Берзерки - Теории (2)

Темата сама подсказва за себе си за какво ще иде реч. Силата на Руните, тайната на Один, това е което ще намерите в тази част на Форума.

Модератор: EliKarim

Мнениеот B-L-O-T » 01 Дек 2008, 15:39

ТЕОРИИ


Има мнго спекулации от историци и антрополози както точно са били берзерките . Най-добре разгледаните теории са 4 вида :
1. Алкохолът . Теорията гласи че под влиянието на алкохола може да бъдат занижени задръжките на умовете на берзерките . За кратко време може да ги е накара да избухнат в ярост .
2. Халюциноженни гъби . Според теорията психоактивните вещества по-точно в червената мухоморка бил ключът . Тази гъба можело да дава сила и издръжливост на тези които я поемали .
3. Берзерките никога не са съществували . Според тази теория се смята че има повече приказни случки от колкото истински . Няма лесно обяснение за берзерките за това може би никога не са съществували
4. Лудост . Според тази теория берзерките сами се опитвали да си докарат лудост както доста шамани . И от лудостта в мозъка им следвало и физиологична промяна . (Като болните от олигофрения)

Ето и малко разсъждения върху тези теории :
1. Не може да е алкохола . Пияници не са внушителни бойци . Ако вие сте толкова пияни че сте сколнни в неконтрулируема страст вие също така прекалено пияни да стоите на краката си или да ходите в прата посока . Алкохола действа като упойка а не като стимулант . Малко истинска болка и човекът бързо ще изтрезнее .
2. Това изглежда доста добро обяснение . Няма никакви данни тази гъба да е била използвна с такава цел . Има малко свидетелства че викингите са знаели за тази гъба и халюциногенните гъби като цяло . Гъбата расте само в определен период и на определени места . Няма данни че през този период когато е нямало гъби берзерките да не са се били . За берзерки се говорело и в Исландия но там такива гъби няма . Гъбата не докарва само повдигане на определено състояние а и много халюцинации . Няма да е много практично да се дадът гъби на войници които могат да се държат непредсказуемо когато настъпи битката .
3. За берзерките се е говорело твърде много от източници в продължение на дълъг период . Християните по това вребе били срещу тях и естествено те няма да се срещу нещо което не съществува .
4. Възможно е берзерките да са плод на полудяване с религиозни елементи . Доста артефакти показват че один е танцува с войни облечени в животински кожи . Според някои легенди около Один хората които слагали кожи на животни ставали почти непобедими . Говорело се че преди битка те скачали и се държали като полудяли животни или хапели своите щитове .

Има доста информация как да се инвокира такова държание . Ето няколко техники :
1. Да се скача , танцува и т.н.. Така чрез раздвижване на мускулите се отделя количество адреналин
2. Да се хапе щита , да си дърпаш брадата , да се режеш и т.н.. Така се отделя адреналин от болката
3. Да се инвокира духът на животното като се носи неговата кожа или да се държиш с неговите маниети .
4. С помоща на Один

Да уточним 4тото - Значението на името Один е грубото "Подтиква към ярост" (Може би едно от многото му значения) . Думата "Од" значи не само "ярост" в материален план но и в божествен . Демек може да се преведе като "Божествена ярост" . За това яростта на берзерките не е само проява на лош темперамент или неконтрулируема лудост а нещо свещено .Обсебването е необичайно състояние на умът . Това се постига само с дух или бог където границата на егото което разделя своето аз с бога е изтрита . В този случай този става бог . Тази техника е много често използвана от много религии .
100 Каба Гайди
Аватар
B-L-O-T
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 1257
Регистриран на: 13 Май 2006, 06:45

Мнениеот Moerin_Elf » 01 Дек 2008, 18:35

Хм...странно защо ..аз не съм много сигурна ,че точно името Один,означава "Подтиква към ярост"...
ето един линк с някои от имената на Один:)
http://www.angelfire.com/on/Wodensharrow/odennamn2.html
WYRD
Аватар
Moerin_Elf
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 255
Регистриран на: 06 Апр 2008, 18:15

Мнениеот B-L-O-T » 01 Дек 2008, 19:30

Один що имена има цяла книга няма да ги побере . Та защо е написано имено тва име не знам .
100 Каба Гайди
Аватар
B-L-O-T
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 1257
Регистриран на: 13 Май 2006, 06:45

Мнениеот Moerin_Elf » 01 Дек 2008, 19:56

Ясно :)
А и аз не мисля,че съм казала,че в този сайт са побрани всичките имена на Один.Никой не знае всичките му имена.
WYRD
Аватар
Moerin_Elf
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 255
Регистриран на: 06 Апр 2008, 18:15


Назад към Скандинавска магия - Руни

  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 3 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 3 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 25 Апр 2024, 19:08 е имало общо 565 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта