Езическа песен

Вещери, вещици, уикани, друиди и всичко, което може да се свърже с практиката на вещерите.

Модератор: Arhimikus

Мнениеот Arhimikus » 26 Юли 2008, 18:35

[align=center]Езическа песен
[/align]

Забравихме древното величие на естествените неща и бедният човешки дух върви напред, сам като призрак. Изцяло ли загубихме древната сила и мъдрост? Не можем ли от пепелта да възстановим нейните части, и от частите отново да спечелим духът ѝ? Духът, продължаващ да живее, когато формата е унищожена.
Древните книги записаха греховете на езичниците, декадентските им ритуали и осквернените храмове чрез тях, злоупотребата им, но ние знам, че те имаха дълбоко и възвишено познание, а църквата със страха си от ествественото, затъмни съвета.

Нека се завърнем към древната вяра на нашите бащи и се учим от нейното знание, преди да е потънала в мрак. Има много неща, на които да ни научи и ние ще бъдем мъдри да слушаме.Тя познава човешката душа и земята, и естествените сили, всички величествени и добри неща; най-дълбоките основи на душата, и ако това не е истина, строежът нагоре е погрешен.

Няма извисяване на духа, ако неговите корени не са в земята, защото Бог и Природата са едно, Природата е Бог, доказващ себе си, а Бог е същността на Природата. Ние, които се стремим да изкачим висините, не трябва да се страхуваме от бездните.

Петър научи урок от Бог, когато Той му показа платно, пълно със създания, и каза: „Не наричай нищо умърсено, което е създадено от Бог”. Всичко е точно на мястото си и оставено на Божията воля. Защото законът е в ръцете Му и нищо не може да избяга от Неговите пръсти. Дори демоните в бездните са чистачите, определени от Бог, по тяхната собствена природа, и унищожавайки злото те подхранват себе си.

Нека си спомни боговете на природните сили, за тях и действието им в душите на мъжа и жената. Нека се върнем на пътя на надпреварата към древното знание, към храмовете стоящи по нашите земи, и кръвта, която помни всичко. Слънцето е боготворено, все още пресича небесата над нас, ветровете още духат на хълмовете, а водите ни заобикалят. Земята поема семето в своята бразда, а огънят отскача от каменната плоча на огнището. Докато жената пече хляб, а мъжа притежава оръжия, духът на надпреварата е непроменен и принадлежи на Природата.


[align=right]Дайън Форчън[/align]
"Човече, опознай себе си!"
Аватар
Arhimikus
Модератор
 
Мнения: 803
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:14
Местоположение: Сливен

Мнениеот Abathor » 07 Авг 2008, 15:58

Духът в себе си и около себе си.
Черпете знания от предците и от църквата и от всякъде.Духът може да бъде открит в различни форми а в каква точно вие ще го възприемете си е ваша работа.А дали изобщо ще го възприемете или ще го подминете си е ваш проблем.
Да бъдеш отворен към абсолютно всички мнения и знания не винаги е добра идея.Не винаги опита е добрия опит не винаги информацията води по правилния път - ако казвам на някой да взима наркотици защото ще е по близко до божественото.Това нима е правилния път?
Agnoscetis Dei, scio ipse
Аватар
Abathor
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 185
Регистриран на: 02 Яну 2007, 18:42

Мнениеот Cath » 11 Авг 2008, 12:17

Ktulu написа:Всички песни са езически - за да пеем ни трябва език. Хората с изваден език не пеят.


Богове, това много ми хареса! напомня малко хайку :wink:

Доста хора се опитват да си върнат езика, някои дори успяват!
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот Mason » 11 Авг 2008, 12:37

още хайку

Очи към мене повдигни
и езика си размърдай ти!
Слова безмълвно промълви
и пак задълго замълчи!
Аватар
Mason
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 295
Регистриран на: 04 Юли 2008, 10:34

Мнениеот Abathor » 12 Авг 2008, 07:59

Езически песни по нашите земи - търсете "Веда Словена" .
Макар че ако желаете мога да ви дам обредите Коледа, Пеперуда, Лазаруване.... имам както песните така и структурата на този ритуал.
Аз самия изпълнявам обредите за мъже от тях,преди години бях станиник(главен коледар) по коледа, а иначе няколко годишен стаж в група за народни песни и танци.Учителката ми по музика тогава която ръководеше официалната група събра материалите от старите хора в целцата където традицията е останала по непокътната.
Agnoscetis Dei, scio ipse
Аватар
Abathor
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 185
Регистриран на: 02 Яну 2007, 18:42

Мнениеот Arhimikus » 12 Авг 2008, 08:09

Ако имаш желание, може да отвориш една нова тема и да дадеш обредите.
"Човече, опознай себе си!"
Аватар
Arhimikus
Модератор
 
Мнения: 803
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:14
Местоположение: Сливен

Мнениеот Abathor » 12 Авг 2008, 20:06

В същата тема ще ги дам.
По моя край коледуването е без гайди, в други части на България използват инструменти понякога дори танцуват.
Понякога има "котките" 2 момчета които оглеждат къщата и мяукат после идват при коледарите и групата влиза напред със станиника.
Песните имат за цел благословия.
Входна песен:
Стани ми стани нине нине господине(припев)
че ти идат добри гости
припев
добри гости коледари (пр.)
колкот здравец на планина толкоз здраве на таз къща(пр)

почуква се с гегите(тояги) които са украсени с шарени кърпи сушени плодове и гевреци - смята се че украсата носи берекет(добра реколта),пари късмет...
Песен първа е към стопанина на къщата:
- признавам си от много време не съм я пял и я позабравих до няколко дни ще ми дадът текста-

втора песен към момичето
владина мома платно бели
-ладиле момнеле коладеле не вреда вреда ни в нова града дойниле добруле коладеле(пр.)-
как го бели изтърва го (пр.)
провикна се владина мома (пр)
който ми лови бялото платно(пр)
ще го даря добра дарба (пр)
добра дарба чифт ръкави (пр)
от дол име малкой момче (пр)
то не иска чифт ръкави(пр)
най си иска владина мома(пр)
туй наздраве владина мома(пр)

За момчето
разсърди са лудо младо
-ой коладеле мой коладеле (пр)
на майка си на баща си
(пр)
че го младо оженили(пр)
оженили задомили(пр)
че отземай тънка пушка(пр)
че отиде по чаири(пр)
по чаири по ливади(пр)
да си бие дребна лова(пр)
не улучи дребна лова(пр)
най улучи свойто сърце(пр)

има и още едни варианти за момчето и момичето ще ги поискам и тях от учителката ми.
в следващия пост ще дам и благословията на кравая(коледарската питка) която се прави само от станинека.
станинека има по отличителни белези в облеклото един от тях е калпака който трябва да е най шарен и задължително има ЧЕМШИР от пред на калпака.ако се завърна при родителите си скоро ще снимам носията си и ще ви дам снимки да видите.
ако не разбирате някой думи питайте защото са на диалект.
Agnoscetis Dei, scio ipse
Аватар
Abathor
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 185
Регистриран на: 02 Яну 2007, 18:42

Мнениеот Arhimikus » 13 Авг 2008, 08:57

Мерси за полезното инфо. Ще чакаме продължение :)
"Човече, опознай себе си!"
Аватар
Arhimikus
Модератор
 
Мнения: 803
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:14
Местоположение: Сливен

Мнениеот Cath » 13 Авг 2008, 09:42

Абатор
Беше хубаво да кажеш кой е "твоят" край на широката публика, че иначе полезното инфо си губи част от смисъла. ;)
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот Abathor » 13 Авг 2008, 22:01

Ако кажа няма да мога да се пипам тайно,както до сега.
Но понеже ти коте ме помоли... североисточна България.
В скайп ако се инетересуваш ще ти разкажа неща които тук пропускам.Имам си причина мисля че съм говорил с теб за това че не давам практически опит и реално действащи неща на спамери и хора които не познавам добре или не съм видял и преценил лично.Българското вещерство е едно от тези неща понеже информацията е оскърдна и по принцип се пази и предава в семейството.
Agnoscetis Dei, scio ipse
Аватар
Abathor
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 185
Регистриран на: 02 Яну 2007, 18:42

Мнениеот Cath » 13 Авг 2008, 22:05

да, драги, разбира се! говорили сме за това и аз съм съгласна с теб. но не мислиш ли, че да даваш фолклорна информация, без да споменаваш от кой регион е тя, е повече от странно! ;)
благодаря, все пак, че сподели с широката публика! :)
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София


Назад към Вещерство - Уика - Паганизъм

cron
  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия e 1 потребител :: 0 регистрирани0 скрити и 1 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 21 Апр 2020, 01:19 е имало общо 540 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта