Разликата между вещерство и уика

Вещери, вещици, уикани, друиди и всичко, което може да се свърже с практиката на вещерите.

Модератор: Arhimikus

Мнениеот Arhimikus » 15 Дек 2008, 21:04

Пунтина, моля те, направи си труда да изчетеш темата отново, да прочетеш отново другите теми свързани с това, и виж дали въпросът ти има смисъл :)
"Човече, опознай себе си!"
Аватар
Arhimikus
Модератор
 
Мнения: 803
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:14
Местоположение: Сливен

Мнениеот puntina2 » 16 Дек 2008, 08:02

Всъщност бях си направила труда да я прочета,не се безпокой. Просто питам нещо свързано с нещо определено ,което ме интересува,спокойно знам,че могат да се смесват и двете... А относно религията и техните вярвания,забелязали ли сте ,че има много от шаманизма? Особено това със създаване на животното на силата... :) Поне моята авторка пише и за това ,не знам в другите книги как е...
puntina2
 

Мнениеот Kotentseto » 16 Дек 2008, 08:42

Нещо Силвър ми е... опростенческа. Нито пантеоните й като пантеони, нито заклинанията като заклинания. Сигурно е прекрасна за начален шут, ама... Не съди по нея, Пунтина и най-вече не прави изводи по точно тази авторка. Самата аз вече от доста време се самоопределям с приятния израз на една позабравена съфорумка "домашна вещица". Цялото теоретизиране на религия, вярвания и прочие ми е лееекинко смешно. За мен е ценна Вярата. Религия означава друго, обсъждали сме го вече хиляди пъти.
Розата е роза е роза...
Аватар
Kotentseto
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 270
Регистриран на: 06 Фев 2006, 14:47

Мнениеот Cath » 16 Дек 2008, 09:55

така, хайде сега за пореден път да си поговорим за госпожа ви Силвър Рейвън Улф.

честно казано и за начало не става. защото в момента, в който научиш нещо по грешния начин, после трябва да го учиш наново, а това става малко трудно. съвсем бегло ще спомена колко разочаровани, излъгани и предадени ще се чувствате.

С.Р.Улф е авторка, за която доста от другите паганисти не се изказват особено ласкаво. Всъщност, не се изразих правилно, те просто не я харесват. И то не защото завиждат, а защото пише и твърди ... глупости.

Уика и Уичкрафт били едно и също? пентаграмът се използвал само и единствено за добри неща и никога никой не го е ползвал обърнат? не съществували вещици, които почитат Сатаната? :?

също и култовото "ангели, ангели и пак ангели". всички обичат ангели, така че излъжете родителите си, че се занимавате с ангели. ето това е нещо, което всеки начинаещ трябва да научи - да лъже родителите си и да бъде лицемерен! :?

и онова антихристиянско отношение. е нали някъде там уж твърдеше, че трябва да бъдем толерантни?

в общи линии това, което С.Р. Улф прави е по близко до Хари Потър, отколкото до Уичкрафта, Уика или изобщо магията. тя създава публична слава, с цел материални облаги. и добре си печели жената...

толкова добре си печели, че дори си има хубавко сайтче ! почти толкова хубаво, колкото на Дисниленд!

смятам, че е несериозно да се взима за миродавно мнението на една авторка, която отрича онези "скучните" книги с дългите заглавия.

Тук по подробно по въпроса, но на английски

и като финал, да, има разлика между Уика и Уичкрафт.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот rain » 16 Дек 2008, 12:07

Чудесен пост Кате, заби в десятката :)

За гореспоменатата фентъзи авторка нееднократно е коментирано колко сериозно
познание поднася и как, ако я имаме за единица мярка ще стигнем...много далеч...
Изводи може да си извадите. Само ще вмъкна, че конвейера й периодично издава
поредното си напудрено заглавие с цветни картинки (съревноваващо се по кич само
с моден каталог), поради което можем да съдим за комерсиализма и "достойното" и
желание да трупа парици на гърба на тинейджърчета в замяна на пошлост и насосване
на окултна терминология. И ако "вашата" авторка отново ви се струва авторитет, то уви...
положението е много сериозно.
Аватар
rain
Модератор
 
Мнения: 473
Регистриран на: 26 Юни 2007, 20:07

Мнениеот Mason » 16 Дек 2008, 13:12

Ей, разбрах какво е Уиката :) Няма да се занимавам с нея :)
Аватар
Mason
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 295
Регистриран на: 04 Юли 2008, 10:34

Мнениеот Black Wolf » 16 Дек 2008, 20:29

Според мен основната разлика между уичкрафт и Уика е в това, че едното е реално съществуващо учение (Уика), пък било то и измислено, несериозно, нюейджарско и пр. и пр. (въобще, могат да се казват кави ли не лоши неща за него :mrgreen: ), доктато другото, уичкрафта, е нещо, което може би е съществувало преди векове (а може би не е), с други думи просто претенции, почиващи на фантазия...

И за капак, ето ви едно подаръче (линкът е валиден 120 ч.)
Wicca and the Christian Heritage_Ritual_Sex_and_Magic
http://tranz.it/load.php?id=QQQeN5tfbxUibIQl206464
Аватар
Black Wolf
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 114
Регистриран на: 10 Окт 2008, 14:27

Мнениеот Arhimikus » 16 Дек 2008, 22:26

Благодаря ти Блек улф :)
"Човече, опознай себе си!"
Аватар
Arhimikus
Модератор
 
Мнения: 803
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:14
Местоположение: Сливен

Мнениеот puntina2 » 17 Дек 2008, 09:31

Всъщност Кате,хубавото на книгите на Улф е че са въвеждащи,поне г/д трябва един човек да знае за какво иде реч и тогава да започне да се занимава. Много бих искала да си намеря и други автори на книги,но за съжаление не намирам време да отида до книжарницата... Мммм .... мисля че е по-добре да си измисляш сам ритуалите и как да направиш нещата,които ти трябват,от колкото да вярваш на книги... А това за черните и лошите и аз го забелязах. Всъщност истината не се ли криеше в намеренията-дали са добри или лоши и че няма черна магия?! И повече от ясно е ,че не всичко е ангели,аз тогава как създадох сервитор без да искам... :D Всичко е много объркващо,уж всичко е еди какво си,а то е съвсем различно от това.
puntina2
 

Мнениеот Cath » 17 Дек 2008, 10:01

не, пунтина, не са "въвеждащи", а са "ПОДВЕЖДАЩИ"!

аз работя на две места - от 10 до 17 и от 17 до към 4-5 сутринта. почивен ден имам рядко. да ти кажа всяка седмица намирам време да мина през книжарницата, за да видя дали има нещо интересно. доколкото си спомням, ученическият живот беше времето, със всичките ми странични занимания, когато имах най-много свободно време. който иска - получава!

Кумчо Вълчо, интересно мнение за вещерството! и аз да изкажа благодарности за книжката :)
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот Macabre » 11 Фев 2009, 16:01

Извинявам се предварително за тъпия въпос който ще задам но и на мен ми го зададоха наскоро. Така и така се обсъждат разлики...каква е разликата тогава между Хеката и уиканската богиня...като и двете са богини олицетворяващи природата и женското начало, само дето едната е свързана с луната а другата със слънцето... и ако човек приема и двете като едно това грешно ли е?
Аватар
Macabre
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 68
Регистриран на: 31 Май 2008, 12:08
Местоположение: Shumen

Мнениеот Kotentseto » 11 Фев 2009, 18:48

Приеми го така: "уиканската богиня" е всички богини и нито една конкретна.
Розата е роза е роза...
Аватар
Kotentseto
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 270
Регистриран на: 06 Фев 2006, 14:47

Мнениеот Macabre » 11 Фев 2009, 19:22

Ок...защото и аз така го възприемам... благодаря коте...много по сигурна се чувствам сега!
Tea party with zombies
Аватар
Macabre
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 68
Регистриран на: 31 Май 2008, 12:08
Местоположение: Shumen

Мнениеот Cath » 12 Фев 2009, 11:58

от кога "уиканската богиня" е свързана със слънцето???
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот Macabre » 12 Фев 2009, 16:21

ами бях попаднала някъде на такава статия
Tea party with zombies
Аватар
Macabre
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 68
Регистриран на: 31 Май 2008, 12:08
Местоположение: Shumen

Мнениеот ekaya » 12 Фев 2009, 16:36

И аз за пръв път чувам за такава директна връзка.
Не се сещам за конкретен аспект в нео-паганизма, който обосновава тази връзка. Освен ако плодородието, плодовитостта, раждането на Слънцето от нея не са възможни паралели, но дори и такива те ще си останат косвени.

Ще съм благодарна, ако споделиш източника или потърсиш статията.
Lasto beth nin. Tolo dan nan galad.
Аватар
ekaya
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 203
Регистриран на: 10 Авг 2005, 13:53

Мнениеот Mason » 12 Фев 2009, 16:37

Ето, в Уика всички е възможно.....
Аватар
Mason
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 295
Регистриран на: 04 Юли 2008, 10:34

Мнениеот Black Wolf » 13 Фев 2009, 08:09

В измислените религии всичко е възможно...
Аватар
Black Wolf
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 114
Регистриран на: 10 Окт 2008, 14:27

Мнениеот Macabre » 13 Фев 2009, 08:55

Е добре бе блек улф, коя религия не е измислена...нали хората са имали нужда да вярват в нещо и така са се оформили религиите.
Tea party with zombies
Аватар
Macabre
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 68
Регистриран на: 31 Май 2008, 12:08
Местоположение: Shumen

Re:

Мнениеот sanguinary » 04 Мар 2009, 22:03

Macabre написа:Е добре бе блек улф, коя религия не е измислена...нали хората са имали нужда да вярват в нещо и така са се оформили религиите.

Мацабре, ти намери статията по-напред. Пък религиите... коя измислена, коя недоизмислена, за всеки е различно.
Аватар
sanguinary
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 422
Регистриран на: 04 Яну 2006, 07:43

Предишна

Назад към Вещерство - Уика - Паганизъм

cron
  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 10 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 10 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 25 Апр 2024, 19:08 е имало общо 565 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта