Статия - Езическо слово

Вещери, вещици, уикани, друиди и всичко, което може да се свърже с практиката на вещерите.

Модератор: Arhimikus

Мнениеот damnameneus » 22 Яну 2007, 21:28

Тази статия посветена на нашия език, езически по дух и звучене лично мен грабна много , затова исках да я споделя с вас, ако представлява интерес за всички съвременни езичници.


[align=center]
ЕЗИЧЕСКО СЛОВО

Янко Янев
[/align]



За езическо слово можем да говорим само ние - българите. Само нашето слово има езически ритъм. Буйно, динамично, то носи в себе си тъмните сили на нашия дух, нещо от земята и мъката ни. Мелодичният стил е чужд на българското слово, както и руският сантиментализъм или строго изясненият и рационален израз на френската реч.

Българското слово е слово на бунта. Но не бунтът в политическия и социален смисъл, а бунтът като вихър на живота и освобождение на първичната страст, като ликуваща вълна, която не иде от слънчево лоно, а от някаква бездна, напоена с кръв. Може да се говори за ландшафт на българското слово и тоя ландшафт се състои от черна угар и настръхнало небе. Френският език има логика. Немският има орфика. Руският или италианският има мелодика. За нашия език може да се каже, че има суров и див ландшафт.

Може би страданията на народа ни са притихнали в това слово на бунта. Може би неговата още неразвиделена душа, която тепърва ще прокълни и ще завърже плод. Само успокоени, само щастливи народи имат нежна и напевна реч. Нашият езиков мелос е пропит от скръб. Народната ни песен е най-тъжната между всички други народни песни и никой друг народ няма тъй живо представата за "черни кърпи".

Словото не е плод на лични умувания. То няма нищо общо с дребните сметки на разсъдъка. Истинското слово е винаги вдъхновено. То пази в себе си още силата на първото мирово слово, което се разля под водните пространства. И всяко истинско, всяко творческо слово е един кристализиран дух. Науката за езика е всъщност наука за символното значение на тоя дух.

*

Българското слово е земно. То няма небесна чистота. То има музика, но тая музика е тъмна и няма моцартовски чар. Колко сродно е това слово с безбрежното море и светкавичния танц? То пази в себе си още тътена на земята, която е тръпнела под Аспаруховите орди. Да, орди! Може би хунски, може би скитски орди! Но по-добре орди, отколкото цивилизовани маси, по-добре конска опашка и кобилско мляко, отколкото знаме на изтощено и безбурно племе. Бих желал да бъде това истина. Бих желал първите орди да са носили пламък в ръцете си и да са разсичали кучета с мечовете си, когато са давали клетва, защото всяко чудо се ражда от хаоса. Не може да има история там, дето не е властвувал дивият порив и дивата жажда. Историята е развитие, а всяко развитие няма друга цел, освен да избистри и затвърди по-висши жизнени форми. Всяко съвършенство е заченато в бездната. Тепърва ще се разбули дълбоката органическа визия между сегашния български език и първичната стихийност на българското племе.

Всичката динамичност на българския език извира оттук. Не за това ли се борим с думите, които пишем или говорим, не затова ли препускаме с думите! Нашият език е преди всичко движение, затова той е повече език на глагола, отколкото на статичните форми. Никой друг език няма толкова много глаголи и в никой друг език глаголът не е тъй жив. Това е юношеският ентусиазъм на българското слово. Това е неговата първородна сила - и в това е бъдещето му.
Аватар
damnameneus
Модератор
 
Мнения: 511
Регистриран на: 03 Апр 2005, 23:47
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот B-L-O-T » 23 Яну 2007, 19:35

Доста глупости има вътре. . .


Wizard: Като казваш, че нещо е глупост, обоснови си отговора, защо мислиш така, иначе ще ти изтрия мнението!


Не съм съгласен че българския език е само "земен" . От няблюденията ми виждам че езика не е толкова от значение колкото ти му придадеш нужната честота . Та в този случай всички езици са почти еднакви за мен .
Последна промяна B-L-O-T на 24 Яну 2007, 07:36, променена общо 1 път
100 Каба Гайди
Аватар
B-L-O-T
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 1257
Регистриран на: 13 Май 2006, 06:45

Мнениеот Nemezius » 23 Яну 2007, 23:01

Донякъде за съжаление, трябва да се съглася с B_L_O_T относно тази статия. Повечето от нещата освен че са глупости, са й крайно неточни и невалидни за съвременния ни език. Защо? Първо, съвременния български език е запазил в себе си тооолкова малко от Българския език, че спокойно може да се числи към славянските езици- славянските форми преобладават(около 85-90% ако не се лъжа), дори изменят някои основни форми( напр. казваме "хан" вместо българското "Кан"). Да, статията е приложима към стария, към Българския език.... към миналото-> затова и отхвърлям крайната теза на статият"и в това е бъдещето му".
Второ, "тъмните сили на нашия дух"... Словото ниво в себе си Сила акто цяло... тъмна или светла зависи от моментните обстоятелства...
Трето: "Българското слово е земно. То няма небесна чистота"... А кой съвременен език не е земен, кой носи "небесна чистота" в себе си?!
И т.н. и т.н. и т.н.
Изображение
Аватар
Nemezius
Модератор
 
Мнения: 941
Регистриран на: 18 Юни 2006, 20:32
Местоположение: Templi Ad Noctum


Назад към Вещерство - Уика - Паганизъм

  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 2 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 2 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 21 Апр 2020, 01:19 е имало общо 540 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта