
ОСТАРА
Остара - германска богиня на плодородието и пролетта, англо-саксонският еквивалент на Еостер [Йо-стер]. Лунна богиня, чийто символи са заекът и яйцето, представляващи плодородието. Яйцето - това е Космическото Яйце на сътворението, а заекът е символ на луната (образът на когото виждаме в пълната луна).

Празненствата на Еостре се честват по време на първото или второ пълнолуние след Пролетното равноденствие.
Остара е времето, когато настъпва пролетта, обновяването и прераждането на Природата, предвещаващо идващото лято. Тогава светлината и тъмнината са балансирани, и въпреки това, светлината нараства със всеки изминал ден. Време, когато мъжките и женски енергии са балансирани.
Тогава ние мислим за собственото си обновяване. Сменяме своите мисли, мечти и стремежи с нови, жизнени и изпълнени с енергия. Това е идеалният период за започване на нещо ново, или да завършим своите планове, клонящи към край. Месецът след Остара е подходящ за ритуали, свързани с просперитет,а също и такива, при които има издигане и израстване.
В езическото Колело на годината, това е времето, когато Великата Богиня-Майка, освен като Девата по Имболк (Кендълмас), проветства младия Слънчев бог и от този свещен съюз зачева дете, което ще бъде родено 9 месеца по-късно, по Юл, Зимното слънцестоене.
Остара е празник на плодородието, когато честваме раждането на пролетта и пробуждащият се живот на Земята. Енергиите на Природата преминават от мудните течения на зимата към увеличаващата се плодовитост на пролетта.
Еостре, саксонската богиня на плодородието и Остара, германската, се инвокират на този Сабат. Някои уикански традиции почитата Зелената богиня , Господарят на разлистената гора. Богинята покрива земята с плодородие, пробуждайки се от своя сън, а Богит се издига и израства до пълна зрялост, докато върви през зеленеещите полета и се наслаждава на изобилието на природата.
Езическите обичаи като запалване на огнжове по зазоряване за изцеление и защита на реколтата все още се изпълняват в Южна Америка и Европа. Вещиците празнуват този свещен празник по много начини, включващи запалването на огън по изгрев, звънят с камбанки и боядисват сварени яйца, древноезически обичай, свързан с Богинята на плодородието. Поставянето на нарисуваните яйца в сплетени кошници, идва от идеята, че както птиците вият гнезда, ние събираме плодородието си е вдно "гнездо" и чакаме плодовете на това събиране.
Яйцето, само по себе си, крие повече символизъм. Златната сфера на неговия жълтък представя Слънчевия Бог, а бялата му обвивка е Бялата Богиня, а цялото е символ на прераждането. Патронното животно на Еостре е заекът, свързван с плодовитостта и плодородието.
По това време много от нас правят "Пролетно почистване" - за премахване на всичко излишно от домовете си и преобръщането на бавните и тежки енергии на зимата в развиващите се и растящи пролетни времена. Това почистване е хубаво да се извършва в деосил.
Божествата, които почитат по Остара са младите и енергични богове и богини, слънчевите богове, Богинята Майка, богините на любовта, лунните богове и богини и всички божества на плодородието. Това включва Персефона, Остара, Афродита, Атина, Гея, Хера, Изида, Ищар, Минерва, Венеа, Зеления човек, Кернунос, Господарят на разлистената гора, Дагда, Атис, Великият Рогат Бог, Митра, Один, Тот, Озирис и Пан.
Главните действия в Колелото на годината по това време включват отваряне и израстване. Остара е подходящо време, когато можеш да вкараш в действие своите планове, направени по Имболк.
Най-подходящи цветове за празника са лимонено жълто, бледозелено и бледорозово. Други подходящи са тревистозелено, синьо, виолетово и бяло.
Камъните, включвани в празненствата са аквамарин, розов кварц и лунен камък.
Животните, асоциирани с Остара са зайците и змиите.
Митичните същества са еднорозите, русалките и пегасите.
Растенията, свързани с фестивала са минзухарите, нарцисите, жасминът, ирландския мъх, кокичетата и джинджифилът.
Подходящи благовония са: жасмин, тамян, смирна, драконова кръв, канела, индийско орехче, алое, бензое, мускус, африканска виолетка, градински чай, ягода, лотус, теменужка, портокалови кори или розови листа.
Храната на този ден включва яйца, салата, меденки, първите плодове на сезона, риба, питки, бисквити, сирене, мед и шунка. Също може да прибавиш и храни от слънчоглед, тиквени семки и семена от сусам.
Нека Господарката и Господарят ви благословят с плодородие, изобилие и нови посоки!
