Вечната борба между шаман и магьосник...

Ако нещо има да споделите, каквото и да е, тук е мястото да го направите. В казана на Вещицата се забъркват сяк`ви манджи, Вие предложете какво?

Модератор: EliKarim

Мнениеот damnameneus » 02 Фев 2007, 15:06

все пак определението на Шаман, което си дава LZayn е неговото разбиране под тази дума, това не е значението на самото определение шаман. Шаманизмът като понятие е доста ново, говоря като научен термин описващ определен тип вярвания и обреди. В шаманизма обаче си има разделение на бели и черни шамани, поне в сибирският има такова. Не се наричат черните шамани магьосници, като техника има доста съществени разлики м/у магията и шаманизма. Шаманът може да бъде и магьосник, но много рядко се среща магьосник шаман.
Аватар
damnameneus
Модератор
 
Мнения: 511
Регистриран на: 03 Апр 2005, 23:47
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот MetalSky » 30 Юни 2007, 09:27

Според книгата Warcraft разликата мейду схаман и магиосник е такажа че маговете ползжат зли сили демонични сили а шаманите силите на природата
Аватар
MetalSky
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 13
Регистриран на: 28 Юни 2007, 09:50

Мнениеот demonic » 02 Юли 2007, 05:46

Аз съм напълно съгласна с wizard и според мен в човек съществува и добро и зло и лично мое мнение е че които отрича това можеби се страхува да си признае че и в него има тъмна страна и аз мисля че трябва да се прави добро но за съжаление трябва да си призная че съм направила няколко лоши неща с които не се гордея но все пак съм човек а всеки човек прави грешки
QUOT ME NUTRIT ME DESTRUIТ
Аватар
demonic
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 379
Регистриран на: 01 Юли 2007, 20:17
Местоположение: sofia

Мнениеот Arian Star » 02 Юли 2007, 13:15

Ето ви едно по различно мнение по тоя въпрос! Смятам, че ще даде отговор и ще предизвика още дискусии! :)

Шаманизмът е стара магическа и мистична традиция. От шаманизма са произлезли всички религиозни изкуства и магически науки. Шаманските традиций се практикуват все още навсякъде по света. Среща се предимно в ловуващите общества, но се се е запазил също и при полууседналия живот, където има повече характера на вещерство.
Нахлуването на съвременната цивилизация почти е заличило и затрило шаманизма. Известно шаманско знание е оцеляло в Европейското общество на вещерите.
Въпреки огромната географска изолация между шаманските култури, те използват едни и същи методи. Шаманското знание е това, което съвременните магьосници се стремят да преоткрият. Шаманизмът представлява една много пълна магическа технология, която резюмира всички окултни теми. Тъй като човечеството иска по-скоро да разбере себе си ,отколкото да се унищожи, то изпитва по-голяма нужда от тези способности, отколкото по всяко друго време е изпитвало. Шаманизмът веднъж вече е направлявал човешките общества и ги е поддържал в равновесие с околната среда за хиляди години. Целият окултизъм е един опит да се възстанови тази страховита изгубена мъдрост. Най-същественото за шаманизма е възприемането на един отвъден свят или поредица от отвъдни светове. Този тип астрално или етерично измерение, съдържащо различни сили и същества , позволява причиняването на реални въздействия върху този свят. Душата на шамана пътува в това измерение по време на екстатично или предизвикано от опиати трансово състояние. Пътуването може да се предприеме с гадателска цел, за лечение, за нанасяне на удар срещу врага или за намиране на ловни животни. Бъдещите шамани се избират от онези с нервни характери. Те могатда бъдат предопределени за шаманско обучение или да бъдат доведени до него от някоя сила, присъща на шаманската култура. Посвещението изисква едно пътешествие в отвъдния свят, срещане с духове. При преживявания на “смърт -прераждане”, кандидатът има видение, че тялото му е разкъсано ,най- често от странни същества или животински духове, и после възстановено от разрухата. Новото тяло неизменно съдържа една допълнителна част, често описвана като допълнителна кост или вмъкване на магически кварцови камъни ,а понякога и животински дух . Това преживяване нагледно символизира местонахождението на етеричното силово поле в тялото или прибавянето на различни допълнителни сили към него. В повечето шамански системи тази етерична сила се излъчва през областта на пъпа, макар че би могла да се изстреля през очите или ръцете. Тя е идентична с Ци или Кундалини. Шаманската традиция показва пълен асортимент от магически теми. Някой шамани развиват огромен физиологически контрол, с което устояват на крайна топлина, студ, болка. Срещата със света на духовете е най-обширна и включва различни духове на природата, животински и растителни същества. Излизането в отвъдния свят се прави през опасно затръшващи се врати. Сънят, също както и трансът са важни методи за постигане на достъп до отвъдния свят. Шаманските инструменти са най-разнообразни. Включват приспособление за вдигане на шум, като тъпан или дрънкалка от змииски кости за призоваване на духове и за предизвикване на транс, също и различни предмети на СИЛАТА.
Необикновените традиций на шаманизма са първоизвора на всички окултни системи. Към шаманизма трябва да се обърнем, ако искаме да съберем парченцата на магията - най-древната човешка наука, и да ги използваме отново.
Аватар
Arian Star
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 145
Регистриран на: 27 Юли 2005, 16:04
Местоположение: Burgas

Мнениеот DragonFire » 15 Мар 2008, 12:12

LZayn, айде за секунда да зарежем гледната точка на гн. Медоуз и да разгледаме това което той нарича рунически шаман или рунически магьосник, но от гледна точка на Асатру. Има два типа магове или шамани там- Годи или Годя(Готи или Готя, в зависимост мъж или жена) и Витки. Първия тип е по- скоро жрец или жрица. Основните функции в племето са свързани с обучението на младите в традициите, както и стремеж към разбиране, поддържане и възстановяване на свещения ред на вселената.
Втория тип- Витки(в превод "мъдър", "вещ") отново се стреми към същото опознаване, поддържане и възстановяване на свещения ред, но и да предизвикват промени съгласно волята си(т.е. да извършват магия), независимо дали чрез практика на Галдор или Сейт. Но тази промяна те извършват в съзвучие със законите на вселената, никога срещу тях. Затова началото на развитието на един Витки винаги започва с опознаване на вселенския ред според тевтонската традиция и с дълбоко изучаване на мита и закона. Тези неща, витки изучава докато проникнат до мозъка на костите му, алтернативи тука няма. Следователно, рунически магьосник според твоето определение за такъв, не би могъл да съществува в северната традиция, той би бил обречен най- малкото на провал.
Нищо вярно- всичко позволено
Аватар
DragonFire
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 128
Регистриран на: 14 Ное 2005, 07:37
Местоположение: София

Мнениеот ultramarin » 17 Мар 2008, 10:54

ахахаха :D да разбираме ли, че ЕДНА ГОДИНА ПО-КЪСНО си намерил в някое фентъзи(или друга книга) от къде е почерпил ЛЗайн идеите си за "добрите шамани" и "лошите магьосници"?

лично за мен това е една тема в която всеки си говори за каквото сам си знае - наричат се с еднакви думи различни термини, а и самият създател на темата, много хубаво(и необосновано) е смесил вида практика с моралната оценка... явно под действието на някое фентъзи, прието за реалност... поне до тъкав извод стигнах като четох темата преди време icon_flowerface
Аватар
ultramarin
Модератор
 
Мнения: 314
Регистриран на: 06 Фев 2008, 09:15
Местоположение: София ...и България въобще

Мнениеот EliKarim » 19 Мар 2008, 17:08

Не разбирам защо са тези определения като шаман, маг, магьосник и т.н...че и разграничаването им на лоши и добри. LZayn, мисля че си объркан в понятията и съществуванията... Възможно е и да греша, но...поне така ми изглеждат нещата. Уизард добре го е казал - често шаманът е магьосник, но малко магьосници са шамани. Причината е просто, че в наши дни все по-малко се практикува шаманизъм, друидизъм и т.н. Бих твърдяла, че шаманът е силен магьосник във всяко едно отношение, гадател, лечител и т.н. В грешка си че не използва силата си за свои облаги, това е заложено в човека. А и да не забравяме, че самата магия и прилагането и е намеса от наша стана по един или друг начин. Някои биха изтъкнали и разлики между понятията маг и магьосник. З мен това са обозначения за човек владеещ сила. Друг е въпросът каква сила и за какво я използва...
Аватар
EliKarim
Модератор
 
Мнения: 781
Регистриран на: 24 Сеп 2004, 19:57

Предишна

Назад към В казана на Вещицата

cron
  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 56 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 56 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 25 Апр 2024, 19:08 е имало общо 565 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 56 госта