Гримоар / Книга на сенките

Въпрос, на който искате да получите отговор, но не виждате подходящ раздел за него, задавайте го Тук!

Модератор: Nemezius

Назад към Въпроси

Мнениеот konnik » 09 Юни 2016, 11:23

Здравейте
Знам че тук има доста хора които притежават такава книга ( да не казвам всички които са вещери ).
Та видях няколко теми по тоя въпрос но никаде не можах да прочета как трябва да я започна ( демек какво трябва да има на първата страница ) .
Не искам да е таква в която да си пиша сънищата и подобни неща за които четох а да е книга в която да се записват ритуали , всички нужни инструменти какво и за какво са някои ритуали които действат ( които съм правил ) в смисал да е наръчник.
Та мисля че ме разбрахте ако може някой да ме посъветва какво да започна да пиша ще съм благодарен !
icon_flowerface
Аватар
konnik
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 23
Регистриран на: 18 Апр 2016, 14:31

Мнениеот pymurix » 10 Юни 2016, 09:46

Виж ето тези 2 линка надявам се да са ти полезни .
Книга на сенките е магически дневник. Хората ,които следват уика го наричат Книга на сенките. За останалите е магически дневник.Провери тези 2 линка надявам се да са ти от полза. Освен това е добре да имаш и отделно един дневник за сънищата .

http://www.magicgatebg.com/MGB/index.ph ... na-senkite
http://occultroom.blogspot.bg/2012/02/blog-post_10.html

Ако има още въпроси пиши :)
Аватар
pymurix
 
Мнения: 4
Регистриран на: 16 Апр 2016, 17:00

Мнениеот konnik » 10 Юни 2016, 10:03

А аз така и така не разбрах за какво трябва да си пиша сънищата .
А иначе благодаря !
Аватар
konnik
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 23
Регистриран на: 18 Апр 2016, 14:31

Мнениеот eXPerience » 12 Юни 2016, 19:36

Първо питаш какво трябва да съдържа книгата, а след това сам си отговаряш на въпроса, като уточняваш, че искаш да записваш ритуали.

Тъй като в една друга тема беше проявил интерес към гадателство, аз бих ти препоръчал да си записваш конкретните хвърляния на карти, Руни или каквото там си си избрал, за да можеш след това да следиш какви събития ти се случват и как отговарят на изтегленото по-рано от теб (можеш да си водиш и обикновен дневник на всекидневните събития, който пък да ти помогне да следиш и резултати от ритуали). А дали ще имаш една книга за всичко или десет различни - една за ритуали (твои или чужди), друга за гадателство, трета за сънища и т. н., си е твой избор. Ако считаш, че може да забравиш важна информация, записвай я. Това не е магическо правило, а "common sense" от всекидневния живот.

И на въпроса за сънищата, хората записват сънищата си по три причини (за три се сещам в момента). Първата е да могат да си ги припомнят по-лесно и да осъзнават, че сънуват, по-лесно. Някои създават цели "карти" на местности по този начин.
Втората причина е от психологическа гледна точка - служи за следене на вътрешния свят (развитие на личността, проява на вътрешни конфликти и т. н.) С няколко думи, всичко, към което един психоаналитик би проявил интерес.
Третата причина е да гадаят по тях.
Аватар
eXPerience
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 189
Регистриран на: 03 Юни 2010, 16:27

Мнениеот konnik » 13 Юни 2016, 16:31

А може ли да ми препоръчаш някоя книга за таро вече съм разглеждал и има стотици и незнам кои да си взема .
Тнкс
Аватар
konnik
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 23
Регистриран на: 18 Апр 2016, 14:31

Мнениеот eXPerience » 15 Юни 2016, 13:48

Когато си избирах каква книга да купя, просто потърсих в Интернет готови списъци с книги.
http://www.thetarotlady.com/25-tarot-bo ... ot-skills/
http://www.biddytarot.com/tarot-guides/tarot-resources/

Доволен съм от "Seventy-Eight Degrees of Wisdom: A Book of Tarot". Текстовете в нея са доста тежки и философски. Все пак би било добре в началото да започнеш със сайтове и Андроид приложения. Те поне са безплатни (повечето) и затова няма как да сбъркаш.

Написах го в другата тема, ще го напиша и тук. Не съм най-подходящият човек, който да препоръчва материали по Таро. Затова би било добре да се обърнеш към някого другиго.
Аватар
eXPerience
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 189
Регистриран на: 03 Юни 2010, 16:27

Мнениеот Lustre4108 » 16 Юни 2016, 13:01

konnik написа:Здравейте
Знам че тук има доста хора които притежават такава книга ( да не казвам всички които са вещери ).
Та видях няколко теми по тоя въпрос но никаде не можах да прочета как трябва да я започна ( демек какво трябва да има на първата страница ) .
Не искам да е таква в която да си пиша сънищата и подобни неща за които четох а да е книга в която да се записват ритуали , всички нужни инструменти какво и за какво са някои ритуали които действат ( които съм правил ) в смисал да е наръчник.
Та мисля че ме разбрахте ако може някой да ме посъветва какво да започна да пиша ще съм благодарен !
icon_flowerface


Май имаш нужда от уточняване на понятията.

1. Гримуар - странно е, че значението на тая дума идва от "grammar' или граматика. Гримуарите са ръкописи от древността и средновековието, моменти, когато магията е била в апогея си. Съдържат план за това как се прави определена магическа церемония и като цяло са ужасно сложни като изпълнение. Трябва сам да си направиш оръжията(не да ги купиш от ибей) и то в определен ден и час се правят, да имаш храм, където да правиш призовавания и т.н. Магове в миналото са били богати хора, защото беден човек не е можел да си позволи всички тия неща.За справка- соломоновия гримуар изисква материали, които днес биха се равнявали като цена на една спортна кола от типа на Астон Мартин.

И най-вече- защото богатите хора са били грамотни и са можели да четат. Другото качество, което изисква да бъдеш маг от онова време е, че е трябвало да си супер трудолюбив, дисциплиниран(магическите действия от гримуарите изискват да вършиш работата с невероятна точност, една стъпка да прескочиш и не става нищо).

2. Книга на Сенките - това е много по-вероятно да е Уика термин, т.е. съвременен, а не да има нещо общо с автентичното вещерство от миналото. В нея вещицата не си води дневник на ритуалите, а записва алгоритъма(или ако щете рецептата) на ритуалите които прави. Обикновено те са доста по-елементарни от церемониалните практики.

3. Дневник на Ритуалната работа е вече нещо друго. Тук описваш как си изпълнил ритуала, какво се е случило по време на изпълнението, какво се случва след изпълнението и какъв е бил резултата. Това е като протокол от научен експеримент. Целите му са две: да ти даде ясна представа как върви напредъка ти и също така, което съм чувал че му се приписва като значение е, ако евентуално магическото ти развитие спре в задънена улица, или пък започнеш да усещаш, че полудяваш, да можеш да се върнеш назад.

4. Дневник на сънищата - това няма нищо общо с Дневника на Ритуалите, Книгата на Сенките и Гримуара. Това е съвсем отделен дневник, който не е задължителен, но е полезен. Без значение дали правиш ритуал или не, ти сънуваш, а сънищата могат да покажат много неща за самия теб.
Аватар
Lustre4108
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 190
Регистриран на: 08 Ное 2014, 18:16

Мнениеот Lustre4108 » 16 Юни 2016, 13:27

П.П. Забравих да добавя един много интересен факт, който касае книгите на сенките. Много уикани смятат, че ритуалите вътре в тях са строго индивидуални.Ако някой уикан зяпа в книгата на сенките на някой друг(освен ако не са роднини или пък да са формирали ковън), то той ще си навлече проблеми- да ползваш ритуали от чужда книга на сенките било като да ползваш чуждо долно бельо.

В това има огромен резон. Не е описан подобен магически закон(поне на мен не ми е известен), но ми се е случвало и на мен и на други хора. Преди бях създал една мантра, с която се инвокираше Бафомет. После я бях дал на един познат, той пък на друг и така мантрата стана общоизвестна. Мнозина ентусиасти дори "я бяха зареждали". Не знам какво са получили те от това, но определено при мен мантрата започна да работи по-силно

Вторият случай беше доста интересен и да, за потърпевшите гаден и обяснява много неща. Наблюдавах няколко окултни групи и ордени, където имаше пирамидална йерархия и главатари. Главатарите бяха написали ритуалите, имаше други длъжности в тия групи и ордени, които имаха пряко изпълнение, имаше и редови участници, които нямаха специална роля в тях, а просто бяха съпровод. Резултата: поставените цели и обявените намерения в тия ритуали се сбъдваха, но само за главатарите, докато другите, без извинение, духаха супата. Това не се наблюдава при магическите практики на разни ентоси(фоклкорната магия), разните му там традиции(като херметизма) и пр , където формирането им се дължи не просто на някакъв духовен водач или шаман, ами те са се променяли в течение на времето и т.н.

Подозирам, че има начини да се преодолее тоя момент със контаминирането, ако стане размяна на ритуали между двама вещери. Но те трябва и да имат съответната връзка- ако са мъж и жена, да кажем. Или ако са родни братя/сестри. Не вярвам да сработи, дори ако са близки приятели(възможността за формиране на ковън настрана, но там нещата са сложни). Та...изводите оставям на вас.

Иначе книга за Таро - Чик и Сандра Табата Сисеро "Ритуално Таро на Златната Зора" заедно с колодата. Това е всичко, което ти трябва като начинаещ.
Аватар
Lustre4108
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 190
Регистриран на: 08 Ное 2014, 18:16

Мнениеот konnik » 16 Юни 2016, 16:13

А картите заедно с книгата ли вървят или се купуват по отделно ? :)
Аватар
konnik
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 23
Регистриран на: 18 Апр 2016, 14:31

Мнениеот Lustre4108 » 16 Юни 2016, 18:17

konnik написа:А картите заедно с книгата ли вървят или се купуват по отделно ? :)


Не, вървят отделно, за съжаление, макар че някога бяха комплект. В случай, че не ги откриеш в България, има вариант в ebay. Излиза доста скъпо, 70 долара, ама въпреки това си струва.
Аватар
Lustre4108
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 190
Регистриран на: 08 Ное 2014, 18:16

Мнениеот konnik » 17 Юни 2016, 21:24

А в една тем абях срещнал , че може да си ги нарисуваш и се замислих дали да не го направя тъй каао се справям добре с рисуването но някак не ми се струва много добре :?
Аватар
konnik
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 23
Регистриран на: 18 Апр 2016, 14:31

Мнениеот Corrosion » 17 Юни 2016, 22:34

Аз ако можех, щях да си нарисувам, в интерес на истината. Ако ти се занимава, така е най-добре според мен. Затрих си книгата на сенките, защото няма какво да пиша в нея, замислих я като нещо, в което да си пиша неща, свързани с магия, които да не забравям и най-накрая стана така, че само за едни значения на руни я използвам и т'ва то. Няма голям смисъл от тях, освен да са ти като арт проект, или ако си водиш задълбочени (или не толкова) записки за нещо, което изследваш и не искаш да пропуснеш нищо.
Аватар
Corrosion
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 22
Регистриран на: 05 Май 2016, 17:31

Мнениеот konnik » 18 Юни 2016, 14:59

А от каде мога да намеря какви са картите ,колко са, колко големи са и т.н. ?В тази книга на Сисеро описано ли е всичко ?
Аватар
konnik
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 23
Регистриран на: 18 Апр 2016, 14:31

Мнениеот Lustre4108 » 21 Юни 2016, 13:31

konnik написа:А от каде мога да намеря какви са картите ,колко са, колко големи са и т.н. ?В тази книга на Сисеро описано ли е всичко ?


Да, до най-малки подробности. Има и ритуали, които се използват за освещаване, за гадание, за магия, за астрална проекция, сънуване и талисмани.
Аватар
Lustre4108
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 190
Регистриран на: 08 Ное 2014, 18:16

Мнениеот Nemezius » 30 Юни 2016, 06:15

Кабала, деца, кабала!

Искате, УЖ, да се "занимавате" с нещо сериозно, но май не осъзнавате, че докато това е "просто занимание"- такива ще си останат и резултатите. Искате сериозни резултати- тогава спазвайте триъгълника, превърнете "заниманието" в житие, отдайте се и се развивайте, вместо да четете детски приказки. Таро е символика, да, но тя е индивидуална, тя е податлива на интерпретация- научете основните значения и след това започнете да развивате собствените си системи... не напразно Таро не се купува и не се подарява, а се изработва("изрисува") лично- така се влага собственото разбиране, собствената символика- останалото не се различава по никакъв начин от хвърляне на страндартно тесте за белот, освен че акртинките са по-красиви, но това е единствената разлика.

Дерзайте и успех.
Изображение
Аватар
Nemezius
Модератор
 
Мнения: 941
Регистриран на: 18 Юни 2006, 20:32
Местоположение: Templi Ad Noctum

Мнениеот Corrosion » 30 Юни 2016, 18:33

Nemezius написа:Кабала, деца, кабала!

Искате, УЖ, да се "занимавате" с нещо сериозно, но май не осъзнавате, че докато това е "просто занимание"- такива ще си останат и резултатите. Искате сериозни резултати- тогава спазвайте триъгълника, превърнете "заниманието" в житие, отдайте се и се развивайте, вместо да четете детски приказки. Таро е символика, да, но тя е индивидуална, тя е податлива на интерпретация- научете основните значения и след това започнете да развивате собствените си системи... не напразно Таро не се купува и не се подарява, а се изработва("изрисува") лично- така се влага собственото разбиране, собствената символика- останалото не се различава по никакъв начин от хвърляне на страндартно тесте за белот, освен че акртинките са по-красиви, но това е единствената разлика.

Дерзайте и успех.



Е то и на бургии може да се гледа, стига да си свикнал да гледаш. Естествено, че може да купиш таро с книжка със значения и да работят перфектно. Всичко е до това как ти идват нещата, останалото няма абсолютно никакво значеие.
Аватар
Corrosion
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 22
Регистриран на: 05 Май 2016, 17:31

Мнениеот Nemezius » 30 Юни 2016, 19:13

Никой не твърди, че не моеж да се гледа на бургии, точно обратното- стига да се вложи достатъчно личностна символика.
Както и никой не твърди, че не става с използване на готови формули и книжки с тълкувания- просто това е "шорткът", който носи толкова реални ползи за развитието на мага, колкото преписването на контролно обогатява знанията на учениците.
Изображение
Аватар
Nemezius
Модератор
 
Мнения: 941
Регистриран на: 18 Юни 2006, 20:32
Местоположение: Templi Ad Noctum

Мнениеот Corrosion » 05 Ное 2016, 23:19

Nemezius написа:Никой не твърди, че не моеж да се гледа на бургии, точно обратното- стига да се вложи достатъчно личностна символика.
Както и никой не твърди, че не става с използване на готови формули и книжки с тълкувания- просто това е "шорткът", който носи толкова реални ползи за развитието на мага, колкото преписването на контролно обогатява знанията на учениците.



Няма никакво значение дали ти сам интерпретираш картинките, дали четеш опътване за тях или са просто карти с произволни думички на тях. Те са само за да те насочат към отговора, а какъв е той само ти идва. Може да пише "вол с двуцевка" и за теб да означава един път че ще следва победа, друг - че ще намериш нещо загубено и т.н., в зависимост от това как го чувстваш. Като гледаш на кафе не мислиш какво означава жирафа в него за теб, а на какви мисли те навежда цялостната картина. Може да не си се замислял за жирафи никога през живота си и сега да ти говори много точно този.

А когато става дума за картите, не ти избираш тях, а те теб. На мен с месеци преди да си купя първото тесте навсякъде ми изскачаха намеци да си взема някое. Точно дизайнът и описанието в книжката на онова, което взех бяха идеални за мен тогава,а всичко,по което ги избрах беше корицата. До най-ситният детайл ме отразяваха идеално. Второто ми тесте усещам как на мен ми се дърпа, но на моята приятелка не само и говори а направо епики и развива. Когато седнах да си рисувам мои, едно че не мога да рисувам добре, а второ, така ги нарисувах, че не мога да разбера коя карта е ако забравя коя номерация на коя главна аркана кореспондира. За всеки работата с гледането е персонална. С преписването ми напомни за това как баща ми ми беше разправял как седнал да си прави пищови за изпит и като стигнал в училище ги хвърлил, защото след като ги написал се оказало че от това ги е научил.
Аватар
Corrosion
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 22
Регистриран на: 05 Май 2016, 17:31


Назад към Въпроси

cron
  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 2 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 2 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 21 Апр 2020, 01:19 е имало общо 540 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта