Панагюрското съкровище (символи по челата)

Всичко от Ключовете на Соломон до печатите на папа Хонорий.

Модератор: EliKarim

Мнениеот ~RaGDolL~ » 05 Юни 2015, 23:32

Здравейте! Наскоро бях в Панагюрище и минах през музея, където е изложено Панагюрското златно съкровище. Реплики, по-скоро, защото нали в момента е в Лувъра. Както и да е, пак си беше интересно, а и така или иначе нямах намерение да хапя ритоните да видя дали е истинско злато. :mrgreen:

Забелязах символи на челата на три от статуетките. Общо са повече, но доколкото си спомням, само тези три имаха символи, на останалите нямаше нищо (в случай че не ми е убягнал някой детайл). Трите статуетки бяха на елен, Хера и Атина. Може и да е Афродита - все "а"-та, не даваха да се снима, и сега не си спомням кое на кое отговаряше, съжалявам. Символът на челото на елена е лесен за разпознаване - Слънцето. Но останалите два ме затрудняват, нямам идея какво са и ще се радвам ако някой тук може да помогне!

Поствам ги като линкчета, защото като ги сложа като снимки, не могат да се уголемят и символите не се виждат достатъчно ясно:

Eлен
Хера
Атина/Афродита
Аватар
~RaGDolL~
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 18
Регистриран на: 19 Фев 2007, 19:55

Мнениеот Cath » 26 Апр 2016, 08:55

Действително символът на челото на елена може да се интерпретира като слънце. Еленът притежава соларен (т.е. слънчев) символизъм, който се е запазил и до ден днешен. Може обаче и да се интерпретира като детайл, който е добавен от ювелира, с цел постигане на по-голям реализъм - снопче косми, които се завихрят на челото на елена. Но по всяка вероятност е комбинация от двете. Трябва да е изписано адски много по този върпос, но нямам литература под ръка в момента.

Символите на челата на двете лица от антропоморфните кани са елемент от костюма - шноли или диадеми за прикрепяне на косата. Венедиков нищо не казва по въпроса, със сигурност някой е коментирал самата символика. Не знам изображенията да са определяни като богини. :roll: Богини има на ритоните с протоме на елен, горе върху стените на устието. Но там са им написани имената.
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София


Назад към Печати - Символи

cron
  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия e 1 потребител :: 0 регистрирани0 скрити и 1 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 21 Апр 2020, 01:19 е имало общо 540 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта