Българска традиционна магия

Публикуваните от вас ритуали са и трябва да бъдат силно и ефикасно работещи.

Модератор: rain

Мнениеот damnameneus » 06 Апр 2005, 13:58

Нека тук да споделим това, което сме научили от баби, дядовци и други наши предци. Нека не оставяме българското да изчезне.
Българската магия е рожба на хиляди години и много култури. Елементите, които се преплитат в нея са тракийски, славянски, прабългарски, византийски, турски и какви ли още не.
Изучаването на чуждите практики в последните години доведе до отмирането на много стари и автентични наши български неща. Строгостта на обредите от традиционната магия също кара много да я пренебрегват до известна степен. Но все пак магията е и самовъзпитание. Ако не може да накараш себе си да ставаш примерно 7 дни в 5 часа сутринта, т.е. ако нямаш волята за това, как ще имаш волята да заповядваш на сили и духове напр.

Искам да помоля всички, които имат някакви познания в тази област, въпреки максимата, че ако кажеш баене или обред те вече няма да са ефективни да споделят, поне това което смятат, че може.
Аватар
damnameneus
Модератор
 
Мнения: 511
Регистриран на: 03 Апр 2005, 23:47
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот damnameneus » 06 Апр 2005, 13:58

Обред за лекуване на дете

Този ритуал е стар български обред за лекуване на болно дете. Трябва да се има предвид, че той е бил използван при детски заболявания с неизяснен произход - нощно напикаване поради стес, безсъние, придобита епилепсия и подобни. Подобни обреди не бива да бъдат първият метод на лечение, а обикновено са били прилагани вече в безизходица, когато лекарите вдигнат ръце така да се каже.
Та самият ритуал - майката трябва да вземе т.нар. пафти, това са тези апликации отпред на колана на българската носия. С тях и с детето майката отива на реката, там намира камък в реката, слага детето да стъпи на камъка с лице нагоре по течението, майката застава пред детето с лице надолу по течението и с пафтите загребва вода (от вътрешната страна те са леко вдлъбнати), прехвърля я през главата на детето и казва:
"Сама майка родила, сама и изцерила!"

Така се прехвърля 7 пъти, след това си тръгват без да се обръщат назад.

Дано на никого не се налага да използва този обред, но е хубаво той да се знае, защото старите български неща изчезват със всеки изминал ден, а обредите на дедите ни са това което ни свързва и със земята ни, а и ние и тя определено имаме нужда един от друг.
Последна промяна damnameneus на 24 Апр 2005, 21:24, променена общо 1 път
Аватар
damnameneus
Модератор
 
Мнения: 511
Регистриран на: 03 Апр 2005, 23:47
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот princess » 07 Апр 2005, 19:11

Като малка съм чела приказките на Николай Райнов. Там има доста фолклорни мотиви. Знам, че вярванията за самодиви, таласъми, вампири и т. н. са още от времето на траките и ми се струват доста сходни с келтските. Примерно на Еньовден хората са правили шествия, водещи до някой свят извор в местността, където са призовавали силата на водата да премине в тях. Сливането с огънят пък, било кулминацията на нестинарските танци, където участниците опиянени до забрава, танцували върху жаравата.
За самодивите знам, че са били изключително красиви и нежни, но същевременно коварни. Живеели са из наи- гъстите и недостъпни гори. Юнаците ги примамвили с песента на кавала си и тогава те започвали да танцуват и танцуват, и танцуват...докато юнакът не се умори, след което го разкъсвали.
princess
 

Мнениеот damnameneus » 10 Апр 2005, 10:58

За да не се случи нещо

Тази магия се прави най-често с предпазна цел – да не могат да ви направят магия или за да се предпазите от друго нещо. От дръвник /дърво на което се цепят дърва/ се взимат 4 трески. Вечерта късно, така да се каже по самодивско време – това е от 12 до 3 през нощта се отива на кръстопът, хвърлят се треските първо една надясно, една назад, една наляво и последната отпред и се казва:
„Когато поникнат тези трески тогава и мен (името) магия да ме хване!” или ако е за друго например да не ви уволнят:
„Когато поникнат тези трески тогава и мен (името) да ме уволнят!”
Тръгва се обратно към къщи, но по друг път, не по този по-който сме отишли до кръстопътя.
Аватар
damnameneus
Модератор
 
Мнения: 511
Регистриран на: 03 Апр 2005, 23:47
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот damnameneus » 24 Апр 2005, 21:29

Муска за защита от магии

Взима се кожа от змия и от седем извора малко вода. Капват се на кожата седем капки от водата и се казва седем пъти.

"Когато се върне тази змия към живот, когато се върне тази вода обратно, тогава и мен /името/ магия да ме хване! "

Това парченце кожа се носи в човека до сърцето някъде - обикновено се увива в найлонче и се прикачва с карфица!
Аватар
damnameneus
Модератор
 
Мнения: 511
Регистриран на: 03 Апр 2005, 23:47
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот damnameneus » 02 Май 2005, 22:53

За да завържем устата на каращ се човек

В случай, че има в семейството човек, който предизвиква кавги, като вика или се кара много, или ако мъжът много хокал жена си, нашите баби правели следното.

От черга /килим/, по която е стъпвал обекта на магията се взима конец. С конеца докато спи човека му се премерва устата /това е трудната част/, на конеца се завързват 3 възела и се казва:

"Както се завързва този възел, така да се завърже и на /името/ устата да не говори против /имената на останалите в семейството/!"

Конеца с възлите се слага във възглавницата на обекта на магията
Аватар
damnameneus
Модератор
 
Мнения: 511
Регистриран на: 03 Апр 2005, 23:47
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот GreenLady » 04 Май 2005, 17:14

damnameneus написа:Взима се кожа от змия и от седем извора малко вода.



да ама от къде да я намерим тази вода :roll:
аз незнам :-( i
Аватар
GreenLady
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 11
Регистриран на: 20 Апр 2005, 16:25

Мнениеот damnameneus » 04 Май 2005, 21:29

най-лесното е да си вземете 7 различни минерални води, които ако не са от чешмата стават :grin:
Аватар
damnameneus
Модератор
 
Мнения: 511
Регистриран на: 03 Апр 2005, 23:47
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот damnameneus » 13 Май 2005, 11:33

радвам се за шеговитият тон, но смятам всички разбират смисъла в цялото това нещо - змията трябва да е убита при среща - та както сте се предпазили, ли друг се е предпазил от нея, така да се предпазите и от злините, трябва да е и отровна, смок не върши работи - кожата от смок се използва при магия за раздяла и други черни неща. водата е важно да е от извор, символизира силата на земята. Числото 7 също не е случайно - смятам повечето са запознати със символиката му.
Аватар
damnameneus
Модератор
 
Мнения: 511
Регистриран на: 03 Апр 2005, 23:47
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот Poison » 14 Май 2005, 11:57

Аз пък знам че змия не трябва да се убива. Това е лошо предзнаменование!
Аватар
Poison
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 558
Регистриран на: 29 Яну 2005, 15:01

Мнениеот damnameneus » 15 Май 2005, 09:24

Относно убиването на змия да ви разкажа - счита се , че всяка къща и място си имат дух пазител - стопанин, сайбия, при руснаците има домовой и т.н. Смята се , че ако в дома си видиш смок /който е най-често смятан за вълъщение на стопанина/ това вещае нещо важно което ще се случи, а ако го убиеш ще умре къщен човек. Това обаче не важи за змия срещната в гората.
Аватар
damnameneus
Модератор
 
Мнения: 511
Регистриран на: 03 Апр 2005, 23:47
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот Lea » 20 Май 2005, 21:07

Аз смятам че по принцип не би трябвало да се "трепат" разни животинки току-така. Все пак, и те като нас са създания на Природата и Богинята Майка. Суеверията са глупава работа и важат само ако вярваш в тях.
Аватар
Lea
 
Мнения: 4
Регистриран на: 05 Апр 2005, 18:09

Мнениеот damnameneus » 21 Май 2005, 16:30

сега искам да поясня, че публикувах тази практика, защото тя е доста стара и е хубаво да я знаете не е нужно да я правите или да я одобрявате. Другото нещо е че не съм я измислил аз и също не мога да кажа, че е хубаво нещо убиването на животинче, но това е знание и е добре да ви е познато, поне аз мисля така.
Аватар
damnameneus
Модератор
 
Мнения: 511
Регистриран на: 03 Апр 2005, 23:47
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот damnameneus » 24 Май 2005, 16:01

За да върнете съпруга/-та си ако ви е напуснал/а


Взимат се от три корена рози листа, от 3 чешми вода, от 3 лястовичи гнезда пръст, 1 цвят от обичка, 1 от милянка /валериан/. това се сварява, оставя се една нощ на открито под звездите, на сутринта по изгрев се пръскат дрехи на мъжа /жената/ и се казва:

"Както лястовицата наесен си отива, но напролет пак се завръща в гнездото си, така и /името/ да се завърне у дома при /името/!"
- 3 пъти

Останалите неща се скриват под леглото.
Аватар
damnameneus
Модератор
 
Мнения: 511
Регистриран на: 03 Апр 2005, 23:47
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот Shadow Mage » 25 Май 2005, 23:14

ЗА ПРЕМАХВАНЕ НА БОЛЕСТ ИЛИ УРОЧАСВАНЕ НА ДЕТЕ

Вечер, преди да си легне да спи детето взимаш обикновенна метла и я слагаш под течащата вода под чешмата и през метлата измиваш 3 пъти лицето на детето, очертаваш кръст с ръка на челото на детето и казваш "ОСВОБОДИ СЕ"
The many men, so beautiful
And then all dead did lie
And a thousand thousand slimpy things
lived on and so did I.. :)
Аватар
Shadow Mage
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 327
Регистриран на: 19 Фев 2005, 15:17
Местоположение: Sliven

Мнениеот damnameneus » 26 Май 2005, 11:02

За премахване на уроки

Вземете една чиста чаша вода, вземете и още една празна чаша, застанете да бравата на входната врата отвътре навън, сипете водата от пълната чаша в празната през дръжката на вратата и кажете:

"Както всичко излиза през вратата, така и от /името/ да излязат уроките!"

Така на три пъти, т.е. 3 пъти се прелива и се казва това, с тази вода се замива лицето на детето, а останалата вода се хвърля навън, на място, където никой не тъпче.
Аватар
damnameneus
Модератор
 
Мнения: 511
Регистриран на: 03 Апр 2005, 23:47
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот damnameneus » 10 Юни 2005, 07:17

ЗА ПРЕМАХВАНЕ НА БРАДАВИЦИ

От роза се взимат 3 трънчета и един нов сапун. С трънчето се обикалят брадавиците (ако са много само първата) по 3 пъти, след това трънчетата се забиват в сапуна и на залез се отива на река, с поглед насочен надолу по течението се казва:

"Както се топи и изчезва сапунът, така да се стопят и да изчезнат брадавиците!" - така на 3 пъти

След това се тръгва обратно към дома без да се обръща назад.
Аватар
damnameneus
Модератор
 
Мнения: 511
Регистриран на: 03 Апр 2005, 23:47
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот Merlin » 10 Юни 2005, 07:37

Като малък имах брадавица и честно да си кажа - след едно заклинание, което моят баща ми прочете и сложи на балкона да престои до сутринта.... когато станах, с учудване видях, че брадавицата ми беше изчезнала.... Е, това може и да и някаво знамение или все пак чудесата могат и да ми се случват, или аз самия сам да си ги предизвиквам... :P
Аватар
Merlin
 
Мнения: 8
Регистриран на: 09 Апр 2004, 10:14

Мнениеот damnameneus » 10 Юни 2005, 08:29

А дали не би споделил с нас заклинанието което е използвал баща ти, може пък да помогне и на други, нали за това ги пишем тези неща - благодарим предварително!
Аватар
damnameneus
Модератор
 
Мнения: 511
Регистриран на: 03 Апр 2005, 23:47
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот damnameneus » 21 Юли 2005, 07:28

Баене за уроки

Това е баене за уроки с гасене на въглени. В купа се сипва чиста вода, хубаво е купата да е глинена и да е със зелени шарки, ако няма такава просто се слага едно листо от някакво цвете. С ножица се взима въглен с него се прави кръст над водата, равнораменен и се бае:

„Пиле хвърка по небото, носи в устата си люта змия,
от нея капят жълти – зелени ядове,
та падат по самодивските камъни,
та се пукат самодивските камъни,
да са пукнат уроките на (името).
Ако е урочасал/а от мъж – да му се пукне лево мъдо,
ако е от жена да и се пукне лева гърда,
ако е от мома да и се пукне моминството!”


Така се бае и се пуска въглена във водата, после се взима още един въглен и пак така и още един, т.е. три въглена. След това се взима нож с черна дръжка и стрък босилек, натопяват се във водата в купата и се казва:

„Две змии на три брода стоят,
едната огнена, другата воднина,
спука се воднина угаси огнена,
така да изгаснат уроките на (името)!”


Така ножа и клончето босилек се топват на три пъти в купата. Човекът пийва на три пъти от водата като върти купата, в смисъл пийва от три различни места, замива си лицето, ръцете и останалата вода се плисва или по трендафил или по куче или котка да се отърсят и се казва:

„Както се отърси котката (кучето), така да се отърси от уроки и (името)!”
Аватар
damnameneus
Модератор
 
Мнения: 511
Регистриран на: 03 Апр 2005, 23:47
Местоположение: Plovdiv

Следваща

Назад към Заклинания - Ритуали

  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия e 1 потребител :: 0 регистрирани0 скрити и 1 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 21 Апр 2020, 01:19 е имало общо 540 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта