За окултната литература у нас

Ако нещо има да споделите, каквото и да е, тук е мястото да го направите. В казана на Вещицата се забъркват сяк`ви манджи, Вие предложете какво?

Модератор: EliKarim

Мнениеот rain » 12 Окт 2008, 11:04

Прави ми много лошо впечатление, че българският средностатистически окултен потребител се позовава и обучава
предимно от пошлата западна комерсиална литература (четива със стойност на евтини булевардни романи). Но като
се замисли човек, откъде другаде да учи, след като изборът на заглавия е толкова ограничен?

Уви, нашите български издателства разпространяват предимно западните бози от типа на Силвър Рейвън Улф и не
знам си още кои псевдо-магьосници. Пълна профанщина и нежелание за представяне на стойностно познание.
Tерминът за такива е fluffy books. Много ми е интересно, ако сте обръщали внимание, как в близките десетина години
излизат все едни и същи посредствени окултни издания. Колко са окултни е съвсем друг въпрос, но нека видим. От
Аратрон например издават еднотипни буламачи (макар да имат и стойностни преводи). Във всяка книга се предлага и
пише абсолютно едно и също. Задължителните свещи и цветове, таро, някоя друга грудка, китка и билка, евентуално и
по някой талисман и туй то?! Единствено заглавията са различни - "природни магии", "магии на цветовете", "магически
домакинства" и т.н. В сферата на церемониалната магия е малко по-добре, кеф ти Константинос, кеф ти Д. М. Крег...но
отново има припокриване. Колкото до книги с разни кинези, телепатии и астрални фантасмагории, не ми се коментира.
Абе то вярно, че няма голямо търсене, ама пък ще вземем да затъпеем от едни и същи глупости които се повтарят до
безобразие.

Понякога се чудя кой от кой взаимно се копира от тея ми ти автори и авторки. За съжаление масовият интерес диктува
предлагането, а най-досадни са ми разни езотерични книжки, които предлагат стотици методи за духовно извисяване и
себеоткриване и нищо свързано с практическа магия, но иначе щандовете за окултна литература са претрупани от тях.
Без да съдя никой, няма лошо според интереса, но такива допадат повече на разни престарели лелки, които се чудят с
какво да ослисмят живота си, вместо на жадния за познания окултист. Стойностните неща у нас са рядкост и ако някое
неизвестно издателство се сети да пусне нещо интересно на български, то ще е един път на 5 години и ще стане
библиографска рядкост. Да не говоря например, ако тръгнем да търсим информация за малко познати традиции било
езически, шамански, народни и т.н. Едно, че липсват подходящи заглавия по темата, а на всичкото отгоре човек няма
как да си обогати познанието и трябва да чете и вярва на измислиците на разни "окултни" жълти издания и сайтове, както
например редовно се пишат всякакви глупости за вуду.

С няколко думи може да се обобщи, че има още много да се чака докато у нас започне да се пише, превежда и издава
добра и разнородна окултна литература освен комерсиалните книжки с които разполагаме в момента. Дотогава, в тази
насока си има много добра чуждоезична литература и е желателно жадните за познание да учат чужди езици и да си
разширяват кръгозора, а не да се ограничават със заглавия от типа на "Магия за тинейджъри", "Да яхнеш сребърната
метла" и разни други подобни*.

Вероятно и други ще се присъединят към мнението ми, може да дадете своя коментар към темата.

*Нищо лично против авторката, но подобни творби са далеч от всякакви сериозни занимания с магия и подхождат повече
за Хелоуин парти.
Аватар
rain
Модератор
 
Мнения: 473
Регистриран на: 26 Юни 2007, 20:07

Мнениеот ludvig » 12 Окт 2008, 11:54

az съм напълно съгласен с теб но тъи като в началото човек търси такава литература се чете всичко и безразборно и едва на по късен етап се пресява аз също в началото четях доста но сега съм се насочил към книги които повече са за самоусъвършенстване медитации и тем подобни отколкото за призоваване на духове и др такива всъщност според мен тук в библиотеката би трябвало да има стоиностни книги а не тези които са на книжния пазар
Аватар
ludvig
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 107
Регистриран на: 04 Май 2008, 12:56

Мнениеот bellastella » 12 Окт 2008, 12:13

ludvig написа:az съм напълно съгласен с теб но тъи като в началото човек търси такава литература се чете всичко и безразборно и едва на по късен етап се пресява аз също в началото четях доста но сега съм се насочил към книги които повече са за самоусъвършенстване медитации и тем подобни отколкото за призоваване на духове и др такива всъщност според мен тук в библиотеката би трябвало да има стоиностни книги а не тези които са на книжния пазар


Колкото до самоусъвършенстването, медитацията и разните там енергийни практики, аз пък мога смело да заявя, че се насочих към тях от нямане към какво друго. Не отричам, че са действени, ефективни и смислени, но не те са моят път. Това, което чувствам, че ме привлича е, както каза Рейн, без качествено присъствие на нашия пазар. Вследствие на това в мен е пълен хаос и сбирщина от разни несъвместими картинки и фигурки, които просто нямат подреждане в скоро време :)
Аватар
bellastella
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 144
Регистриран на: 06 Яну 2008, 09:10

Мнениеот sirenaangela » 12 Окт 2008, 12:24

Наистина е досадно да прекарва човек часове в преглеждане на книги и накрая ако все пак е купил някоя да се окаже,че почти нищо ново няма какво да научи от нея.Това е сега.Преди години проблема беше,че нямаше литература,не се говореше и човек се чудеше какво да прави с жаждата си за познания,как да потвърди или отхвърли интуитивните си познания.Добре че имам търпение!
Аватар
sirenaangela
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 101
Регистриран на: 04 Окт 2008, 13:58

Мнениеот debika » 12 Окт 2008, 19:43

По-лошо е обаче, че признати и "големи" библиотеки са по-бедни от моята. Относно окултното и древните религии в нашата освен 10 книги за фън шуй се намери само една малко по-така и тя е за алхимията. Не че не е стойностна, но може ли такъв беден избор в окръжна библиотека.
Аватар
debika
Модератор
 
Мнения: 120
Регистриран на: 12 Сеп 2005, 12:12

Мнениеот Mason » 12 Окт 2008, 19:45

учете английски и ползвайте руски.

Има огромно количество руска литература за окултизъм на файлове.
Аватар
Mason
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 295
Регистриран на: 04 Юли 2008, 10:34

Мнениеот debika » 12 Окт 2008, 19:49

Добре, че ни каза!!!
Въпроса не е в това, че има страхотни чуждоезични издания, а в това, че няма на български.
Аватар
debika
Модератор
 
Мнения: 120
Регистриран на: 12 Сеп 2005, 12:12

Мнениеот bellastella » 12 Окт 2008, 20:45

debika написа:Добре, че ни каза!!!
Въпроса не е в това, че има страхотни чуждоезични издания, а в това, че няма на български.


Ето, ще дам конкретен пример от зората на 2002 година, ако не се лъжа: Нещото, което ме привлече се казваше "Големият ключ на Соломон". Някъде из сайта на издателството /Аратрон/ прочетох, че в подготовка за българския пазар е и "Малкият ключ на Соломон", който към момента /да напомня, 2008 година/ е без реално присъствие на пазара. Ей това не мога да си го обясня: Защо книга, за която още от сега е сигурно, че ще има солиден брой почитатели, не се превежда умишлено толкова години? Сигурно така стоят нещата и със всичко останало по темата.
Аватар
bellastella
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 144
Регистриран на: 06 Яну 2008, 09:10

Мнениеот rain » 12 Окт 2008, 21:51

Един от добрите избори на Аратрон беше издаването на популярен гримуар като Големият Ключ на Соломон.
Сега почти не може да се намери в продажба. Колктото до Малкия Ключ, част от него - небезизвестната Гоетия
я има издадена на български, но ще е много добре, ако се издаде целият труд с всичките части. За електорнните
книги, ясно че са лесно достъпни, но са предимно на чужди езици, а и е съвсем друго усещането с една реална книга.
Аватар
rain
Модератор
 
Мнения: 473
Регистриран на: 26 Юни 2007, 20:07

Мнениеот Mason » 13 Окт 2008, 05:09

В началото беше словото ....

Абе хора, ако нямате подходящото разбиране, то е много трудно според мен. Освен това винаги трябва да се сравнява от няколко източника по една тема. А и предовите понякога са много лоши.
Учете езици!

Доколкото съдя по един приятел най-добрия начин за разборане и усвояване на знания е волевото подключване към различните егрегори за изтегляне на информацията директно от тях, което е най-остинската й форма. Другия начин за научаване на нещата човек от човек е телепатията и емпатията.

Но докто усвоим тези неща, просто трябва да учим езици. Приемете го като магическо упражнение.....както и постите са такова едно :)
Аватар
Mason
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 295
Регистриран на: 04 Юли 2008, 10:34

Мнениеот Mason » 13 Окт 2008, 05:11

абе как се редактира тука. егати грешките правя от бързане :(
Аватар
Mason
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 295
Регистриран на: 04 Юли 2008, 10:34

Мнениеот Cath » 13 Окт 2008, 10:08

напълно подкрепям Rain по този въпрос, но само ще добавя - то няма смислена литература за традиционните български неща, какво да говорим за вуду!

въпроса е да се предприемат някакви действия, защото такива стерилни дискусии не помагат на никого.
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот cant_smile » 13 Окт 2008, 15:34

Ами Кат,освен да се наемем да превеждаме книги и да ги качваме чрез Уизард в библиотеката,не виждам друг изход.Аз лично мога да превеждам от английски,а руския ми е на много ниско ниво.Макар че съм абсолютно съгласна,че е съвсем различно усещането за истинска книга...
I was born in hell
Аватар
cant_smile
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 64
Регистриран на: 16 Ное 2007, 16:13
Местоположение: Търси ме в безкрая...

Мнениеот bellastella » 13 Окт 2008, 16:41

cant_smile написа:Ами Кат,освен да се наемем да превеждаме книги и да ги качваме чрез Уизард в библиотеката,не виждам друг изход.Аз лично мога да превеждам от английски,а руския ми е на много ниско ниво.Макар че съм абсолютно съгласна,че е съвсем различно усещането за истинска книга...


Това е така, но въпросът е да се намери издателство, да се осигурят средства за финансиране. Не е въпроса да се превеждат книги "по пантофи и пеньоар", ако може така да се каже :) Зная английски, но не толкова перфектно, че да се наема да превеждам гримоарите например. Там всяко интерпретиране на думата може да промени смисъла
Аватар
bellastella
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 144
Регистриран на: 06 Яну 2008, 09:10

Мнениеот Mason » 13 Окт 2008, 16:46

Подсъзнателният въпрос според мен е да се популяризира магията в България, за да расте силата ни и да е по-добър живота на Българите :)
Аз съм готов да помогна, с каквото мога!
Аватар
Mason
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 295
Регистриран на: 04 Юли 2008, 10:34

Мнениеот ekaya » 13 Окт 2008, 16:46

Книги на руски и английски има не малко. Често българските издателства обаче залагат на комерсиалността, което е характерно не само за тях. Дали е на български, английски или руски една книга и информация се преценява винаги критично и с акъл. В цял свят наред с торентите за филми и музика има и за книги. Там можете да намерите невероятни неща; можете да попаднете на неща, публикувани преди два века например.

Трябва също да се работи. Знанието не е само книги, знанието е практика, знанието е опит.

Книгите от своя страна се усещат, достатъчно е да отворите книгата и да зачетете написаното, за да усетите има ли сила или не съдържанието й.

Информацията всъщност ни намира сама.
Lasto beth nin. Tolo dan nan galad.
Аватар
ekaya
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 203
Регистриран на: 10 Авг 2005, 13:53

Мнениеот Tribal~Pig_74 » 14 Окт 2008, 04:33

харесвате си книга от Amazon.com... и я теглите от e-mule.
Поне 70 80% от книгите ги има.
Относно издателството... амии никой няма да се навие да превежда книга за 1000 човека малцинство при условие, че може да се преведе една поредица фън шуй и да се изкарат много повече пари. Хората се интересуват и вярват главно на това което гледат по телевизията, което прави свещите грудките и лотусите малко по-общоприети.
То нали за това е окултно...тайно ? То иначе всеки 2-ри разбеснял се изрусен на кичури индивид щеше да има достъп до нек...и кво прайм тогава...
Akhkharu
Аватар
Tribal~Pig_74
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 104
Регистриран на: 26 Юли 2008, 16:04
Местоположение: katabasis

Мнениеот galina_dim » 15 Окт 2008, 20:17

http://www.magicgatebg.com/forum/viewto ... sc&start=0

Не мога да си коригирам линка, по драконите...
...Да мълчиш...
Филолог е диагноза!
Аватар
galina_dim
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 655
Регистриран на: 24 Мар 2006, 12:08
Местоположение: София

Мнениеот Cath » 16 Окт 2008, 08:39

Трайбъл, аз пък си мисля, че с това мислене нищо няма да осъществиш. някой изобщо интересувал ли се е как стоят нещата с издаването на книги?
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот galina_dim » 16 Окт 2008, 08:42

Cath написа:Трайбъл, аз пък си мисля, че с това мислене нищо няма да осъществиш. някой изобщо интересувал ли се е как стоят нещата с издаването на книги?


Кхъ-кхъ... Линк... горе... :wink:
...Да мълчиш...
Филолог е диагноза!
Аватар
galina_dim
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 655
Регистриран на: 24 Мар 2006, 12:08
Местоположение: София

Следваща

Назад към В казана на Вещицата

  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 62 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 62 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 25 Апр 2024, 19:08 е имало общо 565 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 62 госта