Екзорсизъм

Публикуваните от вас ритуали са и трябва да бъдат силно и ефикасно работещи.

Модератор: rain

Мнениеот Cath » 27 Юни 2006, 19:48

не успях да намеря строго формулирана тема по въпроса, и затова отварям нова. мисля, че това е нещо, което всеки би трябвало да знае и умее. в този раздел, защото са ми нужни не философски откровения, а самата практика. аз реално не съм запозната с подобни. ще продължа да търся и ще споделя докато намеря, а през това време всички запознати - моля, споделете!
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот Nemezius » 30 Юли 2006, 14:02

Мисля че относително изчерпателна информация можеш да намериш тук
Аватар
Nemezius
Модератор
 
Мнения: 941
Регистриран на: 18 Юни 2006, 20:32
Местоположение: Templi Ad Noctum

Мнениеот rain » 28 Юни 2008, 13:01

В римокатолическата църква най-разпространената практика за екзорсизъм е прилагането на "римските ритуали",
писани специално за прогонване на демони и нечисти сили, могат да се открият в интернет. Ясно е обаче, че трябва
да си свещеник за да могат да се изпозлват, пък и затова се изисква и позволение от висши свещенослужители.
Гледали сме го нееднократно този сюжет, макар и в холивудски продукции от типа на "Екзорсистът", "Дяволът в Емили Роуз" и др.

В руските народни традиции при определени черни ритуали с изпращането на нечисти сили насочени към жертвата,
тя бива обсебвана от бесове, изпада в конвулсии, не може да търпи икони, църкви и т.н. Лечението на такива случаи
е дълго и сложно с използването на съответните ритуали.
Аватар
rain
Модератор
 
Мнения: 473
Регистриран на: 26 Юни 2007, 20:07

Мнениеот Cath » 29 Юни 2008, 10:39

току що открих, че съм пускала такава тема! (после защо се твърди, че жените са вятърничеви :roll: ) но... по въпроса:

Немезиус, прочетох доколкото мога внимателно статията, която действително ми даде добра информация. така се сетих за варианта, в който има не само екзорсизъм на хора, но и екзорсизъм на място. смятам, че ритуалът (или молитвата), който е поместен би трябвало да е еднакво ефективен и в двата случая. НО... (винаги има "но") имам леки съмнения относно две неща. първо се споменава едно понятие, което ми се стори странно - "нерелигиозен кандидат". не смяташ ли, че един "нерелигиозен кандидат" няма да се обърне към религията, за да се "лекува"? все пак за него проблемът ще е не вселен в него демон, а по-скоро някакво психическо неразположение или болест. а ако има значение, то тогава би трябвало екзорсизмът на различните вярващи да се извършва от свещенослужителите на техните религии. което лично за мен не се случва. поради простата причина, че "вярващ" е човек, който вярва и изпълнява задълженията си в своята религия. idea1 това май са предимно свещениците, при това само някои от тях! от друга страна специално българинът при досега си с подобни явления често се обръща не към свещеника в храма, а към баба Мара, която цяло село знае, че бае и нейното баене "хваща".
второто нещо, което ми направи впечатление е твърдението : "Терапията със заплашване произлиза от средновековната практика на изтръгване на демоните от хората." тук вече съвсем не съм съгласна. това със заплашването според мен си е стара, ама мноого стара практика. тук отново се сещам за баенето, като метод на лечение, както и за някои шамански практики извън българия. мисля, че те се датират много по-назад от средновековието. а и средновековният екзорсизъм може да бъде пример предимно за скотоумието на човечеството. един огромен абсурд, който няма почти нищо общо с екзорсизма, обсебването, че дори и с религията.

Рейн, ако ще се позоваваме на филмите, то може да се позовем и на "Константин", където едноименният герой съвсем не е свещеник, но сполучливо си извършва екзорсизъм някъде между закуската и сутрешната цигара. :wink: засегнах въпроса и по-нагоре. факт е, че в народните традиции съществуват такива методи или, казано по друг начин, ритуали. а в народните традиции лечителят, шаманът или магьосникът нямат свещенически сан. нямат такъв в която и да е религия, но отново сполучливо си практикуват екзорсизъм.

и тъй като това е интернет - не се заяждам, а просто коментирам, изказвам моето мнение. :) интересно ми е освен молитвата, която съвсем естествено е част от ритуала, какви са самите ритуални действия. тъй като е ясно, че няма да се даде за пример цялостен ритуал, то поне да видим разкъсано какви действия извършва екзорсистът. в случая интересно ми е конкретно за руската магия (знаех си, че трябва да науча руски!!! BangHead )

поздрав!
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот rain » 29 Юни 2008, 11:34

Tова с филмите го дадох само като пример, че в сюжета си са взаимствали от реални църковни практики, които описах по-горе.
Поне според официалния канон нерелигиозно лице не би могло да извършва екзорсизъм по тази методика, а сега дали някой
който не е свещеник го прави, това вече не мога да кажа. Друг вид екзорсизъм и прогонване който ми е известен се прави с
ритуално пречистване и окадяване на мястото, казване на определени християнски молитви и призиви.

Иначе е ясно, че в старите традиции много народни лечители, знахари и т.н. са имали способностите да се борят с негативни
сили и да ги отблъскват. В подобен руски ритуал за прогонване се използват саморъчно направени свещи, съд в който се слагат по
определен начин на обладания се слага лента натопена в солен разтвор и се поставя и жива котка, казват се определени заклинания,
свещите след това роднините на болния ги палят определено време, остатъците се хвърлят на кръстопът, а цялата процедура до
пълно излекуване се повтаря за още няколко седмици. Има и други подобни ритуали, някои изискват и жертване на животно и т.н.
Аватар
rain
Модератор
 
Мнения: 473
Регистриран на: 26 Юни 2007, 20:07

Мнениеот Cath » 29 Юни 2008, 12:15

жертване на животно в смисъл :
1.омилостивяване
или
2.прехвърляне на негативната енергия от човека/мястото в животното и унищожаването на негативната енергия чрез унищожаването на животното?
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот rain » 29 Юни 2008, 12:28

Дарение на бесовете и омилостивяване, след което се коли на кръстопът и се оставя един вид като откуп срешу здравето на
болния.

Забравих да спомена и за екзорсизма, който се прилага в исляма за прогонването на джинове (шейтани) и негативни сили.
При тези практики извършвани от арабските имами или шейхове се използва рецитирането на религиозни текстове, сури от Корана
и определени молитви. В арабските магически практики там вече прогонването на джинове е далеч по застъпено, поради вероятността
да си изпатиш от подобен, като съществуват практики с които буквално може да се изгори джина обладал човека, като през това време
се задържи в тялото му, така че да не може да избяга. Съществуват дори и практики, чрез които може дори да се убие.

Разбира се, колкото традиции и религии, толкова и различни методи за прогонване съществуват.
Аватар
rain
Модератор
 
Мнения: 473
Регистриран на: 26 Юни 2007, 20:07

Мнениеот galina_dim » 29 Юни 2008, 21:00

Екзорсизъм на места съм правила неведнъж. Трябва да си много наясно с какво точно си имаш работа.
...Да мълчиш...
Филолог е диагноза!
Аватар
galina_dim
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 655
Регистриран на: 24 Мар 2006, 12:08
Местоположение: София

Мнениеот NecroAdept » 30 Юни 2008, 05:12

екзорсизмът е забранен от римокатолическата църкава, за да го правиш трябва да имаш определен пост в църквата и да получиш разрешение от висшестоящ... само ако е крайно наложително... не виждам как една жена ще стане екзорсист
Аватар
NecroAdept
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 75
Регистриран на: 13 Юни 2008, 18:50
Местоположение: Realm of Death

Мнениеот Cath » 30 Юни 2008, 07:44

не мисля, че римокатолическата, а и която и да е църква, е против екзорсизма, даже напротив ( http://pravoslavie.bg/content/view/959/313/ ). а колкото до сексисткото твърдение, със същата сила би могъл да заявиш и "не виждам как една жена би могла да бъде войник". да, в пределите на църквата "законно" това няма как да стане. но вече коментирахме, че първоначалният екзорсизъм ( тази дума започва да ме дразни вече ), е традиционна практика. а традиционно няма кой да спре една жена да гони бесовете от някой или нещо, ако знае как.
благодаря за вниманието!
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот galina_dim » 07 Юли 2008, 21:37

Сексизъм ли надушвам или липса на полов живот?

Няма църква, която да забранява екзорсизма. Това е единствения начин да се легитимира някакси безсилието на доктрината пред вярата.
...Да мълчиш...
Филолог е диагноза!
Аватар
galina_dim
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 655
Регистриран на: 24 Мар 2006, 12:08
Местоположение: София

Мнениеот Nemezius » 08 Юли 2008, 05:57

Cath, матодите, колкото и да са различни, са сходни по смисъл- прогонване на "нечиста" сила, или нежелана такава. Невероятно добро прогонване може да стане и със смях "от сърце", като секомбинира с някоя от различните традиции.
Изображение
Аватар
Nemezius
Модератор
 
Мнения: 941
Регистриран на: 18 Юни 2006, 20:32
Местоположение: Templi Ad Noctum


Назад към Заклинания - Ритуали

  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 5 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 5 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 21 Апр 2020, 01:19 е имало общо 540 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта