Уика и христянството?

Вещери, вещици, уикани, друиди и всичко, което може да се свърже с практиката на вещерите.

Модератор: Arhimikus

Мнениеот huskarl » 31 Юли 2008, 07:10

Отношенията между Занаята (все пак е занаят, а не изкуство, както някои хора тук го наричат icon_blob1 ) са доста ясни.
От страна на християнството има категорично и непреклонно заклеймаване. Християнството по принцип не признава нищо освен себе си (особено православието). :mrgreen:

От страна на вещерите позициите са най-различни. Някои остро атакуват християнството заради вековете преследвания и заради съвременната му бетонноглава позиция. Други се опитват да бъдат толерантни :mrgreen: , а изглежда има хора, които по непостижим начин се опитват да съчетая двете неща. Лично на мен те са ми най-цабавни...

И не е вярно, че повечето от нас са раснали в християнски семейства. Повечето от нас са расли в семайства на невярващи, каквито са 80 % от хората в България. :wink:
Аватар
huskarl
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 73
Регистриран на: 18 Юли 2008, 16:55

Мнениеот Mason » 31 Юли 2008, 07:32

Четох някъде, че двата милиона вещици изгорени на клада не били толко много като се разбелят на годините - само по 10 000 на година.
А пък някъде оправдаваха това като казваха, че верно правели лоши магиии....
Аватар
Mason
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 295
Регистриран на: 04 Юли 2008, 10:34

Мнениеот galina_dim » 31 Юли 2008, 07:40

Занаятът е първо практика, докато християнството-доктрина, теория. Не могат да се сравняват на тази основа.
...Да мълчиш...
Филолог е диагноза!
Аватар
galina_dim
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 655
Регистриран на: 24 Мар 2006, 12:08
Местоположение: София

Мнениеот Arhimikus » 31 Юли 2008, 12:34

И след като погледнем, че абсолютно всичко има един корен, една Първорпичина, излиза че нещата са взаимнодопълващи се. От историческа гледна точка, а и от окултна, езичеството е трябвало да бъде изместено от християнството, поради причината която описват някои съвременни окултисти.
Докато християнството е подтискало природните религии, самото то е допринесло много за съвременното съживяване на последните. Освен от гримуарите и различните отктъслечни седения за древните религии, ние черпим и голяма информация за вярванията на нашите предци и от Библията.
Не сме в Средновековна Европа (защото само там са горели вещици), а сме на българска земя, където главна вина за изчезване на изначалното ни знание има Борис с покръстването. Избиването на болярските родове и т.н. Но никъде в историята ни няма "изгаряне на вещица" в този смисъл, в който го употребяват повечето хора.
Православното християнство е запазило много повече и по-ясно виждащи се връзки между езичеството и християнството.
И не разбирам защо не може да се направи мост между езичесто и християнсто? Бог-Отец, Бог-Син, Бог-Дух (последният на иврит е от женски род). Тук виждаме троиката Велика Богиня-майка (Бог-Дух) Велик Бог (Бог-Отец) и Синът (Бог-Син).
"Човече, опознай себе си!"
Аватар
Arhimikus
Модератор
 
Мнения: 803
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:14
Местоположение: Сливен

Мнениеот huskarl » 31 Юли 2008, 12:58

Защото езичеството е предназначено за свободни хора, а християнството (най-човеконенавистническото учение, съществувало някога) е предназначено за контрол и властване над хората. Ето затова не могат да имат нищо общо.
Точно православието е най-нетърпимата към другостта и най-мракобесническа християнска разновидност.
Аватар
huskarl
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 73
Регистриран на: 18 Юли 2008, 16:55

Мнениеот Arhimikus » 31 Юли 2008, 13:11

Да, ако си запознат само с църковното християнство. Гностицизмът също се заклеймява от църквата, но какво (пре)следва той?
В момента ти си също като ревностен християнин, който отрича всичко, а е убеден в правотата на своята религия. "Ако отричаш богът на един народ, ти отричаш част от своя Бог". Платон ни учи да гледаме от Общото към Частното. Не обратно.
"Човече, опознай себе си!"
Аватар
Arhimikus
Модератор
 
Мнения: 803
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:14
Местоположение: Сливен

Мнениеот huskarl » 31 Юли 2008, 14:57

Думите ти звучат срасиво, но това са обще приказки. Нещата са винаги конкретни, животът (вкл. "магическият") е абсолютно конкретен. :wink:

И в тази конкретика какво е примерно гностицизма? Да има нещо друго освен приказки? :wink:

Няма абсолютно никкво значение кой какво приказва - единствено важно е какво се върши. А делата на християните са ясни - от 2 хил. години насам. :mrgreen:

За едно учение се съди по резултатите от съществуването му, защото красиви приказки раздуват всички... :mrgreen:
Аватар
huskarl
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 73
Регистриран на: 18 Юли 2008, 16:55

Мнениеот Arhimikus » 31 Юли 2008, 19:29

Прав си, миналото ни учи да не правим същите грешки в бъдеще.

Щом езичеството е било толкова добро, щом не е подтискало нищо, защо не е оцеляло? И защо всеки съди християните, а не погледне и от другата страна, а именно - изначалните гонения на първите християни от "горките" езичници, измъчванията и изгарянията им на клади?
Да, фактите говорят.

И между другото, общи приказки не говоря, говоря конкретно, подкрепям сведенията си с факти и доказателства. Ако беше запознат повече с гностицизма нямаше да говориш така.

Оправи, моля те, годините в профила си. А ако наистина си на тази възраст... започни да мислиш и да четеш повече, защото не обичам да говоря с хора, които не са наясно с материята.
"Човече, опознай себе си!"
Аватар
Arhimikus
Модератор
 
Мнения: 803
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:14
Местоположение: Сливен

Мнениеот huskarl » 31 Юли 2008, 20:04

Чел съм достатъчно, вкл. за гностицизма. От твоите думи обаче виждам, че има още какво да учиш. :wink:

Езичеството не е оцеляло поради съвсем понятни причини - безпощадното преследване и унищожение от страна на юдео-християнството. Въпреки всичко то се е съпротивлявало до втората половина на ХV в., а очевидно и идеята за него е оцеляла - не случайно започва паганистичния ренесанс в наши дни. Да не забравяме, че първата нео-друидска организация възниква още през 17-ти век!

Кога езичниците са преследвали християните по религиозни причини?! Римляните са гонили еврейските сектанти и техните последователи (т.е. първите християни) по чисто политически причини - както сега американците гонят Ал Кайда. :mrgreen: Като подривни елеминти, активно работещи срещу държавната власт.
Римляните не са се интересували от вярванията на поданниците на империята (напротив, по принцип са инкорпорирали в пантеона си мнотго от боговете на покорените народи), но не са прощавали действия срещу държавата... :wink:

Затова се ограмоти малко, пък после ще говорим... :mrgreen:
Аватар
huskarl
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 73
Регистриран на: 18 Юли 2008, 16:55

Мнениеот Cath » 01 Авг 2008, 00:19

В общи линии християните са послужили като изкупителни жертви на римляните - някой е трябвало да го отнесе - например с прословутият неронов пожар! християните са били обвинявани, че не почитат държавата и императорът. честно казано - повечето от тях вероятно са били щастливи да умрат като мъченици! да умреш отстоявайки вярата си, да умреш в името на Господа! съгласна съм, че са ги преследвали заради политически причини - Рим действително е била една доста широко скроена откъм религии империя.

не съм съгласна, че езичеството не е оцеляло. дори приказките са негов носител! просто се е нагласило спрямо новите условия.

не съм съгласна, че цар Борис е имал някаква вина за изчезването на изначалното ни знание. дори твърдя, че този човек е направил толкова за тая държава, колкото едва ли някой е направил. по-хитър политически ход от покръстването на българите и от въвеждането на собствена писменост, едва ли може да откриете ( не мисля, че преувеличавам ) в цялата ни история!!! колкото до прословутото избиване на болярите - това е една доста спорна тема в историята.

но все пак да не се увличам в историята...

колкото до това с астрологията ( не мога да не се сетя за онзи забавен филм http://www.zeitgeistmovie.com/main.htm ) - да, разбира се! но все пак нека не забравяме, че за древните образът, символът е бил особено важен. честно казано никое от съзвездията не ми прилича на това, чието име носи! но то е символ! символите на природата се превъплащават в митология и религия, за да се запазят, но и за да бъдат донякъде разбрани! пак се сещам за народните приказки, които споменах по-горе...
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот sin angel » 01 Авг 2008, 05:21

не съм съгласна, че езичеството не е оцеляло. дори приказките са негов носител! просто се е нагласило спрямо новите условия.

съгласна съм с Кат,най-малкото това,че се споменава означава,че то все още е живо(частица от него) вътре в нас,а пък и още има езичници просто са по-малко от преди и не толкова видими..

дори твърдя, че този човек е направил толкова за тая държава, колкото едва ли някой е направил. по-хитър политически ход от покръстването на българите и от въвеждането на собствена писменост, едва ли може да откриете ( не мисля, че преувеличавам ) в цялата ни история!!!

notworthy
H8 ME
Аватар
sin angel
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 310
Регистриран на: 21 Яну 2008, 13:15
Местоположение: в мечтите ти

Мнениеот Arhimikus » 01 Авг 2008, 09:27

Да, езичеството оцлява в преданията и народните приказки, съгласен съм. Но това не е онова знание и религия, които са били преди покръстването. Според мен, доколкото се придържам към темата, не мисля, че Уика и християнството не могат да съжителстват заедно. Изобщо не намирам логига да се спори - християнския Бог, уиканските божества и т.н. Има една Първопричина, един Логос, проявленията Му са различни.
Тук започва да ми прилича на ролева игра - моя Бог, твоя Бог, война, мир, и т.н.
Едните виждат проявлението по един начин, другите - по друг. Затова се наричаме окултисти - да следваме Средният път, а не да се увличаме в крайностите.
"Човече, опознай себе си!"
Аватар
Arhimikus
Модератор
 
Мнения: 803
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:14
Местоположение: Сливен

Мнениеот Cath » 02 Авг 2008, 15:31

да, Архи, съгласна съм за едната Първопричина, Логос или ако щете Висше Сила. съгласна съм, че поради тази причина не само уика и християнството, но и всички религии би трябвало да живеят в разбирателство. просто в някои религии, подчертавам религии, е застъпена идеята "Бог е един!", което разбира се се тълкува като "единственият бог е нашият". а реално погледнато "Бог" наистина е един.
не съм съгласна за средният път. едно е да проявяваш разбиране, уважение и толерантност спрямо една религия, друго е да "опитваш" от всички религии като от блюда на шведска маса. именно поради това има различни и много религии и богове. или казано по друг начин - разни хора, разни богове! но както има толерантни към християнството уикани, така има и толерантни към уика християни. просто не може да се очаква от цялата религиозна общност да бъде на едно и също интелектуално и духовно ниво. децата ядат мляко, но възрастните ядат месо. в общи линии не всеки може да разбере и приеме идеята, че всички божества са един Бог и всички богини са една Богиня, а разликата е само в имената, с които ги наричаме.

колкото до това дали народните приказки и песни са или не са знание и религия преди покръстването, не мисля, че нашите скромни личности биха могли да знаят. ще си позволя да ти дам поле за размисъл: ако не са знания преди покръстването, то поинтересувай се малко от кукери и нестинари, за да се убедиш, че родовата памет и устната традиция понякога са по-силни от книгите, от кръста, от меча, а ако щеш и от хората.

Поздрав!
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Предишна

Назад към Вещерство - Уика - Паганизъм

cron
  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 2 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 2 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 21 Апр 2020, 01:19 е имало общо 540 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта