Готварството като предразположение за магия

Ако нещо има да споделите, каквото и да е, тук е мястото да го направите. В казана на Вещицата се забъркват сяк`ви манджи, Вие предложете какво?

Модератор: EliKarim

Мнениеот Mason » 23 Дек 2008, 15:30

Готвя тука няколко манджи и си мисля, че за готвенето си трябва вдъхновение.
Някои хора, да се убият и стараят, не могат да направят хубаво ястие.

На други се удава порсто така.

Явно и готвенето е свързано с вдъхновението. Вдъхновението е от Бога. От него е и усещането за Природата.

Ако нямате вдъхновение, сбогувайте се с магията!

Който не може да готви, не може да бъде магьосник.....Вярно ли е това????
Аватар
Mason
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 295
Регистриран на: 04 Юли 2008, 10:34

Мнениеот Nemezius » 23 Дек 2008, 16:34

Може и да е верно, може и да не е- при всеки вдъхновението е различно. При някои то идва като вдъхновение за готвене, при други- за рисуване, при трети- за писане...
Само не разбирам защо темата е в раздел "За Начинаещи"- може би "в казана на вещицата" би било подходящо място да подобна дискусия ;)
Изображение
Аватар
Nemezius
Модератор
 
Мнения: 941
Регистриран на: 18 Юни 2006, 20:32
Местоположение: Templi Ad Noctum

Мнениеот sirenaangela » 23 Дек 2008, 19:29

По-скоро вдъхновението идва в следствие на магията,осъзнаваме ли я или не....Важно е какво чувство влагаме в ястието.
Аватар
sirenaangela
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 101
Регистриран на: 04 Окт 2008, 13:58

Мнениеот Cath » 26 Дек 2008, 12:56

sirenaangela написа:По-скоро вдъхновението идва в следствие на магията,осъзнаваме ли я или не....Важно е какво чувство влагаме в ястието.


мога да ви запозная с толкова готвачи (някои от които професионални), които са пълни боклуци, а готвят божествено, че просто някак това твърдение не важи. :roll:

за всяка една работа се изисква не само вдъхновение, но и желание, най-вече желание...
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот sanguinary » 26 Дек 2008, 19:36

Според мен, важна е импровизацията. Както и при всяко друго изкуство. За тези, които го правят всеки ден, става някак механично всичко и... еднакво. Съгласен съм, че има значение човека.
Факт е, че 20 човека правят едно и също нещо, по един и същи начин и се получават 20 различни резултата.
Cath написа:мога да ви запозная с толкова готвачи (някои от които професионални), които са пълни боклуци, а готвят божествено, че просто някак това твърдение не важи. :roll:

Запознай ни, Cath. Убеден съм, че нито са пълни боклуци, както ги нарече, нито готвят божествено. А и... интересно ми стана друго...
Как така ти се е случило да ядеш от манджите, които са приготвени от хора, които смяташ за пълни боклуци? Поправи ме, ако греша, но това си е чиста проба немърливост от твоя страна, към самата себе си!
Аватар
sanguinary
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 422
Регистриран на: 04 Яну 2006, 07:43

Мнениеот Cath » 26 Дек 2008, 20:14

ако пет години работиш по ресторанти и на тебе ще ти се наложи да проявиш чиста проба немърливост към себе си. след което, духовно погледнато, ще спреш да посещаваш ресторанти, заради енергията с която са заредени вкусотиите там.

но аз нямам скрупули и проявявам немърливост към себе си, като една истинска мръсница, защото вкусното си е вкусно!

импровизацията е следствие на желанието.
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот sanguinary » 26 Дек 2008, 21:56

Cath написа:но аз нямам скрупули и проявявам немърливост към себе си, като една истинска мръсница

Безскрупулна мръсница! icon_wow blob8
Леле... на колко малка планета живеем! drunk
Аватар
sanguinary
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 422
Регистриран на: 04 Яну 2006, 07:43

Мнениеот Cath » 26 Дек 2008, 22:14

сега, нека само да се уточним - "мръсник (респ. мръсница) е качество", както казва един мой познат с 60 годишен опит! аз обичам да добавям - и изкуство! :wink:

и тъй като със закачливият sanguinary, можем да си спамим до припадък, ще добавя и нещо по темата за готварството.

самият процес на готвенето си е един вид алхимия - от някакви си сухи или сурови неща да създаваш наслада, с помощта на четирите елемента :wink: !
ама всеки си има начин и критерий за наслада, така че е доста условно да говорим за божествено вдъхновение в кухнята, защото би следвало божественото вдъхновение, и произлизащата от него храна, да влияе еднакво на всички. а да си призная при мен морските дарове например, предизвикват всичко друго, но не и вдъхновение, божественост или каквато и да е асоциация с тези термини. нещата са субективни.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София

Мнениеот sanguinary » 26 Дек 2008, 23:26

О, времена! О, нрави! drunk
Няма как, след всичко това, да не изразя благородната си завист към всеки, който е могъл да те наблюдава как му правиш... ...спагети, да речем.
Е, изразявам я. icon_censored
Всъщност кого заблуждавам?! Никак не е благородна.
А тайната на удоволствието, от правенето на каквото и да било е една и важи за абсолютно всичко, не само за приемането на храна.
Но в един консуматорски свят, в какъвто живеем, едва ли някой би имал полза от нея, а който би имал полза - я знае. Пък нищо, че кекса малко ще позагори :wink:
Да, при кулинарията е същото. Нещата, които правят едно ястие хубаво и лошо, съвсем не се съдържат в съставките и пропорциите им в него.
Аватар
sanguinary
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 422
Регистриран на: 04 Яну 2006, 07:43

Мнениеот ThunderGoddess » 01 Яну 2009, 15:37

Не съм съгласна, защото определено не се забавлявам да беля картофи и да стържа краставици, домакинската работа като цяло ме депресира и за това нямам вдъхновение за нея. Считам, че човек получава вдъхновение във аспекти, които представляват интерес за него и които той обича. Така, че това, че някой не се нахъсва да готви, примерно, не означава, че не може да има достъп до Вдъхновението, което ни дават Висшите сили - т.е той може да бъде добър магьосник без да е добър готвач.
Memento mori
Аватар
ThunderGoddess
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 38
Регистриран на: 13 Ное 2008, 12:24
Местоположение: Олимп

Мнениеот galina_dim » 03 Яну 2009, 16:27

Силно зависи за какъв тип магьосник става дума според мен. Откровено казано.
...Да мълчиш...
Филолог е диагноза!
Аватар
galina_dim
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 655
Регистриран на: 24 Мар 2006, 12:08
Местоположение: София

Мнениеот n0angel0s » 03 Яну 2009, 21:52

Аааа, познавам човек, който и 2 яйца не може да изпържи, ма с магията е по-добър от мен! И аз ум мога да готвя, но не винаги гозбите стават.. Просто трябва практика и желание..

*най-вече й време
ВсичкиС@Н0рмалниС@моА3нЕ!
Аватар
n0angel0s
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 233
Регистриран на: 08 Май 2007, 15:47

Мнениеот Mason » 04 Яну 2009, 11:34

A такаааа. Обявявам уроци по готварство! Възнаграждение по договаряне :)
ха ха ха ха
Аватар
Mason
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 295
Регистриран на: 04 Юли 2008, 10:34

Мнениеот sanguinary » 04 Яну 2009, 23:19

Честно казано някои от ритуалите, на които съм попадал, ми звучат като рецепти за по-засукана манджа.

n0angel0s написа:Аааа, познавам човек, който и 2 яйца не може да изпържи, ма с магията е по-добър от мен!

Кажи му да пробва с три яйца, щом две са му трудни. На мен също ми идат отръки нечетните :wink:
n0angel0s написа: И аз ум мога да готвя

Това не съм го пробвал! С бира върви ли?
ThunderGoddess написа:определено не се забавлявам да беля картофи и да стържа краставици, домакинската работа като цяло ме депресира

Стържеш краставици? А какво правиш със стърготините, слагаш ги при обелките от картофите? Я по-добре си изпържи 2 яйца :wink:
Аватар
sanguinary
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 422
Регистриран на: 04 Яну 2006, 07:43

Мнениеот Raya » 04 Яну 2009, 23:33

Да, хубаво, а има и някои, които просто покрай нас има все хора, които умират да ни готвят и сами си предлагат услугите, които междувременно са много вкусни като резултат, така че като цяло не мисля, че готвенето и магьосничеството имат нещо общо.
Между другото майка ми все ми казваше, че когато ми се наложи ще се науча да готвя, но за момента не се е налагало :mrgreen:
тра-ла-ла...
Аватар
Raya
Модератор
 
Мнения: 96
Регистриран на: 06 Яну 2008, 15:54
Местоположение: Neverland

Мнениеот Arhimikus » 04 Яну 2009, 23:43

Както казват шопите, сори, ама по моя край не го правят, "Наздраве!" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Човече, опознай себе си!"
Аватар
Arhimikus
Модератор
 
Мнения: 803
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:14
Местоположение: Сливен

Мнениеот puntina » 05 Яну 2009, 15:09

Бях чувала някаква история преди години за момиче,което беше плакало в/у тестото,докато го месила,защото се притеснявала ,че няма да успее да го направи добре и няма да бъде оценена,а след това питката станала невероятна .

Не мога да готвя. Всъщност правилната дума е "притеснявам"се да готвя,но до сега ястията ,които съм изпробвала да ги правя са ставали учудващо добре,може би защото има един такъв момент на притеснение,че няма да бъда одобрена,че може би аз самата (каквато съм злояда) няма да го харесам... И все пак има известен страх...
Аватар
puntina
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 185
Регистриран на: 02 Дек 2007, 00:38

Мнениеот galina_dim » 05 Яну 2009, 17:38

Замесването на тестото със сълзи е приказен елемент и най-често се тълкува като вид себеотрицание от майката/любимата на момъка. В момента априори се сещам за трите братя и златната ябълка, където майка им омесва питка със сълзи, но със сигурност съм го срещала и другаде.

Ако в нормалния живот някой рони крокодилски сълзи над тестото от страх и притеснение, че няма да му се получи, е за психиатрия. Това може да е депресия/комплекс/истерия и какво ли още не. Искрено се съмнявам да е истина.
...Да мълчиш...
Филолог е диагноза!
Аватар
galina_dim
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 655
Регистриран на: 24 Мар 2006, 12:08
Местоположение: София

Мнениеот Edw Magic » 18 Яну 2009, 11:55

Преди година някъде един възрастен господин ме предупреди: Всеки път, когато започвам да готвя, да си пускам хубава музика, да се забавлявам и да мечтая... По този начих зареждам храната положително и тя се отразява така върху семейството... В повечето случай домакините са подтиснати, когато готвят и зареждат храната с негативните си мисли. Пък после се чудят, защо все не им върви...
Аватар
Edw Magic
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 11
Регистриран на: 10 Яну 2009, 21:46

Мнениеот galina_dim » 18 Яну 2009, 16:49

А за всички онези, които си нямат кой да им го каже това, препоръчвам Скот Къникъм с "Магическото домакинство". Изключително лека книжка, която по непретенциозен начин казва много общоизвестни истини.
...Да мълчиш...
Филолог е диагноза!
Аватар
galina_dim
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 655
Регистриран на: 24 Мар 2006, 12:08
Местоположение: София

Следваща

Назад към В казана на Вещицата

cron
  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 3 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 3 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 21 Апр 2020, 01:19 е имало общо 540 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта