Въпрос за значението на една руна

Темата сама подсказва за себе си за какво ще иде реч. Силата на Руните, тайната на Один, това е което ще намерите в тази част на Форума.

Модератор: EliKarim

Мнениеот Arian Star » 16 Сеп 2005, 20:05

Здравейте всички,

Искам да попитам какво значи руната Рубеус, и дали като се обърне не е знак за разрушение в материалната сфера? [/align] :roll: icon_flowerface icon_thanks
Аватар
Arian Star
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 145
Регистриран на: 27 Юли 2005, 16:04
Местоположение: Burgas

Мнениеот AZA » 17 Сеп 2005, 03:17

А сега де .. сигурна ли си че руната е Скадинавска ... ???
Защото Руна с такова име не ми идва на акъла ( може би защото е 6:17 ? 0 ... дай картинка или друго има на руната ...
КраяТ Е СамО ЕднО НовО НачалО
Аватар
AZA
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 258
Регистриран на: 10 Фев 2005, 00:40
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот Arian Star » 17 Сеп 2005, 09:10

Извинявам се на всички за недоразумението. Това вероятно не е руна от митологията на Один, но я прочетох в книгата за "Ритуално Таро на Златната Зора" . Там в значението на картата седем пентакъла пише за този символ Рубеус, и аз неволно го свързах с руните. Но вероятно не е руна, а някакъв друг символ, който може би е еврейски. Цитирам: "...Пентаклите са наредени във формата на Рубеус, най-разрушителната фигура или сигла"(стр.159). Просто ми стана любопитно какво може да означава освен посоченото му значение! Съжалявам за недоразумението още веднъж :oops:
Аватар
Arian Star
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 145
Регистриран на: 27 Юли 2005, 16:04
Местоположение: Burgas

Мнениеот Wizard » 17 Сеп 2005, 17:08

Ако става дума за Миобиус ще ти кажа, но за Рубеус... не се досещам каква може да е тази фигура.
The World is mine!
Аватар
Wizard
Администратор
 
Мнения: 1263
Регистриран на: 09 Юни 2005, 21:47
Местоположение: Stonehange

Мнениеот Arian Star » 17 Сеп 2005, 18:42

Ами Wizard и аз не знам! Така пишеше в книгата! Ако искаш кажи ми за другото, което споменаваш! :roll: icon_thanks
Аватар
Arian Star
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 145
Регистриран на: 27 Юли 2005, 16:04
Местоположение: Burgas

Мнениеот EliKarim » 17 Сеп 2005, 22:32

За Rubeus сред руните на Один - няма. Такава буква няма и в еврит, арабски, латински...дори и сред древни магьоснически азбуки, чийто букви са били използвани подобно на руните. Мисля, че названието е грешно преписано. Знам за руната Algiz, която е келтска че когато бъде използвана в определен ритуал (тогава се чертае обърната) тя приема друго название, което се шепне многократно и то е ROOTS. Тогава се прави магия за родове, за корени, за семейства....проклятия, разваляне на такива и подобни. Възможно е просто да е написано погрешно или печатна издателска грешка.

А инъче има такъв анимационен герой Рубеус, както и филмов.
Аватар
EliKarim
Модератор
 
Мнения: 781
Регистриран на: 24 Сеп 2004, 19:57

Мнениеот Morrigan » 26 Сеп 2005, 17:00

Рубеус на латински ще рече "червен".

Всъщност това, за което пита Ралица, е една от 16-те фигури в геомантията. Рубеус (двете констелации Рубеус и Пуела) - противоположният образ на Албус; свързват го с Марс /и Скорпион/. Символизира страстта, жестокостта, насилието и порока. Изобразяван като обърнат надолу бокал, може да се счита за инверсия; добро във всичко, което е зло и зло във всичко, което е добро.
Използва се при война, конфликти, насилие и прочие не особено полезни занимания.

Рубеус:

X X
XX
X X
X X

___________
Neart i gcach!
Аватар
Morrigan
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 25
Регистриран на: 25 Сеп 2005, 18:51

Мнениеот Lunohod » 26 Сеп 2005, 17:54

Мисля,че това е доста едностранен поглед на фигурата на действието...
и така нататък...
Аватар
Lunohod
Модератор
 
Мнения: 401
Регистриран на: 20 Окт 2004, 09:12

Мнениеот EliKarim » 26 Сеп 2005, 18:36

Ами това е нещо ново за мен. За "червен" на латински мислех че се използват думи като puniceus, rufus, rutilus...... Вероятно е пропуск за мен, но не знаех, че и rubeus означава "червено". :roll:
Аватар
EliKarim
Модератор
 
Мнения: 781
Регистриран на: 24 Сеп 2004, 19:57

Мнениеот AryanSun » 26 Сеп 2005, 18:50

Rubeus

Горния линк е на английски."Рубеус" означава наистина
"червен" на латински език.От там идва и думата "рубин".
Например "Medulla Ossea Rubra" означава "червен костен
мозък".Може да се сетите и за други сходни понятия и
думи...
Аватар
AryanSun
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 925
Регистриран на: 10 Юни 2005, 16:50

Мнениеот Morrigan » 26 Сеп 2005, 20:58

Не знам, Луноход, на мен инверсията не ми се вижда толкова едностранно действие. :)
Трябва обаче да призная, че геомантията не е от нещата, които влизат в списъка ми с интереси. Може и да имаш право. :)

Ели, puniceus е по-скоро "ален, пурпурен", rufus е "светлочервен", отнасяно най-често до цвят на коса (въпреки че също има етимологичнa връзка с rubeus и rubur); rutilus e "златисто-червен". Rubeus е просто "червен", свързано е с rubur. /Rubinus lapis - червен камък/
Етимологията няма да я слагам тук, щото не това беше въпроса. :)

А, благодаря, Ариец. =)


___________
Neart i gcach!
Аватар
Morrigan
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 25
Регистриран на: 25 Сеп 2005, 18:51

Мнениеот AZA » 26 Сеп 2005, 22:58

А така .. мерси съм и аз ... за инфото :) Начи не съм толкова зле де, шашнах са с тая руна ей :)
КраяТ Е СамО ЕднО НовО НачалО
Аватар
AZA
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 258
Регистриран на: 10 Фев 2005, 00:40
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот Lunohod » 27 Сеп 2005, 09:46

Според мен при Геомантията ме се изобразяват символите като например "Чашата" фигурално.При тях наблюдаваме добавяне на точка и по скоро се разчита да кажем нещо като двуичен код...Също не смятам ,че фигурите се свързват индивидуално с влиянието на една конкретна планета.Въпросната "ЧЕРВЕНИНА" мапример цветово отговаря на Марс, както и донякъде по динамиката си на влиянието му, но тук имаме внезапност, променливост, и неочаквано ,които водят и до влияние типично за Уран.Например фигурата "БОРБА" също може да бъде отнесена към Марс, но според мен там влиянието пак е смесено (между Марс и Слънце например).
и така нататък...
Аватар
Lunohod
Модератор
 
Мнения: 401
Регистриран на: 20 Окт 2004, 09:12

Мнениеот Morrigan » 27 Сеп 2005, 13:16

Аватар
Morrigan
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 25
Регистриран на: 25 Сеп 2005, 18:51

Мнениеот Lunohod » 27 Сеп 2005, 17:53

Много хубаво, благодаря icon_eusa_clap Но искам да уточня, че при Геомантията (както и при други системи ) познанията се градят предимно от опит "на свой гръб" ...иначе писания има много...и те са верни ,но не за всеки;)
Най добре е всеки сам да открие за себе си , чрез собствените си възприятия и опит, кое какво означава...не че има много големи разлики, но и не знам да е открита универсална схема за тълкуване...
(а аз продължавам да настоявам, че фигурите отчитат смесени планетарни влияния:)))
и така нататък...
Аватар
Lunohod
Модератор
 
Мнения: 401
Регистриран на: 20 Окт 2004, 09:12

Мнениеот EliKarim » 27 Сеп 2005, 20:58

Така е да. Има логика. Сетих се за повечето синоними...но не и за камъка :mrgreen:
Аватар
EliKarim
Модератор
 
Мнения: 781
Регистриран на: 24 Сеп 2004, 19:57


Назад към Скандинавска магия - Руни

  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 3 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 3 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 25 Апр 2024, 19:08 е имало общо 565 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта