Изкупване на греховете?

Ако нещо има да споделите, каквото и да е, тук е мястото да го направите. В казана на Вещицата се забъркват сяк`ви манджи, Вие предложете какво?

Модератор: EliKarim

Мнениеот MetalSky » 04 Юли 2008, 16:58

Възможно ли е човек който е правил много лоши неща да изкупи греховете си,да излекува кармата си,да върне доброто в себе си?
Аватар
MetalSky
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 13
Регистриран на: 28 Юни 2007, 09:50

Мнениеот venus » 04 Юли 2008, 17:27

Да, като поиска прошка, прости сам на себе си, без да се самообвинява и самонаказва, и не повтаря повече същите грешки.
Аватар
venus
Модератор
 
Мнения: 542
Регистриран на: 12 Окт 2007, 09:36

Мнениеот Love » 04 Юли 2008, 17:33

Ако се разкаеш и не вършиш повече лошотии Господ ще ти прости, има много такива примери.
Аватар
Love
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 17
Регистриран на: 04 Юли 2008, 16:36
Местоположение: In Your Dreams

Мнениеот Cath » 04 Юли 2008, 19:31

Амин!

извинете, но ни най-малко не съм съгласна! какво значи да изкупи греховете си? на мен ми звучи точно като "да си купи щастие". веднага мога да започна да ви рецитирам баналности от типа на "щастие с пари не се купува"... това е също толкова абсурдно, като "опрощаването" на греховете след изповед - споделен грях, половин грях - глупости! бутна ли чашата от маса - тя пада, запаля ли листа - той изгаря, направя ли грешка - плащам си. сега, после, в следващия живот, това е без значение.

хайде сега да коментираме другото - какво трябва да означава "грях"? тъй като това си е едно християнско понятие, нека ви спомена, че според някои християнски източници и смеха е грях.

какво значи да се разкаеш? направил ли си нещо - значи си имал причина и още по-важно - искал си да го направиш! едно е да осъзнаваш грешката си, съвсем друго е да се разкайваш за нея. правилното за мен е след като веднъж си осъзнал грешката си, да благодариш, че си я направил, защото така и само така си получил важният житейски опит да не я повтаряш повече. доколко това ще стане - зависи от теб самия.

преди малко четох негативни изказвания за т.нар. тройно правило - каквото направиш, ще ти се върне три пъти. ако направя добро, ще ми се върне тройно! ех, че алчност! едва ли се връща три, седем или девет пъти в повече, но знам (да, знам), че определено се връща.

но нека се обърнем към физиката ( от фг. φυσικός (фисикос) - естествен, φύσις (фисис) - природа ;) колко случайно! ):

"Всяко действие има равно по големина и противоположно по посока противодействие." - Нютон

факт! но вие си изкупувайте греховете...
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот Love » 04 Юли 2008, 19:34

Има логика в думите си, не че ми е работа и ако не искаш не ми отговаряй, но ти православна ли си?
Аватар
Love
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 17
Регистриран на: 04 Юли 2008, 16:36
Местоположение: In Your Dreams

Мнениеот Cath » 04 Юли 2008, 19:40

зависи какво имаш предвид под права вяра ;)
ако бях православна християнка нямаше да съм в този форум, а във форума на Православие. ако имаш други въпроси към мен - нека са на ЛС, за да не ни обвинят в някой от форумните "грехове" :)
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот Lord Njarlathotep » 04 Юли 2008, 21:50

В каквото вярваш това ти се случва, ако се плашиш от тройното правило то те сполетява, ако вярваш че ще се преродиш като червей и това ти се случва
Изображение
Аватар
Lord Njarlathotep
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 410
Регистриран на: 19 Юни 2008, 14:36
Местоположение: Р’ЛЙЕХ

Мнениеот Cath » 04 Юли 2008, 22:22

съвсем не съм съгласна, но темата все пак е друга.
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот avanabil » 04 Юли 2008, 22:43

Cath написа:Амин!

извинете, но ни най-малко не съм съгласна! какво значи да изкупи греховете си? на мен ми звучи точно като "да си купи щастие". веднага мога да започна да ви рецитирам баналности от типа на "щастие с пари не се купува"... това е също толкова абсурдно, като "опрощаването" на греховете след изповед - споделен грях, половин грях - глупости! бутна ли чашата от маса - тя пада, запаля ли листа - той изгаря, направя ли грешка - плащам си. сега, после, в следващия живот, това е без значение.

хайде сега да коментираме другото - какво трябва да означава "грях"? тъй като това си е едно християнско понятие, нека ви спомена, че според някои християнски източници и смеха е грях.

какво значи да се разкаеш? направил ли си нещо - значи си имал причина и още по-важно - искал си да го направиш! едно е да осъзнаваш грешката си, съвсем друго е да се разкайваш за нея. правилното за мен е след като веднъж си осъзнал грешката си, да благодариш, че си я направил, защото така и само така си получил важният житейски опит да не я повтаряш повече. доколко това ще стане - зависи от теб самия.

преди малко четох негативни изказвания за т.нар. тройно правило - каквото направиш, ще ти се върне три пъти. ако направя добро, ще ми се върне тройно! ех, че алчност! едва ли се връща три, седем или девет пъти в повече, но знам (да, знам), че определено се връща.

но нека се обърнем към физиката ( от фг. φυσικός (фисикос) - естествен, φύσις (фисис) - природа ;) колко случайно! ):

"Всяко действие има равно по големина и противоположно по посока противодействие." - Нютон

факт! но вие си изкупувайте греховете...


Cath, много добре си го написала. Сещам се за нещо, казано от Мартин Лутер: "..... Те вярват, че посредством един миг на разкаяние и изповед целият им живот е променен и че остават достатъчно заслуги, които да покрият техните минали грехове...."
Аватар
avanabil
Модератор
 
Мнения: 571
Регистриран на: 29 Юни 2007, 16:09
Местоположение: локален диск (D:)

Мнениеот venus » 05 Юли 2008, 09:28

Има ситуации, в които осъзнаваме, че постъпваме грешно и въпреки това го правим. Има и други, в които след време осъзнаваме, че някога си сме постъпили неправилно и това води до угризения - неизбежно е, ако някой ми каже, че не му се е случвало, не бих повярвала. Каквото и да се убеждаваме, че мислим и вярваме.

Лазарев например казва, ситуацията от миналото може да се промени, като се преживее отново по правилен начин. Тоест при същите условия, при същите постъпки на другите хора ние самите да реагираме по начина, който вече смятаме за правилен, и да изживеем тази ситуация многократно - около 600 пъти, по правилен начин. Има логика в това, предивд факта, че миналото, настоящето и бъдещето са само в ума ни, а най-вероятно се касае за едно общо енергийно-информационно поле и след като можем да повлияем на бъдещето с мисълта си, можем и на миналото. Важното е това да става без самоосъждане, чувство на вина и угризения. От тази наша постъпка в миналото вече се произтекли събития, които не могат да се променят, разбира се, но затова пък може да се промени нагласата на другите хора към нас, което не е малко.

Така че, да - може да върнем доброто в нас, стига да имаме намерение да го върнем.
Аватар
venus
Модератор
 
Мнения: 542
Регистриран на: 12 Окт 2007, 09:36

Мнениеот rain » 05 Юли 2008, 10:30

Love написа:Ако се разкаеш и не вършиш повече лошотии Господ ще ти прости, има много такива примери.


Ех, тъкмо бях започнал да се отчайвам, че вече не са ни останали добри и ревностни християни във форума.

Имайте предвид, че това не е форум "Православие" и разни религиозни и поучителни упреци ще се трият директно,
не защото тук сме лоши, черни и покварени, а защото тук се обсъждат магически традиции и практики, които в повечето
случаи нямат нищо общо с религиозните разбирания на християнството и разни фанатични доктрини.

MetalSky, защо не се обърнеш към църквата, няма да откажат поредния покаял се грешник.
Прости ми за ироничния коментар, но ти какво разбираш под покаяние? Някой да ти потвърди, че ти прощава и после да ти
е спокойно на душата? Всичко зависи до моралния светоглед и какви принципи имаш, ако си правил лоши дела и това не ти
харесва...то повече не ги прави, ако търсиш душевен мир се обърни към някоя мистична или дори религиозна философия в
търсене на духовни ценности и по-добър живот. Но venus го каза много добре, първо прости сам на себе си.
Аватар
rain
Модератор
 
Мнения: 473
Регистриран на: 26 Юни 2007, 20:07

Мнениеот Lord Njarlathotep » 05 Юли 2008, 11:09

Ако се пoкайваш и съжеляваш за нещо значи си слаб и не можеш да носиш последствияа от действията си , въпреки че в момента когато си ги извършвал си ги смятал за правилно. Единственото за което съжелявам аз е че отидох на концеррта на Уаитснеик за друго никога не съм съжелявал и искал прошка и покаяние а си ги носа със себеси, защото когато съмн вършел нещо то е било правилно и необходимо от моя гледна точка и никога няма де се отреча от собствените си действия,защото по този начин човек изменя на себеси и се превръща в страхлив червей.
Последна промяна Lord Njarlathotep на 29 Юли 2008, 21:48, променена общо 1 път
Изображение
Аватар
Lord Njarlathotep
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 410
Регистриран на: 19 Юни 2008, 14:36
Местоположение: Р’ЛЙЕХ

Мнениеот Kotentseto » 05 Юли 2008, 12:42

И тъй като често разсъждаваме върху Библията, без да сме я чели... Реших да ви постна нещо, което по друг повод ми попадна днес. Дано допринесе за темата:

За да се познае мъдрост и поука, за да се разберат изреченията на разума! За да се усвоят правилата на благоразумието, правосъдие, съд и правота! За да се даде на простия разумност, а на юноша знание и разсъдливост. За да разбира притча и дълбока реч. Думите на мъдреците и техните загадки: начало на мъдростта е страхът Господен! Добре разумяват всички, които се водят от него! А благоволението към Бога е начало на разбиране!
Ако призоваваш знанието и викаш разума! Ако го търсиш като сребро и го издирваш като съкровище! Ще разумееш страха Господен и ще намериш познание за Бога. Защото Господ дава мъдрост. От устата Му иде знание и разум! Надей се на Господа от все сърце и не се осланяй на твоя разум! Във всичките си пътища познай Него и Той ще оправи твоите пътеки!
Не се смятай за мъдрец. Бой се от Господа и бягай от злото! Синко, пази думите ми и скрий в себе си заповедите ми. Синко, почитай Господа - и ще се укрепиш. И освен от Него, не се бой от никого! Пази заповедите му и ще живееш. Пази и учението му като зеницата на очите си! Вържи ги на пръстите си! Напиши ги върху скрижалите на сърцето си!
Очите Господни са на всяко място! Те виждат лошите и добрите!
Боже на отците и Господи на милостта. Ти, който си направил всичко със словото си и който си устроил с премъдростта си човека! За да владее над създадените от теб твари! Дарувай му приседналата до твоя престол премъдрост и недей ме отхвърля изсред децата ми. Защото аз съм Твоя раб и син на твоята рабиня. Човек немощен съм и кратковременен по живот и слаб да разбера съд и закони...


П.П. Ясно искам да се разбере, че самата аз не мога да се нарека праведна православна християнка. Основната ми цел е да обоснова дискусията на реален анализ на текстовете, вместо да е просто говорене. И макар собствените ми разбирания да са далеч от този текст, ми се иска самата авторка на темата да отговори на въпроса си. Имайки предвид теологичното съждение, че човекът така и така не може да разбере "съд и закони".

С поздрави! icon_flowerface
Розата е роза е роза...
Аватар
Kotentseto
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 270
Регистриран на: 06 Фев 2006, 14:47

Мнениеот Shadow Mage » 05 Юли 2008, 13:56

Коте, моля те, не ме настъпвай на тема библия, че ако ти кажа какви неща има в нея (на вс. отгоре дори и свещенниците биха ги отрекли ама ги има).
The many men, so beautiful
And then all dead did lie
And a thousand thousand slimpy things
lived on and so did I.. :)
Аватар
Shadow Mage
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 327
Регистриран на: 19 Фев 2005, 15:17
Местоположение: Sliven

Мнениеот Love » 05 Юли 2008, 14:19

Става въпрос за грехове... така че не виждам нищо лошо в това всеки да каже мнението си. Ако щеш и акаунта ми изтрий, все тая.
Аватар
Love
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 17
Регистриран на: 04 Юли 2008, 16:36
Местоположение: In Your Dreams

Мнениеот rain » 05 Юли 2008, 14:55

Щом ти е все тая, какво правиш тук? Искаш да поучаваш някой или му отваряш очите ли?
Или си дошла само на сладка раздумка.

Във форум за магия се говори за МАГИЯ, във форум за религия се говори за РЕЛИГИЯ,
във форум за философия се говори съответно за такава и т.н. Не знам кое му е толкова
трудното на това правило.
Аватар
rain
Модератор
 
Мнения: 473
Регистриран на: 26 Юни 2007, 20:07

Мнениеот cant_smile » 27 Юли 2008, 17:07

Не,не смятам,че човек може да "изкупи" греховете си.С извинение,това ми звучи също толкова смехотворно,колкото това да размахаш магическата пръчица,да кажеш "Абракадабра" и светът да стане какъвто желаеш.Да изкупиш греха си?! Ако си убил някого и решиш да се "покаеш" това няма да го върне.Нито пък ако си откраднал нещо.Какво,да не би да тръгнеш да го връщаш или да се предадеш на полицията?! Ако можеше да се покаем всеки щеше да трепе и краде наред.И после,разбира се,да се "кае".Всеки трябва да мисли преди да действа и да понася последствията от постъпките си.Дори да осъзнаеш,че си сгрешил,каква полза за останалия свят? Ограбеното си остава ограбено,убитият-убит. Това,че си осъзнал,че си сбъркал не значи нищо.
I was born in hell
Аватар
cant_smile
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 64
Регистриран на: 16 Ное 2007, 16:13
Местоположение: Търси ме в безкрая...

Мнениеот Kotentseto » 27 Юли 2008, 18:16

По тази логика каква е ползата от наказанията? Пак убитият си остава убит, а откраднатото - откраднато.

icon_flowerface
Розата е роза е роза...
Аватар
Kotentseto
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 270
Регистриран на: 06 Фев 2006, 14:47

Мнениеот degagement » 27 Юли 2008, 20:33

MetalSky написа:Възможно ли е човек който е правил много лоши неща да изкупи греховете си,да излекува кармата си,да върне доброто в себе си?


Ама разбира се, че има и то доста бърз начин, ама няма да ти хареса :mrgreen:

Това моето си е само теория, която при мен проработи перфектно.
Та теорията:
1. Спираш да се тръшкаш "той/тя какво ми направи/каза и т.н.", а започваш да търсиш собствените си грешки. След това си припомняш нацяло ситуацията с подробности гледайки я отгоре БЕЗ ДА СЕ ОПРАВДАВАШ ДОРИ И ЗА МИГ, ЗА КОЯТО И ДА БИЛО ОТ ПОСТЪПКИТЕ СИ.
2. Започваш да обръщаш внимание на разни неща дето те тормозят и се повтарят принципно и започваш да търсиш уроците си там (някои ги наричат кармични) и започваш да търсиш начин да си ги научиш.
3. Най-важното - спираш да съдиш когото и да било за каквото и да било. Спираш да убеждаваш когото и да било в каквото и да било. Спираш да даваш неискани съвети. Спираш да се тормозиш за собствените си грешки (абсолютно за всичките), а започваш да се учиш от тях. .... все в тоя дух
А, да. Ако изчистиш самомнението си доколкото успееш, това ще ти неколкократно по-бързи резултати.

Горе-долу това.
Аватар
degagement
Модератор
 
Мнения: 541
Регистриран на: 08 Май 2007, 20:00

Мнениеот degagement » 27 Юли 2008, 20:37

Друга моя теория за "убития си остава убит".

Според мен (повтарям - според мен), Вселената е безжалостна. Ако имаш урок - научаваш го. Някои казват - учим се грешейки. Независимо какво правиш или какво ти правят, когато урокът е научен, грешките са поправени.
Аватар
degagement
Модератор
 
Мнения: 541
Регистриран на: 08 Май 2007, 20:00

Следваща

Назад към В казана на Вещицата

cron
  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 9 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 9 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 21 Апр 2020, 01:19 е имало общо 540 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта