Глаголица

Вещери, вещици, уикани, друиди и всичко, което може да се свърже с практиката на вещерите.

Модератор: Arhimikus

Мнениеот Arhimikus » 16 Авг 2010, 12:40

Използваме скандинавска руническа магия, келтска руническа магия, не знам си какви още руни... А глаголицата използва ли някой? Имате ли представа от глаголицата и какво точно е тя? Порових се, но намерих повърностни материали. Ще се радвам да споделите опита си!
"Човече, опознай себе си!"
Аватар
Arhimikus
Модератор
 
Мнения: 803
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:14
Местоположение: Сливен

Мнениеот Lord Voldemor » 16 Авг 2010, 16:05

Нямам опит в употребата на глаголицата-все още-но знам,че това един вид ,,българската сигил-магия''.Изписаното на глаголица съдържа голяма магична мощ.
По този въпрос именит български етнограф казва-,,за българина най-работещ е бг талисманът,отколкото примерно египетския такъв,а същото е и по отношение на глаголическата азбука,заредена с уникална мощ,която специално за нуждите на бг маговете е най-доброто магическо писмо.
Друг е въпросът,че повсеместната акултуризация в България е изместила глаголицата ,,на задните редове''.От нас зависи какво ще направим по-нататък.
ЕДНО
Аватар
Lord Voldemor
Модератор
 
Мнения: 417
Регистриран на: 28 Апр 2009, 22:42
Местоположение: Навсякъде където насоча мисълта си

Мнениеот StellaMorgana » 16 Авг 2010, 16:33

Единственото по - сносно, което успях да открия е това http://100jan.hit.bg/ (всъщност имам бегъл спомен, че и преди съм го чела, но нямам идея по какъв повод). Интересен самоучител има.
Досега не съм употребявала глаголица, но ще поразуча самоучителя по - подробно. Благодаря, Arhimikus, че зачекна темата.
LordVoldemor, от чисто любопитство, защо да е по - добре българите да ползват български талисмани, египтяните - египетски и т.н? Не виждам логика - ако успееш да овладееш скандинавските руни по - добре от египетските йероглифи, мисля, че е по - добре да си служиш с тях, не смяташ ли? (не го приемай като несъгласие с тезата ти, по - скоро ми е интересно какво имаш предвид)
Life is a journey!
Аватар
StellaMorgana
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 142
Регистриран на: 17 Дек 2009, 18:13

Мнениеот lil » 16 Авг 2010, 21:04

Учениците от Гимназията за древни езици и култура учат старобългарски. Сигурно имат и учебници...
И сигурно има ученици/може и учители/,които се занимават с магия.
Аватар
lil
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 43
Регистриран на: 07 Сеп 2006, 20:45

Мнениеот Irnik » 17 Авг 2010, 13:00

Буквите от глаголическата азбука несъмнено са били използвани в магията. Сами можете да се убедите, че тези букви имат изключително силна вибрация. В произведението „За буквите” на Черноризец Храбър, се казва, че българската руническа писменост е била способ за гадаене и други магически действия. Към тази руническа писменост освен глаголицата спада и руническото писмо Куниг (куни-стар израз за букви), което като начин на изписване на руните прилича повече на Футхарк, даже има доста идентични знаци. За жалост при нас не всичко е запазено и така добре подредено, а и не са много живите, които все още пазят късчета знание...
Една от легендите е, че Константин-Кирил философ виждал буквите в небето като огнени знаци. Друга версия е, че това е много по-старо тракийско писмо, което е било преоткрито от него.

Ето един линк за глаголическите букви.
http://www.youtube.com/watch?v=fiZPYwaz ... DpdOVIhLq4
Истинскиятврагевътревтеб.
Аватар
Irnik
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 19
Регистриран на: 27 Авг 2008, 14:19
Местоположение: Lovech,Veliko Turnovo, Sofia

Мнениеот Irnik » 17 Авг 2010, 13:06

Напълно съм съгласен с казаното от Лорда относно родовата принадлежност. Това е напълно естествено и логично.Свещените знания и знаци не са дадени случайно на даден народ според мен. Вибрацията на древните символи и думи, използвани стотици, да не кажа хиляди години се запечатва във всичкото. Цялата традиция е обвързана с българската земя, не с някоя друга. Древната магия е била много дълбоко в живота на тогавашните хора. Била е едно с тях. Била е в кръвта им. А това сме пак ние. Тяхната кръв е нашата кръв. А от гледна точка на съвременната „наука”, чрез ДНК се унаследяват не само физически белези, но и наклонности, способности, таланти. Сина на цигуларя обикновено не става миньор. Със смяната на поколенията се очаква развитие, разбира се. Точно затова е добре ако човек се придържа към това, което носи в себе си. ( Стела, надявам се, че ти отговорих вместо Лорда).
Истинскиятврагевътревтеб.
Аватар
Irnik
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 19
Регистриран на: 27 Авг 2008, 14:19
Местоположение: Lovech,Veliko Turnovo, Sofia

Мнениеот Nemezius » 17 Авг 2010, 13:57

Хммм... говорите за принадлежност? Ако носим принадлежност, то тя не надали е към даден вид писменост.
Защо ли? Най-малкото защото е създадена много, ама МНОГО по-късно от ритуалите и магическите традиции, които в един момент започват да се описват с нея. Дори и чисто исторически погледнато, защо свързвате "традиционната българска магия" и една измислена(буквално) азбука, в която основните букви представляват стилизирани, разкрасени такива от гръцката азбука.Това беше като за начало.
Второ: Дори и да е имала такава употреба, тя е била кратка и апокрифна, така че изворите за нея са отдавна изгубени и унищожени- кой маг/жрец ще се хване да описва на глаголица ритуалите, при това в толкова смутни времена- България едва е приела християнството, глаголицата едва е написана и приета в България, в страната едва ли не се води война за да се наложи християнството и някой жрец ще се хване да описва езическите ритуали на глаголица?! Защо ли да променя традицията на устното предаване на тайнствата и да рискува на бъде публично екзекутиран?! Естествено, че това няма да стане.
И какво става- в тази тема започваме да търсим информация за магическо използване на азбука, която просто едва ли някога е била използвана с такива цели. Да, може да се използва с такава цел, но точно толкова, колкото и всяка друга азбука.
Изображение
Аватар
Nemezius
Модератор
 
Мнения: 941
Регистриран на: 18 Юни 2006, 20:32
Местоположение: Templi Ad Noctum

Мнениеот Arhimikus » 17 Авг 2010, 17:22

Постнах темата за да намерим (преоткрием) знанието, което се съдържа в глаголицата. Дали са били или не записвани стари ритуали на глаголица не знам, но и честно казано не ме интересува. Не се доверявам на исторически източници, просто защото са авторитети в областта си, а това, което се казва трябва да мине през призмата на личния опит за да бъде истина или неистина за мен. Аз лично намирам смисъл да работя с глаголицата и последното, за което бих мислил е, че това са преработени гръцки букви. Самият факт, че гърците не са ни дали да ползваме собствената си писменост и език в богослужението трябва да говори много. Или са го правили просто от шовинизъм, което за мен е нелепо.
Както казвате, няма много запазени факти за глаголицата, затова ще се радвам ако заедно преоткрием знанието заключено там. Ще бъде полезна всякаква информация, събрана по какъвто и да е път.
Днес работих със знака "оукъ", фонетична стойност от кирилицата - "у". Енергията му се доближава до руната "уруз" от футарк, но е по-мощна (или поне на мен ми се стори такава). "Раждаща вселени, строяща храмове".
Съвет: Ако решите да изучавате знаците чрез медитация, не се задържайте в това състояните повече от 15 мин.
"Човече, опознай себе си!"
Аватар
Arhimikus
Модератор
 
Мнения: 803
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:14
Местоположение: Сливен

Мнениеот StellaMorgana » 17 Авг 2010, 17:49

Arhimikus, би ли споделил опит, докато работиш с глаголицата? Аз лично не успях да се сближа особено с руните, някак не можах да ги усетя. Иска ми се да опитам и с глаголицата, но не съм сигурна откъде да започна. Ти какво имаш предвид под работа съз знака? Изработваш го как точно - рисуваш, дълбаеш на дървени плочки като скандинавските руни? Предварително благодаря.
Life is a journey!
Аватар
StellaMorgana
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 142
Регистриран на: 17 Дек 2009, 18:13

Мнениеот Lord Voldemor » 17 Авг 2010, 17:54

СтелаМоргана,позаинтересувай се от значението на расовите духове,обвързаността на душата с родната земя,име и т.н-ето ти я принадлежността.
Напълно се присъединявам към изказаното от ирник и Архимикус.
ЕДНО
Аватар
Lord Voldemor
Модератор
 
Мнения: 417
Регистриран на: 28 Апр 2009, 22:42
Местоположение: Навсякъде където насоча мисълта си

Мнениеот StellaMorgana » 17 Авг 2010, 18:02

Аз имах предвид, че в балканския случай е доста трудно да се определи родова принадлежност към славяни, прабългари, траки и прочие, та да използваме конкретни знаци. Освен това има и по - стари славянски и прабългарски руни. Може би трябва да се опита да се работи с няколко вида преди да се определи най - точно кое ти пасва.
Life is a journey!
Аватар
StellaMorgana
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 142
Регистриран на: 17 Дек 2009, 18:13

Мнениеот Arhimikus » 17 Авг 2010, 22:21

Аз нямам представа дали съм славянин, трак или прабългарин, но глаголицата ме възхищава още откакто бях дете. Не съм сигурен и каква кръв тече във вените ми, но знам, къде съм роден и че ще е хубаво да поработя върху тази писменост. Затова и пуснах тази тема :)
Стела, не, не съм го рисувал или дълбал, почувствах го вътре в себе си. Силно го визуалириах, а след това го почувствах с цялото си същество. Оставих се самият знак да ме води и да ми покаже това, което трябва.
"Човече, опознай себе си!"
Аватар
Arhimikus
Модератор
 
Мнения: 803
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:14
Местоположение: Сливен

Мнениеот EliKarim » 12 Фев 2011, 18:22

Nemezius написа:..... може да се използва с такава цел, но точно толкова, колкото и всяка друга азбука.


Много точно!
Аватар
EliKarim
Модератор
 
Мнения: 781
Регистриран на: 24 Сеп 2004, 19:57


Назад към Вещерство - Уика - Паганизъм

  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 5 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 5 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 21 Апр 2020, 01:19 е имало общо 540 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта