KAT написа:magica - явно четеш доста книги и като стана дума за автохипноза, защо не вземеш да обясниш какво е това и какво се прави. При автохипноза се прави релаксация на мозъка ни или на съзнанието с цел да се почувстваме по-добре. А пък ако си правила някога изобщо някаква визуализация сигурно си забелязала че трябва доста да се напрегнеш мисловно за да можеш да си представяш там нещото дето го визуализираш. Така че не ги бъркай двете неща.
И ако си чела достатъчно за това какво се има предвид под автохипноза, би трябвало да стигнеш до извода че това е все едно една лека медитация нищо повече.
Реших да ти отговоря вместо систъра. Има разлика между медитация, релаксация и автохипноза. Ти пишеш неща, които в никакъв случай не са така. Автохипноза не може да прави релаксация. Това твърдение е невярно.
Релаксацията е идваща като дума от английското rеlах - отдих. Всъщност, правилното изписване на името е RELAXATION TRAINING. Почивката е едно съвсем нормално състояние на организма, на базата на което са разработени техниките за релаксация, с цел борбата срещу стреса, тревожността и други подобни. Използва факта, че стресът е едно такова нещо, което активира симпатиковата нервна система и реакции от типа на учестено сърцебиене, високо кръвно налягане, бързо дишане и т.н., които някога като сме били по-близо до маймуноподобно състояние са ни били полезни, но днес са по-скоро проблем. И това, което техниките за релаксация правят е да задействат противоположната на стреса реакция на организма, за да се върне той в своето нормално състояние. А именно възползват се от това, че парасимпатиковата нервна система забавя сърцето, намалява кръвното налягане и успокоява дишането. Или обобщено казано тренингът в релаксация подпомага появата на парасимпатиковата реакция, с което се избягва да се получи така, че да стане хронично състояние на организма да се предизвиква и поддържа висока симпатикова възбуда.
Релаксацията може да включва в себе си хипноза, автохипноза, йога, зен, медитация, биологична обратна връзка, автогенен тренинг и някои методи на психотерапия, може да включва НЛП. Изобщо релаксацията е един много всеобхватен като практика тренинг. И съществуват много системи за релаксация, повечето от които са взели за своя основа системата на Джейкобсън за прогресивна релаксация.
Медитацията е състояние на немислене, на спокойна отпуснатост, което протича в алфа ритъм. Немисленето е задължително при медитацията. Това е състоянието, в което изпадаме малко преди да заспим. Медитацията трябва да е абсолютно немислене. Появата на най-нищожното мислене или на образна представа извежда автоматично човек от състоянието му на медитация и го връща в състояние на бодърстване. Ето защо, когато се медитира, не трябва да се мисли и не трябва да се допуска образност в съзнанието. Това състояние е част от пътя за достигане до фазата на лека автохипноза. Не е единственият възможен начин за достигане до автохипноза, но като за начинаещи е най-безопасният, който аз лично знам.
Автохипнозата, когато ще се въвежда човек в нея, в самото начало леко прилича на съноподобно състояние, т.е. амплитудата на алфа и бета вълните малко се снижава, както по време на сън, но това е съвсем за малко и то при начинаещи, които спазват определен модел на автохипноза (както посочих вече - съществуват най-различни начини за вкарване в състояние на автохипноза). При автохипнозата, когато вече човек е навлязъл в това състояние, картината се сменя преобладават алфа и бета вълни: такава електроенцефалограма има сходства със състоянието на бодърстване, а не със състоянието на съня. Разликата с бодърстването обаче е в строгата, несвойнствена нито на съня, нито на бодърстването, избирателност в усвояването и преработката на получаваната информация.
---------------------------
Относно запитването ти към систъра защо не вземе да обясни какво е това автохипноза и как се прави... Ето и как аз обучавам начинаещи на автохипноза:
Автохипнозата е състояние, същото като при хипноза, но ролята на хипнотизатори играете самите вие. Това ще рече, че установките, които човек сам си дава на себе си по време на автохипноза са със същата сила, която имат установките на хипнотизатор по време на хипноза. Принципно този вид транс може да се раздели на три стадия - лек, среден и дълбок, но тук ще ви разкрия само първия от тях, като единствен безопасен за начинаещи.
Често срещана заблуда е, че хипнозата и автохипнозата са състояния, подобни на съня. Изследванията на мозъчните биотокове, които позволяват да се изучават съня и хипнозата, респ. автохипнозата, изясняват, че между съня и хипнозата/автохипнозата има съществени различия. Факт е, че човек под хипноза/ автохипноза всъщност бодърства. Не очаквайте съноподобно състояние.
Правилно е да изберете да се занимавате с това домашно, когато сте спокойни и не ви тормозят прекалено големи грижи и нямате проблеми с кръвното или с грипа. Отделете си един два часа за заниманията, в удобно за вас време или вечер, когато си лягате да спите. Помещението, което ще ползвате, е желателно да е добре проветрено и топло. Излегнете се по гръб. Ако смятате, че стаята ви по разни причини не е достатъчно топла - увийте се.
За постигане на автохипноза е удобно като за начало да се създаде контрол на автономните реакции чрез биологична обратна връзка (много любим на индийците начин - визирам контрол върху дишането и нататък каквото следва). Биологичната обратна връзка може да бъде изобразена като състояща се от затворена верига, която включва организма като контролна система, реакцията му и средство за регистриране и представяне на реакцията пред контролната система, която обикновено е програмирана чрез инструкции. Например човекът е инструктиран да ускори своя сърдечен ритъм (при което примерно пулсът му се отчита с монитор и му се представя). По този начин се установява затворена верига за обратна връзка и ускоряването на пулса не е някаква илюзия, а е нещо, дето може да се види има ли го реално или го няма (такива експерименти са правени в тонове от една руска изследователка, чието име е Лизина). Та в кратце биологичната ни система е пълна с вериги за обратна връзка - пулсът, кръвното налягане и прочие (ако щете и телесната температура или стомашната секреция дори) се променят в съответните си дименсии в зависимост от нуждите на метаболизма и от емоционалното състояние. Като тук задължително държа да се отбележи, че когато тези процеси прехвърлят определени граници, възниква опасност за здравослословното състояние на човека, така че не прекалявайте с този номер.
На затворени очи се съсредоточете върху себе си. Следва да усещате местоположението на своето тяло. Предлагам да се съсредоточите върху дишането (най-лесният и безопасен вариант) и да се отпуснете. Не трябва да допускате никакви странични мисли и образи да ви безпокоят. Следите начина си на дишане. Дишането ви трябва да е ритмично и лесно. Всяка поява на мисъл или на образ ви отклонява от вашата цел. Такива образи ви връщат в нормалното ви ежедневно състояние на бодърстване и трябва да пресичате появата им. Съсредоточаването ви върху дишането трябва да продължи до момента, в който спрете да имате проблеми с нахлуващите мисли и образи. Трябва да се почувствате в едно състояние на абсолютно отсъствие на мисли и образи, което състояние да не ви пречи - ще сте доста отпуснати. Тогава вече може да спрете да следите дишането си. Просто се оставете на това състояние да ви повлече. Има един специфичен преход към състоянието на автохипноза, като се появяват се усещания за затопляне в определени участъци от тялото, накрая човек губи представа за местоположението на тялото си за моменти или през цялото време на автохипнозата. Отпуснатостта е пълна, но съзнанието работи вече по доста по-различен начин. Яснотата на съзнанието се увеличава, всички мисли са по-ясни и с по-голяма дълбочина. Когато го усетите това нещо, значи сте се справили с автохипнозата.
Ако не стане от първия път, не се притеснявайте. Въобще не е задължително да стане от първия път. Първият път може и да заспите. Не е изключено и не е опасно.