Различните колоди Таро

С тях може и Бридж-белот да се играе, но не е желателно - отмъщават си..., и то много яко ;-).

Модератор: Cath

Назад към Карти - Таро

Мнениеот Cath » 10 Юни 2011, 20:07

Отварям тази тема с цел да създам място, където да се обсъждат различните колоди таро. Аз ще ви показвам редовно различни колоди таро, а вие ако искате да попитате, да споделите или да ги коментирате сте свободни да го направите.

Както всички знаете, съществуват много и разнообразни вариации на картите таро. В преобладаващата си част те са базирани на тарото на Уейт, но разбира се има и доста по-нестандартни колоди.

Днес ще ви запозная с една колода, която лично на мен ми е фаворит и много искам да се сдобия с нея. Колодата е интересна, защото представлява картините от картите на Уейт, но гледани от другата страна. Ако не ви е станало ясно, то ще ви стане ясно, когато видите картите, разбира се, ако сте запознати с колодата на Уейт.

Изображение

За мен това виждане представлява особен интерес, защото буквално дава още една гледна точка, върху значенията на картите на Уейт. И действително колодата се нарича "Tarot of the New Vision" - в свободен превод "таро на новото виждане". Колодата я има в България, както съм казвала и преди - в магазините за подаръци и в по-завъртяните книжарници, а и в интернет, разбира се. :)
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот Wizard » 13 Юни 2011, 20:15

О, чак и на мен ми стана интересно като ги видях тези Таро карти... :wink:
Cath, имаш ли желание да опишеш тълкуването на тези карти?
The World is mine!
Аватар
Wizard
Администратор
 
Мнения: 1263
Регистриран на: 09 Юни 2005, 21:47
Местоположение: Stonehange

Мнениеот Cath » 14 Юни 2011, 09:19

Хм... Ами, Wizard, всъщност нямам желание да се заемам с подобна задача, защото таро е нещо твърде индивидуално, въпреки, че се ползва от едни и същи символи. Също така аз все още нямам тази колода, не съм работила с нея, така че не мога да говоря от личен опит, не мога да преценя какви емоции и асоциации предизвиква по време на гадаене. Но все пак, дори на пръв поглед се вижда, че "Tarot of the New Vision" ни предлага едно доста по-разширено тълкуване на тарото на Уейт. Получаваме пълна, 360-градусова, картина на самата карта.

Например ние вече не стоим пред магьосника, а сме зад него, където можем да видим и друга част от неговата характеристика, представена като маймунката, а именно това, че Магьосникът може да е просто умел фокусник, способен да забавлява тълпата. Уловката при тази колода е, че изисква много добро познаване на колодата на Уейт. Например при Обесения, тук имаме една разгневена тълпа, една мрачна обстановка, но ние никога нямаше да можем да разберем картата правилно, ако не знаехме, благодарение на колодата на Уейт, че лицето на Обесения е толкова спокойно. И така нататък... :wink:

Тълкуването на тази колода може да изглежда трудно, но тя вероятно е една от най-лесните за тълкуване колоди. Благодарение на достъпното визуално представяне, ние сами стигаме до извода "защо, какво и как" се е променило в тази колода. Символизма, който е представен тук просто допълва този на колодата на Уейт. Ето защо според мен, тази колода ще е изключително полезна за хора, които искат да развият интуицията си и да подобрят способностите си за разбиране на картите. "Tarot of the New Vision" ни дава една съвсем, съвсем различна гледна точка, такава, която никой не е обяснявал какво означава. И в този ред на мисли, не искам да отнемам възможността на нашите съфорумци да бъдат откриватели на значенията. Както споменах, все пак таро е нещо доста индивидуално!

Така че, Wizard, надявам се да разбираш съображенията ми да не давам описание на колодата! :roll:
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот breaker » 14 Юни 2011, 12:53

Съгласен съм напълно с теб Cath , а ето и всичките изображения на картите Изтегли колодата New Vision.


А за тълкуванията на тези карти мога да пратя линк, но на руски език.
Аватар
breaker
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 32
Регистриран на: 16 Ное 2009, 09:52

Мнениеот Wizard » 16 Юни 2011, 18:04

Права си Cath за това, че всеки би трябвало сам за себе си да определи тълкуванията на Таро картите. Все пак, според мен, е добре да има едно насочващо тълкувание на този вид карти таро. Като ги гледам, струва ми се, че дори и при позитивните карти, погледнати от обратната им страна, носят негативи или трудности за преодоляване...
The World is mine!
Аватар
Wizard
Администратор
 
Мнения: 1263
Регистриран на: 09 Юни 2005, 21:47
Местоположение: Stonehange

Мнениеот Cath » 25 Юни 2011, 14:07

Въпрос на виждане, Wizard! Нека благодарим на breaker за предоставената информация по въпроса. icon_eusa_clap

А сега искам да ви запозная с една колода, която получи особена популярност в последните години, въпреки (а може би именно заради) мрачното си излъчване и сюреалистичните си изображения.

Изображение

Колодата се нарича Deviant Moon Tarot и нейн създател е Патрик Валенца. Той признава, че за създаването на тази колода бил вдъхновен от гробища и психиатрични заведения, като идеята, която въплъщава в картите е послание за едно осветяване на най-тъмните кътчета на подсъзнанието ни. Имала съм възможността да разгледам тази колода отблизо и искам да ви уверя, че въпреки предубеждението, което имам към подобни "тъмни" и "зловещи" колоди, специално тази остави в мен едно много положително усещане. Картините са изпълнени с живот и цвят, а сюреализма им се съчетава изключително добре със символиката, вложена в тях. Deviant Moon Tarot , разбира се, е базирана на символизма на тарото на Уейт, като някои промени от страна на автора са неизбежни. Колодата, също както предната е достъпна за българския пазар чрез интернет. Но не мисля, че съм я срещала по българските онлайн магазини или книжарници.
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот breaker » 25 Юни 2011, 18:30

Тази колода за първи път я виждам ,но определено много ми хареса! На мен не ми изглежда зловеща ,а по скоро странна. happy7
Аватар
breaker
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 32
Регистриран на: 16 Ное 2009, 09:52

Мнениеот Cath » 23 Авг 2011, 09:52

Да, така е, но, уверявам ви отново, колодата е също толкова вдъхновяваща, колкото и странна!

Нека продължим с една интересна и до известна степен много романтична колода - Fenestra!

Изображение

Това е много красива колода, в един доста по-класически вид, сравнена с предходната. Картите имат красиви декоративни рамки, което прибавя към общата им визия още повече тежест. Колодата, както се очаква, е базирана на колодата на Уейт. Това, което ми харесва тук са приятните, топли цветове и въпреки, че не съм имала възможността да работя с тази колода, то считам, че ще е особено подходяща за начинаещи, както и за по-младите почитатели на картите Таро.
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот Leander » 03 Сеп 2011, 16:52

Ако става въпрос за красиви колоди, то последната, която Cath е представила, определено попада в категорията. Друга колода, базирана на Уайт, която намирам за крайно впечатляваща не само като естетическа стойност, но и като наситеност със значение, е Gilded Tarot:
Изображение
Очевидните достойнства на GIlded Tarot са ярките, контрастни и внимателно създадени композиции с внимание към това да бъдат натоварени и с гадателска стойност (пълни са със символика) - комбинация от двете най-важни неща за една колода таро. За някои обаче дигиталните рисунки могат да се окажат твърде голяма стъпка встрани от традиционното, а именно горепосочената наситеност на елементи - твърде очевидна, което прави колодата перфектна за начинаещи, но може би някак твърде обикновена за напреднали.

Любимата ми колода, която според мен надмогва дори малкото проблеми на иначе великолепните Gilded Tarot, е Shadowscapes Tarot:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Не само, че рисунките са ръчнонаправени, което добавя към автентичността им, но и очевидно символиката е по-сложна за разкриване и позволява богатство на интерпретации от гледащия или с други думи картите придобиват 'лично значение' - точно това, към което всеки напреднал се стреми.

Впрочем изключително разнообразие от колоди, непредлагани в България (тук има само тези на L' Scarabeo), има в http://www.bookdepository.com/ - британска онлайн книжарница, предлагаща напълно безплатна доставка до България. Цените обикновено са около 50% по-ниски от тези у нас - тук колодите вървят по 40 лева в книжарници като BookTrading, докато в bookdepository.com са по 12-13 евро. Дължа близо половината си колекция от колоди на цените им :D
Аватар
Leander
 
Мнения: 4
Регистриран на: 31 Авг 2011, 15:08

Мнениеот Cath » 09 Сеп 2011, 18:42

Ехааа!

Leander, колодите са наистина уникални! Също така смятам, че всички, интересуващи се от таро, във форума са изключително благодарни за посочения сайт, защото действително в България цените н атаро колодите са доста завишени! Лични благодарности и от мен! :wink:
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот breaker » 09 Сеп 2011, 20:50

Leander благодаря много за сайта.Определено цените са добри!
Аватар
breaker
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 32
Регистриран на: 16 Ное 2009, 09:52

Мнениеот Cath » 12 Окт 2011, 19:14

Leander, малко не по темата, но какъв е размера на тези колоди?

Нека продължим и със интересните и различни колоди. Това е нещо, на което попаднах скоро:

Изображение

Страхотни цветове, наситеност на изображенията и определено за любители на китайската култура - The China Tarot. Лично аз нямам особен афинитет към Китай, но човек не може да каже на черното бяло. Колодата е страхотно красива, а тези вълшебни цветове предразполагат дори към по-задълбочена работа с картите, от колкото би било само гадаенето с тях. Честно казано, подобна колода бих си купила дори само за идеята, че ще притежавам!
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот Cath » 02 Дек 2011, 21:11

Винаги съм имала афинитет към гръцката митология, ето защо се чувствах малко ощетена, когато в България се появи вариант на таро с "друиди", но не и с герои от любимите ми митове. :) Разбира се, имайки предвид мащабът, в който се създават таро колоди, след време намерих колодата, която щеше да е добро продължение на "друидската". Неангажиращ рисунък, интересна интерпретация на гръцките митове, приятни цветове - колода подходяща за ежедневна употреба, дори и от начинаещи - Mythic Tarot.

Изображение
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София


Назад към Карти - Таро

  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 5 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 5 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 21 Апр 2020, 01:19 е имало общо 540 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта