Асирийски

Тук могат да се постват различни проучвания на народните вярвания за демоните, практики за призоваване на Демон, както и Гримуари свързани с демонологичната практика.

Модератор: rain

Назад към Демонология

Мнениеот Lunohod » 28 Юни 2005, 14:31

Асирийците различавали две отличаващи се по численост и значение разновидности на демони – добри и зли. Добрите демони играели така да се каже, охранителна роля: те заемали тялото на човека, дома или двореца, за да възпрепятстват злото да проникне там и да опустошава. Асириеца съвершенно не можел да представи себе си като пусто място: ако духа, покровителстващ човека го напусне, то веднага го завладява зъл гений. В съответствие със заклинанието, именно такъв често бивал произхода на злото: «Неговия бог напуснал неговото тяло..., богинята, която му давала съвети, отишла далеко от него..., Аххазу (ahhazu) срещнал човека, на когото се сърди неговия бог..., те го покриват като дрехи, те се нахвърлят на него , изпълват го с ядове, връзват му ръцете, връзват му краката,...»В тази връзка, човек и жилището му постоянно се намират в состояние на удържимост и доколкото привлича добри духове , в същата степен отблъсква злите.
Най общо единствените добри демони с напълно установени черти се явяват Шеду и Ламассу, но се вижда че существува и зъл Шеду. За тях често се споменава в царските надписи, благодарение на които знаем, че именно те са изобразявани във вида на крилати бикове, които асирийските царе поставяли на стража на входа в своите дворци и които в настоящето украсяват нашите музеи. Ето как ги описва Перро: «Глава човешка, но в кръг венчани с висока тиара се издигат няколко двойки закръглени рога. Тези рога — един от атрибутите на животно,чиято природа преобладава в съставното същество... Тялото и нозете бичи, но гривата напомня на лъвска; общата картина довършват чифт огромни криле, принадлежащи на орел, царя на пернатите... Накрая, най изумителното — човшката глава, лице с резки черти, което така удачно обгръщат маси гъста коса и брада с множество симетрични къдрици. Изражението на лицето е сериозно и величествено, понякога почти усмихващо се, то удивително подхожда на това таинствено и благожелателно същество,на което халдейското въображение е придало този причудлив облик и това могъщо каменно тяло».
Списъка на злите демони е доста по дълъг и е много възможно, тази категория духове, чиято деятелност предизвиквалаа у асирийците трепет, да не е изчерпателна. . Най пълен списък предстя така наречения “утукку”, алу, этем му (etemmu), галлу (gallu), злия илу (ilи), рабису (rabisu), ламашту, лабасу (labasu), аххазу, лилу (lilu), ардат лили (ardat lili), намтару (namtaru) и асакку (asakku). Всяко от трези имена представлява вид демон. Говорейки за тези демони, текста съобщава: «Те са седем», и, независимо от значението, което вавилонците приписват на това число, би следвало да не се разбира буквално, подразбирайки че под него има значително по голямо количество, ако не искаме да влезем в противоречие с текста: «седем са боговете на просторното небе; седем са боговете на просторната земя; седем са алчните богове; седем са боговете на вселената; седем са злите богове; седем са злобните ламашту, седем са злите бедствия лабацу, седем са в небесата, седем са на земята»; или друго: «те са седем, те са седем, те са два пъти по седем».
Подобно на лилу или ламашту, утукку е демон от определен вид, но както изглежда това название често се използва за обозначение на демоните въобще.
Асирийската магия е в главния си образ отбранително оръжие. В източниците почти не се вижда, че тя се е приемала с цел предизвикване на благоприятно събитие, но почти винаги — с цел предотвратяване на някакво нещастие, заради това че древният халдей не вярвал във възможноста да въздейства на силите на доброто, или по скоро, защото той смятал щастието за отсътствие на страдания. Злото против което е използвана неговата магия е почти винаги физическо зло, недъг, болест.
и така нататък...
Аватар
Lunohod
Модератор
 
Мнения: 401
Регистриран на: 20 Окт 2004, 09:12

Мнениеот Poison » 25 Мар 2006, 17:31

Е как съм я пропуснала тая тема незнам. Луноход ей ся вече съм изумена. Абе халдеец и асириец каква връзка могат да имат? Близка ли им е магията? Ако е така значи съм търсила под вола теле щото асирийците са работели с природните стихии нали?
Аватар
Poison
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 558
Регистриран на: 29 Яну 2005, 15:01

Мнениеот EliKarim » 26 Мар 2006, 17:15

Пойзън, доста история трябва да почетеш. Нямам време в момента да ти обяснявам...но вероятно след дни ще ти дам линкове.
Не смесвай асирийското племе с халдейците... Виж за природата почти уцели, но нещата не са съвсем тъждествени. Незнам защо са ти всички тея неща??????
Аватар
EliKarim
Модератор
 
Мнения: 781
Регистриран на: 24 Сеп 2004, 19:57

Мнениеот Poison » 28 Мар 2006, 15:51

Всички тея неща са ми просто за да ги знам. Наречи го любознателност. В тоя форум постоянно ме упреквате за какво ли не а аз просто искам да науча нещо повече. Кво лошо да ми дадете от машето знаеие за почерпя от историята както казваш и да имам самочувствие на знаещ?!
Аватар
Poison
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 558
Регистриран на: 29 Яну 2005, 15:01

Мнениеот RedStag » 28 Мар 2006, 16:33

Както казва дон Хуан: "Силата зависи от вида знание,което човек притежава.Какъв е смисълът да знаеш безполезни неща" Но това не означава че всеки не оползотворява знанията си както прецени за редно. Глупав въпрос няма-има глупав отговор.Пък и според мен целта на този форум е всеки да си обогатява и развива;така че колкото и банално да звучи, нека си помагаме icon_occasion
Аватар
RedStag
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 53
Регистриран на: 13 Ное 2005, 20:40
Местоположение: Sofia

Мнениеот Kotentseto » 28 Мар 2006, 16:47

Охи, Червени, бих се съгласила с три ръце с тебе... но Отровната има неприятното свойство да става мега досадна понякога... и като й отговориш на въпроса, се случва да те напада... затова са такива реакциите. иначе в любознателността като такава няма абсолютно нищо лошо - напротив :)

П.П. Отровна, не ме нападай, моля те, излишно е. icon_flowerface
Аватар
Kotentseto
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 270
Регистриран на: 06 Фев 2006, 14:47

Мнениеот Lunohod » 29 Мар 2006, 20:11

А това не е ли спам????
А отровната може да е всякаква ама има едно нещо което е най важното...сърце...и което нямат много от тук присъстващите...А БЕЗ СЪРЦЕ ДРАГИ МОИ , КАКВАТО И МАГИЯ ДА ПОДХВАНЕТЕ НЯМА ДА СТАНЕ...
Аватар
Lunohod
Модератор
 
Мнения: 401
Регистриран на: 20 Окт 2004, 09:12

Мнениеот Cath » 29 Мар 2006, 21:09

може и така да е, но както добре знаем всички сърцето не функционира само. понякога е хубаво да имаш и мозък. а когато някой иска да учи, той не само задава въпроси, но и, ако може, вниква в дадените му отговори. тук има няколко варианта. аз ще се спра на един - ако не е доволен от отговорите, може да потърси другаде или да започне дискусия. но дискусия само със сърце не става. още повече ако и сърцето е така прикрито под маската на лицемерието :? ...
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот Poison » 30 Мар 2006, 15:22

Първо да напомня на многойзнаницата че темата е за асирийците...... Модеротрчетата и администраторчетата, ае вземете се в ръце и стига само на мен предупреждения щото кафа.

Луноход, благодаря за подкрепата. Тук вече останаха малко защитници или откровения. само зловония.

Кат, бе мойто момиче кой те пита за коментар че да коментираш сърцето ми мозъци и други карантии?! Маската на лицемерието?! ха ха ха. Много смешно беше, ай ся хили се. То твойто е тва - лицемерие. Щото се имаш за знаеща пък си 19 - 20 годишна пикла дето само филосовства в две - три форума и толкоз. В практиката хич те няма, пък в теорията - бравос на гугъла!!!! Квно те е яд че искам да уча?
Пък за мозъка пиле шарено да те просветля че и да го имаш кат не го използваш когато тряа няма смисъл. Ае със здраве и не се хаби да ми пишеш че ми писна да ти чета забележките. заяж се със сангуинари белким той те накове.
Пък и с някой от по-по да се заръбаш пак ще гризнеш дървото.

:mrgreen: :mrgreen:
Аватар
Poison
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 558
Регистриран на: 29 Яну 2005, 15:01

Мнениеот WandaBlenda » 31 Мар 2006, 01:52

Poison стига с тоя жаргон и айде спри да се правиш на по-невъзпитана , по-проста и по-невръстна от колкото си. :roll: Най-лесния път на съпротивление не е най-лесния Път.
Аватар
WandaBlenda
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 299
Регистриран на: 28 Ное 2005, 07:49

Мнениеот Cath » 31 Мар 2006, 20:31

Poison драга, ти явно не искаш да учиш, ако искаше нямаше да се държиш така вулгарно с всеки. горният ми пост беше просто мнение, това че си го възприела лично може да говори само, че се идентифицираш с определенията, които съм дала. ако толкова ти е интересно съм на 20 години. а с другите не се заяждам, защото тяхното поведение не провокира подобна реакция от моя страна. както вече ти казах не ме познаваш, за да даваш определения за знанията и практиката ми. така че ако обичаш недей. и съм абсолютно съгласна с WandaBlenda. колкото до асирийците, историческите книги са пълни с информация за тяхната цивилизация. почети малко. може и да ти помогне. не е нужно всички да се занимаваме с твоята персона, във всяка една тема, с посредствените ти въпроси и с липсата ти на всякакъв вид елементарна култура. дали това е факт или само се правиш...не е от значение. ако искаш повече внимание, интернет и форумите не са мястото, където би могла да го получиш. а ако нямаше причина да се заяждам с теб, защото вече наистина се заяждам - нямаше да го правя.
съжалявам, че ви отнех от времето. продължете си темата за асирийците.
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот Poison » 01 Апр 2006, 15:43

ми да 20 годишна пикла. тъй си и мислех. Я слез на земята и си седни на дирника щото не вървиш. да приемем че с никой не се заяждам а тва е някакъв стил или лечник който си ми харесва и не смятам да променям само заради тъпите ти упреци. Ти не можеш да коментираш културата бейби щото си вчерашно л...о. Тъй че пак щи кажа ае със здраве щото не ме интересуваш. Не си прави труда да се заяждаш, не му е мястото във форума пък и няма да ти обърна внимание. Отмини глупака с мълчание скъпа!
Пък ако ти се влиза в битка ае ела до Бургас да ти отупам праха и да си отидеш в Пловдив ли беше или на село с подвита опашка! :mrgreen:
Аватар
Poison
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 558
Регистриран на: 29 Яну 2005, 15:01

Мнениеот Марио » 01 Апр 2006, 17:55

Poison след като не се интересуваш от нея, защо продължаваш да джавкаш.И истината е да ти кажа, че не тя се заяжда, а ти :D
Аватар
Марио
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 643
Регистриран на: 05 Яну 2005, 16:14

Мнениеот debika » 01 Апр 2006, 23:23

За това ,Poison, аз бих ти дала втори жълт картон.
Аватар
debika
Модератор
 
Мнения: 120
Регистриран на: 12 Сеп 2005, 12:12

Мнениеот EliKarim » 02 Апр 2006, 18:12

Нека тази безмислена препирня спре до тук за да не се налага да трия мнения.
Аватар
EliKarim
Модератор
 
Мнения: 781
Регистриран на: 24 Сеп 2004, 19:57


Назад към Демонология

cron
  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 9 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 9 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 21 Апр 2020, 01:19 е имало общо 540 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта