За начинаещи - първи стъпки в света на магията

Всеки, който за първи път се сблъсква с Oкултното знание и Mагическите практики, да пише само в тази част на форума!

Модератор: Cath

Назад към За Начинаещи

Мнениеот rain » 12 Сеп 2008, 13:33

“Кажете ми от къде да започна?”
“Дайте ми съвет с какво да се захвана?”
”Насочете ме към най-подходящата техника?”


Все въпроси на които сме свидетели постоянно от навлизащите в света на окултното и магията.
Повечето от подрастващите, а дори и възрастни в един момент решават, че трябва да се занимават
с магия и естествено голямото търсене започва...

Реших да напиша тази тема в помощ на всички онези които предявяват интерес към занаята и
заниманията с магия, но се чувстват несигурни или просто не знаят към какво да се насочат и как
да започнат. В това число разбира се включвам хората, които не са запознати с материята, нито са
имали възможността да бъдат запознати или обучавани (било наследствено или от учител).

Но нека първо да видим, защо някой просто така решава, че трябва да се насочи именно към окултното.
Ако погледнем към питащите и жадни търсачи на познание ще видим, че 90% от тях са деца и подрастващи.
И тук вероятно идва въпросът дали има някаква възрастова граница за това, кога човек може да започне.
Точен отговор едва ли може да се даде. Някои казват, че колкото по-рано толкова по-добре, други държат на
улегналостта, която се постига в по-късна възраст, а често се случва различните учения и традиции да имат
различни правила и ограничения. Ако трябва все пак да говорим общо, то смятам, че някой който се чувства
истински запленен и усеща искрата в себе си, то нека се впусне по трудния път на познанието.

Тук вероятно трябва да се спомене защо трябва да се тръгва по този път? Защото човек го чуства така, било
като призвание и цел или просто защото е чел или гледал някаква фантастична поредица и е решил, че магията
може да му оправи битието и да реши всичките му житейски проблеми. Е, за тези от втория тип, мога да кажа
само едно - просто ще останете разочаровани. Истинското познание е свързано с много жертви и лични усилия.
Такива хора често се се отказват още в началото, но тази тема е за тези които искат и са готови да продължават
нататък. Не е нужно всичко да се облича в някакъв мистичен образ на специално познание позволено само за
избрани и помазани. Дори в най-слабия на пръв поглед човек може да се таи голяма способност и заложби.
Но това се разбира от опита и практиката.

Нека приемем, че сме един от тези хора. Та от къде всъщност да започнем? Относителен въпрос спрямо това
което целим и желаем. Тези които се интересуват от един вид магия и традиции ще тръгнат да се търсят за едно,
тези които търсят друг вид естествено ще търсят друго. За тези пък (може би най-често срещаният тип), които се
интересуват от всичко...бих казал нека да успокоят топката. Има време за всичко и с постепенното научаване на
едно нещо се научават и много други. Следващото което следва е откъде най-вече може да се набави така нужната
окултна информация?

В днешното съвремие възможностите не се ограничават само в ровене по прашни библиотеки и разпитване на
определени хора. Имаме най-достъпния източник - интернет, който разбира се не съдържа отговорите на всички
въпроси, но може да помогне за насоки и определени неща. Имаме множество книжарници в които се предлагат
всевъзможни окултни книги на различна тематика. Вярно, у нас търсенето на подобна литература не е толкова
застъпено, поради което рядко се издават интересни книги, но като за начало има какво да се предложи. Тук следва
да се отбележи, че чуждоезичната литература предлага значително повече и по-разнообразна информация. Това обаче
е свързано с владеене на повече езици. Поне английският навлиза широко и се владее от доста хора, така че езикът не
бива да ни ограничава. Хубаво е да споменем и че с напредването на технологиите навлезнаха и електронните книги,
а намирането на такива не е от особена трудност, особено за способните да боравят с интернет. Има електронни
библиотеки с езотерични книги и нищо не пречи човек да се поразрови. Толкова за четенето.

Нека разгледаме и методите на общуване. Един от тях са чатовете и форумите. Нашият форум е именно за тази цел.
Друг е въпросът дали може да е от голяма полза и доколко може да се споделя сериозна информация в публичното
пространство, но малко или много може да помогне с определени теми и дадена информация. Предполага се, че
колкото повече хора влизат, толкова повече интереси ще има и по-голяма възможност за разнородно познание.

Един от най-добрите и ефективни начини за обучение е личното общуване. Но как може да намерим способен човек,
който да има желанието да споделя информация или пък да ни обучава? С търпение и постоянство се казва, че всичко
се постига. Някои дори може и да ни искат колосални суми (такива често се оказват шарлатани), други ще са готови
да ни помогнат, но ако са уверени че си струваме. Не е лесно, но въпреки това не бива да се отказваме ако имаме желание.
Познатата ни сентенция, че учителят идва когато ученикът е готов не звучи толкова утешително за изпълнените с ентусиазъм
търсачи на познание, но дори такъв да не се появява, това не значи, че сами не можем да си помогнем и да потърсим
познание от гореописаните източници. Предполагам, че могат да се кажат и още възможности за сдобиване с информация
и само/обучение, но смятам че тези са основните.

Някои може да се запитат защо не предлагам конкретна информация, било заглавия на книги, сайтове и т.н. Но едва ли
всеки интерес може да бъде задоволен. Пък и такива теми със заглавия и литература вече има във форума. За желаещите
е достатъчно просто да използвате търсачката и да прегледате разделите спрямо интересите които имате. Много от вас
също се свързват на лична с по-способните и знаещи, понякога може да сте пренебрегнати, но понякога може и да ви се
отговори.

Нека приемем, че вече сме намерили нужната информация, било книги, ритуали, заклинания, техники и т.н. Какво следва?
Да продължаваме да питаме едно и също кое е по-подходящо или ефективно или просто да си седнем и да опитаме това
което знаем. Личният опит понякога може да се окаже много по-полезен от каквито и било получени чужди съвети. За всички
нетърпеливи, не чакайте на готово да ви се дава информация, особено там където вече е давано. Личната инициатива и
полагане на усилия често носят добри плодове. Разбира се винаги може да питате въпроси които ви интересуват, но при
условие че са сериозни и зададени на правилното място и по правилен начин, било във форум, чат или наживо. Искам да
отправя и един съвет, не винаги е добре думите на който и да било да се приемат за чиста монета. Гледни точки могат да ви
се представят в изобилие, но е желателно и сами да имате мнение по това което ви интересува. А ако нямате, то с опит и
изследване скоро ще си изградите. Вярвам, че всички от прохождащите са изпълнени с много ентусиазъм, понякога и с излишно
нетърпение, но нищо хубаво не става мигновенно. Бъдете уверени в себе си и ако имате желание да продължавате напред,
се въоръжете с търпение и постоянство. Надявам се да съм бил полезен с тези указания. Успех на всички начинаещи.


Тук прилагам и някои от темите във форума, които смятам ще са от помощ за всички които тепърва навлизат:

Окултна литература: http://magicgatebg.com/forum/viewtopic. ... highlight=
Окултни книжарници и магазини: http://magicgatebg.com/forum/viewtopic. ... highlight=
Подходяща литература: http://magicgatebg.com/forum/viewtopic. ... highlight=
Първи стъпки в магията: http://magicgatebg.com/forum/viewtopic.php?t=1262
Въпроси за магията: http://magicgatebg.com/forum/viewtopic.php?t=3955

Приемам отзиви и критики...както и мненията на всички които мислят, че могат да добавят по още нещо към темата.
Аватар
rain
Модератор
 
Мнения: 473
Регистриран на: 26 Юни 2007, 20:07

Мнениеот Kotentseto » 12 Сеп 2008, 13:51

Рейн,

в един форум попаднах на тема, в която нещата бяха разделени по уроци. Някак подредено ми стоеше всичко. В общи линии си представям всеки от разделите като номериран урок и по 2-3 абзаца от най-най-основното. Пример:

Урок N: Вещерство и Уика
Урок N1: Шаманизъм

и прочие.

Просто предложение...

С поздрави icon_flowerface
Розата е роза е роза...
Аватар
Kotentseto
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 270
Регистриран на: 06 Фев 2006, 14:47

Мнениеот Марио » 31 Окт 2008, 21:22

Здравей от Всички. Има едно условие за овладяването на магията. И познай какво е? :) Грамотното писане. Научи се да пишеш добре и пак заповядай. :)
Аватар
Марио
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 643
Регистриран на: 05 Яну 2005, 16:14

Мнениеот down » 31 Окт 2008, 21:29

Еми съжелявам, просто бързах! А кои ще може да ми пише на скайпа или на ЛС за да ми обясни как става това!? МОЛЯ ВИ? :)
Аватар
down
 
Мнения: 4
Регистриран на: 31 Окт 2008, 20:46

Мнениеот down » 31 Окт 2008, 21:44

Не съм запознат с магията добре, а много искам да знам за нея много и да знам практики! Затова пиша тук, защото мисля, че ще ми помогнете!? :)
Аватар
down
 
Мнения: 4
Регистриран на: 31 Окт 2008, 20:46

Мнениеот sin angel » 31 Окт 2008, 21:48

Ако искаш да научиш и да се информираш ,почни да четеш ,това е моят съвет към теб !
H8 ME
Аватар
sin angel
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 310
Регистриран на: 21 Яну 2008, 13:15
Местоположение: в мечтите ти

Мнениеот down » 31 Окт 2008, 22:13

Аз чета книги и форуми за магия, обаче искам някой да ме информира за тази наука. Някой, който се занимава, де! Ако има такъв?
Аватар
down
 
Мнения: 4
Регистриран на: 31 Окт 2008, 20:46

Мнениеот sin angel » 01 Ное 2008, 20:20

Щом толкова четеш ,кое по-точно не ти е ясно? Както тук във форума така и в повечето книги е описано какво представлява магията или каквото и да било! А колкото до това със занимаването ,мисля че би трябва от това което си "прочела" тук (ако изобщо си чела) да ти е станало ясно ,че има занимаващи се и практикуващи хора и то не малко !
H8 ME
Аватар
sin angel
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 310
Регистриран на: 21 Яну 2008, 13:15
Местоположение: в мечтите ти

Мнениеот down » 02 Ное 2008, 17:18

Искаш да кажеш "прочел", аз съм момче! :)
Аватар
down
 
Мнения: 4
Регистриран на: 31 Окт 2008, 20:46

Мнениеот galina_dim » 02 Ное 2008, 17:22

Виж сега, момче, така не се прави. Марио е прав, Ейнджъл е права. Започва се отнякъде. Когато си готов, учителят се появява. При това обикновено не в скайп. Ти искаш някой да ти каже наготово всичко, защото те мързи. Така не се става Човек. Поздрави.
...Да мълчиш...
Филолог е диагноза!
Аватар
galina_dim
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 655
Регистриран на: 24 Мар 2006, 12:08
Местоположение: София

Мнениеот _Freya_ » 04 Ное 2008, 20:43

Здравейте!
Вероятно Ви е писнало да четете неща от рода на: "Аз съм начинаещ, откъде да започна?", но тепърва навлизам в тази материя и докато се ровех из библиотеката на MG (книгите на български език) се запитах коя е подходяща като начало и тъй като предположих, че имате поглед върху нещата надявам се ще можете да ми препоръчате заглавие.
Предварително Благадаря!
Аватар
_Freya_
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 10
Регистриран на: 04 Ное 2008, 18:26

Мнениеот galina_dim » 04 Ное 2008, 21:27

_Freya_ написа:Здравейте!
Вероятно Ви е писнало да четете неща от рода на: "Аз съм начинаещ, откъде да започна?", но тепърва навлизам в тази материя и докато се ровех из библиотеката на MG (книгите на български език) се запитах коя е подходяща като начало и тъй като предположих, че имате поглед върху нещата надявам се ще можете да ми препоръчате заглавие.
Предварително Благадаря!


Тук прилагам и някои от темите във форума, които смятам ще са от помощ за всички които тепърва навлизат:

Окултна литература: http://magicgatebg.com/forum/viewtopic. ... highlight=
Окултни книжарници и магазини: http://magicgatebg.com/forum/viewtopic. ... highlight=
Подходяща литература: http://magicgatebg.com/forum/viewtopic. ... highlight=
Първи стъпки в магията: http://magicgatebg.com/forum/viewtopic.php?t=1262
Въпроси за магията: http://magicgatebg.com/forum/viewtopic.php?t=3955

Това е част от първия постинг, в него има и други линкове, освен към библиотеката :)
...Да мълчиш...
Филолог е диагноза!
Аватар
galina_dim
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 655
Регистриран на: 24 Мар 2006, 12:08
Местоположение: София

Мнениеот _Freya_ » 06 Ное 2008, 07:57

galina_dim, благодаря за обширната информация, много ми помогна icon_thanks
Аватар
_Freya_
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 10
Регистриран на: 04 Ное 2008, 18:26

Мнениеот lamar8 » 30 Ное 2008, 08:50

30ноември2008 година...според календара Мехехе
За всеки времето тече откакто се е родил..или осъзнал...
Какви магии-магове мои...?
Самия живот е магията....Ви!-или на обратно..
Има едни моменти -повечето сте си чувствали,други са им се отдавали ..на трети здравия (УЖ)разум ги е преборвал...
За всички които искате да се занимавате с тези неща няколко съвета:(пък дали ще ги прочетете и спазвате си е ваша работа)
1.Това че имате такива интереси не означава автоматично че не ставате -и обратното...
2.Трябва време,осъзнаване ...и късмет понякога не само упорство...и да четете такава литература и да не четете..все тая -съзнанието ви може да си направи шега или лоша или добра-не зависи само от вас...ще се уверите...
3.Който му е писано да се докосне то тази материя ..ще има избор на свободната си воля-или на обратно..(дразня с това но обичам да се шегувам с теза и антитеза)
4.каквото и да ви напиша ще е без значение за пътя ви...а на обратно-хаха
5.Никой не знае какво е и как го виждат...огледалата (черни,бели...са само помощници )никога няма да се разберете до смъртта си това е магията ...или на обратно...
6.Усещанията често не са това което си мислите -макар че може да се заблудите че са точно това което ви се иска..и в двата случая е добре..или на обратно...
7.опитайте да се занимавате с магия -както и да го разбирате-нали сте живи...после ще е на обратно...
8.Всичко което ви написах е без смисъл за магията и затова спирам или на обратно
9.Винаги има -дори да няма и на обратно
10.на обратно Нищото -нещо ли е-или на обратно
Хубав ден и хубава нощ Психонавти,кандидат магове и Адепти..смейте се..какво ви остава на обратно....самозаблудата че можете да сте част от нещо повече от което сте....именувайки се на това и онова губите едно ,печелите с друго- а какво променяте -само себе си..или на обратно..
Който много знае -само си мисли че е така (да не си цитираме мъртви философи и те са били като вас и вие ще станете като тях-и обратно)
За да учите другите научете себе си-правейки го вие го правите ...и на обратно
Когато му дойде времето ...ще му е дошло времето (или на обратно )
Мирослав Божидаров написа по горните глупости не аз -или на обратно
Аватар
lamar8
 
Мнения: 2
Регистриран на: 03 Яну 2007, 15:17

Мнениеот lips like morphine » 30 Ное 2008, 15:33

Моята баба се занимава с магия,но не желае да ми е учител сега(имало време за всичко както каза тя).Само ми каза да се оправям сама и да чета.Даже книга не ми даде!!! Съвета ми е да четете много ,независимо на каква тема.И да се упражнявате с ритуалите.
Мир вам.
Аватар
lips like morphine
 
Мнения: 3
Регистриран на: 27 Ное 2008, 21:24
Местоположение: Костенец

Мнениеот Марио » 01 Дек 2008, 12:23

lamar8, хареса ми. :) Опитваш се да обясниш необяснимото, да опишеш неописуемото, да изкажеш с думи онова, което не може да се изкаже. Въпреки че къде е смисълът? Който знае - знае, който не - не. Няма да се промени с два реда повече или по-малко. "Този, който говори лъже, този, който знае - мълчи". И на обратно. :mrgreen:
Между двете противоположности се крие истинският смисъл? laughing9
Аватар
Марио
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 643
Регистриран на: 05 Яну 2005, 16:14

Мнениеот lamar8 » 01 Дек 2008, 16:34

Марио написа:lamar8, хареса ми. :) Опитваш се да обясниш необяснимото, да опишеш неописуемото, да изкажеш с думи онова, което не може да се изкаже. Въпреки че къде е смисълът? Който знае - знае, който не - не. Няма да се промени с два реда повече или по-малко. "Този, който говори лъже, този, който знае - мълчи". И на обратно. :mrgreen:
Между двете противоположности се крие истинският смисъл? laughing9
Радвам се че има хора като теб-които вече са се научили на каквото трябва и не дрънкат разни заклинания които не са схванали-а когато не разбират отричат...за всички начинаещи е важно сами да достигнат до тези неща -знам че го знаеш,колкото до учители-няма по добри от самото съзнание -тяхното...не е важно да ти кажат или да прочетеш а да го почувстваш-онази сила която те изпълва и носи -можеш всичко тогава ...и на специални места тя се чувства и изпадаш в такива състояния които няма какво да се обесняват..а ритуалите ,ритуалите си ги създаваш ти те сами си идват -но това са неща които не могат да бъдат описани -те се чувстват..и всеки който се научи после няма да се откаже ..от Пътя...
Контролирайте дишането си -бавно ..и бавно издишвайте задържайте въздуха ..всичко само се нагласява...тайна няма за щото тайната сте вие...и ще почувствате всичко -когато трябва и сте готови...
Но кой съм аз да ви казвам-и това ще разберете...когато станете част от това което сме станали ние които знаем имената си....
Аватар
lamar8
 
Мнения: 2
Регистриран на: 03 Яну 2007, 15:17

Мнениеот tiny_heart » 03 Дек 2008, 18:38

Започнах от скоро и засега съм прочела само "Магия за тийнейджъри : УИКА за новота пакаление"и" Да яхнеш сребърна метла" на Силвър Рейвън Улф. Незнам дали са подходящо начало ... има много неща но повечето са свързани почти и само с Уика. Иначе чета къде що има по форумите. Мисля да си взема някои от книгите ,които изброихте по горе.

П.С. А това с "Учителя идва ,когато ученика е готов" не трябва да ограничава начинаещите да приемат информация от книгите или др. места . :wink:
verba volat,scripta manet
Аватар
tiny_heart
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 12
Регистриран на: 02 Дек 2008, 11:17

Мнениеот Cath » 04 Дек 2008, 08:59

разбира се, че не трябва да ги ограничава начинаещите - даже напротив.

"учителя идва, когато ученикът е готов", следователно ученикът трябва да предприеме нещо, за да стане готов. :wink:

книгите, които ти си прочела са конкретно насочени към уика. няма да пропусна да спомена, че лично за мен С.Р. Улф, не е автор със сериозно отношение, но като за начало не е зле.

форумът е голям и има добра информация в него. ето добро начало на всички "начинаещи". това съвсем не означава само и единствено да пускате нови теми - има лични съобщения, има данни на потребители и т.н. но преди всичко - четете!
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София


Назад към За Начинаещи

  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 5 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 5 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 21 Апр 2020, 01:19 е имало общо 540 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта