Магия и отговорност

Форум за Напреднали и начинаещи, които биха желали да усъвършенстват своите знания в областта на Магията. Теория и практика на системите за развитие на Ума, Духа и Тялото. Техники за самоусъвършенстване.

Модератор: ultramarin

Мнениеот Liavan » 13 Май 2011, 14:12

Всеки човек, малко или повече боравещ с магия, се сблъсква с изкушението. Изкушението да правиш магия за собствена изгода. Например, във форума за любовна магия навсякъде се препоръчва да не се прави такава с аргумента, че не е справедливо към другия(те). И това, казано от хора, които... правят магия - някаква. Ето и моите въпроси:

Освен за собствена изгода, някой от магьосниците в този форум, претендиращи, че са навътре в нещата и учещи другите да не правят магия за собствена изгода, прави ли магии за друго, освен за личната си изгода? За благото на обществото например - вярвам, че сега половината ще твърдите как само магии за всеобщото благо правите? Благото на обществото според кого?
Смяташ ли, ти, който сега четеш темата и не попадаш (...) в капана на магията за собствена изгода (и ще ми напишеш няколко поучителни реда как си достатъчно мъдър, за да... ), че си достатъчно интелигентен и с достатъчно знания, за да преценяваш кога да направиш магия "за благото на обществото"?

Всеки човек, докоснал се до магия, се има за повече от другите. Особено в момента, в който започне да твърди обратното - умилително е. Но има ли това самочувствие покритие? Това, че можеш с магия да повлияеш на хората така, че те изобщо да не разберат какво се е случило и кой го е направил, дава ли ти право да го правиш, предвид вероятността да си алчен, комплексар, завистлив, глупав, и твоите решения да не са подходящи за "общественото благо", нито да са необходими, или пък да са вредни? А личната изгода? Всеки обучаващ се магьосник започва да се учи именно като прави магии за лична изгода, защото обикновено дават по-ясни, по-бързи и по-близки до начинаещия резултати. Но какво става, ако след като се научиш... продължиш така?
Още нещо умилително (в тази тема умилителните неща ще са много) - "Поемам отговорност за направената магия". Как? Като не спиш нощем? Като подариш цвете на засегнатата жена? Като пиеш бира със засегнатия мъж? Като си мислиш "поемам отговорност, поемам отговорност"? Като си мислиш "така трябваше, постъпих правилно" (не думай...)? Като си казваш "ще им мине"?

Отговори от типа "съдбата ще ти го върне", "правилото на числото три", "каквото направиш, рефлектира върху теб", ще подминавам поради следните съображения:
1. Обикновено съдбата поднася леки неприятности, понякога неизбежни при обстоятелствата, които ти сам с магия си създал, и не всеки изобщо ще се сети да ги свърже с направената магия. Все едно детето да направи някоя беля, и ти да го накажеш след 2 седмици да постои в ъгъла за малко. Никаква връзка между двете събития.
2. Ако един човек не вярва, че съдбата ще му върне направеното, то това не се случва (не си чупете клавиатурата да доказвате обратното). Както в някои умилителни книжки обясняват велики техники, които работят само ако повярваш, точно така едни последствия от пуберска магия* ще настъпят само ако магьосникът вярва, че ще настъпят.

*пуберска магия - да се разбира като магия, направена от начинаещ/напреднал магьосник с мания за величие (или завистлив, или злобен, или недорасъл, или некадърен, или егоист...), който прави магия за собствената си изгода, особено наранявайки или пречейки на щастието и желанието на други хора.

Та какво кара напредналите магьосници (начинаещите направо не коментирам) да се смятат за достатъчно... как да кажа... кадърни, компетентни, квалифицирани, за да преценяват кога каква магия е необходимо(...) да се направи?


П.С.1 Противно на впечатлението, което оставих с първата си тема, постната в подфорум "За Начинаещи", аз не съм начинаеща. Въпросът изискваше да бъде поставен там. Но никой да не се съмнява - от физични формули все още нищо не разбирам. Както и да е. Уточнението правя, за да не получавам отговори, учещи мен какво и как да правя. Темата е изцяло за вас. Масово наблюдавам магьосници на едно ниво, от което не помръдват - манията за величие и магията за лична изгода.

П.С.2 Във връзка П.С.1, апелирам в тази тема да не се коментира моята личност, а поставеният въпрос за магията и отговорността. Който иска - да коментира себе си. Ако не, нека се придържа към темата.

П.С.3 Ако за темата има по-подходящ раздел, моля модераторите да я преместят там.
Аватар
Liavan
 
Мнения: 7
Регистриран на: 12 Мар 2011, 17:45

Мнениеот Cath » 13 Май 2011, 17:12

Liavan, честно да ти кажа много смешно ми стана, докато четях темата ти. Още по-смешно ми стана, когато след цялото това морално-саркастично-предизвикателно излияние по адрес на другите практикуващи, също така морално-саркастично-предизвикателно апелира да не се обсъжда твоята умилителна личност.

На първо място изключително съм учудена, че като "напреднала" все още не си разбрала, че всичко се връща. Това всъщност е отговорността, която човек поема, заемайки се с магия - в даден момент всичко се връща. Или казано малко по-научно (макар че въпреки твоят напредък в магията, не си запозната с физиката), нека се позовем на Третия закон на Нютон:

"Всяко действие има противодействие равно по сила в обратната посока"

Това, че ти не си го забелязала, или не те е застигнало още е друг въпрос. Бъди търпелива. Доста умилително звучи мнението ти, че ако не вярваш, че няма да ти се върне, то няма да ти се върне. До известна степен звучи като казано от тези надменни "магьосници", за които ти говориш. Нека ти обясня - дали вярваш или не, че люлката ще те удари, ако я бутнеш в противоположна посока, за люлката няма особено значение, както и за крайния резултат от действието ти.

Това, което по-горе наричаш магия за лична изгода аз разбирам като любовна магия и вероятно като магия за пари, и в общи линии вероятно имаш предвид - зловредна магия. Сега искам да обърна особено внимание, не само на теб, но и на всички (мисля, че темата е подходяща), върху всеобщото мнение - "Магия е да правиш на някой магия". Магията не е нещо, което се вари в котел, което се чете от стара книга и за изпълнението на което имате нужда от специални дрехи, взети от филм на Тим Бъртън или закупени на последния готик-фест. Хората, които имат поне малко по-засилен интерес в света на окултното и магиите, четат малко по-различни книжки, освен предлаганите от Аратрон и са запознати с това, че има магия за прогонване на градушка, магия за лекуване на определени болести, магия при суша, и най-вече магия за плодородие, а не само магия "как Пешо да бъде наш". Странно е, но съществуват такива неща като антични мистерии, циклични календарни обреди, посветителски практики, обреди за преминаване в различно социално и възрастово ниво, и те също са магия. Проверете, вижте и пак ще си поговорим.

Така че, след като претендираш, че не си "начинаеща", следва да си запозната с това какво и как е магията. Следва да си запозната, че хората, които действително (подчертавам *действително*) се занимават с окултизъм или магия не се самоопределят като "магьосници", "принцове на мрака", "вълшебници" и "вещици". Би трябвало и да знаеш, че отговорността в магията, също като отговорността към обществото, отговорността към родителите, отговорността към децата и отговорността за самия себе си, е нещо, което зависи изцяло от индивида. Тоест не мога аз да ти кажа как ще си поемеш отговорността, нито пък ти можеш да ми кажеш какво да правя и какво да не правя.

Ето защо и въпроса ти е доста ... умилителен (права излезе, че в темата ще има много умилителни неща).

А да, беше попитала - колко от нас "магьосниците в този форум, претендиращи, че са навътре в нещата и учещи другите да не правят магия за собствена изгода", всъщност правят магии за благото на обществото. Нека да отговоря с въпрос:

Колко от "магьосниците в този форум, претендиращи, че са навътре в нещата и учещи другите да не правят магия за собствена изгода" считаш, че се възприемат като част от обществото и можеш ли да твърдиш, че и ти се възприемаш като такава?

Пък да ти кажа, чувала съм, че когато правиш нещо за благото на обществото, го правиш безвъзмездно, а "безвъзмездно" означава, че не се хвалиш наляво и надясно по форумите, какво правиш. :roll:
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот StellaMorgana » 13 Май 2011, 19:56

Аз като по - начинаеща и съответно неразбираща, да попитам, каква именно е целта на темата? Да изтъкнете колко мъдра и един вид над останалите сте, или да порицаете тези, които според Вас се мислят за знаещи и можещи? Или пък (о, да, и това ми минава през ума), въпреки молбата да не се занимаваме с Вашата личност, целите именно да получите внимание?
Въпросите ми са провокирани от това, че в темата не се съдържа нищо, което досега не е изписано под една или друга форма, та ми стана чудно някак.
Life is a journey!
Аватар
StellaMorgana
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 142
Регистриран на: 17 Дек 2009, 18:13

Мнениеот Lord Njarlathotep » 13 Май 2011, 20:02

Liavan

Tи си идеалистка... виждам те като поредната девойка подскачаща нагоре надолу с пентаграма... и чуруликаща за баланса и как трябва да се спазва...

На първият ти въпрос... сега ще ти го отговоря...
Какво е благо за обществото?
Няма как да отговориш на този въпрос.. защото никой не знае...
Аз бих направил следното... бих използвал магия за да получа властта и да премахна нискокачествениат генетичен материал като махна лекарствата за СПИН и спра лечението на раковите заболявания...
Защото те са свидетелство за грешка в генетичният материал или за някакво поведение което не се вписва в нормите ми за правилно... и ще изчакам 40-50 години... за да се прочисти обществото...
В същото време ще се погрижа за проблемите с малцинствата и прочие (стерилизация)...

Но от гледна точка на някои от ощетените от мен общества... това добро ли ще е за обществото... защото аз прилагам прочистване... от моя гледна точка.. но от тяхна е геноцид...

Дано проумееш какво искам да ти кажа....


Колкото до отговорността... дреме ти... поредният червей който е имал нещастието да бъде твое забавление...
Някой който си смазал емоционално... или си му откраднал жената.. просто така.. за да я минеш веднъж... и до там...
Има си начини да избегнеш така наречената отговорност... и единственият ти проблем е да си го преместиш от единият крачол.. в другият... когато ти стане неудобно...

Ако не вярваш, че няма да ти се случи... ти просто не осъзнаваш ако ти се случи... примерно..
Приятелката ти идва за вечеря в нас... но това се оказва просто един маниак който е изял приятелката ти..
Но може това да е било също и задействано от верижната реакция... на "върнатата" енергия...
Не е задължително да те удари челно... това е вълна.. и ти трябва да си достатъчно акълест... за да я избегнеш... ако ли не... се чувстваш @н@лно задоволен.. или нещо подобно...

Магията е на принципа на егоизма.. тя е средство.. за задоволяване на желанията.. "бялата" е законната.. а "черната" май не е много.. но.. кой ми позоволява да разделя двама души ли?
Силата ми... Властта ми... те ми дават право да правя.. каквото си искам.. и както си го искам... в границите... на това до каде се простира личната ми сила и власт...

Всичко друго са романтични глупости.. от книжки за хлапета... истинската магия задоволява желания...
Вече зависи от желанията...


П.С. стела... целта на темата... е да й се смеем на детският кръгозор...
Изображение
Аватар
Lord Njarlathotep
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 410
Регистриран на: 19 Юни 2008, 14:36
Местоположение: Р’ЛЙЕХ

Мнениеот Liavan » 14 Май 2011, 06:26

Cath написа:(макар че въпреки твоят напредък в магията, не си запозната с физиката)
Правиш ли разлика между физика и физични формули? Защото аз правя. И не разбирам от формулите. Без да разбирам от физика обаче... нямаше да мога да напредна въобще. Както и да е, коментарите за личността ми, моля на лични бележки. Пък ако толкова държи някой да покаже заинтересоваността си от мен, да прави каквото иска :-)

StellaMorgana написа:Аз като по - начинаеща и съответно неразбираща, да попитам, каква именно е целта на темата? Да изтъкнете колко мъдра и един вид над останалите сте, или да порицаете тези, които според Вас се мислят за знаещи и можещи? Или пък (о, да, и това ми минава през ума), въпреки молбата да не се занимаваме с Вашата личност, целите именно да получите внимание?
Като начинаеща в какво - в четенето ли? От изброените, целта на темата би била "да порицая тези, които според мен се мислят за знаещи и можещи".

Lord Njarlathotep написа:Но от гледна точка на някои от ощетените от мен общества... това добро ли ще е за обществото... защото аз прилагам прочистване... от моя гледна точка.. но от тяхна е геноцид...

Дано проумееш какво искам да ти кажа....


Колкото до отговорността... дреме ти... поредният червей който е имал нещастието да бъде твое забавление...
Някой който си смазал емоционално... или си му откраднал жената.. просто така.. за да я минеш веднъж... и до там...
Има си начини да избегнеш така наречената отговорност... и единственият ти проблем е да си го преместиш от единият крачол.. в другият... когато ти стане неудобно...
...
кой ми позоволява да разделя двама души ли?
Силата ми... Властта ми... те ми дават право да правя.. каквото си искам.. и както си го искам... в границите... на това до каде се простира личната ми сила и власт...

Всичко друго са романтични глупости.. от книжки за хлапета... истинската магия задоволява желания...
Вече зависи от желанията...
Властта и силата, казваш. Поредният червей... Именно това безотговорно отношение към магията е пагубно. Добре, че има магьосници, надраснали пуберската радост, че могат да правят каквото си искат с магийка... Такива като теб са умилителни. Излез от пубертета. Защото... всичко се връща ;)
Аватар
Liavan
 
Мнения: 7
Регистриран на: 12 Мар 2011, 17:45

Мнениеот Liavan » 14 Май 2011, 07:01

Добрата новина е, че сред безотговорните "магьосници" никой не може да направи нищо съществено с "магия"-та си. Сред отговорните - също. Но иначе Власт, Сила... Умилително. Ето това ме притесняваше - безотговорното свойско отношение към магията. Няма как, мислейки си, че има някаква сила в свои ръце, обикновения човечец да не се изкуши да се прави на всевишен - "каквото АЗ искам, това...". Детска радост... И учи другите да не са като него :-)) Не че няма да станат.
В магията няма ли някакъв естествен подбор - например дечковците (и това въобще не е въпрос на възраст), които си играят на велики, да бъдат отстранявани от магията по... естествен път? Би било добре за тях самите. Въпреки, че не са достатъчно силни, за да пречат.
Аватар
Liavan
 
Мнения: 7
Регистриран на: 12 Мар 2011, 17:45

Мнениеот Cath » 14 Май 2011, 12:17

Мило момиче,
изключително много се радвам, че си обърнала внимание САМО на частта от отговора ми, която по някакъв начин засяга твоя милост. И да, правя разлика между физика и физични формули, едното е част от другото, прости ми това безумно обобщение, не знам как изобщо ми дойде на ум!

Хайде сега, да те помоля "умилително", да коментираш частта, в която не става въпрос за теб, а за нещата които питаш, нали нямаше да се коментираме един друг кой безотговорен, кой не. :roll:

Интересно ми е да чуя, какво мислиш не за физиката, а за магията, след като си толкова навътре в нещата.
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот Lord Njarlathotep » 14 Май 2011, 12:47

[quote="Liavan


Всичко друго са романтични глупости.. от книжки за хлапета... истинската магия задоволява желания...
Вече зависи от желанията...[/i][/b][/quote]Властта и силата, казваш. Поредният червей... Именно това безотговорно отношение към магията е пагубно. Добре, че има магьосници, надраснали пуберската радост, че могат да правят каквото си искат с магийка... Такива като теб са умилителни. Излез от пубертета. Защото... всичко се връща ;)[/quote]

Tи наистина си рядък вид... четеш и коментираш това което ти е изгодно... с цел да злепоставиш мнението на пишештият.. без да търсиш вложеният смисъл в поста... Ще ми е интересно да те видя що за птица си на живо...
Май трябва да ти го обясня като за homo neanderthalensis... но ще ми е трудно да се принизя на нивото ти... тъй че ако има сложни думички.. пиши и ще ти ги доразясня...

Това което се опитах да ти кажа... е:

Няма човек който да може да каже, какво е благо за обществото... защото всичко е пречупено през личната му гледна точка... както и отговорността и виждането за магията...
А пък относно глобалните магии за промяна на света... правени са.. това, че ти незнаеш... си е лично твой проблем...
Но е разбираемо от нивото ти, и начинът на мислене... че няма и как да знаеш...

Светът не се променя от идеалистични тийнчета... а то безмилостни тирани...
Ако това не можеш да го проумееш... зле за теб...
Ще ти запаля свещичка при ниските в Св. Неделя...

П.С. Много добре съзнавам, че ти си поредното същество от класация "трол" целящо някакво внимание... и опитващо се да предизвиква безмислени спорове...
ще го получиш.. докато не ми писнат брътвежите ти..
Изображение
Аватар
Lord Njarlathotep
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 410
Регистриран на: 19 Юни 2008, 14:36
Местоположение: Р’ЛЙЕХ

Мнениеот eXPerience » 14 Май 2011, 15:05

"Всеки, който претендира да се интересува от магия или окултизъм поради причини по-различни от придобиване на лична сила, е лицемер от най-лошия вид." Ла Вей
Който е започнал да учи магия, само за да помага на другите - да си признае. Знам, че няма да го направи. :D

А относно връщането - нищо не ми се е върнало засега (или в най-лошия случай и най-големите ми съмнения - десетократно по-малко). Въпреки това аз не си позволявам да правя какви да е магии.

Liavan написа:В магията няма ли някакъв естествен подбор - например дечковците (и това въобще не е въпрос на възраст), които си играят на велики, да бъдат отстранявани от магията по... естествен път? Би било добре за тях самите. Въпреки, че не са достатъчно силни, за да пречат.


Има. Но той е по-скоро за несериозните. Минава известно време и магията омръзва на тези хора. Не успяват да натрупат нужната вяра и така...
Аватар
eXPerience
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 189
Регистриран на: 03 Юни 2010, 16:27

Мнениеот Liavan » 15 Май 2011, 09:37

Cath написа:Мило момиче,
изключително много се радвам, че си обърнала внимание САМО на частта от отговора ми, която по някакъв начин засяга твоя милост. И да, правя разлика между физика и физични формули, едното е част от другото, прости ми това безумно обобщение, не знам как изобщо ми дойде на ум!

Хайде сега, да те помоля "умилително", да коментираш частта, в която не става въпрос за теб, а за нещата които питаш, нали нямаше да се коментираме един друг кой безотговорен, кой не. :roll:

Интересно ми е да чуя, какво мислиш не за физиката, а за магията, след като си толкова навътре в нещата.

Частта, в която не става въпрос за мен, си е много на място. Защо държиш на коментар от мен? Направи ми впечатление мнението ти за обществото и това кой се възприема като част от него. Останалото - твои размисли, нямам какво да добавя.

eXPerience написа:А относно връщането - нищо не ми се е върнало засега (или в най-лошия случай и най-големите ми съмнения - десетократно по-малко). Въпреки това аз не си позволявам да правя какви да е магии.

Liavan написа:В магията няма ли някакъв естествен подбор - например дечковците (и това въобще не е въпрос на възраст), които си играят на велики, да бъдат отстранявани от магията по... естествен път? Би било добре за тях самите. Въпреки, че не са достатъчно силни, за да пречат.


Има. Но той е по-скоро за несериозните. Минава известно време и магията омръзва на тези хора. Не успяват да натрупат нужната вяра и така...

Това последното... Имах предвид друго. Но остави.
Относно връщането, и аз имам подобни наблюдения. Излиза, че отговорното отношение към употребата на магия зависи изцяло от това дали искаш да си отговорен и дали въобще си способен. При това положение изобщо не се учудвам, че на хиляда занимаващи се с магия един ще избере да е отговорен и то не всеки път. Едно единствено успокоение е, че на хиляда занимаващи се с магия един има изобщо някаква сила да променя каквото и да е, и не е достатъчно силен, за да пречи.

Чавес нанайси феродо.

Lord Njarlathotep написа:Ще ми е интересно да те видя що за птица си на живо...
Светът не се променя от идеалистични тийнчета... а от безмилостни тирани...

2 неща. Първо смисленото - за безмилостните тирани. Стигнал си до прозрение, браво. Остава да не им пречиш.
Второ - на теб може много неща да са ти интересни. Но на мен ти не си ми достатъчно интересен, за да ти отделям специално внимание. Вече ти отделих достатъчно. Имаш някаква обща култура, това е добре. Толкова за полезността ти.
Аватар
Liavan
 
Мнения: 7
Регистриран на: 12 Мар 2011, 17:45

Мнениеот StellaMorgana » 15 Май 2011, 11:23

Лорде, сигурна съм, че току що нараниха чувствата ти жестоко :)
Liavan, още веднъж - Вие сте по - по - най и затова си позволявате да критикувате останалите и да се съмнявате в способностите им (по - скоро не да се съмнявате, а да правите генерални изводи за чуждите способности без да имате представа за тях)... на какво основание? Наистина не разбирам какво се опитвате да постигнете.
Хората, които не желаят или не са способни да поемат отговорност, едва ли ще се впечатлят от словоизлиянията Ви, а останалите ... е, да кажем, че не сте Вие човекът, който определя доколко са безотговорни останалите. Най - малкото съм почти убедена, че не познавате много хора от форума, та да си правите подобни заключения. И още нещо, Вие обвинявате, но не желаете да Ви обсъждаме ... хмм, лекинко е несправедливо това. Кажете ни каква отговорност Вие поемате и защо се занимавате с магия - за общото благо? Кое е точно общото благо, че да се занимаем и ние с него?
Life is a journey!
Аватар
StellaMorgana
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 142
Регистриран на: 17 Дек 2009, 18:13

Мнениеот Lord Njarlathotep » 15 Май 2011, 13:54

Ето каква е цялостната картина...
Въпросната девойка..(създателката на темата) сигурно се занимава от около 3-4 месеца с четене на книжки по тази тематика...
Там има разни философски речи на разни имена като Леви... Агрипа и прочие... които изнасят лекции как Магът е длъжен да помага на света около себе си.. и така нататък... и тя... повярвала...
В последствие е решила, че ще е Велика Жрица... или пазителка на баланса... или нещо подобно... в което ние въобще не се съмняваме, че ще успее да въдвори световен баланс и прочие...
Но да не забравим и задължителните атрибути... пентаграма.. кръстче... или и двете на веднъж..

Та следващото разумно действие... след като се е родила новата ни пазителка на баланса и Великата Жрица на Светлината, е да влезе в някой окултен форум (за нещастие на модераторите това беше МГ) и да просветли пишещите и да им отвори очите към Великата Истина...

За съжеление слънчице... ти си поредната... поредната риидърка с комплекс за малоценност...
Държаща да наблъска собствената си гледна точка на останалите...
Което е типичното християнско поведение... (ние сме прави... а всички други са грешни)
Ако не си в моята гледна точка.. значи си безсилен.. или нещо от сорта...
Тук сме се събрали цял сбор от различни течения..
Хора обичащи да призовават демони... сатанисти... некроманти... черни и бели... уикани... будисти... некрономци...
И дори няколко като теб.. но те или спряха да пишат глупости.. (тоест напълно спряха да пишат) или поумняха...

Ако не си склонна да приемеш чуждата гледна точка... и веднага заклеймяваш хората като неможещи... защото не споделят твойте виждания... ти самата си неможеща... защото в основата на магията е РАЗБИРАНЕТО Й... а на теб явно тази част ти отбягва...

Стела... иначе... аз не съм се засегнал.. трудно форумен трол може да ме засегне...
Човек хващащ е само за 2 изречения от 30.. не си струва да се води дискусия с него...
Защото става отегчително.. не може да се обсъжда дадена темаика.. а се обсъждат само по едно две изречения извадени извън контекста... и завъртяни на 360 градуса..
Иначе... както аз й казах... общото благо... е просто оправдание на личните егоистични желания на дадена личност... за да създаде свят за самата себе си... в който тя да се чувства удобно... не мислейки за останалите... или поставяйки ги на втора линия винаги... Защото съм сигурен, е абсолютно неспособна да се погрижи за благото на абсолютно всеки...
Защото ако е способна.. щеше вече да го е направила.. а не да пише по форумите...
Изображение
Аватар
Lord Njarlathotep
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 410
Регистриран на: 19 Юни 2008, 14:36
Местоположение: Р’ЛЙЕХ

Мнениеот MaurDragon » 16 Май 2011, 07:51

Някой да ми обясни защо съществува тая тема още при положение,че до сега не се разви никаква смислена тема?? Седите и се дръгнете,заяждате се за глупости... Може и аз да съм сляпа,но не виждам нищо съществено,нищо ново и нищо интересно.

Неро,стига си се правил на интересен.
П.С. Много добре съзнавам, че ти си поредното същество от класация "трол" целящо някакво внимание... и опитващо се да предизвиква безмислени спорове...
ще го получиш.. докато не ми писнат брътвежите ти..

Престани да се мислиш за по-висш пък ти. Защото по начинът ти на изказ ,се виждат съвсем други неща :/Времето на Феникс и Екс-Мен още не е настъпило.

Кат,ам,честно - сериозно ли очакваш ,че ще ти отговори на въпроса за магията? Стига храни напразна антропофилия :mrgreen: Навикът да пишем преди да мислим (визирам стократно себе си) не е лесен за изкореняване.
Liavan , още не са ти ясни някои неща... Стой кротко.
Witch is magic
Аватар
MaurDragon
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 45
Регистриран на: 08 Дек 2010, 10:47

Мнениеот Cath » 16 Май 2011, 12:18

MaurDragon
Всъщност аз съм малко объркана, защото се опитах да пиша по темата, а авторката й напълно и целенасочено не желае да коментира писаното от мен! Темата беше не лоша, и с малко повече толерантност и малко повече мисъл, можеше и да се развие в полезна насока. Можеше да стане полезно място, където "начинаещите", а и не само те, да видят различни гледни точки относно отговорността в магията. В случая тези, които влезнат в темата ще видят само нокти, зъби и ръмжене, както в повечето теми във форума. Жалко!
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот eXPerience » 16 Май 2011, 12:23

1. Силата на магьосника не зависи от злобата и отговорността му.
2. Магьосникът също трябва да живее, да яде и да е**. (Не може само за обществото да се работи. Смешно е да се твърди обратното.)
3. Характеризирането на другия по лош начин, личните нападки, дебелоглавието и глупавите караници, вследствие на предишните, също са смешни (особено от страна на магьосници).
4. Нормално е един магьосник да се има за повече от другите, наблюдавайки простотията, която се движи около него. (Всякакви идиоти има в днешно време.)
Аватар
eXPerience
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 189
Регистриран на: 03 Юни 2010, 16:27

Мнениеот Cath » 16 Май 2011, 13:16

Хайде да спрем с характеризирането като "магьосници", защото почвам да си представям хора в костюми с цилиндри! :roll:

eXPerience, ще си позволя да се позова на твоите точки:

1. Напротив - силата на човека, а още в по-голяма степен силата на човека окултист, зависи от способността му да си налага самоконтрол. В случай, че той не е способен да го прави, то се появяват неща като липса на отговорност и злоба, които макар и не пряко, пак оказват влияние върху силата му, т.е. отслабват я.

2.Не виждам защо, след като имате окултни познания, то трябва да се ползват за "живеене, ядене и е**не", при положение, че абсолютно всеки нормален човек и без магия има достъп до тях. Това е все едно да се прави магия за дишане!

3. Тук съм съгласна, само ще добавя, че всичко това може да бъде и градивно, ако приемем за истина онова "невероятно" твърдение, че можем да се учим от другите.

4. Нормално е за един човек, да се има за повече от другите - нарича се глупост, с вариации на надменност и самолюбие. Нека си припомним какво е казал Сократ, който все пак е бил доста умен и начетен човек - "Scio me nihil scire", или "Знам, че нищо не знам". Нека вземем пример от него и вместо да се правим на особено велики, да вземем да се осъзнаем. Защото величието и силата в истинския живот малко се различават от тези във фантастичните книги и филмите за магьосници.
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот eXPerience » 16 Май 2011, 19:40

Човек може и умишлено, напълно осъзнаващ да прави зловредни магии, именно контролирайки насъбраната злоба за тая цел. Ефектите поне при мен понякога са по-силни, от някоя друга магия.

Окултистът също трябва да ходи на работа. Следователно има по-малко време за срещи, може да я изгуби и т.н. (Някой може и да е намерил начин да се издържа, без да ходи по 8 часа на работа, което е чудесно. Но повечето ходят.) Аз лично в такъв случай бих си направил магия за намиране на нова работа, на нова приятелка (не върху конкретен човек)... Това е за лична облага, определено. Друг може и да иска да прави магии само за благото на обществото - негов проблем. Не казвам, че не може да се направят без магия тези неща, но нека не всичко е по по-трудния начин. Както казах - смешно е да успяваш да помогнеш на другите, а сам на себе си да не го правиш, при положение, че можеш.

Сократ може и да е бил начетен, но хората около него не са били такива идиоти, каквито аз срещам. Не се изтъквам като много знаещ, просто много хора от обкръжението ми хич пък ги няма в час, което е дразнещо понякога. Който иска, нека ми казва че съм надменен. Така е. Имам познат, който 2 години учи компютърна специалност и не знае разликата между Windows и операционна система. (За другите хора не е проблем, но бъдещ компютърен специалист...) Това създава доста несправедливости, когато се стигне до оценяване на знания например. Докато има подобни случки, ще съм надменен, ще казвам, че навсякъде е пълно с простотия и т.н. Това е, което виждам постоянно. Със сигурност има хора, които са по-осъзнати от мен и ако не им пука за подобни дребни неща - техен избор. Аз не съм такъв. Според мен е нормално един човек (без значение кой) да се замисля кое е честно и кое - не, без значение в какъв мащаб е. А когато умишлено се правят подобни пропуски (или по-лошото - не могат да бъдат забелязани)... Ето затова ще продължавам да си мисля, че съм повече. Действа ми като един вид защита на егото. icon_angel
Аватар
eXPerience
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 189
Регистриран на: 03 Юни 2010, 16:27

Мнениеот Cath » 17 Май 2011, 09:32

eXPerience,
абсолютно те разбирам за отношението ти към заобикалящата простотия. По-голямата част от "младите хора" нямат идея как се пише на български език, не знаят кой е Смирненски и смятат, че Ботев е име на футболен отбор и нищо друго! Това, което аз исках да кажа, цитирайки Сократ, е че в окултните среди се наблюдава една тенденциозна надменност, която по всички параграфи не е правилна. Ако някой не знае нещо, то първо, особено когато пита, е хубаво да му се обясни това нещо, а не да му се четат лекции колко е безмозъчен. Простотията в обществото е проблем на самото общество, а смятам, че нямаме тук грандиозната задача да обсъждаме проблемите на обществото.

От друга страна, можем да обсъдим малкото общество, което е тук в Меджик Гейт. Една от причините, поради които смятам, че е публикувана самата тема, в която пишем е, че тук няма никаква, ама никаква толерантност към ...никой. Това, което аз исках да кажа, цитирайки Сократ, е че в окултните среди се наблюдава една тенденциозна надменност, която по всички параграфи не е правилна. Ако някой не знае нещо, то първо, особено когато пита, е хубаво да му се обясни това нещо, а не да му се четат лекции колко е безмозъчен.

Аз възприемам и това като част от отговорността в магията. Знаейки нещо аз трябва да го предам нататък, защото да носиш знание и да не го споделяш не е редно. Разбира се, знанието се предава когато, както и на когото трябва, но има и такива неща, които без проблем могат да се обясняват на всеки, който се интересува. В българските народни практики същствува вярването, че баячка, която не е предала знанието си (баилните формули и практики, които знае), няма да може да се наслади на хубав задгробен живот. Запазването на знанието за себе си е лошо, защото самото знание е предназначено за всички. Точно това исках да кажа в първия си пост. В своята основа магията не е предназначена да ви прави по-красиви, по-богати и пр. Основната цел на магията, и причината за възникването й, е да бъде в помощ на социума.

Колкото до това, че след като помагаме на другите, трябва да помогнем на себе си - именно тук идва т.нар. отговорност в магията. Отговорността дали ще си "помогнеш" или просто ще си сервираш всичко що-годе наготово, дали ще направиш любовна магия за привличане на любов в живота, или ще направиш любовна магия конкретно на Пешо. Тук вече, както казах в първия си псот всичко е строго индивидуално.

Ето защо мога да се съглася с теб, да, няма нищо лошо да си помогнем, стига, обзети от мания за величие и егоцентризъм, да не си помогнем така, че да унищожим нечий чужд живот. Защото, както е известно - всичко се връща. На някой хора им се връща физически, на други психически, и дори понякога, отново заслепени от същите тези мания за величие и егоцентризъм да си мислим, че ще можем да поемем отговорността за зловредните си действия или пък, че ще ни се разминат, то реалността показва други неща.
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот eXPerience » 17 Май 2011, 21:17

Вярно е, че знанието трябва да се предава. Но какво правим, когато другият отсреща не иска да приеме нищо, дори и това, което по принцип би трябвало да го интересува (както най-често става около мен)? Ясно е, че няма да се натрапваме на онези, които искат да останат глупави, но те като натрапват глупостта си, мисля, че моят начин на реакция, е най-логичен. И аз не съм съгласен с тези, които се считат за повече само защото са окултисти (уж). Но окултистите, които наистина разбират и се занимават с магия, би трябвало да са по-интелигентни от другите. Защо? Преди време бях чел доста ефективна книга - "The Complete Guide To Genius" Имаше умствени упражнения, като визуализация, псевдо-телекинеза и други подобни - все познати неща от окултни книги. Може да си само интелигентен, но да си окултист и да не си интелигентен е много малко вероятно (аз скоро може и да съм пример за това, като гледам накъде отиват нещата :D). И според мен е нормално един интелигентен човек да се отврати от всичката тая глупост и като следствие да се счита за повече от другите (не защото е окултист). А ако не го прави - чудесно. Ама ако не плуваш над тинята, има опасност да потънеш в нея.
А относно това да си помагаме без да пречим - решението как да го правим зависи от уважението към другия. Не бих направил любовна магия към конкретен човек, защото го уважавам (явно, щом искам да съм с него).
Аватар
eXPerience
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 189
Регистриран на: 03 Юни 2010, 16:27

Мнениеот hamster » 18 Май 2011, 01:35

дано да ме разберете правилно всеки има гледна точка и я защитава
но за мен истината е една
щом можеш да влияеш на събитиятя с магия то това е да имаш власт а ВЛАСТА КОРУМПИРА правопропорционално при това
едва ли има човек който е толкова извисен че да не го засегне
а това с книжките го зарежете всеки трябва сам да намери своя път и да го следва защото Лорда е много прав като каза че всичко е пречупено през вас и никой не може да вземе решение кое е правилно и кое е грешно за другите
единственото което правя е да пробвам уча и да се развивам в това което ме влече без значение дали някои му дават определения като "бяла" или"черна" магия
общо взето гледам да опитам а не да прочитам е понякога го отнасям зле ама......
а Liavan само да те питам без да се обиждаш компетентна ли си по всички "течения" и "вярвания" за да съдиш

Всеки човек, докоснал се до магия, се има за повече от другите

да така е както всеки качил се на кола за 000 000лв. се има за нещо повече от пешаходците примерно

Това, че можеш с магия да повлияеш на хората така, че те изобщо да не разберат какво се е случило и кой го е направил, дава ли ти право да го правиш, предвид вероятността да си алчен, комплексар, завистлив, глупав, и твоите решения да не са подходящи за "общественото благо", нито да са необходими, или пък да са вредни?

а какво имаш предвид под "обществено благо" ето ти един пример: имаш 1000 работника на които семействата им зависят от заплатата която ти им даваш а ти се бориш с конкурентна фирма също с 1000 работника със семейства за някаква поръчка примерно -ще направиш ли магия и кой може да прецени кои семейства да гладуват?????????????????

Та какво кара напредналите магьосници (начинаещите направо не коментирам) да се смятат за достатъчно... как да кажа... кадърни, компетентни, квалифицирани, за да преценяват кога каква магия е необходимо(...) да се направи?

А какво те кара да се смяташ за кадърна да прецениш кога да си извадиш примерно филията от тостера преди да изгори или яйцата от котлона ?????????
извинявай ама този ти въпрос показва само че не си "пържила яйца" ами само си чела как става
Аватар
hamster
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 130
Регистриран на: 22 Сеп 2009, 15:53

Следваща

Назад към Самоусъвършенстване

  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 11 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 11 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 25 Апр 2024, 19:08 е имало общо 565 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта