Празникът който следва...

Вещери, вещици, уикани, друиди и всичко, което може да се свърже с практиката на вещерите.

Модератор: Arhimikus

Мнениеот WildSpirit » 16 Ное 2004, 10:40

Предлагам да процедираме така. Който има информация и желае да я сподели да напише за празника, който следва. Да речем както сега например идват Коледа и Нова Година(може да има нещо и преди тях де).
Дива същност... Свободен ум... Ограничено всекидневие!
Аватар
WildSpirit
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 18
Регистриран на: 19 Сеп 2004, 20:13

Мнениеот night_wish » 16 Апр 2005, 14:04

следващия празник е Белтейн на 5-ти май icon_color
Всяка мечта е пътешествие надалеч
Аватар
night_wish
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 89
Регистриран на: 13 Мар 2005, 11:31
Местоположение: Варна

Мнениеот Lea » 19 Апр 2005, 13:53

а 5ти?!не е ли на 1ви май!
Аватар
Lea
 
Мнения: 4
Регистриран на: 05 Апр 2005, 18:09

Мнениеот Гост » 19 Апр 2005, 14:43

ми...на 5-ти е...освен ако според твоята традиция не е на 1-ви нз
Гост
 

Мнениеот Wizard » 19 Апр 2005, 22:56

Последно уточнение - празника Белтейн е на 1 Май!
Няма да е лошо да видите какво трябва да се прави като ритуал на този празник. Има смисъл да не се пропуска, защото това е и началото на "покълването" на това, което сме посели преди това... Тези, които знаят, ще ме разберат какво имам впредвид ;)
The World is mine!
Аватар
Wizard
Администратор
 
Мнения: 1263
Регистриран на: 09 Юни 2005, 21:47
Местоположение: Stonehange

Мнениеот damnameneus » 20 Апр 2005, 08:46

Уизард е прав, Белтейн се празнува на първи май, но за да разясня ще обясня, че датата 5 май е наричана стария Белтейн. Самата дата на празника ако трябва да сме абсолютно точни се определя, когато слънцето се намира в петнадесетия градус на Телец, това е наистина около 5 май. Датата първи обаче е по популярна и в интерес на истината символично по богата - тя е началото на месеца посветен на Мая, майката на бог Хермес. ритуалите около тази дата започват след залез на 30 април. Повечето ритуали са със сексуален и любовен подтекст, защото целят пробуждане плодородието. Това е датата, когато се отбелязва един вид завръщането на Бога при Богинята, земята е готова да приеме семето на слънцето.
Аватар
damnameneus
Модератор
 
Мнения: 511
Регистриран на: 03 Апр 2005, 23:47
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот EliKarim » 21 Апр 2005, 23:43

Сега, това за Луната и лунните фази може да се твърди, но не и за празниците. Това не е Великден, че да е три дни. Белтайн според мен си е само в рамките на един ден и всички ритуали приключват в рамките на деня - 1-ви май.
Аватар
EliKarim
Модератор
 
Мнения: 781
Регистриран на: 24 Сеп 2004, 19:57

Мнениеот Arhimikus_NA » 22 Апр 2005, 16:23

Това, което обсъждате, мисля че трябва да е в раздел Уика, но както и да е :) Да, сега следва Белтейн, и само да уточня, че според Келтската традиция е на 1-ви май. Различните традиции честват празниците на различни дати.
Аватар
Arhimikus_NA
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 286
Регистриран на: 01 Яну 1970, 00:00

Мнениеот Poison » 23 Апр 2005, 14:13

Къде мога да намеря информация за различните традиции? За кои традиции става въпрос всъщност?
Аватар
Poison
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 558
Регистриран на: 29 Яну 2005, 15:01

Мнениеот Arhimikus_NA » 23 Апр 2005, 17:34

Идеално различните традиции са описани в книгата "Да яхнеш сребърна метла", а също така и в "Магия за тинейджъри". И двете се отнасят за Уика. Не мога да говоря относно нашит вещерски празници, защото не съм запознат с тях.
Аватар
Arhimikus_NA
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 286
Регистриран на: 01 Яну 1970, 00:00

Мнениеот Lubopitko » 01 Май 2005, 14:51

Белтейн

"Известен още като Мейдей, Валбурга (Тевтонска традиция),Рудемас (Мексиканско изкуство), Празникът на Тана (Стрега) и Бийлтин (Каледонийска традиция). Белтейн се чества на 5ти май. Повечето празници имат същото значение. Белтейн е последният от трите пролетни фестивала на плодородието и е моментът, когато хората,растенията и животните се подготвят за настоящите топли месеци. Това е време на любов, единение и разбира се, на Майското дърво.
Светлосините, бледолилавите, топлорозовите,лимоненожълтите и белите панделки са чудесни символи на сезона, но традиционните цветове на Мейдей са червено и бяло, представляващи кръвта, която изтича от жената, когато й се отнема девствеността.Изберете едно дърво в двора си и го украсете с панделки и кордели. Този празник символизира Божествения съюз на Бога и Богинята.
Домашната украса на този ден може да включва голяма купа с плуващи цветя и бели плуващи свещи. Кошници със свежи цветя, откъснати минути преди зазоряване, могат да се окачат на предната врата, а полицата над камината да се окичи със зеленина и цветя. Можете да подредите цветчетата около кръга и по-късно да ги изметете на купчина и да ги разпръснете около къщата за закрила."

- от книгата "Да яхнеш сребърна метла" -

Ако някой знае нещо повече за ритуала и т.н. моля да сподели. Аз смятам да празнувам на 5ти тъй че нямам много време (само 4 дни).
Изображение
Аватар
Lubopitko
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 73
Регистриран на: 15 Фев 2005, 11:44
Местоположение: София

Мнениеот Poison » 01 Май 2005, 15:58

И ся последно на 1-ви ли е или на 5-ти?
Аватар
Poison
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 558
Регистриран на: 29 Яну 2005, 15:01

Мнениеот Arhimikus_NA » 01 Май 2005, 17:19

Ами лично аз го празнувам днес, защото следвам Келтската традиция. Но зависи ти коя традиция следваш, и денят, в които е определен празника си го празнуваш тогава. Но виж, мисля че няма да има голямо разминаване в датите за празнуване, защото празниците се поставят в началото или края на някакъв период. Затова логично е да са поне в една и съща седмица, считано от датата, посочена за първа от дадена традиция за този празник :)
Аватар
Arhimikus_NA
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 286
Регистриран на: 01 Яну 1970, 00:00

Мнениеот Lubopitko » 01 Май 2005, 20:08

Arhimikus ти как го празнуваш..
Изображение
Аватар
Lubopitko
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 73
Регистриран на: 15 Фев 2005, 11:44
Местоположение: София

Мнениеот fly^spirit » 02 Май 2005, 08:48

Poison написа:Къде мога да намеря информация за различните традиции? За кои традиции става въпрос всъщност?



Мисля,че има такава информация в радел"Уика"
Аватар
fly^spirit
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 168
Регистриран на: 12 Авг 2004, 10:45
Местоположение: pomorie

Мнениеот Arhimikus_NA » 03 Май 2005, 19:47

Ами за този празник извърших едно малко ритуалче в почит на Богинята. Направих това, което почуствах че трябва. Ако имаш желание можеш да направиш чудеса за Сабата или Есбата. Важна е мотивацията :)
Аватар
Arhimikus_NA
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 286
Регистриран на: 01 Яну 1970, 00:00

Мнениеот Lea » 04 Май 2005, 13:22

Аз лично изкарах много хубаво Белтейн..с един вещер и още едно момиче, което се учи - като мен посрещнахме празника танцувайки в една градинка в полунощ и отваряйки съзнанията си за Богинята.
Аватар
Lea
 
Мнения: 4
Регистриран на: 05 Апр 2005, 18:09

Мнениеот Bloody Alibis » 05 Дек 2005, 09:17

Юл не е ли на 21 декември? :roll: или аз пак нещо бъркам
Аватар
Bloody Alibis
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 234
Регистриран на: 06 Ное 2005, 11:33
Местоположение: Sofia

Мнениеот Arhimikus » 05 Дек 2005, 13:33

Да, тогава е датата на Юл, но тук, в този форум става дума за балканско вещерство. Затова казвам, че темата е за уика :)
"Човече, опознай себе си!"
Аватар
Arhimikus
Модератор
 
Мнения: 803
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:14
Местоположение: Сливен

Мнениеот Poison » 06 Дек 2005, 15:33

Ами може да се отбелязват всякакви празници в различни традиции. Тва е яко.
Аватар
Poison
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 558
Регистриран на: 29 Яну 2005, 15:01

Следваща

Назад към Вещерство - Уика - Паганизъм

  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 3 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 3 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 21 Апр 2020, 01:19 е имало общо 540 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта