Как се създава ритуал и всеки ли може да го направи ?

Форум за Напреднали и начинаещи, които биха желали да усъвършенстват своите знания в областта на Магията. Теория и практика на системите за развитие на Ума, Духа и Тялото. Техники за самоусъвършенстване.

Модератор: ultramarin

Мнениеот vrael » 07 Апр 2016, 21:56

След като направих кратко резюме за себе си как „работи“ магията.

Тя е поредица от неща който предизвикват даден образ във въображението, което се явява ключът към подсъзнанието. Настроеното подсъзнание всъщност извършва останалата част като започва да борави със енергията на човека и вселената.

Та започнах да си задавам въпроса „Кой и как създава самите ритуали, заклинания, молитви и всякъкви форми отключващи подсъзнанието“. Започнах да чета много и различни ритуали без значение, какво причиняват и забелязах следното:
-Повечето от ритуалите са поредица от малки неща, който възприети от сетивата ни създават образ във въображението (разгледах го по малко различен начин и приех че ритуала е вид алгуритъм, който създава образ).
-Езика, музиката, предметите и други неща, който ще използваме за даден ритуал са така подбрани че да отговарят на образа който се стрмим да създадем.
-Езикът трябва да се познава добре всяко едно нещо което изричаме трябва да се осъзнава за да предизвика желания ефект. Следователно едната част от създаване на даден ритуал е доброто опознаване на езика който смятаме да използваме.
-Предметите трябва да отговарят точно на описанията си. Пример ще дам със свещите ако правим ритуал за любов ще използваме червена свещ защото така е прието, но ако още в самото начало на обучението на даден човек бъде заучен че зелената свещ предизвиква любов а не червената всеки път когато той види зелена свещ ще я свързва с любовта. Следователно е изключително важно как е заучено нашето подсъзнаение да асоциира дадени предмети.
-Идеята за боговете е сходна, и те като останалата част от ритуала целят единствено и само създаването на образ във въображението ни. Точно поради тази причина според мен хората са описвали боговете със различни качества (така е произлязло и инвокацията според мен).

Та идеята ми беше следната всеки човек според мен може да създаде ритуал по свое желание стига ритуалът (или алгуритъма както го наричам аз) да отговаря на неговите разбирания, да създава желания образ(което е в голяма част декорация, изкуство и боравене със думи и фрази), и най вече да го накара да повярва в резултата(защото вярата е ключа към пренастройването на подсъзнанието според мен).

ПС: Опитах се да го резюмирам максимално кратко за да не копирам целия текст защото е прекалено дълъг, и ми е интересно какво мислите вие може ли всеки да създаде ритуал сам за себе си.
ПС: Също ако не съм уцелил мястото на темата моля да бъде преместено.
Аватар
vrael
 
Мнения: 6
Регистриран на: 10 Мар 2011, 14:45

Мнениеот StealthMG » 08 Апр 2016, 04:23

Нещата са само частично така, както ги описваш /резюмираш/. Наистина всеки може да направи ритуал, само че ако не познаваш основни принципи ритуала може в добрия случай да не сработи, а в лошия да сработи по такъв начин, че после да си скубеш косите от резултатите му. Има неща, с които можеш да експериментираш и да следиш за резултатите, има и други, с които експериментите ще направят ритуала ти или едва-едва работещ, или ще го превърнат в бомба със закъснител, която не знаеш по какъв точно начин ще гръмне и кои ще засегне.
Обясни ми по логиката на поста ти какво ще стане ако направиш любовен ритуал със синя свещ. Зелената и червената се ползват в любовните ритуали, но знаеш ли какъв е смисълът им и причината точно тези цветове да се ползват, а не други.
Има и други слабости в поста. Ако правиш магия за себе си доста от нещата могат да се окажат на място - подсъзнание, нагласи, настройки и т.н. Само че когато ритуала почне да засяга и други хора, независимо дали са преки "жертви" на него или само косвено замесени нещата са съвсем други. Там само може да се надяваш подсъзнанието ти да ги тласне в посоката, която ти се иска на теб.
Колкото до боговете - там истината е съвсем друга. Няма почти нищо общо с това, което е в поста ти. Ако искаш ги приеми за принципи на нещо, но нещата не са точно такива. Приеми ги ако искаш като Извънземни и много по-напред от нас, които помагат и точно както хората си имат "любими области" с които ние ги свързваме. Освен това замесиш ли подобни сили в ритуала ти, нещата вече излизат извън рамките на собственото ти подсъзнание.
Има и друго за ритуалите. Можеш да направиш ритуал, който да проработи за теб и може би за малцина, които имат твоите възгледи и виждания за конкретни неща. Но да направиш ритуал, който да може да се ползва и независимо от възгледите и религията на изпълняващия го вече е нещо доста по-различно. За да започнеш да правиш подобни ти трябва добро познание както за стихии и други сили, които ще намесваш, така и универсални принципи, на които да изградиш ритуала си. Също така думите на заклинанията може да е както добре да се разбират като значения, така и да няма никакво значение дали ще разбереш какво произнасяш, самия ритуал или заклинание пак ще си проработи както трябва. Не знам кой знае колко думи от шумерския, което съвсем не ми пречи като казвам някакво заклинание по някакъв повод, то да си работи точно както си трябва и без да разбирам смисъла на това, което казвам.
Пак е добре, че сортираш нещата и се опитваш да откриваш смисъла зад тях. Доста хора не го правят а си карат почти по инерция. Но определено има смисъл като ти кажат че еди какъв си ритуал се прави с тези средства, а не с други. Понякога като не знаеш значението и задния смисъл на нещата в рритуала е по-добре да го изпълниш сляпо, отколкото да го променяш без да имаш представа какво точно правиш и какви могат да се окажат резултатите от заместванията ти било на предмети или на думи от заклинанията..
Аватар
StealthMG
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 35
Регистриран на: 29 Окт 2014, 12:44

Мнениеот vrael » 08 Апр 2016, 11:39

Обясни ми по логиката на поста ти какво ще стане ако направиш любовен ритуал със синя свещ. Зелената и червената се ползват в любовните ритуали, но знаеш ли какъв е смисълът им и причината точно тези цветове да се ползват, а не други.

Ако аз опитам със зелена свещ, а не със червена ритуалът няма да сработи със сигурност защото и аз съм приел да вярвам че червената свещ се свърза с любов, но ако се абстрахирам от това си знание и свържа червената свещ със нещо друго например със късмет няма ли в крайна сметка да стане така че когато използвам червена свещ във ритуала си аз да извиквам късмет а не любов?
Мисълта ми е че някой някога е създал стереотипи за предметите който ние сега използваме на готово. Точно както използваме азбуката във езика примерно, та това всъщност не се ли явява "азбука" за магията ако мога така да го нарека?
И ако аз реша примерно да създам нов език, просто трябва да променя значението на символите във азбуката както в примера със свеща който съм дал.

Има и други слабости в поста. Ако правиш магия за себе си доста от нещата могат да се окажат на място - подсъзнание, нагласи, настройки и т.н. Само че когато ритуала почне да засяга и други хора, независимо дали са преки "жертви" на него или само косвено замесени нещата са съвсем други. Там само може да се надяваш подсъзнанието ти да ги тласне в посоката, която ти се иска на теб.

Тук немога да ти отговоря, найстина не съм размишлявал върху това да правиш магия за друг за момента мисълта ми тече изцяло върху неща който можеш да направиш за себе си, но принципът може и да е сходен нямам идея.

Колкото до боговете - там истината е съвсем друга. Няма почти нищо общо с това, което е в поста ти. Ако искаш ги приеми за принципи на нещо, но нещата не са точно такива. Приеми ги ако искаш като Извънземни и много по-напред от нас, които помагат и точно както хората си имат "любими области" с които ние ги свързваме. Освен това замесиш ли подобни сили в ритуала ти, нещата вече излизат извън рамките на собственото ти подсъзнание.

Да прав си излизат извън рамките на моето подсъзнание, но боговете не са ли различни аспекти на едно цяло който човек се стреми да привлече във ритуала си.
Защо иначе ще има 100-тици религии и още много пъти по толкова богове?
Според мен самата сила на боговете произлиза от енергията на вселената която според мен е една, а всеки отделен бог се явява като аспект на енергията. Далеч съм от мисълта да отричам боговете просто "опростявам" тяхното значение, за да мога да ги включа във "азбуката" както я нарекох по горе.

Идеята зад всичко това, което се опитвам да си обясня не е да отричам силите или нещо подобно, а да разчупя консервативните схващания че за да постигнеш нещо задължително трябва да се ровиш със дни за да намериш подходящ ритуал който да ти свърши работа, само че съм забелязъл че поне за мен никога няма точен ритуал който да допада на "вкуса" ми. Ами ако отделеното време за намирането на ритуал бъде използване за създаването му?
Няма ли това да разчупи "рамките" на изкуството наречено магия ?
Аватар
vrael
 
Мнения: 6
Регистриран на: 10 Мар 2011, 14:45

Мнениеот Lustre4108 » 08 Апр 2016, 17:21

Няма унифициран начин за създаване на ритуал- имам предвид някаква рецепта или план за създаването им извън традицията, от която тези ритуали произлизат.

Много е важно да обозначиш традицията, от която тия неща произхождат. Ислямският маг няма да прави нещата по същия начин, както западния церемониален такъв, при все че и едните и другите се осланят на Кабалата. Един шинто или вуду ритуал ще имат съвсем различна структура.

Да не говорим за вещерските методи или шаманските практики.

Съществуват толкова много диверсни традиции и системи в магията, както древни, така и съвременни, че е просто невъзможно да се направи унифицирана рецепта за всички.

Все пак, ще ти дам две насоки, по които можеш да действаш, ако искаш да конструираш твой ритуал. Единият подход се основава на това, което ти се опитваш да правиш - да използваш някаква "база данни" въз основа на която да конструираш ритуал. Създаването на магически ритуал не е нещо много по-различно от създаването на компютърна програма. И ритуала, и програмата имат променливи, константи, цикли, ползват и обекти(в магията това са т.нар. същности като духове, богове и пр, които не идват реално, а просто представляват персонифицирани идеи, които извикваме за да ни свършат някаква работа).

Съществува и втори начин, който съм ползвал аз със променлив успех и той се използва масово в ню ейдж: ченълинг. Можеш да направиш опит да се свъжеш с някаква сила(дух, ангел, стихия или нещо друго) и да попиташ за това. Някои действат и без ин/евокации, а просто медитират над тази идея и се оставят интуицията да ги води. Можеш да направиш следния план:

-избираш съществото(ако такова е нужно) и поставяш сигила или символите му(вкл и аромати, камъни и пр) пред себе си.Добре е, ако не и жизнено важно да си работил с това същество и преди.
-избираш планетарните енергии, под чиято егида ще се ръководи целия процес(пак ако ползваш такива, но ако използваш, уравновеси ги със съществото, под чиято егида ще работиш).
-избираш стихиите-слагаш техни представители на олтара си.
-най-накрая, правиш сигил или символ на волята си, на това, което искаш да постигнеш.

След това медитираш- ако искаш с музика, ако искаш, без. Поеми всички тия символи в съзнанието си, медитирай над това, което искаш да стане и какви чувства искаш да причини в теб. Нека се формира някакъв образ, някакви идеи да изскочат. Колкото по-дълбоко медитираш до степен, че да ти се доспи леко(ченълинга става идеален по време на осъзнат сън!) толкова по-ясни ще са образите.
Аватар
Lustre4108
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 190
Регистриран на: 08 Ное 2014, 18:16

Мнениеот StealthMG » 09 Апр 2016, 21:18

Както ти казват по-горе, има променливи, има и константи. И тези константи в повечето случаи са били избистряни в продължение на много поколения. Оттам ако не се съобразиш с тях, резултатите може да се окажат по-различни от очакваните от теб.
Това че за любовна магия ще ползваш синя свещ няма да означава, че магията няма да проработи. Само че резултатът и може доста да те изненада, независимо от настройките на съзнанието ти. Червеното, както предполагам ти е известно се свързва със страстта, огъня. Зеленото се свързва със сърцето. Смисъла на повечето магии в тая област са именно насочени към сърцето. Да го очароват, пленят, обърнат и каквото друго ти дойде наум. Ако ползваш сине свещ, най-вероятният резултат ще е че ще "плениш" УМА на някой/я, без почти да засегнеш чувствата им. Т.е. ще имаш нещо от рода на Платоническата любов - разума ще им диктува да те обичат, ама ако пожелаеш нещо повече почти сигурно ще удариш на камък. Цвета на свещта освен огнения елемент си има и съответните вибрационни честоти. От там е това ползване на свещи с определен цвят например, а не дай 1-вата свещ под ръка и всичко става на 6.
Същото важи и за различните магически системи и правилата им - и те са откривани и усъвършенствани векове наред, Разбира се най-добра си остава Менталната магия в чистия и вид и смисъл, където си достигнал толкова напред, че желанията ти се реализират почти докато пожелаеш нещо. И това също си има обратните страни - както хубавите, така и лошите желания и страхове се реализират за отрицателно време. Мисля, че се разбира защо едно че отнема много време да се стигне до подобно ниво, и друго че и то си има своите рискове.
Аватар
StealthMG
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 35
Регистриран на: 29 Окт 2014, 12:44

Мнениеот vrael » 14 Апр 2016, 20:45

Благодаря, за споделената информация найстина отговори на много от въпросите ми.icon_flowerface
Аватар
vrael
 
Мнения: 6
Регистриран на: 10 Мар 2011, 14:45


Назад към Самоусъвършенстване

  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 3 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 3 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 21 Апр 2020, 01:19 е имало общо 540 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта