Зло ли е жаждата за безсмъртие?

Ако нещо има да споделите, каквото и да е, тук е мястото да го направите. В казана на Вещицата се забъркват сяк`ви манджи, Вие предложете какво?

Модератор: EliKarim

Мнениеот AryanSun » 28 Юни 2005, 12:32

Винаги ми е бил странен този въпрос.В много произведения стремежът
към безсмъртие се отрича-говоря за физическото такова.Или просто
да надхитриш смъртта.

Най-последното ,за което се сещам е Епизод 3 на "Междузвездни
войни".Младият джедай,Анакин Скайуокър има ясновидски сънища
които предричат смъртта на обичаната му съпруга Падме.Досега той
е следвал Светлия път на Силата.Поради тия си прозрения той бива
обсебен от Тъмния ситски лорд,който му обещава,че ако мине на
Тъмната Страна,той ще му даде власт над смъртта и ще спаси
съпругата си.Но си остава с празни обещания.Сигурно сте гледали
филма,така че няма да го преразказвам.

В своята творба "Силмарилионът",Толкин разказва същото.Обаче
това не е обикновена творба,а е взаимствала елементи от различ
ни легенди,включително потъването на Атлантида.Толкин нарича
Атлантида Дунадор.Хората там са имали всичко и са достигнали
върха на човешкото съвършенство.Обаче единственото нещо,което
са нямали и са искали да достигнат е било безсмъртието,с което
са били дарени единствено елфите.И на земята слиза пратеник на
Мрачния бог Мелкор-Саурон,който ги подмамва,че ще им даде тайна
та на безсмъртието.Те даже му построяват храм-Храма на Саурон.
Странно защо докато четях книгата в ума ми започна да вибрира
името Азазел.И Азазел омешва нещата,поради което Дунадор-Атланти
да потъва.

Наскоро завърших четирилогията "Землемория"третата част обсъж
даше този въпрос.Чели ли сте книгата?Аз лично я намирам за невероятна.Там отново се разглеждаше темата за смъртта,страха от смъртта и желанието да я избегнеш като носител на злото.Разказва
се как един откачен магьосник успява да я избегне и заживява в процепа между света на Живота и света на Смъртта.Добива едва
ли не абсолютна власт над всичко,но не се ползва от нищо.

И в други мистични и магически източници се дискутира тая
тема-за стремежа към вечен живот и това че е зло.Много са и
не се сещам в момента.Последното,което ми идва наум,обаче
е юдаизма и християнството.Когато Йехова открива,че Адам и
Ева са консумирали от забранените плодове,той ги проклина и
решава да ги изгони от едемската градина.Защото могат да опитат
от Дървото на Живота и да станат безсмъртни.

А какво става като идва Христос?Той изкупува греховете на
хората и ги дарява с "живот вечен".Сигурно сте чели и легенди
те и мистиките около Светия Граал.Чашата,в която е пролята кръв
та на Христос и който пие от нея,ще бъде безсмъртен и просветлен.

Та да се върнем на темата-говори се,че стремежа да надхитриш
смъртта,да искаш да не я срещнеш никога може да бъде източник
само на разруха и болка.А Христос казва :дерзайте,аз победих
смъртта.Е,нали волята на Йехова е хората да не бъдат безсмъртни(нека не забравяме,че идеята за живота след смъртта
не е патент на християнството все пак).А Христос я престъпва-уж
е негов син...Или не е?Или гностиците са прави?

Та какво мислите по въпроса за безсмъртието и желанието
да излъжеш смъртта?Оправдани ли са?Желани ли са?Наистина
ли са източник на разруха и агония-единствено?Християнството
зло ли е?
Аватар
AryanSun
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 925
Регистриран на: 10 Юни 2005, 16:50

Мнениеот Princess » 28 Юни 2005, 13:47

Според мен, цената на безсмъртието е да погледнеш във Вечното, което е доста трудно за асимилация. Другият вариянт е постоянно да се прераждаш. Да забравяш и да си спомняш разни неща, което струва ми се че също не е толкова лесно. Не знам кой е по-добрият вариант .
Аватар
Princess
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 22
Регистриран на: 19 Май 2005, 13:32

Мнениеот till_it_sleeps » 28 Юни 2005, 15:25

много интересна тема :wink: вярно, че навсякъде из литертури и филми само лошите искат да живеят вечно...дали е лошо самото физическо безсмътие-не знам. мен лично ми е безинтересно. представяш ли си къф ужас ще е да си заточен п брой години и векове на земята? :P не знам за теб, ама мен лично идеята не ми допада особено много. и като цяло го възприемам като чиста форма егоизъм. може би това е причината по всичките филмчета тези герой да ги наричат лоши. защото като цяло се смята, че егоизмът не е от най големите добродетели, присъщи на 'добрите' хора.
та както и да е.аз изхождам от тази мисъл: приемаме, че вярваме в това, че човек се преражда и живее различни животи, за да натрупа духът му опит и да кажем нали след еди колко си прераждания да се слее с бог или там каквото и да е, нз. значи в този ред на мисли ние, като хора, устремени към осъвършенстване на духа- се стремим да го усъвършенстваме :wink: какво произлиза от това-ами например факта, че ние осъзнаваме, че в това си прераждане просто игаем една роличка, чийто главен смисъл е не да станем цар или някаква рок звезда или фотомодел, а да помогнем на духа си да се извиси. еми за един такъв духовен човек, безсмъртието на тялото би било нещо тъпо, безсмислено, егоистично и бог знае какво още.
но пък от друга гледна точка-ако за нас е важно 'ТУК И СЕГА' и това, че най-важното нещо на света ТРЯБВА ДА СМЕ НИЕ и който ни стъпи на пътя ще го гази валяка и ако не ни пука, че като умрем пак ще се преродим, защото вече няма да сме НИЕ, то тогава безсмъртието е нещо ценно и ако трябва ще се борим със зъби и нокти и каквото там имаме, за го постигнем.
та така...след цялата тая тирада, нещото, което исках да кажа е-добро или лошо-просто зависи човекът от коя страна на барикадата стои и какви принципи изповядва.
Аватар
till_it_sleeps
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 301
Регистриран на: 03 Апр 2005, 17:27

Мнениеот ChaoS » 28 Юни 2005, 19:30

Ариецо, прочети и последната книга, която излезе, която включва предиостория и завършекът на цикъла Землемория.
Там нещата са ОЩЕ ПО-ДОБРЕ обяснени и се дават много теми за размисъл и много истини. Книгата е "Приказки от землемория/ Другият вятър" на същото издателство, на което е четирилогита в един том.

А що се отнася до въпроса...
В жаждата за безсмъртие като цяло няма нищо зло.
Всеки се страхува от смъртта и би желал да я избегне.
Чак когато тази жажда стане водеща цел в живота се появяват проблемите. Тъй като тогава хората действат по метода:"Не са важни средствата, а резултатът".
Но всъщност малко същества си дават сметка какво означава безсмъртието. рядко хората си задават въпроса "А какво е да съществуваш вечно?". Ами ако някой ден ти омръзне- събрал си всичкото знание, което можеш и вече няма накъде да се развиваш.
Тогава какво?
Жаждата за безсмъртие е оправдана. Не са оправдани някои от методите, които биват следвани за нейното постигане, както и това, че малко хора си дават сметка какво следва.


Тил, както винаги- много добър отговор. Допада ми.

А да... А за безсмъртието чрез прераждане... Ако не си спомняш какво е било, значи не си безсмъртен. Защото, както каза Тил, ти вече не си същият "ТИ". Но иначе пак се достига момент, когато единствения път напред е натам, откъдето всичко е тръгнало. А после... Не знам. Никой не се е върнал за да ми каже. Или ако се е, значи не сме се видели.
!RorriM EhT KaerB
Аватар
ChaoS
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 709
Регистриран на: 13 Май 2005, 07:38
Местоположение: WhereveR I MaY RoaM

Мнениеот Lunohod » 29 Юни 2005, 06:24

:mrgreen:
Последна промяна Lunohod на 04 Апр 2006, 19:50, променена общо 1 път
и така нататък...
Аватар
Lunohod
Модератор
 
Мнения: 401
Регистриран на: 20 Окт 2004, 09:12

Мнениеот Persa » 29 Юни 2005, 11:34

Според мен постигането на бесмъртие не е възможно, поне за хората. Но пък е нормално и оправдано желанието животът ни да продължи колкото се може повече.Чела съм за тибетски монаси, които живеят по минимум 300, 400 години и целта им е усъвършенстване.
Съгласна съм с Chaos, че лошо е, когато човек е ръководен от принципа "Целта оправдава средствата".
Що се отнася до християнството, мисля, че там се визира вечен живот в "царството небесно". Това го разбирам именно като постигане на съвършенство, макар че християнството отрича прераждането, т.е. там това никъде не е споменато.
Аватар
Persa
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 128
Регистриран на: 23 Юни 2005, 07:10

Мнениеот ChaoS » 30 Юни 2005, 12:57

Хм...
На мен преди време ми казаха, че някога в библията е имало и глава за прераждането...
Но на един събор всички главни църковни служители я откъснали и изгорили.
Все пак... Ако смяташ, че спед като умрещ ще се родиш пак, няма да имаш нужда да ходиш на църква и да се молиш за душата си- ще си убеден, че ще поправиш грешките си "следващия път".
!RorriM EhT KaerB
Аватар
ChaoS
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 709
Регистриран на: 13 Май 2005, 07:38
Местоположение: WhereveR I MaY RoaM

Мнениеот AryanSun » 30 Юни 2005, 14:10

ChaoS написа:Хм...
На мен преди време ми казаха, че някога в библията е имало и глава за прераждането...
Но на един събор всички главни църковни служители я откъснали и изгорили.
Все пак... Ако смяташ, че спед като умрещ ще се родиш пак, няма да имаш нужда да ходиш на църква и да се молиш за душата си- ще си убеден, че ще поправиш грешките си "следващия път".


Да,но в библията се говори и за възкресение на тялото-както е
в случая с Христос.Да не говорим за многобройните чудеса,свър
зани с нетленност-мощите на най-различни светци,които не се
разлагат след смъртта...

В християнството идеята за прераждането не е отхвърлена-нарича
се трансмиграция на душите.Блаженият Йероним говори за това,че
всички души за подложени на трансмиграция.

Езотеричната страна на християнството е доста интересна тема,
може би ще бъде добре един ден да я обсъдим тук...
Аватар
AryanSun
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 925
Регистриран на: 10 Юни 2005, 16:50

Мнениеот AryanSun » 30 Юни 2005, 14:16

ChaoS написа:Ариецо, прочети и последната книга, която излезе, която включва предиостория и завършекът на цикъла Землемория.
Там нещата са ОЩЕ ПО-ДОБРЕ обяснени и се дават много теми за размисъл и много истини. Книгата е "Приказки от землемория/ Другият вятър" на същото издателство, на което е четирилогита в един том.

А що се отнася до въпроса...
В жаждата за безсмъртие като цяло няма нищо зло.
Всеки се страхува от смъртта и би желал да я избегне.
Чак когато тази жажда стане водеща цел в живота се появяват проблемите. Тъй като тогава хората действат по метода:"Не са важни средствата, а резултатът".
Но всъщност малко същества си дават сметка какво означава безсмъртието. рядко хората си задават въпроса "А какво е да съществуваш вечно?". Ами ако някой ден ти омръзне- събрал си всичкото знание, което можеш и вече няма накъде да се развиваш.
Тогава какво?
Жаждата за безсмъртие е оправдана. Не са оправдани някои от методите, които биват следвани за нейното постигане, както и това, че малко хора си дават сметка какво следва.


Тил, както винаги- много добър отговор. Допада ми.

А да... А за безсмъртието чрез прераждане... Ако не си спомняш какво е било, значи не си безсмъртен. Защото, както каза Тил, ти вече не си същият "ТИ". Но иначе пак се достига момент, когато единствения път напред е натам, откъдето всичко е тръгнало. А после... Не знам. Никой не се е върнал за да ми каже. Или ако се е, значи не сме се видели.


Не знаех,че след Техану,цикъла "Землемория" има продължение.
Много благодаря ChaoS за инфото,ще я потърся:))).Така или иначе
свърши доста неясно.Ще видя как се развиват нещата докрай.

Казваш,че никой не знае какво е точно да си безсмъртен...а дали
можеш да събереш за една вечност цялото знание?Нима то е огра
ничено?Нима можем да научим всичко?

Колкото до това,че много от методите да бъде постигнато,наистина
са много погрешни и дават ужасни плодове.И кой знае,все пак един
ден...
Аватар
AryanSun
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 925
Регистриран на: 10 Юни 2005, 16:50

Мнениеот AryanSun » 30 Юни 2005, 14:23

lunohod написа:Не знам дали искам безсмъртие , но наистина има някакво зло в тази жажда.На мен понякога ми се струва много страшно безсмъртието и ако това значи една огромна умора или вечно занимание с разни болки и проблеми :shock: .Но според мен след физическата смърт изчезва съзнанието и остава само натрупаното (събираното) от несъзнателното.


Е,сега:))).Смъртта и болестта си приличат по това,че има регрес
във биоструктурата на организма,увеличаване на ентропията.Колко
то повече ентропията в живата материя расте,толкова повече си
болен,а достигне ли своя максимум(и термодинамично равновесие)
-това е смъртта.Такова е биофизичното становище по въпроса.
Не може да си безсмъртен(т.е. да се поддържаш все едно и също
термодинамично равновесие) и да боледуваш.Можеш ли да се
разболееш(да повишиш безпорядъка в системата на твоя органи
зъм),значи можеш и да умреш.

Много пъти при окултно лечителство се получава така,че пациента
оздравява за сметка на лечителя.Така е,защото с преразхода на
енергия се увеличава ентропията-закон от физиката.Разбира се,
ако лечението бъде извършено компетентно,до това няма да се
стигне-да речем Рейки или Сейким.

Безсмъртието ще трябва да бъде също някакъв особен оздрави
телен процес,някакъв непрестанен канал по който слиза космичес
ка енергия,който да поддържа организма ти в определен порядък.

Така че ако има метод да станеш безсмъртен,това означава и да не
боледуваш:))).
Аватар
AryanSun
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 925
Регистриран на: 10 Юни 2005, 16:50

Мнениеот Lunohod » 30 Юни 2005, 14:30

:mrgreen:
Последна промяна Lunohod на 04 Апр 2006, 19:51, променена общо 1 път
и така нататък...
Аватар
Lunohod
Модератор
 
Мнения: 401
Регистриран на: 20 Окт 2004, 09:12

Мнениеот AryanSun » 30 Юни 2005, 14:30

till_it_sleeps написа:много интересна тема :wink: вярно, че навсякъде из литертури и филми само лошите искат да живеят вечно...дали е лошо самото физическо безсмътие-не знам. мен лично ми е безинтересно. представяш ли си къф ужас ще е да си заточен п брой години и векове на земята? :P не знам за теб, ама мен лично идеята не ми допада особено много. и като цяло го възприемам като чиста форма егоизъм. може би това е причината по всичките филмчета тези герой да ги наричат лоши. защото като цяло се смята, че егоизмът не е от най големите добродетели, присъщи на 'добрите' хора.
та както и да е.аз изхождам от тази мисъл: приемаме, че вярваме в това, че човек се преражда и живее различни животи, за да натрупа духът му опит и да кажем нали след еди колко си прераждания да се слее с бог или там каквото и да е, нз. значи в този ред на мисли ние, като хора, устремени към осъвършенстване на духа- се стремим да го усъвършенстваме :wink: какво произлиза от това-ами например факта, че ние осъзнаваме, че в това си прераждане просто игаем една роличка, чийто главен смисъл е не да станем цар или някаква рок звезда или фотомодел, а да помогнем на духа си да се извиси. еми за един такъв духовен човек, безсмъртието на тялото би било нещо тъпо, безсмислено, егоистично и бог знае какво още.
но пък от друга гледна точка-ако за нас е важно 'ТУК И СЕГА' и това, че най-важното нещо на света ТРЯБВА ДА СМЕ НИЕ и който ни стъпи на пътя ще го гази валяка и ако не ни пука, че като умрем пак ще се преродим, защото вече няма да сме НИЕ, то тогава безсмъртието е нещо ценно и ако трябва ще се борим със зъби и нокти и каквото там имаме, за го постигнем.
та така...след цялата тая тирада, нещото, което исках да кажа е-добро или лошо-просто зависи човекът от коя страна на барикадата стои и какви принципи изповядва.


Не,моя проблем не е личната смърт,а-ако трябва да го споделя тук е
някаква лична загуба.Преживял съм го много пъти-и в този и в отмина
ли животи(в повечето случаи).Спомням си Епизод 2 на "Междузвездни
войни",когато Анакин Скайуокър беше казал за майка си: "Защо тя
трябваше да умре...аз ще стана най-големия джедай,ще направя
така че хората да не умират"...В този миг усетих,че съм преживял нещо
такова-някога,много много отдавна.

Целта на живота е да трупаме повече опит и да се развиваме.Смъртта
прави така,че да изгубим част от натрупаното познание и така да губим
време.Някой беше казал,че философският камък е бил създаден и е
помогнал на тези,които са го намерили(Никола Фламел,Парацелз,
Фулканели и др)да придобият безсмъртие и така-нужният им опит и
познание,за да достигнат съвършенството.
Аватар
AryanSun
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 925
Регистриран на: 10 Юни 2005, 16:50

Мнениеот till_it_sleeps » 30 Юни 2005, 14:58

може би губим една част, за да не се пристрастим. това мисля, че има общо с принципа, че ако искаш да не загубиш нещо, трябва силно да се поляризираш от него. или с други думи да не ставаш алчен. според мен това от една страна е добре, защото една неприлепнала към нищо душа е доста по-пластична от тази, която цял живот се страхува да не изгуби парите си или пък знанията си. и доста по-щастлива, бих казала. :wink:
Аватар
till_it_sleeps
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 301
Регистриран на: 03 Апр 2005, 17:27

Мнениеот AZA » 01 Юли 2005, 04:01

ChaoS написа:Жаждата за безсмъртие е оправдана. Не са оправдани някои от методите, които биват следвани за нейното постигане, както и това, че малко хора си дават сметка какво следва.

angry5 Аве ти до кога ще пишеш преди мене и ша ми взимаш думите а ? :wink: Безсмъртието е хубаво нещо , стига да си доволен от това което имаш .. и все пак .. рано или късно , всичко на което държиш, ще изчезнае .. и тогава какво?!
КраяТ Е СамО ЕднО НовО НачалО
Аватар
AZA
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 258
Регистриран на: 10 Фев 2005, 00:40
Местоположение: Plovdiv

Мнениеот ChaoS » 01 Юли 2005, 10:06

Ще пиша преди теб думите ти, докато не ме изпревариш, АЗА! :wink:
А до тогава... Е, не съм виновен, че мислиш като мен. :P

Както и да е...
След като всичко, на което държиш, изчезне... Ами, просто започваш да държиш на други неща. icon_occasion
!RorriM EhT KaerB
Аватар
ChaoS
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 709
Регистриран на: 13 Май 2005, 07:38
Местоположение: WhereveR I MaY RoaM

Мнениеот CimeriaS » 01 Юли 2005, 13:24

AZA написа: Безсмъртието е хубаво нещо , стига да си доволен от това което имаш .. и все пак .. рано или късно , всичко на което държиш, ще изчезнае .. и тогава какво?!

АхахаххааХхахААХаХАХахХАХахАХаХА тва е много брутално,приятел 8)
Безсмъртие на тялото НЯМА :) Само и единствено душата е такава... А безсмъртието на тялото би обезсмислило съществуването на душите...Тяхната крайна цел е достигането до съвършенството, до извисяването, за което няма как да не си чувал.А това става именно чрез преражданията :P За какво безсмъртие говорим тогава((: Това наподобява повече на някаква приказка,в която ти харесва да живееш..(((:
Аватар
CimeriaS
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 21
Регистриран на: 04 Мар 2005, 00:33
Местоположение: Бургас

Мнениеот till_it_sleeps » 01 Юли 2005, 14:18

нима животът не е приказка :wink:
нормално е човек да се плаши от това, че един ден заедно със смъртта му ще изчезне и съзнанието, умът-единственото нещо, повечето от нас боравят. нещото, в което са всичките ни чувства емоции, спомени-това, което ни прави уникални. вярно, погледнато глобално това не е от голяма важност, но все пак през нашите очи е всичко, което имаме.
сега точно ми идва на ум една песен:all we are is dust in the wind...не всеки може да свикне с тази мисъл
Аватар
till_it_sleeps
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 301
Регистриран на: 03 Апр 2005, 17:27

Мнениеот Fire_And_Steel » 09 Юли 2005, 07:25

CimeriaS написа:
Безсмъртие на тялото НЯМА Само и единствено душата е такава... А безсмъртието на тялото би обезсмислило съществуването на душите...Тяхната крайна цел е достигането до съвършенството, до извисяването, за което няма как да не си чувал.А това става именно чрез преражданията

Напълно съгласен icon_eusa_clap icon_eusa_clap icon_eusa_clap

Иначе страха от смъртта общо взето съм го превъзмогнал вече. Това е толкова естествено колкото и раждането и нз защо трябва да се вкопчваме толкова мн в живота. Напротив аз мисля че живота в материята е изпитание през което всички трябва да минем(дори и боговете като реално существуващи духове). Не е страшно да умреш- страшно е когато разбереш накрая че си си профукал живота в безмислена лутаница.
Аватар
Fire_And_Steel
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 42
Регистриран на: 02 Май 2005, 15:26

Мнениеот Lunohod » 09 Юли 2005, 07:53

В древността хората са почитали смърта като част от творческия процес и нещо съвсем естествено.Чак по късно започват да насаждат този страх в услуга на системата(а той си е доста вреден) Преди малко четох , че и при индианците преди битка се установявало дали деня е подходящ за умиране или не.
и така нататък...
Аватар
Lunohod
Модератор
 
Мнения: 401
Регистриран на: 20 Окт 2004, 09:12

Мнениеот Poison » 09 Юли 2005, 14:16

Fire_And_Steel написа:Иначе страха от смъртта общо взето съм го превъзмогнал вече. Това е толкова естествено колкото и раждането и нз защо трябва да се вкопчваме толкова мн в живота. .


Ма да бе как не. Превъзмогнал ама до момента в който онази с косата и черния плащ не наближи. Тогава ще се нанакаш! щото е лесно да се говори на теория. Мисля че трябва на човек нещо да му хлопа за да казва че не се страхува от смъртта.
Аватар
Poison
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 558
Регистриран на: 29 Яну 2005, 15:01

Следваща

Назад към В казана на Вещицата

  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 7 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 7 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 21 Апр 2020, 01:19 е имало общо 540 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта