Доналд Крейг и 11-те урока по висша магия.

Всеки, който за първи път се сблъсква с Oкултното знание и Mагическите практики, да пише само в тази част на форума!

Модератор: Cath

Назад към За Начинаещи

Мнениеот Votan » 06 Окт 2010, 21:58

По съвет на uvella и други от вас си купих книгите на Доналд Крейг, но съм разочарован - 90 процента от написаното е свързано с Кабала, евреите и еврейски букви, символи и таро. Относно гадаенето предпочитам руните, а той е вмъкнал Таро-то във всичко и освен някои малки ритуали като МПРП и други няма нищо универсално (поне не в началото, не съм ги прочел още). Мисълта ми е, че не желая да изучавам нищо свързано с Кабала, евреите, азбуката им, речта им, езика им...изобщо има ли някаква литература за церемониална магия, която да не включва таро (или ако включва да може да се замени с Руни) и да не включва нищо еврейско????? Като православен християнин не желая да практикувам неща от друга религия (особено пък еврейска). Бих се радвал да кажете кои книги също като тези на Крейг са подходящи за начинаещи.
П.С. Нека мнението ми не се приема като омаловажаване на труда на автора на тези книги (просто имаме идеологически разминавания с него) или като антисемитизъм. Мисля, че имам правото да харесвам или не харесвам каквото си поискам, включително и еврейската магия. Дано проявите разбиране, благодаря.
Аватар
Votan
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 28
Регистриран на: 10 Апр 2010, 14:21

Мнениеот Nemezius » 07 Окт 2010, 08:37

Нужно ли е да си сдържам смеха за това, или мога да се изсмея от сърце?!
Да, книгите съдържат точно това- работа с елементи, церемониална работа, начални ритуали- иначе казано, всичко, което е добре да се знае и може в началото. Руни? Ок, само дето никой не е виновен, че не виждаш аналогиите м/у елементи, Таро и руни... още малко и ще кажеш, че работата с руните не включва работа с елементи, или пък че няма аналогии м/и аркани и руни- дори на пръв поглед се забелязва по броя главни аркани и броя руни.

Като православен християнин не желая да практикувам неща от друга религия

Само аз ли виждам противоречие в думите ти, или ти самия не осъзнаваш какво пишеш?!
1. Хем не искаш работа с елементи от други религии, хем искаш да работиш с руните от нордическата религия?! Да, те са не просто писменост- елемент от религията им са; неслучайно ти са разделени на божествени аети.
2. То добре, че си православен християнин(какъвто съм и аз), само дето май определено не си изследвал Светото писание на религията, към която се причисляваш. Голяма част от еврейските писания са част от библията- Стар завет. И пак стигаме до противоречие- и си християнин, и отричаш основите на религията си.

Няма да е лошо за самия теб наистина да седнеш и да се позамислиш за тези неща.

Подсказка: Сравни "Магът" от таро и "Маназ" :wink: По същата логика можеш да намериш и останалите съответствия
Изображение
Аватар
Nemezius
Модератор
 
Мнения: 941
Регистриран на: 18 Юни 2006, 20:32
Местоположение: Templi Ad Noctum

Мнениеот Cath » 07 Окт 2010, 10:26

Вижте,
православните християни НЕ правят магии, НЕ вярват в магии, те не се занимават с гадания, единственото нещо, свързано с магиите, което църквата признава е Киприановта молитва, която трябва някой поп в църква да ви прочете. И ако като правоверни християни бяхте прочели Библията, щяхте да знаете това:

Изход 22:18 "Магесница жива да не оставиш."

Левит 20:27 "Също мъж или жена, която запитва зли духове, или е врач, непременно да се умъртви; с камъни да ги убият; кръвта им да бъде върху тях."

Изход 20:3 "Да нямаш други богове освен Мене."
Второзаконие 5:7 "Да нямаш други богове освен Мене."

Матей 6:24 "24. Никой не може да слугува на двама господари: защото или единия ще намрази, а другия ще обикне; или към единия ще се привърже, а другия ще презре. Не можете да служите на Бога и на мамона."

За да обобщим казаното - Православното християнство не допуска никакъв вид гадания и магии, никакви. Широко разпространената у нас практика да носим кръстчета, да се вярваме за християни и в същото време да практикуваме магия, било то и "християнска" е в пълно противоречие със самото християнство. Така че ако се смятате за православни християни, използвате руни, висша или нисша магия, носите амулети, ходите на баячки и врачки, възхищавате се на нестинарите (които църквата категорично отхвърля) и вярвате в тяхната сила, смятате че Ванга е пророчица или дори вярвате в хороскопа си, то вие НЕ СТЕ ПРАВОСЛАВНИ ХРИСТИЯНИ.

Нека си спестим излишните спорове, защото на всички ви е пределно ясно, че това, което казвам е истина. За справка вече ви дадох цитати от Библията, но за да затвърдя всичко ще ви дам и линк към мнението на Българската Православна Църква по въпроса. Спестете си и мненията от типа "да ама аз мога да си вярвам в Христос, без да вярвам на църквата" или "вяра и църква не са едно и също". БПЦ е духовенството на православното християнство - това са хората, които се предполага, че са най-запознати с него, те го проповядват, и предполагам като истински православни християни ходите на църква, кръстени сте в църква и ще сключите граждански брак в църква. Ако това не е така, значи не сте православни християни, което също потвърждава тезата ми. :) Нека спрем да бъдем лицемери и да наричаме нещата с истинските им имена.

"Някои, смятайки да се защитят, казват, че жената, която припява такива неща, е християнка и не изговаря нищо друго освен името на Бога, заради това наистина особено я мразя и се отвращавам от нея, понеже си е послужила с името на Бога за подигравка; понеже, казвайки, че е християнка, показва дела, присъщи на елините; защото и демоните изговаряха името Божие, но бяха демони; и казваха така на Христа: "Знаем Те Кой си, Светият Божий" (тук св. Никодим е перифразирал свободно евангелския текст: "Зная Те, кой си Ти, Светия Божий" (Марк 1:24); и все пак Той ги накара да замлъкнат и ги прогони".

http://www.pravoslavieto.com/inoverie/magism/index.htm
http://www.pravoslavieto.com/inoverie/magism/magija_charodejstvo.htm

:roll:
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот Nemezius » 07 Окт 2010, 10:52

Второзаконие 5:7 "Да нямаш други богове освен Мене."

Добра вметка, Кат, но в случая това се смята за произхождащо от Отца, а от там и от триединната и единосъщна Света троица, т.е. противоречие с Тора и Кабала няма. Също така речено е "И ето- нов закон ви давам- обичайте те се един други му"- Законът на Новия завет.
Ако трябва да бъдем по-точно, в християнството има магии и те съвсем не се ограничават с молитвата на св. Киприян. Ако някой не го вярва, нека прояете псалмите, в които може да открие доста "интересни неща", като например родови проклятия.

Но да не се отклоняваме толкова от темата, а тя беше за написаното от Крейг и източници за работа с руни.
Votan, ако си добре с руския, то можеш да се поразтърсиш доста из руския нет- има тонове книги на руски, които никога не са били превеждани на български, или поне аз не съм ги срещал до сега.
Изображение
Аватар
Nemezius
Модератор
 
Мнения: 941
Регистриран на: 18 Юни 2006, 20:32
Местоположение: Templi Ad Noctum

Мнениеот Votan » 07 Окт 2010, 14:49

На кръст ще ме разпънете :mrgreen: Аз съм християнин, вярвам в Бог, но да ми сочите БПЦ като последна инстанция е глупаво - като всяко нещо създадено от хората и църквата като цяло не спазва собствените си закони, особено католическата. Прекаленият светец и Богу не е угоден, казва Библията, след като ще се стреляме с цитати. Книгите на Крейг не просто представят еврейската магия като вариант - направо си я представя като единственият начин да си добър магьосник. А руните и нордическата религия са свързани с българите от дълбока древност (хората, които още вярват на учебниците по история със сигурност няма да са съгласни с мен за това), тъй че ги чувствам по-близки от Кабала.
Не отричам Стария Завет и приноса му в християнството, но не смятам да си гравирам кинжали с еврейски букви и да ръкомахам из въздуха говорейки на староеврейски. Таро-то със сигурност може да се "преведе" смислово и да се ползват Руни, но на мен ми се иска да комбинирам универсални ритуали като МПРП, руните като средство за енергийна защита и гадаене и други ритуали, които не са обвързани с това да си като Крейг и да изповядваш нещо обвързващо като Кабала, Уика и др. Ще прочета книгите и ще извлека най-полезното от тях, но няма да приема Кабала като моят път в света на магията.
Руски поназнайвам малко, а има кой да ми го превежда, ако закъсам, тъй че ако споменете заглавия ще е супер. Пак казвам, не си противореча, нито отричам нещо, просто не чувствам Кабала като моят път. Универсални ритуали като тези от секция "Ритуали", Руни и евокация на по-късен етап, са моите интереси.
Аватар
Votan
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 28
Регистриран на: 10 Апр 2010, 14:21

Мнениеот Nemezius » 07 Окт 2010, 17:57

ъ-ъ-ъ, кой говори за БПЦ? Ето тук е едно основно разделение- на Вяра и Религия- за съжаление двете се разминават прекалено много, затова и вярващите християни можем ако не друго, то поне да имаме свободата да тълкуваме писанията, вместо сляпо да следваме това, което институцията е определила като свое тълкуване(в повечето случаи на база собствени интереси), но да оставим тази тема, или поне да я пренесем в друга, ако има желаещи да се впуснат в подобни дискусии.

Тук става дума за друго- търсиш подобни обяснения като на Крейг, но отнесени към нордическите традиции. Ще те разочаровам, но такива НЯМА! Ако има нещо, за което уважавам Крейг, то е че е един от малкото(да не кажа, че се броят на пръсти- сещам се още само за Броуди, Чия и Кънингам) постарали се да обяснят на много ниско и достъпно ниво неща, които почти навсякъде другаде са обяснени като да се четат от академици. Ако искаш да си правиш паралели м/у Таро и Руни- направи си ги, никой не те спира, но истината е такава- много малко автори, в която и област да хванеш, обясняват нещата толкова достъпно.
Не искаш да се занимаваш с Кабала и произхождащите от това системи и ритуали? Ами защо тогава искаш да използваш кабалистичния МПРП? Можеш да използваш т.нар. "Чукът на Тор", който върши почти същото. Ако не си попадал на него- ето го тук.
Изображение
Аватар
Nemezius
Модератор
 
Мнения: 941
Регистриран на: 18 Юни 2006, 20:32
Местоположение: Templi Ad Noctum

Мнениеот SoFarAway » 08 Окт 2010, 09:56

Като купуваш на сляпо така е , следващия път като си купуваш книга вземи я разгърни малко, преди да е купиш за да знаеш какво си взимаш да четеш в най-общи линии и да не се получават такива ситуации.
SoFarAway
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 84
Регистриран на: 22 Юни 2009, 16:34
Местоположение: Бургас

Мнениеот Cath » 09 Окт 2010, 18:31

По-точно какво питаш или констатираш, Вотан? Защото аз чета мненията ти и от там до мен достигат няколко неща - расизъм, фантастика и нещо много неясно, което наистина не мога да определя.

Преобладаващите системи в магията са конструирани на базата на Кабала. Ако си решил да се занимаваш със "съвременна магия", како следва да си направим извод от избора ти на книга, то НЕМИНУЕМО ще имаш досег с тази традиция. Но аз се чудя защо, след като вярваш, че руните и нордическата религия са свързани с българите от дълбока древност (интересно как, тъй като подобни археологически, исторически и фолклорни доказателства за това не съм срещала - може да обясниш какво имаш предвид :roll: ), не се занимаваш именно с подобно нещо? Човек трябва да се занимава именно с това, към което има афинитет. Интернет е пълен с информация за тези, които искат да намерят. И много бих се радвала да разбера какво наричаш "нордическа религия"? :)

Мнението "Аз съм православен християнин, но прекален светец и Богу не е драг" ми звучи също толкова сериозно, колкото "Аз съм вярна съпруга, но брат ти и съседа не се броят". Наистина, ако ще продължаваме по този въпрос да направим отделна тема.

Колкото до самата книга, тъй като темата ще бъде четена предимно заради книгата, мисля, че мога да се съглася с Немезиус - книгата е достъпен увод в сферата на окултизма и е подходяща за всички. Помнете, че наистина трябва да преглеждаме книгите преди да ги купим и никога да не очакваме нещо много хвалено да е това, за което мечтаем. Ние във форума можем да коментираме, от там нататък всеки сам прави своя личен избор.
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот Votan » 10 Окт 2010, 18:54

Съгласен съм, ако има какво да добавите, но не е за тази тема, да продължим дискусията в нова тема. Но това, което исках да кажа е, че Крейг сам казва, че религията, която е избрал е юдаизма, затова се е насочил към Кабала. Няма лошо, но аз не харесвам юдаизма (както не харесвам БМВ, Мерцедес и Голф, затова моля, не ме наричайте расист). Расизъм е когато мразиш човек от даден етнос или нация безпричинно и заради самия него - примерно мразя Моше, щото е евреин и затова ще го пребия. Това е расизъм. А аз не харесвам евреите и религията им в общия и по-глобален смисъл, на едно макрониво, което няма нищо общо с отделните хора и техния начин на живот. Не мразя и не бих наранил никого без основателна причина независимо от етноса, религията и произхода му. Така че смятам темата за расизма за приключена.
Относно наблюденията на Cath - за расизма смятам, че ти показах, че не го "изповядвам". Фентъзито - да, определено филмите и книгите са ми промили мозъка в някаква степен, но смятам това скоро да бъде изчистено с помощта на подходящата литература. А относно третото - не знам какво имаш предвид, като го измислиш, го сподели.
Също така ми е малко странно защо се държите с мен (някои от вас, моля другите да не се засягат) все едно съм 10-годишен с IQ 50. Да, почти не разбирам от магия, но това не означава, че съм идиот.
Cath, имам над 200 страници по темата за произхода на българите и връзката им със северните народи и Атлантида. Ако ти е интересно, може да ги обсъдим на едно кафе, тъй като имам на хартия, а не помня вече откъде в нета ги намерих. Пиши на ЛС или дай скайп, за да си поговорим затова, тъй като вече рядко се срещат хора с интерес в тази област.
Иначе както казах, няма да се откажа от прочита на книгите на Крейг, но не смятам да практикувам всичко от тях. Благодаря за линка за ритуала с Тор :) Ако има какво да добавите или отговорите, тук съм и чакам :)
Аватар
Votan
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 28
Регистриран на: 10 Апр 2010, 14:21

Мнениеот Votan » 10 Окт 2010, 21:17

Понеже не възнамерявам да се отричам от религията си, а не искам да върша непростими неща, искам да попитам дали призоваването на Ангелите (които са упоменати в Библията и чиито имена са същите като тези, които има в нета)ще се счита за грях, ако те откликнат на молбите ми за контакт. В смисъл такъв, че ако магията по принцип е грях, то Ангелите като висши Божии създания би следвало да не я одобряват. Но ако се ползва с цел контакт с личния Ангел-хранител, то това лошо ли е??? Че искаш помощ и общуване със създание, което служи на Бога и чиято цел да е сее добро????? Това са единствените същества, с които искам да занимавам. Ще се радвам, ако препоръчате литература (ако има на български ще е супер), която да се занимаваме изключително с Ангелите - произхода им, начина им на живот и действие, кои са те, колко са, как се призовават, могат ли да те наранят, могат ли да ти помогнат, имат ли връзка с Християнския ни Бог (защото от някои неща, които четох в нета, дори хора, които не вярват в Христос, говорят за Ангелите) и т.н. Относно руните - ще се посъветвам с мой приятел свещеник за тях, дали ще е много лошо да ги ползвам и какво смята за призоваването на Ангели, но ми се ще да чуя и вашето мнение по въпроса. Ако ме насочите и ми помогнете за Ангелите и Бялата Магия (тук имам предвид ритуали, ако има такива, които са свързани със светлината и Ангелите), за да спра да се лутам и да намеря баланц между Вярата ми и желанието ми за познание и свобода на личността и духа, над частично изопачените факти, които представя Църквата и консвервативните й догми. Благодаря :)
Аватар
Votan
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 28
Регистриран на: 10 Апр 2010, 14:21

Мнениеот Lord Voldemor » 11 Окт 2010, 13:43

Вотан,наистина яко си се залутал из метафизичните въпроси.
Явно обаче искаш да се измъкнеш,като гледам как настървено задаваш въпроси и т.н.
Основният ми съвет е-опитай се да осъзнаеш тая работа с ,,непростимите грехове'' и ,,забранените плодове'' вменявани от христ.религия.Глобалната грешка тук идва от буквалното тълкуване на Библията-този прастар текст се тълкува на различни нива-оттам и безумните глупости,които подобно на играта счупен телефон са достигнали до днес.И най-странното е,че милиони хора продължават и до днешни дни да допускат същата грешка,сякаш са необразовани крепостни от средновековието.Именно глупости като създаването на Света за 6 дни са превърнали мнозина в атеисти-тук става въпрос за символично тълкуване,което засяга еволюционните етапи от развитието на Земята и нейните обитатели.
Докато си под психологическата угроза от Наказание свише,ще има да се чудиш защо магарето не е кон и т.н.
Кое е правилно и кое не-това го знае всеки нормален човек в сърцето си.
Интерсно е,че подобни недоразумения възникват и н-р от буквалното тълкуване на Кроули с прочутото ,,прави каквото искаш''.Малцина са наистина наясно,че за да правиш каквото искаш,трябва индивидуалното ти битие да е в такова хармония с Цялото и всичките му аспекти влизащи в човешкият обхват,че вършейки това което искаш, става тъждествено на това,което е редно.Алтернативата е постоянна борба с ествствения природен ред,който винаги ще надделее над отделния човек.Не че се опитвам да убеждам някой в противното,всеки сам решава за себе си дали да си извади главата от тинята на неведението,или му харесва да стои при неговия най-познат приятел-нещастието.
Преди да ,,общуваш'' с Ангели-имаш да изминеш дълъг път на метапрограмирине на досегашните ти парадигми,докато излезе нещо смислено.Нещо,което ще ЗНАЕШ със сърцето си,че е правилно.Ако сега-преди да си изчистил боклука от съзнанието си-се опитваш да се занимаваш с окултни практики,ти ГАРАНТИРАМ,че само ще се объркаш още повече.
В тази връзка-това се отнася до всички начинаещи,прохождащи и п.р-не се започва окултизъм с ритуали!!!Първо се почиства,укрепва и развива съзнанието-чак тогава ,,прави каквото искаш''.
По въпроса за евреите-и аз не им се кефя,като почитател на теорията на конспирацията-но Кабала е уникално могъща система,която при правилна употреба спомага за развитието на душевните сили много повече,отколкото рутинизираната,светска обредност на Църквата.
Айде и аз да кажа,че съм си православен ,но ,,изповядвам'' езотерическото християнство-нещо съвсем различно от прекаралата през ауто-дафе-акт на Вярата(сиреч,клада)2 милиона души Църква.
ЕДНО
Аватар
Lord Voldemor
Модератор
 
Мнения: 417
Регистриран на: 28 Апр 2009, 22:42
Местоположение: Навсякъде където насоча мисълта си

Мнениеот uvella » 18 Окт 2010, 07:14

Votan написа:... но съм разочарован .......(поне не в началото, не съм ги прочел още)....


Гледам, вихрят се някакви спорове... всеки убеждава всекиго, колко е прав.... Пък Вотан дори не е дочел книгите, НО ги отрича ....

Е, Вотан, дочете ли ги, или още си на картинката на корицата?
Гьоте казва:"Това, което не познавате, не ви принадлежи.". Няма какво да коментирам повече.
Хармония!
Аватар
uvella
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 71
Регистриран на: 03 Юни 2009, 06:46


Назад към За Начинаещи

cron
  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 4 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 4 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 25 Апр 2024, 19:08 е имало общо 565 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта