Договор с Дявола

Тук могат да се постват различни проучвания на народните вярвания за демоните, практики за призоваване на Демон, както и Гримуари свързани с демонологичната практика.

Модератор: rain

Мнениеот Wizard » 05 Юли 2004, 15:09

Договора, който е бил сключван от Вещицата с Дявола-Демона, според "Ключовете на Соломон":


"Императоре Луцифер, господарю на всички разбунтували се духове, моля те, бъди благосклонен към молбата ми, която отправям към твоят пръв помошник Луцифюж Рафакал, за да сключа договор с него, и те моля също, Принце - Велзевул, да ме покровителствуваш в моето начинание.
О, Графе Астарот! Съдействай ми и направи така, че тази нощ великият Луцифюж да ми се яви в човешки образ без никаква лоша миризма, и да ми даде по силата на договора, който ще му предоставя, всичките блага, от които се нуждая.
О, велики Луцифюж! Моля те да напуснеш дома си, в който и на край света да се намираш, за да дойдеш да разговаряш с мен, в противен случай ще те заставя, чрез силата на могъщите слова на Ключовете на Соломон, с които той заставяше разбунтувалите се духове да приемат неговият договор: и така, появи се в най-скоро време или аз непрестанно ще те измъчвам с могъщите слова на Ключовете."
Вижда се, че наред със старинните благороднически титли, показващи уважение към Демона, се използуват заплахи за мъчения, на които ще бъде подложен, ако не се отзове на молбата на Вещицата. Такива заплашителни формули също се срещат и в източното вещерство.
Отговорът на Демона, според гримоара, е бил следният:
"Мога да отговоря на молбата ти, само при условие, че Ти ми се явиш след двадесет години, за да направя с тялото и душата ти Това, което което желая."
След това ще трябва да му хвърлите вашият договор, който трябва да бъде написан собственоръчно на малък чист пергамент, да съдържа следният кратък текст и да бъде подписан със собствената ви Кръв:

Договор
"Обещавам на Великият Луцифер да му се отблагодаря след двадесет години за всичко, което ще ми даде. В уверение на това се подписвам."
Вещицата се отказва от Бога, от Богородица и от Светиите.
Народът е обвинявал вещерите и вещиците в много злодеяния. Някои от които са били описани от Жан Боден в неговият труд "Демономания" от ХVІ век. Там се споменава за следното: богохулство, сквернословие, почитане на дявола, предоставяне в ръцете му на новородени деца или на такива, които ще се родят, жертвоприношение на тези деца в негово име, посвещаването им на дявола още от утробата на майката, клетва за сатанинска проповед, клетва в името на дявола и в негова чест, кръвосмешение, човекоубийство с цел набавяне на човешко месо и органи необходими за правенето на магии, човекоядство при нощните сборища (Сабат) на вещици, използуване на отрови и омайно биле, магии върху животните, земята и реколтата за безплодие, съвукопление с Демоните.
Има и два други Договора, като единият е от ХVІІ век, на Урбан Грандие, който единствен е подписан и се пази в Нац. Библиотека в Париж (него ще Ви го покажа скоро). А другият е от 1676г. сключен между благородник – рицар и Демона. Като благодарение на този договор представен в съда, той е бил осъден и хвърлен в затвор.
Аватар
Wizard
Администратор
 
Мнения: 1263
Регистриран на: 09 Юни 2005, 21:47
Местоположение: Stonehange

Мнениеот Cord » 24 Дек 2004, 17:18

Това е тя...
Бившата видна европейска вещица Дориин Ървин продала душата си на сатаната започатвайки този акт със собствената кръв.макар че в края на краищата тбила освободена след като в продължение на много месеци бот нея били изгонени 47 демона тя трябвало да се бори с подтици за самоубииство с депресия обезкуражение с ужасни кошмари и психически атаки,дориин ървин признава:"бях мъчена ден и ннощ с много малко време за отдих

Тя си спомня че преди нейното обърщение сърцето и било изпълнено с омраза към всичко христянско но в края накраищата тя се убедила че единствения възможен начин за освобождаване е чрез силата на хрситос icon_bduh .....


тя още казва "далеч съм от мисълта че магьосничеството е безвредно,то и другите форми на окултизма сам нного опасни
те развиват правят окаян живота на много хора днес докарвайки мъже и жени до самоубииство до лудницата до неописуем страх и жив пъкъл,ако хората видеха и половината от това което съм видяла аз щяха да си помислят много преди да го опитат още веднъж като безвредна глупост"
Аватар
Cord
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 15
Регистриран на: 21 Дек 2004, 19:50

Мнениеот Vrania Volosia » 18 Апр 2005, 21:54

???Ей ся ме хвърлихте в тъча:(...какви са тия сквернословия по адрес на Луцифер? Той никога не е правел такива неща;( Моля ви хора...Правете разлика между Истинския Луцифер и Глупавия Християнски егрегор- "Луцифер"... icon_color ...То по тая логика аз да бегам в ада а?:) И да ходя да коля бебета...Хубава логика са имали средновековните люде... icon_bduh
Dominus Spiritus Viritus Satanas!
Аватар
Vrania Volosia
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 225
Регистриран на: 11 Апр 2005, 19:54

Мнениеот DarthSidious » 12 Окт 2005, 23:02

Докато Луцифер се отъждествява с християнския модел за ада, винаги ще има една огромна маса от хора, които ще се страхуват от всичко, свързано с него. Хилядолетия подред на човечеството е натрапван (зверски и с насилие в средновековието) християнският начин на мислене, което в крайна сметка довежда до изграждането на стереотипи, над които хората не се замислят. Написано е в библията и точка. Така трябва. Трябва ли наистина? Трябва ли да вярваме на всичко, написано в една съмнителна книга, писана от съмнителни хора, която по една случайност е била набедена за Свещена? Не ми се изброяват всички фрапиращи противоречия, на които съм се натъкнал в библията, както и откровените глупости, написани вътре. Християнството не е нищо повече от една грандиозна манипулация, целяща да държи масите в подчинение , една религиозна доктрина, чиято основна цел е да не допуска задаването на неудобни въпроси и която в крайна сметка води до масово затъпяване, като поощрява упованието на бог, а не на разума. А разумът е това, което ни отличава от другите живи същества на планетата! Крайно време е хората да се научат да мислят и да задават въпроси без да се страхуват, че за това ще горят в ада. В кой ад??? В този, измислен от християните ли? Този ад, които са измислили, за да плашат себеподобните си? Стига! 2005 година сме , в крайна сметка, няма Света инквизиция, няма клади и бесилки, време е да задаваме въпроси и да мислим най-вече! Крайно време е да проумеем, че ни манипулират с глупостите си за измисления юдео-християнски бог и страхотиите за ада. Защото е тъжно , когато единици мислещи представители на човешкия вид се съобразяват с огромната тълпа, необременена от мисловния процес.
Аватар
DarthSidious
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 20
Регистриран на: 12 Окт 2005, 22:06
Местоположение: София

Мнениеот vasago__ » 14 Окт 2005, 14:27

дарт дай противоре4ията на библията 4е не ги знам.... :)
Allay Fortission Allynsen Roa!
Аватар
vasago__
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 25
Регистриран на: 12 Окт 2005, 19:51

Мнениеот heress » 15 Окт 2005, 09:39

vasago__ написа:дарт дай противоре4ията на библията 4е не ги знам.... :)

Те ти едно. Според библията Адам и ева имат 2-ма СИНА Авел и Кайн. Как подяволите тея двамата ще оставят потомство бе!! Че и цел човешки род да се роди от тях :) . Дори и за метоафора не става. Кайн убива брат си нали? В библията се твърди че всички сме деца на Авел. Как така всички сме деца на мъртвец който не е оставил потомство???
Последна промяна heress на 15 Окт 2005, 09:43, променена общо 1 път
show me the power of darkness(:(((:<-
Аватар
heress
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 206
Регистриран на: 05 Май 2005, 07:14

Мнениеот DarthSidious » 15 Окт 2005, 09:39

Първи пример:

"Ако ти ударят едната страна, обърни и другата."
"Когато силният защитава дома си с меч, имотът му е в безопасност."

(Следва продължение)
Ave Satanas
Аватар
DarthSidious
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 20
Регистриран на: 12 Окт 2005, 22:06
Местоположение: София

Мнениеот Nac » 15 Окт 2005, 14:46

DarthSidious,много добре казано относно библията и християнството като цяло.Съгласен съм напълно.
Аватар
Nac
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 103
Регистриран на: 01 Сеп 2005, 21:54

Мнениеот vasago__ » 15 Окт 2005, 15:33

heress това са лесни не6та за обеснение... дай не6та на които няма обеснение... ако не може6 да се сети6 в следва6тият пост 6те ти подскажа....
darth... и за теб имам какво да обесня...:) но вси4ко 6те направя когато се върна в България,за6тото тогава 6те имам пове4е време:)
моля да бъда извинен за това 4е кирилицата ми се оприли4ава на 4атица.Не6то не работят тия бутони с -4 6 и 6т-
.......
П.С. 4акам продължението:)
Allay Fortission Allynsen Roa!
Аватар
vasago__
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 25
Регистриран на: 12 Окт 2005, 19:51

Мнениеот DarthSidious » 16 Окт 2005, 22:32

Nac, благодаря за добрите думи.

Нямаше ме 2 дни, затова не съм писал нищо. Затова днес давам два примера.

Глава 1
1. В начало Бог сътвори небето и земята.
2. А земята беше безвидна и пуста; тъмнина се разстилаше над бездната, и Дух Божий се носеше над водата.
3. Рече Бог: да бъде светлина. И биде светлина.
4. Видя Бог, че светлината е добро нещо, и отдели Бог светлината от тъмнината.
5. Светлината Бог нарече ден, а тъмнината - нощ. Биде вечер, биде утро - ден един.

16. И създаде Бог двете големи светила; по-голямото светило да управлява деня, а по-малкото светило да управлява нощта, създаде и звездите;
17. и ги постави Бог на небесната твърд, за да светят на земята,
18. да управляват деня и нощта и да отделят светлина от тъмнина. И видя Бог, че това е добро.
19. Биде вечер, биде утро - ден четвърти.


Излиза, че земята е по-стара от Слънцето. Астрономите не мислят така. Аз също.

***

Глава 2
2. И свърши Бог до седмия ден Своите дела, що прави, и в седмия ден си почина от всичките Си дела, що извърши.

Всемогъщият и всесилен бог се уморява ????????????????

(Следва продължение)
Ave Satanas
Аватар
DarthSidious
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 20
Регистриран на: 12 Окт 2005, 22:06
Местоположение: София

Мнениеот TrueLies » 17 Окт 2005, 00:06

В духа на последните няколко постинга искам и аз да добавя нещо.Лично аз не съм чел библията,защото нямам много време за губене,но горе-долу съм запознат с част от съдържанието й.Че така де,как така,мътни го взели, в библията се отирича почитането на материалното,казва се,че бог бил навсякъде,бог бил любов и т.н.,а в същото време всички 'вярващи' се тълпят в църквите за да са 'по-близо' до "създателя"...нали беше навсякъде и във всичко,а докато са там се блъскат кой да целуне първи някоя икона...Аа да,питайте някой хрисиянин дали е наясно с произхода на 'светото му писание',което всъщност е било писано мнооого преди хората да са чували за думата момотеизъм.
I need to read between the lines
Аватар
TrueLies
 
Мнения: 7
Регистриран на: 15 Окт 2005, 14:00

Мнениеот Stalik » 17 Окт 2005, 11:37

Следвайки примера (отклоняване от темата) трябва веднага да отбележа болезнената некомпетентност с която се подхожда към библейския текст! Трябва съвсем малко да си навътре в нещата, за да разбереш, че този текст не бива да се възприема буквално! DarthSidious, прощавай, но доводите ти за глупостта на библейските текстове са плитки и неподплътени. И такива ще останат докато се опитваш да вмениш пряко тълкувание на текста. Този текст е основа на една морално-етична културна система съхранила един скитащ народ и народите на един континент през цялото Средновековие, служил им като духовна (от психологическа гледна точка) и морална упора и нищо повече.

Ако ще разглеждаме сериозно библейските текстове като свещени, ще трябва да се зачетем по-надълбоко, да се запознаем с умните доводи на хора като д'Оливие. Дори богословите не се опитват да тълкуват текста буквално! Та това е смешно и наивно. Все едно да седнем да тълкува даден мит в буквален контекст. Недейте да се излагате моля ви! Уж за сериозни неща говорим... Вие утре ще седнете да умувате по същия начин и над Откровението на Йоан. Ами съгласете се че е би било проява на безумен профанизъм!
Последна промяна Stalik на 17 Окт 2005, 19:53, променена общо 1 път
Аватар
Stalik
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 104
Регистриран на: 16 Окт 2005, 09:59
Местоположение: София

Мнениеот Lunohod » 17 Окт 2005, 19:01

Аз пък се сетих за нещо друго:"...тези , на които е простил повече ...ще го обичат повече..."
...и ако е така , то защо да не му дам повод да покаже голямата си любов:)))
Тук за мен отговора е в личните виждания на различни ситуации, защото прошката може да бъде и позитивна ,и глупост ,и егоизъм...
и така нататък...
Аватар
Lunohod
Модератор
 
Мнения: 401
Регистриран на: 20 Окт 2004, 09:12

Мнениеот DarthSidious » 17 Окт 2005, 20:52

Stalik написа:Следвайки примера (отклоняване от темата) трябва веднага да отбележа болезнената некомпетентност с която се подхожда към библейския текст! Трябва съвсем малко да си навътре в нещата, за да разбереш, че този текст не бива да се възприема буквално! DarthSidious, прощавай, но доводите ти за глупостта на библейските текстове са плитки и неподплътени. И такива ще останат докато се опитваш да вмениш пряко тълкувание на текста. Този текст е основа на една морално-етична културна система съхранила един скитащ народ и народите на един континент през цялото Средновековие, служил им като духовна (от психологическа гледна точка) и морална упора и нищо повече.


Добре, а аз какво общо имам с този народ (еврейския)? Повечето от стария завет е историята на евреите. Ми да си я учат, мен не ме интересува, както и ценностната им система, която се опитват да ми налагат. Благодаря, изградил съм си моя. Дали е правилна или не - важното е, че на никого не преча и не вредя. Изобщо не ми пука за всички, които носят кръстчета, например, независимо дали вярват в Христос или не. Тяхна си работа. Защо обаче те ме гледат на кръв когато тръгна с фланелка на Dimmu Borgir с обърната пентаграма? Какво искат от мен? Да ме направят като себе си или да ме накажат за "греховете ми" ? Нито едното ще им позволя, нито другото. Това, btw, беше кратък пример за всепроникващата християнска любов. Какво излиза? Че един сатанист е много по-толерантен и разбиращ от един християнин... anyway...
Да не тълкувам, значи, библията буквално. Добре, няма, иначе само от Битие мога да дам един куп противоречия. Щом, обаче, става дума за тълкувания - не приемам следния довод:

Бог - всичко добро
Сатана - всичко зло

И още нещо... преди няколко години един психопат застрелял няколко човека в ресторант в Далас и после пред съда заявил, че Исус така му бил казал... Това не прави всички християни убийци, нали??? Аналогично и със сатанистите. Монетата ВИНАГИ има две лица. Нали?
Ave Satanas
Аватар
DarthSidious
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 20
Регистриран на: 12 Окт 2005, 22:06
Местоположение: София

Мнениеот Stalik » 18 Окт 2005, 07:59

DarthSidious написа:Добре, а аз какво общо имам с този народ (еврейския)? Повечето от стария завет е историята на евреите. Ми да си я учат, мен не ме интересува, както и ценностната им система, която се опитват да ми налагат. Благодаря, изградил съм си моя. Дали е правилна или не - важното е, че на никого не преча и не вредя. Изобщо не ми пука за всички, които носят кръстчета, например, независимо дали вярват в Христос или не. Тяхна си работа. Защо обаче те ме гледат на кръв когато тръгна с фланелка на Dimmu Borgir с обърната пентаграма? Какво искат от мен? Да ме направят като себе си или да ме накажат за "греховете ми" ? Нито едното ще им позволя, нито другото. Това, btw, беше кратък пример за всепроникващата християнска любов. Какво излиза? Че един сатанист е много по-толерантен и разбиращ от един християнин... anyway...

Пак повтарям... Ако ще разглеждаме Библията като исторически паметник на еврейския народ, въобще не може да говорим за нещо свещено, а за един културен паметник с изключително значение.
DarthSidious написа:Да не тълкувам, значи, библията буквално. Добре, няма, иначе само от Битие мога да дам един куп противоречия. Щом, обаче, става дума за тълкувания - не приемам следния довод:

Бог - всичко добро
Сатана - всичко зло

Аз в никакъв случай не съм казал да приемаш "следния" довод (както каза монетата винаги има две лица). Но ти дискредитира Библията като авторитетен докумен от какъвто и да е род, аргументирайки се с буквалното й съдържание. Човек може да направи това, само ако се е запознал подробно с въпроса и с различни гледни точки по него. Чел ли си теологични трудове? Запознавал ли си се с теории за "тайните" на Библията и прочее? Буквално написаното действително е противоречиво и на места глупаво (да вземем за пример Каин и Авел). Да не говорим за глупостите по превода, които са обяснени ясно в теориите на Фабр д'Оливие. И ако се запознаем с написаното от него, вече ще имаме съвсем друг поглед върху нещата. Но не бива да елементаризираме и прибързваме в заключенията си. Това със сигурност би било грешка. Както ти каза - монетата винаги има две страни... да речем "официална" и "неофициална". Разбирай го както искаш. :wink:
Аватар
Stalik
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 104
Регистриран на: 16 Окт 2005, 09:59
Местоположение: София

Мнениеот TrueLies » 18 Окт 2005, 08:43

Stalik,така значи...няма да тъкуваме нисщо буквално,с това съм съгласен.Ти споменаващ за разни автори и техните трудове.Моля те,кажи ми колко от вярващите които ходят всеки ден да палят свещички по църквите са ги чели и са запознати с тях???Искаш да ме убедиш,че те не тълкуват написаното в библията буквално...е,съжалявам,но не можеш.
I need to read between the lines
Аватар
TrueLies
 
Мнения: 7
Регистриран на: 15 Окт 2005, 14:00

Мнениеот Stalik » 18 Окт 2005, 18:21

TrueLies написа:Stalik,така значи...няма да тъкуваме нисщо буквално,с това съм съгласен.Ти споменаващ за разни автори и техните трудове.Моля те,кажи ми колко от вярващите които ходят всеки ден да палят свещички по църквите са ги чели и са запознати с тях???Искаш да ме убедиш,че те не тълкуват написаното в библията буквално...е,съжалявам,но не можеш.

А нас какво ни интересуват хората със свещичките!? Ако не се лъжа говорехме за свещенноста на Библията и текста й (съдържащото се в нея) и дали то има въобще такъв (свещен) характер или са пълни глупости, както се твърди тук. Не виждам с оглед на какво повдигаш въобще темата за обикновените "миряни". Нима те са някакъв критерии за стойността на Книгата!?

И това "разни" ме озадачава... Човек попадайки тук ще рече че хората са що годе подготвени за сериозна дискусия, подплътена със знания, а виждам че не е така.

Антони Фабр д'Оливие е виден френски поет, музикант, окултист и основател на секта, личен "мистичен" съветник на Наполеон. Той се опитал да изведе еврейския език от египетските йероглифи. От векове окултистите смятат, че старозаветните библейски текстове, в частност "Битие", съдържат скрити послания и тайни, заличени от неверни преводи. В забележителната си книга "Възстановеният еврейски език" (1815) д'Оливие не само че споделя това мнение, но и предлага скици на оригинална и забележителна теория, относно произхода на Сефер (Битие). Както всеки с елементарно познание по Библейска история, вие би трябвало да знаете кой е предполагаемия автор на Петокнижието (Тора) - самият Мойсей. Всички знаем увлекателната (най-вече за холивудските продуценти) история на този човек - за това как майка му Йохавед го пуснала в Нил и бил намерен и осиновен от Фараоновата дъщеря и отгледан като втори фараонов син. Естествено първородния син получава престола на Египет. А Мойсей като второ и доведено дете - вторият по важност държавен пост - най-напред главен дворцов архитект, а сетне главен жрец. Всички знаем за ролята на жреческата каста в Древен Египет. В Деяния на апостолите 7:22 четем: "И Моисей беше научен на всичката египетска мъдрост, и бе силен в слово и в дело." Сещайте се сами каква е мъдростта на египетските жреци, върху която се основава преданието на западните окултисти. Поради това (тук вече не мога да твърдя със сигурност дали говорим за точни данни или хипотеза на д'Оливие) Мойсей написал книгите си на египетски или староегипетски език с египетски йероглифи.

Първото което трябва да се спомене за писмеността на древните египтяни е нейния абстрактен характер. Всяка дума, всеки символ там ползвал три значения: обикновено (чисто материално), символично (идейно; често сбор йероглифи изразявал цели идеи и концепции) и... ...йероглифическо тайно (свързано с "буквите" на думата). Излишно е да споменавам кое значение разбирали евреите, усвоили вече добре египетския език. Египтяните разбирали първите две значения на думите, благодарение на което до нас са достигнали прекрасни творби на египетската лирика (да си спомним рядкото и ценно издание "Висящи градини" на "Световна класика" преди години, макар и дело на подстрочен превод). Третото значение се предавало устно, само на малцина посветени. Сещайте се значи от къе идва по-сетне думата кабала ("предание", "от уста на уста").

И така... На политическата сцена след уникален и впечатляващ по рода си културно-философски и цялостно духовен катарзис, осъществен нейде из Мадиам, се появява пича Мойсей, който получава заповед свише в най-прекия смисъл на думата... Решава да стане исторически пример за Левски и да се бори за свободата на своя народ, само дето използва връзки по върховете и впечатляващи визуални/пиро и др. ефекти (тук си задаваме въпроса Божия ли е била помощта или дело на добитата Мойсеева "мъдрост", но ще се отклоним много...). Както и да е.

Накратко - след завръщането си от вавилонско робство евреите били със серизно увредено етническо самосъзнание и били изгубили почти напълно своя език. Възприели арамейското наречие (странния език от "Страстите Христови", ако сте го гледали де). И тогава първосвещенникът Ездра решава, за да отдалечи самаритяни и юдеи, да напише Сефера с асирийски (халдейски) букви, в какъвто вид случайно е достигнал текста и до наши дни. Приблизително от тогава са и преводите на Сефера на самаритянски и халдейски (сиреч асирийски/арамейски език).

Устното предание за смисъла на сефера се запазило у есеите (йесеняните) - тайнствуна юдейска секта (които имали доста буддистки идеи и обичаи). На някои техни представители династията на египетските Птолемеи възложила превода на сефера на гръцки. 70 книжовници превели текста, като от там насетне (знаем важната роля на гръцкия по онова време) от този превод се правят всички по-нататъчни. Поради броя на съставителите си този превод носи името Септуагинта ("книга на седемдесетте"). Блажени Йероним направил самостоятелен превод на латински - така известната Вулгата (Vulgata).

И чак тук се намесва д'Оливие със своята доста логична теория. Седемдесетте тълковници-есеи според него не желаели да издадат тайния смисъл на книгите на Мойсей. Мисля че е излишно да обяснявам защо една секта не е искала да прави това... Те превели материалния смисъл на преданието, като при това на места умишлено изопачили текста и допуснали даже очевидна граматическа неточност. На свой ред пък Блажени Йероним не бил способен да предаде този смисъл на Мойсеевите думи, тъй като равините, у които той се учил, сами не знаели нито символичния, нито йероглифическия смисъл на думите на древния еврейски език. От там последвала верижна реакция при всички по-сетнешни преводи.

Фабр д'Оливие започва работата от начало. Съпоставил своя граматика на еврейски и речник на еврейските корени, и след дълъг труд отделил символическото значение на буквите. За да се обясни как точно трябва да се прочетат обясненията в книгата му. В крайна сметка направил нов превод на първите 10 глави от "Битие". Той ползвал най-известните версии на сефера, като добросъвестно ги сравнявал - самаритянската, халдейските таргуми, Септуагинтата и Вулгата. Той посочил и срещнатите от него противоречия. Този негов превод е толкова оригинален и забележителен, че аз едва ли бих могъл да го предам тук. Обяснява по свой начин състава на думата Яхве (Й-Е-О-Е; знаете как е на иврит) и прави доста интересна теория за сътворението на света, аналогична на "официалната" библейска версия, ала далеч не така проста. Тя представлява уникална смесица от окултна философия (вложени са ред принципи на астрала), физика и религиозен мистицизъм. До колк ое истина това е спорно, но само по себе си заслужава внимание.

Но дори преводът и теорията за значението на Библейския текст дспоред д'Оливие да не е верен, както видяхме преводът така или иначе е жертва на ред неточности. И дори да зарежем всички тези окултни и езотерични глупости настрана и да разгледаме Библията в по-елементарен, културно-исторически план, тя пак би била "свещена" по своята същност. Противоречия са нормални предвид това че тя всъщност е сборник от книги, писани по съвсем различно време и от различни автори. И въпреки всичко това тя е неповторима културна основа за две неща:

Първо - за запазване ценностната система на евреите и ценностите на етноса - патриархалния ред осигуряващ оцеляването на рода, респективно етноса. Кръвната връзка, брачната връзка и родовото имущество са неща, които Библейската философия се стревми да съхрани подсъзнателно у хората, осигурявайки оцеляването. В този ред на мисли Библейския текст не е глупост, както тук се твърди, а уникален по рода си културен паметник!

Второ - на религиозно-философска система, за която тук няма да говоря, по простата причина, че това са неща които трябва да се знаят от обща култура. Достатъчно е да се прочете това-онова за Августин, Тома Аквински, Майстер Екхарт и т.н. и т.н. ...

В този ред на мисли е смешно да говорим за "откровените глупости, написани вътре", както каза DarthSidious. Всъщност... печално е да чуваме подобни мнения. sad3

Поздрави!
Аватар
Stalik
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 104
Регистриран на: 16 Окт 2005, 09:59
Местоположение: София

Мнениеот DarthSidious » 19 Окт 2005, 02:12

Кое е печално бе, човек? Ей, не можем да се разберем и т'ва е... Кое му е печалното? Че не приемам библията за свещена книга ли? Книга като всяка друга, малко по-стара, по-популярна, но лично за мен - обикновено четиво, което на места е забавно, на други - скучно и във всички случаи - неприложимо в 2005 година. Или може би съм виновен за това, че имам собствено мнение? Искрено се надявам да не съм те разбрал правилно...
Ave Satanas
Аватар
DarthSidious
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 20
Регистриран на: 12 Окт 2005, 22:06
Местоположение: София

Мнениеот Stalik » 19 Окт 2005, 08:20

DarthSidious написа:Кое е печално бе, човек? Ей, не можем да се разберем и т'ва е... Кое му е печалното? Че не приемам библията за свещена книга ли? Книга като всяка друга, малко по-стара, по-популярна, но лично за мен - обикновено четиво, което на места е забавно, на други - скучно и във всички случаи - неприложимо в 2005 година. Или може би съм виновен за това, че имам собствено мнение? Искрено се надявам да не съм те разбрал правилно...

Ммм... Да. Явно не си. Че не я приемаш за свещена лошо няма. Би било тъпо и нагло от страна на когото и да е да те кори за това, че не приемаш еди-какво си за свещено, щото той го приема. Това си е налагане на мнение.

Но ти нееднозначно отбеляза "откровените глупости, написани вътре". Целта ми е да покажа че този подход към Библейския текст според мен е безкрайно погрешен и... да речем едностранчив, ограничен. Аргументирах се защо. Това е четиво достойно за уважение във всякакъв смисъл, както поясних в пространния си пост горе. Надявам се не съм го написал напразно.

От него би трябвало да стане ясно, че Библията може да бъде възприемана по различни начини - като религиозно четиво, като философско четиво, като исторически паметник, като културен паметник и т.н. И в нито един от тези аспекти (лично мнение) не може да говорим за "глупости" написани вътре.

Разбираш - едно е да кажеш "За мен това не е свещена книга", а съвсем друго "Това е сбироток от глупости". Така са говорили и за трудовете на Дарвин, и за такива на Галилей... Всичко е въпрос на разбиране и вникване в нещата.

И тук случайно ми изплува в съзнанието една стара (и позната сигурно за повечето тук) сентенция/принцип:

Устните на мъдростта са затворени, освен за ушите на разбирането.
Аватар
Stalik
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 104
Регистриран на: 16 Окт 2005, 09:59
Местоположение: София

Мнениеот heress » 19 Окт 2005, 09:57

абе пич точно благодарение на... как го каза "религиозно четиво, като философско четиво, като исторически паметник, като културен паметник и т.н." се е ляло най-много кръв в историята на човечеството. Че и до днес даже се пролива кръв поради тая книжка :) (визирам корана който е препис на библията и разнита там екстремни араби :) )
Иначе относно философското четиво. мисля ти доадохме достатъчно примери за противоречия.
Като религьозно четиво - дразата (цитирам по памет) "Нямай друг бог осевнд мене" е отрязала най-много глави в историята (покръстването).
Като изторически паметник.?! толкова исторически колкото и (Властелинат на пръстените)
Културен паметник ? -на кой?? на Еврейте ли -?! ПХА че теа мамуни имат ли култура изобщо??
show me the power of darkness(:(((:<-
Аватар
heress
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 206
Регистриран на: 05 Май 2005, 07:14

Следваща

Назад към Демонология

  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 39 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 39 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 25 Апр 2024, 19:08 е имало общо 565 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта