Относно вярата В.....

Всеки, който за първи път се сблъсква с Oкултното знание и Mагическите практики, да пише само в тази част на форума!

Модератор: Cath

Назад към За Начинаещи

Мнениеот dreamgirle » 03 Дек 2010, 13:11

Имам въпрос ,знам че подобен вече е зададен четох форума но моя е малко по-различе .Лошо ли е ако вярваш във всичко: в живота и смъртта в елфите джуджета гноми и прочие в християнството и атеизма едновременно и за теб всичко това да е сварзано но просто разделено от хората поради тяхната глупост.Идеята ми е такава.Трябва ли задалжително да се кланяш или да вярваш в нещо или някой определен за да практикуваш окултизъм ???
Аватар
dreamgirle
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 10
Регистриран на: 03 Ное 2010, 20:42

Мнениеот Nemezius » 03 Дек 2010, 13:22

Това да вярваш в атеизма ще да е интересна Вяра... нищо лично, ама пишете смислено- какво има в това да Вярваш в Безверието(Безбожието)?!
Принципно лошо няма в това човек да може да променя вярата(парадигмата) си спрямо моментните нужди от това, стига да го прави осъзнато. В смисъл такъв, едно е да променяш моментната си позиция/гледна точка, а съвсем друго е човек да вярва и съществуването, и в несъществуването на божественото- това си е жива каша.
Къде е разликата м/у това да вярваш в дадено божество и в това да си атеист? Както се изрази един колега от друг форум, разликата е в това, при първия случай разчиташ на силата на божеството за реализиране на намерението, докато при втория- само и единствено на личната си сила.
Изображение
Аватар
Nemezius
Модератор
 
Мнения: 941
Регистриран на: 18 Юни 2006, 20:32
Местоположение: Templi Ad Noctum

Мнениеот dreamgirle » 03 Дек 2010, 13:33

Сагласна сам за атеизма се изразих неправилно така е.Но въпросът ми .. нека така го поставя...........За да се занимаваш с окултизъм има ли значение в какво вярваш( от световните религии познати на човечеството)или трябва да имаш вяра в нещо определено различно от тях, чувала съм най-различни имена не споменавам за да не убидя някой че ги използвам само като примери.
Аватар
dreamgirle
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 10
Регистриран на: 03 Ное 2010, 20:42

Мнениеот Nemezius » 03 Дек 2010, 16:10

Аз лично познавам практикуващи с най-различни вярвания- християни, мюсюлмани, евреи, будисти, сатанисти, атеисти... Да го кажем така- няма човек(или поне аз не съм срещал такъв до този момент), който да не вярва, че съществува нещо Свише- каквото и име да му се дава.
Относно задължителността на Вярата: ДА, абсолютно задължителна е, като част от едно основно правило- "Сила=Воля + Вяра", пък ако ще и вярата да е в самия себе си :)
Надявам се това вече да е хвърлило достатъчно светлина по темата.
Изображение
Аватар
Nemezius
Модератор
 
Мнения: 941
Регистриран на: 18 Юни 2006, 20:32
Местоположение: Templi Ad Noctum

Мнениеот rianegra » 04 Дек 2010, 08:34

Nemezius написа:Аз лично познавам практикуващи с най-различни вярвания- християни, мюсюлмани, евреи, будисти, сатанисти, атеисти... Да го кажем така- няма човек(или поне аз не съм срещал такъв до този момент), който да не вярва, че съществува нещо Свише- каквото и име да му се дава.
Относно задължителността на Вярата: ДА, абсолютно задължителна е, като част от едно основно правило- "Сила=Воля + Вяра", пък ако ще и вярата да е в самия себе си :)
Надявам се това вече да е хвърлило достатъчно светлина по темата.



Въпросът опира до това, че вярвайки в нещо или някой, трябва да мине време преди тази вяра да се прояви чрез твоята сила. Това не е от днес за утре. Не може днес да си християнин, след седмица-две да се посветиш на мюсюлманството, а пък след месец, като не виждаш резултат да залитнеш към будизма..... Ето тук вече се намесва безверието. Трябва постоянство и търпение....., пак търпение и издържливост, въпреки че понякога ти се струва как нищо не усещаш, докато си се посветил изцяло на това, в което вярваш..... Лично мен това повече ме притеснява, отколкото въпроса дали трябва да вярвам - притеснява ме, дали ще издържа и няма да предам вярата си в моменти на слабост.
Много объркано го обясних, дано поне малко да стана ясна идеята на поста ми...
Аватар
rianegra
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 27
Регистриран на: 19 Май 2007, 19:44

Мнениеот dreamgirle » 04 Дек 2010, 13:12

Благодаря за отговорите бяхте полезни с тях. :)
Аватар
dreamgirle
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 10
Регистриран на: 03 Ное 2010, 20:42

Мнениеот Nemezius » 04 Дек 2010, 14:33

rianegra написа:Въпросът опира до това, че вярвайки в нещо или някой, трябва да мине време преди тази вяра да се прояви чрез твоята сила. Това не е от днес за утре. Не може днес да си християнин, след седмица-две да се посветиш на мюсюлманството, а пък след месец, като не виждаш резултат да залитнеш към будизма..... Ето тук вече се намесва безверието. Трябва постоянство и търпение....., пак търпение и издържливост, въпреки че понякога ти се струва как нищо не усещаш, докато си се посветил изцяло на това, в което вярваш..... Лично мен това повече ме притеснява, отколкото въпроса дали трябва да вярвам - притеснява ме, дали ще издържа и няма да предам вярата си в моменти на слабост.
Много объркано го обясних, дано поне малко да стана ясна идеята на поста ми...


Кой е казал, че не може да се променя парадигмата?! Може, и още как- гъркавостта на парадигмата е едно от нещата, залегнали като основна подготовка за хаотиците.
Изображение
Аватар
Nemezius
Модератор
 
Мнения: 941
Регистриран на: 18 Юни 2006, 20:32
Местоположение: Templi Ad Noctum

Мнениеот dreamgirle » 04 Дек 2010, 15:40

Ох, а тук може ли малко пояснения, хаотици са....????


Модератор: Четете правилата! Използвайте кирилица!
Аватар
dreamgirle
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 10
Регистриран на: 03 Ное 2010, 20:42

Мнениеот Nemezius » 04 Дек 2010, 16:33

Да, може- имаме си тук и специално посветен на Хаос магията раздел.
Не, не може- не и докато въпросите се задават написани на шлокавица(устно предупреждение!)
Изображение
Аватар
Nemezius
Модератор
 
Мнения: 941
Регистриран на: 18 Юни 2006, 20:32
Местоположение: Templi Ad Noctum

Мнениеот dreamgirle » 04 Дек 2010, 16:49

Имам впредвид за хаотиците .. Какво представляват те , някакви специални хора ли са , или ... и аз незнам .:) Знам че може да са ми доста глупави въпросите ,но мисля че е по-добре да ги задавам .
Аватар
dreamgirle
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 10
Регистриран на: 03 Ное 2010, 20:42

Мнениеот StellaMorgana » 04 Дек 2010, 19:54

Беше ти отговорено - хаотици са тези, които се занимават с Хаос магия. Понякога е хубаво да четеш между редовете ;)
Life is a journey!
Аватар
StellaMorgana
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 142
Регистриран на: 17 Дек 2009, 18:13

Мнениеот dreamgirle » 04 Дек 2010, 20:14

добрем ясно ... това не ме задоволява но разбира се всяко нещо е с по няколко страни . :)
Аватар
dreamgirle
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 10
Регистриран на: 03 Ное 2010, 20:42

Мнениеот Cath » 04 Дек 2010, 21:43

Тоест за да можеш да променяш парадигмата си, то трябва да си хаотик ...или хаотист :wink:

Според мен променянето на парадигмата според личната изгода или прищевки, както спомена rianegra, е абсолютно безверие. Колкото до това, дали ще използваш силите, в които вярваш за лична изгода - то тук вече има морални норми и неписани закони, както и богопочитане, което няма сега да обяснявам.

Девойката искаше да пита дали трябва сега да си избере друга вяра, за да може спокойно да се занимава с окултизъм. Въпреки, че повечето официални религии забраняват изрично заниманията с магии и подобни, това ни най-малко не спира техните последователи да упражняват тези дейности. Избора си е личен - няма определена религия, която да изповядват всички окултисти.

За да се запознаеш по-подробно с нещата, е хубаво първо да попрочетеш за различните течения, системи и традиции в окултизма. Едва тогава да се преориентираш верски, ако сметнеш за нужно. Но аз мисля, че след като изобщо си задала подобен въпрос, едва ли си отраснала в женски манастир.

Постарайте се да пишете грамотно и на кирилица. Веднуж получили някакъв отговор направете си труда да потърсите, а не да чакате всичко наготово.
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот eXPerience » 04 Дек 2010, 22:42

Вярвай в това, което ти дава вътрешна сила и сигурност. Иначе няма да направиш нищо.
Аватар
eXPerience
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 189
Регистриран на: 03 Юни 2010, 16:27

Мнениеот dreamgirle » 05 Дек 2010, 21:10

Благодаря ви за отговорите Cath,не е точно това въпросът ми може би ,Не със сигурност не задавам правиллно въпроса си ,но получих отчасти отговори :).Благодаря отново на всички.
Аватар
dreamgirle
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 10
Регистриран на: 03 Ное 2010, 20:42

Мнениеот MaurDragon » 11 Дек 2010, 02:38

Дрийми, преосмисли си въпроса спрямо вярата и пак го задай тук... И прочети темите за Хаос-магията преди да зададеш още въпроси за това...

Към модераторите: тук е пространството за новаците,нали? Като новаци, тия хора в повечето случаи си нямат и понятие от "окултния жаргон"/хаотици/ или от някакви сложни думи като "парадигма".
Пишете толкова усложнено, че на моменти губя нишката...
Witch is magic
Аватар
MaurDragon
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 45
Регистриран на: 08 Дек 2010, 10:47

Мнениеот Nemezius » 11 Дек 2010, 11:21

Конструктивната критика се приема, MaurDragon, но всичко има и дрга страна- ако никога не ги чуят тези термини, така и няма да свикнат с тях, така че според мен е по-добре да се сблъскват с тях и да питат "А какво е това?" или да потърсят информация в търсачките(както на този форум, така и в гугъл), вместо един ден да се окаже, че се пробват да решават диференциални уравнения, а не знаят що е то степенуване.
Изображение
Аватар
Nemezius
Модератор
 
Мнения: 941
Регистриран на: 18 Юни 2006, 20:32
Местоположение: Templi Ad Noctum

Мнениеот MaurDragon » 11 Дек 2010, 13:58

Да, Немезиус, прав си и за това,че трябва да се учат, извинявам се. Ама те са като първолаците в училище - нещата трябва да им се поднасят по-нежно.

Относно въпроса за вярата... Снощи си мислих за това...до към 4 сутринта. Може да се напише километров трактат.
Специално в езичестовото всички Богини са "дъшерни" на една прото-Богиня. С боговете е същото. Точно за това и много харесвам концепцията на Уика. Използват събирателни названия "Господарят" и "Господарката" и вече в зависимост от случая се насочват само към едно "подразделение" на Богинята. Примерно за любовна магия - Афродита, за сънища- Селена.
Позволявам си да оформя отговора на основния въпрос в темата "Трябва ли да вярваш в нещо точно определено, за да практикуваш окултизъм?"
- Задължително е да вярваш в нещо,да. Или по-точно да вярваш, че ще получиш резултата от действията си. За по-лесно харата са си "формулирали" богове, защото са по-близки до простоватото човешко съзнание.
Какво използваш (славянски,древногръцки,скандинавски пантеон, целия или само едно божество от тях, астрални помощници, феички, пикси, "демони", ангели и т.н.) няма значение, защото всички тези са помощни средства за подобрение на фокуса ти. И ,вярваш ли, нещата със сигурност ще проработят. Окултното има стотици подразделения - хаос, драконова магия, уика, гностицизъм, демонология (пиша хаотично,знам!) и т.н. Но последователите на всички тези деноминации постигат целите си, защото се чувстват удобно и вярват.
Witch is magic
Аватар
MaurDragon
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 45
Регистриран на: 08 Дек 2010, 10:47

Мнениеот SoFarAway » 12 Дек 2010, 00:40

А, какво е вяра?
SoFarAway
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 84
Регистриран на: 22 Юни 2009, 16:34
Местоположение: Бургас

Мнениеот MaurDragon » 13 Дек 2010, 12:53

SoFarAway, според мен това е въпрос, на който трябва да си отовориш сам/а.
Разбиранията за "вяра","божествено","щастие","обич" и др. са различни за всеки индивид.
За мен вярата е "интимна/не сексуална!/ връзка с Боговете ми", но за други може да е пускането на пари в черни ковчежета с перпендикулярни линии всяка неделя сутрин...
Witch is magic
Аватар
MaurDragon
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 45
Регистриран на: 08 Дек 2010, 10:47


Назад към За Начинаещи

cron
  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 5 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 5 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 21 Апр 2020, 01:19 е имало общо 540 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта