не се появява, ако се изключи сюжета с ръката му и Фенрир).

Освен това в "Песента за Риг" се прави градацията на човешкия род по линията Ярл-Карл-Трел (Трол), т.е. благородниците, свободните хора и робите.. :mrgreen:

Но да се върним на Локи. Така ли иначе, може би ролята му на трикстер е най-отличителното нещо за него. :wink:
Аватар
Black Wolf
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 114
Регистриран на: 10 Окт 2008, 14:27

Мнениеот Black Wolf » 24 Ное 2008, 18:20

Лично аз много харесвам писанията на А. Платов (препоръчвам на всички интересуващи се от келтската и нордическата традиция неговата книга "Магические Искусства Древней Европы"), части от която има на доста места из Нета.
Специално за Локи той има интересна статия:
http://www.arya.ru/biblio/iggvolod/trixter.htm
Аватар
Black Wolf
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 114
Регистриран на: 10 Окт 2008, 14:27

Мнениеот Black Wolf » 24 Ное 2008, 18:28

Black Wolf написа:Освен това в "Песента за Риг" се прави градацията на човешкия род по линията Ярл-Карл-Трел (Трол), т.е. благородниците, свободните хора и робите...

Това обаче е отражение на индо-европейската небесна триада, а също може да се тълкува като три степени на посвещение.
http://lib.swarog.ru/books/history/0platow/platow12.php

Европейското неоезичество (и по-специално Асатру :wink: ), въпреки че е плод по-скоро на интелектуална реконструкция, ми е симпатично и го приветствам. :mrgreen:
Аватар
Black Wolf
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 114
Регистриран на: 10 Окт 2008, 14:27

Мнениеот Moerin_Elf » 25 Ное 2008, 08:51

Хм....вярно е ,че Локи е от великаните.Това не мога да го отрека и аз ,защото съм срещала дори и в иначе обикновената книга "Скандинавска митология",която е един мноооооого кратък преразказ на "Стара Еда" и "Млада Еда".
Бе иначе Триадата дали не е възможно да я наречем и с имената от "Сагата за измамването на Гюлви"? Говоря за Хар,Ямнхар и Триди.
Но бихме могли и друго да кажем-Один има много лица и много имена;)
А за Асатру-това е модерното название на някогашния Одинизъм:]
WYRD
Аватар
Moerin_Elf
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 255
Регистриран на: 06 Апр 2008, 18:15

Мнениеот FireSun's Viking » 25 Ное 2008, 14:25

Неможе да се каже със сигурност дали Локи е Ас или от снежните великани. Аз лично съм срещал в литературата, че е Ас. Приет е от Асите и е живял с тях, това автоматично го прави Ас.
Одинизъм и Асатру са еквивалентни неща, които са съвремени. Да наречем тази религия най - точно е Скандинавски шаманизъм.
Писания има много, но за да се разбере истината трябва практика.
HAMARR, HELGA VE THETTA OK HINDRA ALLA ILLSKA!!!
Аватар
FireSun's Viking
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 660
Регистриран на: 13 Мар 2006, 21:45
Местоположение: Valhala

Мнениеот Moerin_Elf » 25 Ное 2008, 15:05

То за всяко нещо се иска практика:)
WYRD
Аватар
Moerin_Elf
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 255
Регистриран на: 06 Апр 2008, 18:15

Мнениеот Black Wolf » 25 Ное 2008, 19:11

FireSun's Viking написа:Да наречем тази религия най - точно е Скандинавски шаманизъм.

Какво те кара да мислиш така? И практиката според теб от къде ще се вземе? Или трябва да се твори и импровизира? :wink:
Аватар
Black Wolf
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 114
Регистриран на: 10 Окт 2008, 14:27

Мнениеот FireSun's Viking » 25 Ное 2008, 22:57

Всеки сам намира инфото за практиката си. Твори :)
HAMARR, HELGA VE THETTA OK HINDRA ALLA ILLSKA!!!
Аватар
FireSun's Viking
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 660
Регистриран на: 13 Мар 2006, 21:45
Местоположение: Valhala

Мнениеот Moerin_Elf » 26 Ное 2008, 08:14

ААааа ...."Каквото си е мое ,си е мое!" . Бе то си е така.С малко повече инпровизация-както човек чувства,че трябва да е ....става да ^^ И ако човек е дарен с въображение-чудеса! ^^
Ясно.За момента експеримента се развива доста добре.
WYRD
Аватар
Moerin_Elf
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 255
Регистриран на: 06 Апр 2008, 18:15


Назад към Скандинавска магия - Руни

  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 2 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 2 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 25 Апр 2024, 19:08 е имало общо 565 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта