За "разплащането" в магията

Въпрос, на който искате да получите отговор, но не виждате подходящ раздел за него, задавайте го Тук!

Модератор: Nemezius

Назад към Въпроси

Мнениеот Lustre4108 » 19 Фев 2015, 17:35

И тъй, искам да ви питам за нещо, което се споменава агресивно в магическите книжки и което и преди а и сега съм склонен да го подложа на силно съмнение.То като цяло има много работи, които се натякват до степен да ти се догади, като например "троични закони", "връщане на магии", "карми"(начина, по който теософи, окултисти и разни нео-магесници разбират това, ще накарат Буда да се обърне в гроба). Животът е доказал, че злодеите, било то магически или не-магически, почти никога не си плащат. Или ти ще им счупиш главата сам или просто спри да блееш. За щастие от това има събуждане - реалността е безмилостна. Но има нещо друго, което всъщност спъва магическото развитие и то много. Става дума за едно друго натякване от страна на разни булевардни автори - а си посмял да поискаш нещо голямо в магията, ще платиш много скъпо. Всред тия булевардни автори ще спомена Доналд Тайсън.Тоя глупак твърди, че ако спечелиш от тотото, ще платиш като изгубиш семейството си в катастрофа. И прочие. Така, де, той се предпазва с "може би дааа...а може би неееееее", което ужасно дразни. И целта му е именно да ти върже ръцете - да не смееш да искаш много.Докато автори като Дайън Форчън обясняват, че това се случва само, когато магията е изпълнена нескопосано. Тъй като тя работи единствено с кабалистичното дърво на живота, за нея лошо изпълнена магия означава операцията да протече в долните Сефирот("Нисша магия"). Ако адептът започне своята операция от Непроявеното, Аин Соф Аур, започвайки операцията с инвокиране на Свещеното Божие Име, де факто се черпи сила от Безграничен Източник(Бездната, Хаоса и пр) и не би следвало да има подобни "странични ефекти". Моя опит с церемониалните неща, Уика и прочие, показват, че това е така. Но подобни операции някак протичат тромаво, бавно и е трудно да ги разграничиш от нормално-протичащите процеси в замяна на което са безопасни. Докато другите, макар и не с много, са по-осезаеми.

Моето лично усещане, обаче, винаги е било, че "разплащане" няма и не следва да има. Просто е било мое силно, почти неустоимо интуитивно усещане. И де факто, не съм забелязал да се случват такива неща - досега никой не е дошъл "от астралните" или другите му там "планове" да ми връчи сметка с цена, която да платя. Получавал съм каквото искам, но това, което би трябвало да прилича на плащане не е по-различно от това, което следва, като се постигне нещо с не-магически средства. Например ако искаш да имаш кола, цената ще е да й плащаш данъците, да се грижиш за нея, да й трепериш да не ти я откраднат и т.н. Ако искаш да имаш жена, ще е същото. Ако искаш висок пост, ще трябва да се справяш с много неща, с удари под кръста, да си вечно на ръба, да рискуваш и. A ако искаш просто развитие, лична еволюция и други подобни висши неща, с магия или не, означава да затънеш в хаос, стрес, тревога - сетете се какво е говорил Дарвин за еволюцията. Заплахи от типа на "ок, в тоя живот няма, но в идния ще платиш по ужасен начин" някак не вървят - не се знае дали няма нещо там отвъд въобще.

Иначе, имал съм случаи, когато изглежда да "ми се взима" нещо, когато имам прогрес в дадена насока, при това немалък. И това е, че губя приятели, а някои от тях се обръщат във врагове - следват гадости от всякакъв сорт. При това много от тия хора не знаеха за развитието, което бях претърпял. В началото бях склонен да се поддам на мистицизма, но...както се вика, рано или късно идва Видовден. Оказва се, че подобни неща се случват на много хора, занимаващи се и незанимаващи се с магия. Случва се и на хора, практикуващи НЛП, например или пък подложили се на психоанализа с цел самоусъвършенстване. И тук нещата се обясняват с психологията - с магия или не, онова, което се придобива, те променяя. Или не, най-вероятно ти се променяш за да го постигнеш. Другите виждат, че не си същитя човек , макар и ние да не се осъзнава това на прима виста а отношението ти към настоящата ти среда да е същото. Което плаши...или още повече, озлобява. В замяна на това, на мястото на тези хора идват други. Хора, които развиват екстрасенсни умения, могат да преживеят същото и това е описано в тоя тип литература.

Никога ли не ви е безпокоял факта, че като четете такива неща, разните му там идиотски автори всъщност ви програмират да се случи това? А именно да плащате със ненужни нерви, сълзи и прочие. То е нещо като психологически шантаж да не посмееш да имаш амбиции. Това важи най-вече за ню ейдж автори, които ще ви убеждават първо, че всичко идва от ума, че всяка магическа промяна идва от това, че с ума си създаваме света, след това четат лекции по квантова физика(от която си нямат и хал-хабер) или друга нелепа псевдонаука.И накрая - "ще го имате, ако имате кармично пълномощно"..."ако ще го имате, трябва да платите"...на кого? Поредната ню ейджърщина - хем всичко идва от теб, хем ще трябва да плащаш скъпо и прескъпо.

Апропо, вие на какво мнение сте? Как сте се разплащали досега за получена благинка? Дали проблемите, които следват след успешно извършена магия са защото някой отгоре ви връчва сметка за плащане или...просто защото така функционират нещата, така функционира Системата?
Аватар
Lustre4108
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 190
Регистриран на: 08 Ное 2014, 18:16

Мнениеот myurid » 08 Апр 2015, 17:12

именно това което описваш ти, се нарича с термина "заплащане". и наистина не е по-различно от всяко друго заплащане

причината на "тва нещо" е, че работейки с механичните сили на магията, ние просто преразпределяме силите си от една област в друга - и когато в едно печелим, в друго губим. Затова неизменно, освен техническата страна, се учат и разни жизнени принципи, с коит ода си градираш ясни приоритети, така че да "платиш" именно с някоя глупава и несъществена страна на живота си.

а това че някои чули недочули автори се опитват да всяват паника и озвучават нещат апо-епично... си е техен проблем.

аналогично е и с прословутия "троен закон", въй въй... ами че то е много просто, за който се замисли
1. създаваш една мисъл в главата си и я изживяваш... очевидно ти въздейства
2. излъчваш я, и съответно тук се появява това което се нарича "карма" или иначе казано, духовно последствие, свързано с намеренията ти... еее, понякога добрите намерения водят в ада, а понякога не - става дума за това, че в ъъъ "на астрално ниво" се оценява не крайния резултат, а намерението, защото "там" физически закони няма, а ролята на такива играят НЯКОИ от моралните закони(и точно тези някои от тях са изтински, а останалите са фантасмагория. приер "не убивай" - е очевиден абсурд, защото всяка секунда тялото ми убива хияди бактерии за да оживее... но като си спомним че това е само изкривена версия, нещата стават на местата си)...
3. ефект именно по резултататите, без значение от намерения и прочия глупости... тук "магията" е веч еслязла на физическо ниво и действа както всяко нормално действие.

от опит съм усещал винаги ефект 3, много рядко ефект 2, а ефект 1 понякога е бил доста силен, а понякога въобще го е нямало. Изводът ми е, че авторите които шумят за "тройния закон" трябва да експериментират повечко, а вероятно и по-разнообразни въздействия, знам ли...
Аватар
myurid
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 64
Регистриран на: 28 Юни 2012, 15:58

Мнениеот Lustre4108 » 08 Апр 2015, 19:44

Да, и това нещо го има и е силно изразено в психологията - често една психическа функция може да умре за да се роди друга. Но не мисля, че работи винаги. Даже се чудя дали подобно 'преразпределяне" на силите не е лошо изпълнение на работата - свръхстимулиране на една психическа функция или качество, която засенчва друга и после следва откат. Е, точно това преразпределяне на силите води до дисбаланси и от там до сакатлъци в магията.То затова древните гримуари слагат всичките тия сложни церемонии с призоваване на божествени имена(т.е. първо активират цялостната личност), чертаят кръгове(за да ти напомнят за личните его граници, да осъзнаваш, че си цял и да попречат да се фрагментираш). Ако се правят нещата така, не би следвало да има проблем. Още повече, че с инвокацията на божествените имена се използва сила от Непроявеното(която е неограничена) и не следва да стават мизерии.

Моята идея беше следната: дали причината за това, да "платиш" с нещо друго е в самата магия или нещо съвсем друго? Не съм забелязал "заплащането" в магията да е с нещо по-различно от всеки друг метод. Може би нещата стават малко по-бързо и по-драстично, но няма как: самата магия си е катализатор на процесите.

Дали проблемът не е другаде?Например в егрегора на социума. Той има формата на пирамида и тя от своя страна си има свои етажи(със съответният енергиен уровен). Всеки заема определено ниво, което се опитва всячески да го задържи. Опитай да се изкачиш на по-високо ниво, ще се задействат антагонистични сили, защото нивото, от което се опитваш да се отскубнеш, губи енергия. Пак повтарям - тия неща се задействат дори и без да си използвал магии за дадено нещо. Ако е така, следва да има начин да хакнеш Системата!
Аватар
Lustre4108
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 190
Регистриран на: 08 Ное 2014, 18:16

Мнениеот bodnostrokulum » 11 Апр 2015, 10:51

До сега не съм се "разплащал'' за нищо, резултатите ми харесват, притеснения нямам никакви happy7
Аватар
bodnostrokulum
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 19
Регистриран на: 17 Ное 2014, 07:58

Мнениеот Lord Voldemor » 16 Май 2015, 14:55

РАЗПЛАЩАНЕТО Е ПРОПОРЦИОНАЛНО ОТДАВАНЕ НА ТОВА, КОЕТО ПОЛУЧАВАМЕ
ЕДНО
Аватар
Lord Voldemor
Модератор
 
Мнения: 417
Регистриран на: 28 Апр 2009, 22:42
Местоположение: Навсякъде където насоча мисълта си


Назад към Въпроси

  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 11 потребители :: 1 регистрирани0 скрити и 10 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 21 Апр 2020, 01:19 е имало общо 540 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: Majestic-12 [Bot] и 10 госта