Българска традиционна магия

Публикуваните от вас ритуали са и трябва да бъдат силно и ефикасно работещи.

Модератор: rain

Мнениеот damnameneus » 31 Юли 2005, 07:31

За разваляне на магия правена за болест

Много често едни от магиите, които се правят са с цел да разболеят даден човек. Най-често болестите причинени от магия са – рак, левкемия, главоболие, слабеене и др. доста често използвани начини за правене на подобни магии от репертоара на веществената народна магия са баенето на сапун, живак, мъртва вода, гробна пръст и други материали. Често се прибягва до услугите на ходжи и изготвянето на муски/листчета с написани заклинания/ с не толкова добри цели. Развалянето на магия за болест е доста трудно, а ако тя е постигнала целта си, например вече е предизвикала рак или левкемия няма и как да се развали. Та така да пристъпим към развалянето на тези типове магия. Първо най-добре е да се установи самото заболяване от какво е и после начина как да се процедира. За тази цел се налива от три извора вода/може и от три градски чешми – по парковете/, взимат се три игли, които се вдяват с три цвята конци – едната игла с червен, другата с бял и третата с черен. Когато се вдява белия конец си казва:

„Това да е ако злото, болката, нещастието от небесата и от съдбата идва!”

Когато се вдява черния конец се казва:

„Това да е ако злото, болката, нещастието от нечисто и мъртво идва!”

Когато се вдява червения се казва:

„Това да е ако злото, болката, нещастието от човек идва!”

Иглите се слагат в една глинена купа и се заливат с водата от трите извора. Купата се изнася три нощи подред след залез на открито и сутрин преди изгрев се прибира отново вкъщи на скрито – в някой шкаф. Слънцето не трябва да вижда тази вода. След третата нощ се гледа коя игла е ръждясала – ако е тази с белия конец то болестта или неприятностите идват от небесата и Съдбата и трябва да се предприемат мерки за корекция на Съдбата и омилостивяване на боговете. В случай, че е ръждясала иглата с черния конец, то тогава болестта идва от духове или мъртъвци. Възможно е да са нарушени някои забрани свързани със света на духовете или мъртвите, възможно е и да има случай на обсебване или нещо подобно. Проверява се с други методи какво всъщност е, при този случай бабите са правили облажаване на самодивите, ако е от горско, ако е от мъртвец са раздавали и други подобни обреди. В случай, че е ръждясала иглата с червения конец, то тогава причината е смъртен човек и най-често е магия. В такъв случай магията трябва да се развали, но същевременно се прави и следното. Пийва се 3 пъти от водата /3 глътки/. Останалата вода се сипва в стъклено шише и на залез същия ден се отива при река, там с лице обърнато по течението на реката се хвърля шишето и то така, че да падне върху камък и да се счупи и се казва преди да се хвърли:

„Както се пръска тази вода, така да се пръснат всички злини, болести и магии на /името/. ”
– 3 пъти се казва.

Хвърля се шишето и като се счупи се казва:

„Боже /или за тези изповядващи Старата вяра – Богиньо и Боже/ предавам се в ръцете ти /ви/, ти /вие/ да си ми лечител.”.

След това се тръгва обратно към дома без да се поглежда назад и най-важното без да се разговаря с абсолютно никой, докато не се прекрачи прага на дома, в противен случай няма ефект действието. Иглите и те се хвърлят в реката.

Аз лично знам случай, когато един човек с диабет получен от стрес се оправи и кръвната му захар спадна в границите на нормалното след този ритуал. Вярно е, че това не гарантира същото и на другите, но все пак ако не помогне няма да навреди.
Аватар
damnameneus
Модератор
 
Мнения: 511
Регистриран на: 03 Апр 2005, 23:47
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот kleopatra_89 » 31 Юли 2005, 22:15

Мерси icon_farao
Обожавам окултните науки и френския език.Благодарение на този сайт имам повече знания:)
Аватар
kleopatra_89
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 136
Регистриран на: 27 Окт 2004, 16:23

Мнениеот Lunohod » 01 Авг 2005, 11:24

И от мен мерси :)
и така нататък...
Аватар
Lunohod
Модератор
 
Мнения: 401
Регистриран на: 20 Окт 2004, 09:12

Мнениеот witch_88 » 05 Авг 2005, 21:09

Стараинна Българска магия за добър съпруг

Ако сапругат ви е нервен и зъл и избухлив, ако ви обижда и вие плачете често, направете следното:
Изгорете кърпичката с която сте си бърсали сълзите върху тенекия. Съберете пепелта в чашка с малко мед. Идете в гората далече от дома. Прекрастете се и заровете чашката като кажете следното заклинание:
"Прекраствам се рано сутрин, излизам в ранно поле, отивам в тъмна гора,оставих зад гарба си портата, а зад портата злината. В чиста земя заравям салзите на мед сладак да се обърнат медни думи да чувам аз рабина божия (името ви) от теб раб божии (името на сапруга). На едно легло да лежим през един прозорец да гледаме от една паница да кусаме. Думите му са силни. Да бъде! В името на отца и сина и светия дух. Амин!"
witch_88
Аватар
witch_88
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 66
Регистриран на: 22 Юли 2005, 13:50
Местоположение: karnobat

Мнениеот Звездичка » 05 Авг 2005, 23:07

Българска традиционна магия... Хубава тема :)
На ритуала за лекуване на дете, както и на някои други, ме е учила прабаба ми. Бях още малка... Благодаря, че ми го припомнихте. :)
Iehi Aour.
Аватар
Звездичка
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 124
Регистриран на: 19 Май 2005, 00:08

Мнениеот damnameneus » 06 Авг 2005, 05:30

имам малка забележка към witch_88, цитираната магия не е българска, публикувана е от г-жа Неда Алтамарова преди няколко години и колкото и да и се иска и на г-жа Неда тази магия си е типично руска в превод на български, някъде имах и руския оригинал, ако го намеря ще го публикуваме.
Успех на всички и нека Богинята ви закриля!
Аватар
damnameneus
Модератор
 
Мнения: 511
Регистриран на: 03 Апр 2005, 23:47
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот witch_88 » 06 Авг 2005, 07:48

Да знам че е на г-жа Неда но незнаех че е превод от руски...
witch_88
Аватар
witch_88
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 66
Регистриран на: 22 Юли 2005, 13:50
Местоположение: karnobat

Мнениеот damnameneus » 06 Авг 2005, 14:05

witch_88 не се притеснявай, упрекът ми не е към теб, а към госпожа Неда, която представя много неща като нейни, а всъщност са прочетени и преведени оттук оттам. Във връзка със зачестилите порои и градушки искам да кажа и една

МАГИЯ ПРОТИВ ГРАДУШКА
Единият вариант, който съм чувал от една позната жена е, че дете, но изтърсак трябва да глътне три зрънца от градушката като на всяко зрънце да каже:
"Изтърсак се изтърси и го глътна, така и ти последното да си което от небето падна!"
Така се казва преди да се глътне зърното и на трите зрънца.

Чел съм във фолклорни изследвания, че нашите баби са правили и друго, когато се зададе градоносен облак, стара жена отива някъде на високо, повдига си полите и казва:
"На да гледаш мое чудо, да не гледам аз твое!"
Колкото и смях да предизвиква у нас този обред по смисъла си е интересен, защото чрез афиширането на символ на плодородие се цели прогонването на градоносния облак, който цели унищожаването на плодородието.
Аватар
damnameneus
Модератор
 
Мнения: 511
Регистриран на: 03 Апр 2005, 23:47
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот damnameneus » 15 Авг 2005, 07:36

За успех в дома

От три мравуняка (от големите) се взима по една щипка пръст, тази пръст се слага в бяло парче плат, трябва де се внесе в дома от стопанина или стопанката на къщата и когато се внася в дома на прага се казва:

"Както влиза у дома тази пръст, така да влезе и в дома ми нафаката!"

Вързопчето се прибира на скрито място и се пази.

Публикувах тук този обред въпреки, че съм го чувал от туркиня от Нова Махала, която каза че нафаката означава Божия благословия свързана да има всичко необходимо в дома, ако има някой с познания по турски език може да разясни нещо.
Аватар
damnameneus
Модератор
 
Мнения: 511
Регистриран на: 03 Апр 2005, 23:47
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот damnameneus » 16 Авг 2005, 15:19

За самодивите и Баене за урама
Урама се нарича от бабите болест, която се причинява от самодиви, тази болест се характеризира, че човек го боли цялото тяло и му е отпаднало, също може да се появят обриви или да се получи частична парализа на лицето. Най често като причина в народната медицина се посочва нагазването на самодивско място. Първо относно образа на самодивата искам да поясня, че според народната представа самодивата е горски дух, явява се и един вид пазителка на горите и изворите. По природата си могат да бъдат и добри и лоши, наказват тези които пристъпват в техните места, призовавани са в обреди за лекуване на тежки болести – обредът ходене на росен. Самодивите са познавачки на билките и за повечето магически треви се казва, че са самодивски билки. Когато са нарушени забрани за пристъпяне в техните владения – например забранено е да се пикае до извор, под стрехата на къщата, под дебели дървета, където те се събират – най-често вековни дъбове. Самото име САМОДИВА съдържа древния корен за божество „див”, оттук е и „ дивно красиво=божествено красиво”. Когато са нарушени забраните и самодивите са наказали някой с изпращането на дадена болест има различни обреди, които се правят с цел омилостивяването им. Ето един подобен обред, записан от фолклористите:

„Боли та сичкото – снагата, главата. Де да знам къде съм ударила. За урама в петък, в сряда бая. Ама га заболяе човек – всяки ден бая, може и на човека да са бае и на някоя дреха.
Я бая с цвяте. Зема три цвятчета – цъфнали де са, от китка. Има га бая със сол.
Държа ги в лявата ръка. И зема с дясната едно и кажа една басма. И с второто цвятче – втора басма. С третото – трета. Три цвятчета – три басми се казва. Държа цвятчето и пред него въртя и си викам:
„Събрали се
Сто и петдесе диви,
Диви и самодиви.
Отишли са в гора зелена
Сложили златна трапеза.
Отде дойде едно палаво дяте,
Та им напраши златна трапеза.
Те го нагрубили,
Наскърбили.
То са засрамило
И са разболяло.
Да се съберете
Сто и петдесе диви,
Диви и самодиви,
Да дойдете,
Детето да отървете
От аа болесчица –
То не е зло дяте
Той е добро дяте
Да му извадите ураките
От главичката,
От сърцето,
От ръчичките,
От ногичките,
От петичките. ”

Тва последното (от „Да се съберете сто и петдесе диви....”) три пъти повтарям – да стане деве пътя общо.
Като свърша едната басма – фърля цветчето в шопата. Някои са прозяват, аз не мога да са прозявам. И го наплюя три пътя.
Взема другото цвяте. Като свърша фърля ги и трите цвятчета вънка, къдет завърна. И дятето избяга навънка – да избягало от таа болест.
И със сол бая. Със сол га бая в огъня га фърлям – тя пука, да са пукне болестта. Да фане ляк, остаят пара на земята. Викат: „Да стане ляк!”
Аватар
damnameneus
Модератор
 
Мнения: 511
Регистриран на: 03 Апр 2005, 23:47
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот EliKarim » 25 Май 2006, 19:28

wal4iza написа:аз знам как се пращат уроки ама маи не трябва да го пиша 4е някои да не земе да го направи:)


Можеш да пишеш каквото сметнеш за поучително... Тоест това е точно за този раздел "ритуали". Просто напиши предупреждение, защото всичко се връща... А който има глава на раменете ще знае кое как и кога да прилага.
Аватар
EliKarim
Модератор
 
Мнения: 781
Регистриран на: 24 Сеп 2004, 19:57

Мнениеот wal4iza » 27 Май 2006, 17:20

ами тва е извадено от 1 стара книга-цитирам:да идете уроки у-името,да я устрелите у сарцето,да я сушите и палите и угроб да я пратите.,но знами как да ги махнете-така да се изнесат урокитена...,да излезнат из глава,из сарце,из плешки,из мишки,из крака,из пети,из уши,из о4и,из уста,из нос,из кокале,из прасте,из нохте,из сека става.амен.
Аватар
wal4iza
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 61
Регистриран на: 21 Май 2006, 11:23

Мнениеот Go2Hell » 05 Юни 2006, 21:25

Аз искам да се изкажа по темата със змиите.Чичо ми като бил малък решил да се направи на голям мъж преди едни момичета и да убие един смок,същата нощ сънува сън ,които му предрекъл,че ще му се случи нещо лошо заради това,че е убил змия.Той се събудил и усетил точно над сърцето си някаква огромна пъпка,половин година ходил по лекари,болници,системи и какво ли не-никой не може да му каже какво му се е случило,а той се обринал целия и не знаят какво да го правят.Все пак накрая по някакъв чуден начин му минава.След като минава една година от случката със змията съшия месец другата година му се случва абсолютно същата история и никой никаква диагноза не дава,всички лекари се чудят що за чудо е,пак се оправя със зверски мъки и оттогава ,да чукна на дърво ,не му се е случвало ,но вече внимава какво прави и как се отнася към животните.
Аз няма да публикувам ритуали,просто не зная,но реших да споделя случката,която съм чувала.
Аватар
Go2Hell
 
Мнения: 7
Регистриран на: 14 Май 2006, 15:07

Мнениеот Persa » 06 Юни 2006, 08:38

Мисля, че темата за домашния дух пазител е коментирана във форума...
Аватар
Persa
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 128
Регистриран на: 23 Юни 2005, 07:10

Мнениеот МагНаско » 06 Юни 2006, 12:57

И аз ще си позволя да дам един ритуал за уроки:

Взима се една чаша с вода пали се клечка кибрит и се казва:

"със силата на луната която движи водите,
така както този оган гасне във тази вода,
така да огасне силата на всяка сила която тормози /името/."


И се пуска клечката кибрит във водата това се прави с три клечки същтият ритуал, може да се прави и с въглени.
истината е някъде там
Аватар
МагНаско
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 186
Регистриран на: 21 Май 2006, 19:58

Мнениеот EliKarim » 06 Юни 2006, 19:27

Мисля че някъде из форума беше ставало въпрос за змии и животни, които не трябва да се убиват. Винаги съм го казвала змия и прилеп не се убиват!
вълчи зъб пък носи невероятен успех, но взет от животно починало от стаост, болест, естествена смърт...но не и убито!
Някои индиански и други племена има такива поверия за мечия нокът, за нокът от орел, за змийската кожа, за котешката кожа и т.н.
Аватар
EliKarim
Модератор
 
Мнения: 781
Регистриран на: 24 Сеп 2004, 19:57

Мнениеот damnameneus » 07 Юни 2006, 08:23

все пак обаче тук става въпрос за българска традиционна магия, а в нашата традиционна магия, за да има ефект от прилепа, то трябва той да се заколи по пълнолуние със сребърна или златна пара заедно със съответните заклинания, които не смятам да спомена тук, като после крилото му се изсушава и се ползва, ползват се също и други негови части, например за да се открадне съня на някой се вадят очите на прилепа и се слагат на фигурка на куче направена от тесто и се пробождат с игли и се казват определени заклинания, е това е в областта на черната магия, но все пак е магия. За змията, напротив, за да пази кожата и от магии то змията трябва да бъде убита, а не да се вземе от съблекало, от съблекало се взима за любов и за омраза съответно разбира се. Още за убиването, колкото и да н сте съгласни то се ползва в магията доста, да не споменавам сантериа и други подобни традиции. Тъй като обаче тук темата е бг традиционна магия, нека да споменаваме практиките останали в нашата магия, а сред тях има доста подобни. Даже в народните песни се говори за тях: Майка ти - таз магесница,
магьосва гора и вода!
Жива е змия хванала,
в' ново я гърне турила,
у гърне необжежено,
с бял го е бодил подклала;
змия се в' гърне виеше,
виеше змия, пищеше,
майка ти тъй наричаше:
"Както се вие таз змия,
тъй да се вият ергени
за Рада, мома хубава!
Дано я змейко намрази,
намрази да я остави!"

Нека не разводняваме темата и да споменем още български неща, които харесват ви или не харесват, са знание и наследство и е престъпление да се забравят.
Аватар
damnameneus
Модератор
 
Мнения: 511
Регистриран на: 03 Апр 2005, 23:47
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот sesil » 07 Юни 2006, 09:36

Не знам и аз дали е точно за тук, но моля да ме извините.
Помня като малка, като започнаха припадаците ми и прабаба ми каза - ще те изцеря, както изцерих и баба ти. Та взе от 9 различни кладенеца вода /като под различни се има предвид от различни подземни течения или как там му се вика/ и наръча да ги смесят в едно, после да ме измият, след което да ме полеят с тази вода. И както водата заминава, така и болеста ще се отмие.

Не знам дали от това или от хаповете, които пих още близо 10 г, но повече припадъци не съм имала, независимо, че доктора ме бе наплашил че ако си спра самоволни лекерствата болестта ще се прояви отново когато най-малко очаквам когато забременея. Е, аз си спрях самоволно лекарствата и след 6 месеца решиха, че се оправям и е време да намалям лекарствата, пък и като забременях не съм припадала.
Истината е някъде там.
Аватар
sesil
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 181
Регистриран на: 31 Окт 2005, 10:24

Мнениеот AMON RA » 07 Юни 2006, 10:21

както каза DAMNAMENEUSв вългарският фолклор се крият много заклинания но ние ги възприемаме само като думи и музика,не обръщаме внимание колко мъдрост и наука се крие в тях. По принцип ВГ магията се прави предимно с билки и заклинания ( нареждания ), старите хора са го умеели до съвършенство. А на въпроса за животните ЗМИЯ не се убива ( само в краен случеи ако те нападне ) тя пази , ЗМИЯТА е защита ( въпреки че в библията я отъждествяват като самият ДЯВОЛ )
МАГИЯТА Е ВЪВ ВАС
Аватар
AMON RA
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 195
Регистриран на: 06 Юни 2006, 19:58

Мнениеот alistar » 04 Юли 2006, 04:24

damnameneus написа:За разваляне на магия правена за болест

Много често едни от магиите, които се правят са с цел да разболеят даден човек. Най-често болестите причинени от магия са – рак, левкемия, главоболие, слабеене и др. доста често използвани начини за правене на подобни магии от репертоара на веществената народна магия са баенето на сапун, живак, мъртва вода, гробна пръст и други материали. Често се прибягва до услугите на ходжи и изготвянето на муски/листчета с написани заклинания/ с не толкова добри цели. Развалянето на магия за болест е доста трудно, а ако тя е постигнала целта си, например вече е предизвикала рак или левкемия няма и как да се развали. Та така да пристъпим към развалянето на тези типове магия. Първо най-добре е да се установи самото заболяване от какво е и после начина как да се процедира. За тази цел се налива от три извора вода/може и от три градски чешми – по парковете/, взимат се три игли, които се вдяват с три цвята конци – едната игла с червен, другата с бял и третата с черен. Когато се вдява белия конец си казва:

„Това да е ако злото, болката, нещастието от небесата и от съдбата идва!”

Когато се вдява черния конец се казва:

„Това да е ако злото, болката, нещастието от нечисто и мъртво идва!”

Когато се вдява червения се казва:

„Това да е ако злото, болката, нещастието от човек идва!”

Иглите се слагат в една глинена купа и се заливат с водата от трите извора. Купата се изнася три нощи подред след залез на открито и сутрин преди изгрев се прибира отново вкъщи на скрито – в някой шкаф. Слънцето не трябва да вижда тази вода. След третата нощ се гледа коя игла е ръждясала – ако е тази с белия конец то болестта или неприятностите идват от небесата и Съдбата и трябва да се предприемат мерки за корекция на Съдбата и омилостивяване на боговете. В случай, че е ръждясала иглата с черния конец, то тогава болестта идва от духове или мъртъвци. Възможно е да са нарушени някои забрани свързани със света на духовете или мъртвите, възможно е и да има случай на обсебване или нещо подобно. Проверява се с други методи какво всъщност е, при този случай бабите са правили облажаване на самодивите, ако е от горско, ако е от мъртвец са раздавали и други подобни обреди. В случай, че е ръждясала иглата с червения конец, то тогава причината е смъртен човек и най-често е магия. В такъв случай магията трябва да се развали, но същевременно се прави и следното. Пийва се 3 пъти от водата /3 глътки/. Останалата вода се сипва в стъклено шише и на залез същия ден се отива при река, там с лице обърнато по течението на реката се хвърля шишето и то така, че да падне върху камък и да се счупи и се казва преди да се хвърли:

„Както се пръска тази вода, така да се пръснат всички злини, болести и магии на /името/. ”
– 3 пъти се казва.

Хвърля се шишето и като се счупи се казва:

„Боже /или за тези изповядващи Старата вяра – Богиньо и Боже/ предавам се в ръцете ти /ви/, ти /вие/ да си ми лечител.”.

След това се тръгва обратно към дома без да се поглежда назад и най-важното без да се разговаря с абсолютно никой, докато не се прекрачи прага на дома, в противен случай няма ефект действието. Иглите и те се хвърлят в реката.

Аз лично знам случай, когато един човек с диабет получен от стрес се оправи и кръвната му захар спадна в границите на нормалното след този ритуал. Вярно е, че това не гарантира същото и на другите, но все пак ако не помогне няма да навреди.
Може ли да ми обясните как се адресира ритуалът? Как да уточня,ако го правя за друг човек? Важна ли е дължината на конеца?
Аватар
alistar
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 257
Регистриран на: 28 Юни 2006, 21:58
Местоположение: Varna

ПредишнаСледваща

Назад към Заклинания - Ритуали

cron
  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 11 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 11 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 21 Апр 2020, 01:19 е имало общо 540 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта