Морана

Вещери, вещици, уикани, друиди и всичко, което може да се свърже с практиката на вещерите.

Модератор: Arhimikus

Мнениеот Lord Njarlathotep » 13 Ное 2008, 17:59

Древните сказания наричат господарката на смъртта с разни имена - Морена, Мара, Морана, Марена, Моржана, Маржена, Марися, Маруха. Имената са много, но тя е една. Морена - богинята на смъртта, сиреч самата смърт.

За нейното съществуване говорят много свидетелства:
«Mara by tia wziata!» (Мара [смъртта] да те вземе!) - такава клетва битувала сред карпатските славяни.

При беларусите: «Штоб цябе змарнявало!» (Да те погуби!).

Чехите доскоро казвали: «Proti Morene neni korene» (Против Морена [смъртта] няма лекарство). Даже когато някой умирал, изричали: «Morena na nej sahla» (Морена е дошла при него).

Култът към Морена бил разпространен из целия славянски свят.

Светилото на Морена - Луната, която се именувала като Нощното слънце на богинята, в представите на нашите предци се смятало, че оказва немалко въздействие върху околния свят и върху човешката природа. Днес вече официално е доказано от науката, че нашият организъм се състои от 60% вода и че Луната, както другите небесни тела, притежава гравитация. По тези причини лунните цикли влияят върху цялата Земя, върху приливите и отливите в океаните и моретата, изобщо върху вътрешното и външно състояние на Човека и Природата.

Тук може да вметнем, че не само у славяните, но и у много други индоевропейски народи, луната се е смятала за свързана с плодородието, влагата и водата. «Водата е подвластна на луната",,Дъждът идва с луната"- ето два лайтмотива на индийското мислене. Ардвисура Анахита, иранската богиня на водата, била лунно същество. Изобщо всички лунни божества съхранявали очевидни свойства или функции на водата.

Морена не била само господарка на смъртта, но и стопанка на неведомото и скритото. За това свидетелстват някои древнославянски слова, в които присъства коренът мор, мер, като например: «сумерки» (сумрак, времето, в което слънцето залязва и настъпва нощта), «смеркаться», «мерковать» (тъмнее), «меркоть» (нощ), «мора» (тьмнина), «хмара» (омара), «моргасинница» (сумрачно време), «паморочный» (мъгла), «марево» (мъгла като символ на тайнственост, неяснота). В Беларус марня означава привидение, призрак, дух.

Зимата била времето, в което Марена господствала, и оттам са се появили думите «замерек», «заморень», «замерень», с които назовавали първите мразове, замръзвания.

Образът на Морена в древните сказания имал множество проявления. Характерно за нея било, че тя имала визуално изображение, което макар и с изменения, достигнало до наши дни като същество от женски пол, облечено в бели одежди, с коса в ръцете. Основната разлика се състои в това, че по-късно започнали да я рисуват като грозна старица. Морена в представите на нашите предци се явявала като прекрасна девойка с черни разпуснати коси, черни очи, облечена изцяло в бели дрехи без украса.

Белият цвят на дрехите символизирал прехода, промяната на състоянието. В някои случаи, когато починалият бил млад човек, умрял на бойното поле, Морена била представяна и като невеста. Тогава хората обичали да казват: «оженил се за смъртта».

В една западнославянска приказка се разказва за юношата, който търсил невеста из целия свят. Накрая срещнал девойка в бели дрехи, която веднага му легнала на сърцето. Той й разказал за своята мъка и тя се съгласила да му стане жена. Зарадвал се момъкът и я повел към дома си, но по някое време тя се превърнала от девойка в привидение. В този миг юношата разбрал, че е взел за жена самата Смърт. Поискал да избяга, но Смъртта замахнала с косата и изрекла: „Ти ми се врече да бъдеш мой и затова сега аз ще те взема със себе си.". В този миг младият мъж паднал мъртъв на земята. Не е трудно да разпознаем в този приказен образ самата Морена.

Извечните атрибути на Морена, които тя държала в ръцете си, били човешки череп, обкован със сребро и пълен с мъртва вода, и коса или сърп в ръцете. Сърпът на лунния месец много напомня с вида си на онзи сърп, с който Господарката на смъртта отрязвала нишката на човешкия живот.

Важно е да се отбележи, че за разлика от нас, съвременните хора, които изпитваме страх и ужас от смъртта, древните славяни изобщо не са се бояли от нея. Напротив те са я приемали като подарък от богинята Морена с огромна почит, така както и даровете от другите богове.

Имам и няколко вапроса... или по скоро молби...... може ли някакви ритуали и практики свързани с нея.... и някакво пояснение за действията извършвани с тази богиня.....
Изображение
Аватар
Lord Njarlathotep
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 410
Регистриран на: 19 Юни 2008, 14:36
Местоположение: Р’ЛЙЕХ

Мнениеот galina_dim » 14 Ное 2008, 11:11

Айде, поредния тийн в опит да впечатли аудиторията с плагиатстване.

Източник: поне в още един сайт, така като гледам текстът, чопнат е от другаде и в тоя сайт, ама айде, само това ще сложа...Блог Образование
...Да мълчиш...
Филолог е диагноза!
Аватар
galina_dim
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 655
Регистриран на: 24 Мар 2006, 12:08
Местоположение: София

Мнениеот Lord Njarlathotep » 14 Ное 2008, 11:31

Хах..... не позна от друг сайт беше..... но нямаше тема за нея..... а имам няколко вапроса относно култа към нея... и това беше единствения начин да накарам някой да погледне........ интересуват ме ритуали свързани с нея......и така на татък....
Изображение
Аватар
Lord Njarlathotep
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 410
Регистриран на: 19 Юни 2008, 14:36
Местоположение: Р’ЛЙЕХ

Мнениеот galina_dim » 16 Ное 2008, 21:46

Не се опитвам да познавам ни най-малко. Просто имам впечатления от теб и ми е ясно, че такъв тескт не е твой. Останалото беше Гугъл сърч. Цитирането на източник не те прави глупав.
...Да мълчиш...
Филолог е диагноза!
Аватар
galina_dim
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 655
Регистриран на: 24 Мар 2006, 12:08
Местоположение: София

Мнениеот smita » 17 Ное 2008, 09:15

Аз пък не мога да разбера защо е забранено да напише нещо, което е видял другаде. Ще ме прощаваш ако е така и не ме "изяждай с парцалите". Нова съм в този форум, но вече ми стана пределно ясно, че хората тук са доста остри един към друг. Странно защо имах други очаквания за хората, които би трябвао да са в хармония със себеси и със другите.
Nevermore
Аватар
smita
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 29
Регистриран на: 14 Ное 2008, 13:08

Мнениеот galina_dim » 17 Ное 2008, 11:16

Смита, нищо такова не е забранено, просто е редно да се цитира източник. Ако редно не ти харесва като думичка, замести я с културно, етично... Ти как се отнасяш с хора, които са постъпили некултурно? Аз обяснявам, а като обясниш повече от 3 пъти и тонът ти става малко рязък. Ако обаче ще има ефект, няма проблем.

А теб те съветвам да не градиш очаквания спрямо хора, които "би трябвало", камо ли пък към такива, които не познаваш. Знам, че сега ти е интересно и увлекателно във форума, но не забравяй, че това е форум.

И хората тук не са винаги остри един към друг, дори и към новодошлите не са винаги остри, има примери за това. Просто е... Абе, приеми го като заразно ПМС например, каквото си избереш... Ще отшуми.
...Да мълчиш...
Филолог е диагноза!
Аватар
galina_dim
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 655
Регистриран на: 24 Мар 2006, 12:08
Местоположение: София

Мнениеот smita » 17 Ное 2008, 12:55

Зависи за колко "некултурно" става въпрос и от какво естество. По принцип и аз като теб губя търпение на 2-3 трпът, но гледам да го владея.По някога когато няма какво да кажеш или вече си го казвала милион път, може би е най - добре "да замълчиш"( не че се опитма да ти казвам как да постъпваш, съвет). Що се отнася до очакванията, за всичко имам такива. Разбира се някои от тях погрешни. Това все пак са нещо като предположения. Иначе те разбрах.
Поздрави!
Nevermore
Аватар
smita
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 29
Регистриран на: 14 Ное 2008, 13:08

Мнениеот Kotentseto » 17 Ное 2008, 20:26

Блажени са тези, които не очакват нищо, защото няма да бъдат разочаровани...

П.П. Днес ми е СПАМ-ден, ще ме прощавате.
Розата е роза е роза...
Аватар
Kotentseto
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 270
Регистриран на: 06 Фев 2006, 14:47


Назад към Вещерство - Уика - Паганизъм

cron
  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 3 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 3 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 21 Апр 2020, 01:19 е имало общо 540 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта