Клифотите

Тук могат да се постват различни проучвания на народните вярвания за демоните, практики за призоваване на Демон, както и Гримуари свързани с демонологичната практика.

Модератор: rain

Назад към Демонология

Мнениеот tanarel » 20 Апр 2008, 08:03

Всички знаете за Дървото на живота и неговите
сфери наречени Сефироти , малко се знае обаче
за другото Дърво което е всъщност същото но
негов огледален образ - Дървото на смъртта .
Още по- малко са хората които изучаваики
мистериите на творението не са обременени с
праволиниен поглед и разсъждават само от
гледна точка на парадигмата на Път на Лявата
ръка или Път на дясната ръка , затова поствам
тези два линка , където Майкъл Форд , които
е бивш член на ордена на Кроули ( ОТО) и
основтел на още две окултни организации
прави доста елегантен коментар върху
своята работа с Клифотите . Очаквам и
коментарите на сериозните хора във Форума
ни (вие си зн кои сте ) върху темата .


Линк 1
Линк 2

Изображение
Do what thou wilt.
Аватар
tanarel
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 146
Регистриран на: 23 Дек 2006, 11:12

Мнениеот Nemezius » 20 Апр 2008, 21:07

- сравнение Ангелски-Демонски
- смърта- и да създаваш, и да рушиш- нима разрушението го няма и в "ангелските" сефири?!


tanarel, на един или друг етап, всеки кабалист е срещал или се е замислял какво ли ще предтсавлява обърнато в разлина посока дървото на живота- и отговорите винаги са били около "дърво на смърта", т.е. демонични сефири. До някъде странното от тези видео записи е разделението, кеото той прави на създаване и рушене(ако съм го разбрал правилно разбира се- английския ми не е като роден език все още). В първото се споменава, че чрез ангелските сефири се създава ограничение само за създаване, докато в демоничните- и създаване, и разруха- за мен това е погрешно. Ангелските сефири могат и да рушат- нима 5-та сефира, Гебура("сила"), не се асоциира със Самаел, нима не е под негов контрол- ангелът на разрушението(може и да бъркам степента му- или е ангел, или серафим)? В този ред на мисли, защо се налага такова впечатление- сякаш за разрушаване е необходимо да се използват демоничните сефии от дървото на смърта!? Защото за някои това е по-добрия вариант- да работят с демони вместо с ангели- въпрос на парадигми и нагласа. Всеки, който е приел основната парадигма на юдеизма и производните му вярвания/религии като християнство или ислям- най-вероятно ще се чувства по-добре да работи с ангели, докато всеки, обучаван да използва силите на нощната магия- да работи с демони. За последните бих препоръчал да прочетат "The Book of Night Magic" на Филип Уилямс- ако още не са го направили естествено :)
И така стигаме до би- и политеистичните вярвания. Какво ли ще е по-добре за един уикан, който има 2 бога- Бог и Богиня? Или за паганистично настроените, за езичниците, за последователите на производните на Вещерството вярвания? Ами... каквото си изберат, ако трябва да бъда откровен. Техните системи са доста по-свободни от останалите. Всяка сефира, всяко действие/същност може да бъде приведено и до двете дървета- достатъчно е да се последва архитипа и да се стигне до по-познато име- божество или ангел/демон от собствената им система.
Изображение
Аватар
Nemezius
Модератор
 
Мнения: 941
Регистриран на: 18 Юни 2006, 20:32
Местоположение: Templi Ad Noctum

Мнениеот Neter-Kua » 20 Апр 2008, 23:41

Донякъде казаното от М.Форд съвпада със скромния ми личен личен опит с клифота.Магическата работа с която ще съм зает до средата на следващата година е несъвместима с практическа работа върху "Дървото на Смъртта" но това не ми пречи да се запозная с някои от характеристиките на клифота.Резултата до момента е един-подобрено разбиране и възприемане на "Дървото на Живота".Смятам че е грешка да се избързва със "спускането" в клифота особенно от определени типове хора.Други пък смятат че е по добре да се извърви първо "Дървото на Смъртта" което да даде нещо като чист старт за работа с "Дървото на живота",но лично аз мисля че това е меко казано рисковано и човек трябва да познава себе си изключително добре за да направи това.
I will create as I speak.
Аватар
Neter-Kua
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 77
Регистриран на: 14 Фев 2008, 20:35
Местоположение: Inarijarvi


Назад към Демонология

  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 14 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 14 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 21 Апр 2020, 01:19 е имало общо 540 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта