Осемте Благородни Недостатъка на Съвременния Търсач

Форум за Напреднали и начинаещи, които биха желали да усъвършенстват своите знания в областта на Магията. Теория и практика на системите за развитие на Ума, Духа и Тялото. Техники за самоусъвършенстване.

Модератор: ultramarin

Мнениеот ultramarin » 20 Юни 2008, 09:40

Сие Мъдро Учение посвещавам на своите другари: [...всеки да замести с каквото реши...]
Лотос


1. Мързел
Изразява се с една-единствена мисъл: "аз съм як пич, но нещо ме помръзва..." Тази мисъл има куп разновидности: "Аз разбирам, аз мога, аз успявам, аз искам, но ей на мързела, пустия, ме подвежда..." Това е най-распространената Болест, донасяща най-разрушителните последствия. Разрушителна е в този смисъл, че чудесата все си се случват - хоп! - и човек под формата на Чудесен Подарък получава някакво голямо Нещо, намира нужния човек, намира нужния ресурс, попада в потака на неочавания късмет и тем подобно, но мързела убива възможностите на този Подарък до корен. Да, Чудото се случва, но те е като призива: "Давай, пич! От теб се иска само незначително да надминеш това ниво, на което се намираш. Действай!" Но мързела, пустия... Тъй че тук аз искам да кажа, че мързелът е хитра измислица на интелекта, целта на която се явява съхранението на нашата стара формы. Аз, виждате ли, съм готин, но имам една малка слабост (не зависеща, тъй да се каже, от мен) - това е моят мързел. Мързелът идва - и край. Но тази концепция много трудно се приема, защото излиза, че всеки път ти не само "можеш, но мързела пречи", а ти "НЕ МОЖЕШ", "НЕ УМЕЕШ", "НЕ РАЗБИРАШ".

2. Невнимателност
Невнимателност ккъм малките промени. Малките промени - това е сигнал за приближаването на същите такива, но по-големи изменения. Добре е да се учиш върху малки неща - това е най-ефективният път на обучение. Научи се правилно да миеш чинии и ще се научиш правилно да строиш градове. Невнимателността довежда до това, че човек не забелязва, че постоянно настъпва греблото, чак докато от поредния удар на железното гребло главата му не се разцепи на две. Всяко явление се появява в живота на човека като малко. Докато то е малко, може лесно да се управлява. После то пораства и излиза из-под контрол. Така човек попада в ситуациата "обстоятелствата ме принудиха". Това е още една базова съвременна Болест - "аз бих могъл, но ето че обстоятелствата не позволяват". Тук "обстоятелствата" се представят отново ката нещо странично, като нещо не мен създадено.
Невнимателността става причина за още една голяма беда - липсата на нужното количество сили. Именно невнимателността ни кара дапрахосваме силите си на дела, които трябваше да се направят още вчера, когато ситуацията беше подходяща, а не днес, когато е вече късно, но не може да не се направи, защото главата е вече сцепена, а без нея не може да се вижее. Така човек непрекъснато се занимава със вчерашни дела и никогда не се занимава със днешните

3. Тесногледството
Изрязава се в тове, че човек искренно вярва, че компютрите растат по дърветата. Че татко винаги има пари. Че съществува такава работа, където нищо не трябва да правиш, но може да получаваш всичко. Че другите знаят по-добре, как се прави това, което аз не мога. Че е достатъчно само да получиш нужната тдреболия и край - живота ще се подреди. Че трябва още съвсееем мъничко да се почака и всичко ще се подреди от само себе си. Именно тесногледството не ни позволява да видим, че питките се пекат от реални хора, а не от "някой-си там", че вестниците се правят също от реални хора, а не от безсрамни папараци, че катаджията си има реални деца, за които се грижи, че грубияна в автобуса - това си ти самият, само че изморен и обиден. Тесногледството поражда неблагодарност. Човек не отличава Чудесния Подарък от потока на другите идващи неща.

(очаквайте продължение... докато станат 8
Аватар
ultramarin
Модератор
 
Мнения: 314
Регистриран на: 06 Фев 2008, 09:15
Местоположение: София ...и България въобще

Мнениеот ZefaS » 21 Юни 2008, 08:29

Мързелът наистина е много страшно животно. Ежедневна борба. Ето начина по който се побеждава: силата на магьосника идва от волята. Мислете си така: мързи ме да си оправя леглото (примерно). Аз нямам воля за това. Значи съм слаб. Значи леглото е по силно от мене?!?! Няма да го допусна. Ако нямам волята да оправя едно легло, как тогава ще имам волята да контролирам евокираното същество (зависи всеки с какво си се занимава)? Просто като ви домързи го приемете като "изпитание на волята" (Кастанеда) и знаите, че всеки път като надвивате мързела увеличавате волята си- както казах по горе тя е силата на магьосника, тоест ви прави по-силни. Примерът с леглото не е особено сполучлив, тъй като с едно легло не може да се представи важното значение на думите ми, но просто това ми хрумна. Успех в борбата с Мързела.
RiseMeHigh
WhereNo1DareToFly
Аватар
ZefaS
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 345
Регистриран на: 22 Сеп 2006, 18:05
Местоположение: София

Мнениеот venus » 21 Юни 2008, 08:40

4. Несериозност
Несериозността на намерението се явява слабост. Явява се и една от страните на невнимателността. Несериозността е здраво-прездраво свързана с отсъствието на Цялостна Картина на Света. Човекът е лишен от възможността да отговаря за своите решения. Например поискал да свърши нещо, но тъкмо започнал и отпуска ръце. Несериозността внася в живота на човека куп неблагоприятни неща, като неудовлетворение, депресия, скука, дългове пред своето минало.

5. Страх
Основно това е страхът от промени. Умният Търсещ се бори с този страх още при най-първите му пристъпи:"Ето, бих отишъл на семинара, но всъщност то не ми трябва, те там там даже и семинар всъщност но могат да проведат добре", "Ето написах това писмо до Майстора, ама за какво ми е? Он разбира - аз разбирам, какво да искаме един от друг?" Основният проблем, пораждан от страха, е забавянето на скоростта на развитие. Разбира се, за развитие също си има най-подходяща възраст. Това е периода между 14 и 25 години, краен срок - 33 години. След това шансове практически няма.
Аватар
venus
Модератор
 
Мнения: 542
Регистриран на: 12 Окт 2007, 09:36

Мнениеот ultramarin » 27 Юни 2008, 11:23

6. Разпиляност

Куп задачи и нищо конкретно, или, парадоксално - малко задачи и нищо конкретно. То ест човек сякаш разбира, че "да, така да живея повече не може", но все пак живее така. Разпиляността е удивителен механизъм. Самоизяждащ се. Това е змия, захапала опашката си и мислеща: "Не, неправилно правя, това няма да доведе до нищо добро". Такива мисли създават илюзия на разбиране и стабилно оправдават собствената глупост и слабост.

7. Надежда на Неизвестно Какво

Това си е чисто (световно-)национален Благороден Недостатък. Някои му дават конкретно име - Късмет. Но аз винаги гледам Същността, а Същността на Късмета е - ми Неизвестно Какво. Няма никаква информация за това, че дадено събытие ще се случи, но човек действа така, сякаш такава информация съществува. Закономерният срив поражда безмислено учудване и - нещо коено винаги ме въсхищава - законо право на ПОЧИВКА. Да-да, почивка от извършената работа.
Вътре в Надеждата на Неизвестно Какво се съдържя още една исконно човешка забава - Вяра в Авантата. Ето сега, например, ще си поседя тука(фуромя, кюто, скайпа,...), ще си поплямпам с човката, а това, което ми трябва - хоп! - и ще ми дойде.

8. Илюзорна твръдост

Илюзорна твръдост, както и страха, предизвиква намаляне на скоростта на развитие. Човек вижда искривена Картина на Света, в резултат на което получава не тези резултати, които очаква. По този начин човека подминава тези хора и ситуации, от които би трябвало да се учи.


Всичките тези 8 Благородни Недостатъка са взаимосвързани. Всеки от тях поддържа и пази останалите седем. Пресичането на който и да е от Недостатъците отслабва останалите.
Аватар
ultramarin
Модератор
 
Мнения: 314
Регистриран на: 06 Фев 2008, 09:15
Местоположение: София ...и България въобще


Назад към Самоусъвършенстване

  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия e 1 потребител :: 0 регистрирани0 скрити и 1 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 25 Апр 2024, 19:08 е имало общо 565 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта