Изкупване на греховете?

Ако нещо има да споделите, каквото и да е, тук е мястото да го направите. В казана на Вещицата се забъркват сяк`ви манджи, Вие предложете какво?

Модератор: EliKarim

Мнениеот cant_smile » 27 Юли 2008, 22:04

Котенце,под наказание затвор ли имаш предвид? Ако говориш за това,ползата е,че извършителят стои зад решетките и просто не върши други престъпления.Не знам,трудно ми е да възприема словосъчетания като "покаял се сериен убиец" или "изкупил греховете си изнасилвач".Дори да е лежал четвърт век.
I was born in hell
Аватар
cant_smile
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 64
Регистриран на: 16 Ное 2007, 16:13
Местоположение: Търси ме в безкрая...

Мнениеот МагНаско » 27 Юли 2008, 23:22

Кое е грях ? Какво е това грях ? Защо е грях ? Какъв е критерият за да се определи кое е правилно и кое грешно ? Какъв е смисъла на изкуплението ако има грях? Кой е праведен и кой грешен ? Защо е така ?
истината е някъде там
Аватар
МагНаско
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 186
Регистриран на: 21 Май 2006, 19:58

Мнениеот Kotentseto » 28 Юли 2008, 08:41

cant_smile написа:Котенце,под наказание затвор ли имаш предвид? Ако говориш за това,ползата е,че извършителят стои зад решетките и просто не върши други престъпления.Не знам,трудно ми е да възприема словосъчетания като "покаял се сериен убиец" или "изкупил греховете си изнасилвач".Дори да е лежал четвърт век.


Имам предвид, че ако няма полза от покаяние/съжаление и прочие, няма полза и от наказания - били те око за око, или съвременните закони. Престъпникът не отива в затвор, за да не върши други престъпления, а защото е извършил вече такова.
Според мен, бъркаш основни понятия.
И тук се съгласявам с МагНаско, че първо е добре да започнем от дефиницията за грях. Аз имам една ценностна система. Ти, Усмивке - друга. Следователно нещо, което за мен е грях, за теб може да не е. И пак стигаме до тънката граница между Добро и Зло. Кое приемаме за грях? Християнските 10 заповеди или друго?
Каквото и да си разсъждаваме, философите отдавна са стигнали до извода, че индивидът сключва т.нар. обществен договор и отдава част от сводобата си, за да бъде защитаван. Което обаче няма общо с религията. Просто се съгласяваш, че държавата е решила кое е Добро и Зло със законите и се съобразяваш с тях.
Другото е галене на клавиатурата.
Розата е роза е роза...
Аватар
Kotentseto
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 270
Регистриран на: 06 Фев 2006, 14:47

Мнениеот cant_smile » 28 Юли 2008, 08:49

Котенце,разбирам,че имаш различно мнение и го уважавам. :) Моето също няма да се промени,за това по-добре да не спорим. А относно какво смятам за грях. Не мисля че това се определя единствено от закона.За мен грях е съзнателно действие,извършено с цел да навреди някому.Било то кражба,лъжа,убийство или каквото и да е подобно.Но да отбележа,не съм казала че не върша грехове,дори осъзнавайки го. :roll:
I was born in hell
Аватар
cant_smile
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 64
Регистриран на: 16 Ное 2007, 16:13
Местоположение: Търси ме в безкрая...

Мнениеот Kotentseto » 28 Юли 2008, 08:54

Никак даже не споря. Изказвам позиция.
Та значи... Вършиш грехове, т.е. съзнателно вредиш другиму и отричаш вътрешната си необходимост да ти бъде простено, както и тази на другите да получат своего рода възмездие?
Розата е роза е роза...
Аватар
Kotentseto
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 270
Регистриран на: 06 Фев 2006, 14:47

Мнениеот degagement » 28 Юли 2008, 21:57

Kotentseto написа:Вършиш грехове, т.е. съзнателно вредиш другиму и отричаш вътрешната си необходимост да ти бъде простено, както и тази на другите да получат своего рода възмездие?


И да получиш после възмездие... има един стар лаф: Бой и е**не не се връщат ;)
Аватар
degagement
Модератор
 
Мнения: 541
Регистриран на: 08 Май 2007, 20:00

Мнениеот Abathor » 28 Юли 2008, 22:12

Отиди в църква и запали свещичка,ако не помогне се самозапали.дядо господ ще оцени жеста и ще те прати в ада за самоубийство, во век и веков амен!

Сещам се за един виц:
Кмета отишъл в църквата и гледа съседа си пали свещичка.Вика му.
-съседе с една свещичка няма ти простят грешен си много.
-ехх кмете ти и вековна гора да запалиш пак няма ти простят.

Ако те гризе съвеста стани католик .
Грехове и глупости и после ще ми размахвате пръст и ще ме плашите с карма.Няма да сте нито първите нито последните дето ми пробутват тия еврейска измама.
Между другото много хора ми казват че съм християнин.
Agnoscetis Dei, scio ipse
Аватар
Abathor
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 185
Регистриран на: 02 Яну 2007, 18:42

Мнениеот Mason » 29 Юли 2008, 05:22

Abathor, според евреите няма такова нещо като истинска карма :)

А човека, ако е се притеснява от греховете, ами нека почне да прави добро. Миналите грехове нямат значение. Важен е баланса след време.
Аватар
Mason
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 295
Регистриран на: 04 Юли 2008, 10:34

Мнениеот sin angel » 29 Юли 2008, 05:33

Важен е баланса


човек се учи от грешките,не може да си само добър или само лош,или пък само грешен или само безгрешен,човек е и двете едновременно иначе се губи баласнса което е най-важното,а когато той се наруши,тогава да му се мисли...
H8 ME
Аватар
sin angel
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 310
Регистриран на: 21 Яну 2008, 13:15
Местоположение: в мечтите ти

Мнениеот cant_smile » 29 Юли 2008, 09:05

Kotentseto написа:Вършиш грехове, т.е. съзнателно вредиш другиму и отричаш вътрешната си необходимост да ти бъде простено, както и тази на другите да получат своего рода възмездие?

Точно така.И,само не ми е ясно,как другите ще получат възмездие?Кои са тези "други"?! Ако отида да се "покайвам" пред близките на убития от мен,какво? Те ще ме погалят по главата и ще ми кажат "Браво,моето момиче,сега ще спим спокойно през нощта!" Как пък не!И нямам вътрешна необходимост да ми бъде простено.
I was born in hell
Аватар
cant_smile
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 64
Регистриран на: 16 Ное 2007, 16:13
Местоположение: Търси ме в безкрая...

Мнениеот Kotentseto » 29 Юли 2008, 09:22

Само не разбрах защо се караш :wink:
Както и не ми е ясно какво не ти е ясно. Всеки живее на собствения си път.

Дерзай и "Браво, моето момиче" icon_flowerface
Розата е роза е роза...
Аватар
Kotentseto
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 270
Регистриран на: 06 Фев 2006, 14:47

Мнениеот cant_smile » 29 Юли 2008, 15:23

Не се карам.Просто казвам мнението си.Ако съм те засегнала с нещо,извинявай.
I was born in hell
Аватар
cant_smile
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 64
Регистриран на: 16 Ное 2007, 16:13
Местоположение: Търси ме в безкрая...

Мнениеот Abathor » 29 Юли 2008, 18:39

Почвам да спамя....
Правя само неща(с малки изключения) които смятам за правилни и които няма да нарушат вътрешния ми мир.
Правил съм и "черни" магии или за да отвръщам на удар или за да премахна някой който ме заплашва.Помагам си с магия за да имам по добра работа от която да печеля повече пари....
И какво от това въпреки магията се опитвам да живея нормално.Но я използвам в своя полза и това грях ли е? Егост ли съм - сигурно.Пука ли ми много - май не но харесвам да се ебавам с хората в форумите.Завися ли от вашето одобрение - не защото това е един форум и мнението ви тук не влияе върху моя живот така че няма от какво да се притеснявам.
Има хора които или нямат сила или ги е страх и оправдават невежеството си с наложение от такива като тях морал.
Същата работа като да ми обясняват че да имам расистки нагласи е грешно, аз пък мисля че те грешат.Въпрос на гледна точка.

Пей си хакуна матата и да не ти пука!!
Радвай се на живота!
Agnoscetis Dei, scio ipse
Аватар
Abathor
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 185
Регистриран на: 02 Яну 2007, 18:42

Мнениеот ExecutE » 30 Сеп 2008, 18:06

Shadow Mage написа:Коте, моля те, не ме настъпвай на тема библия, че ако ти кажа какви неща има в нея (на вс. отгоре дори и свещенниците биха ги отрекли ама ги има).


И какви неща има бе пич, кажи да чуем и ние ?
Аватар
ExecutE
 
Мнения: 2
Регистриран на: 30 Сеп 2008, 17:49

Мнениеот Lord Njarlathotep » 30 Сеп 2008, 19:05

Ами чети ако можеш и ще разбереш какво има............
Изображение
Аватар
Lord Njarlathotep
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 410
Регистриран на: 19 Юни 2008, 14:36
Местоположение: Р’ЛЙЕХ

Мнениеот ExecutE » 30 Сеп 2008, 20:16

Lord Njarlathotep написа:Ами чети ако можеш и ще разбереш какво има............

за Библията ли говориш? Ами.... чел съм я четири пъти !!!
Аватар
ExecutE
 
Мнения: 2
Регистриран на: 30 Сеп 2008, 17:49

Re:

Мнениеот BallFace » 20 Юни 2009, 09:10

Cath написа:Амин!

извинете, но ни най-малко не съм съгласна! какво значи да изкупи греховете си? на мен ми звучи точно като "да си купи щастие". веднага мога да започна да ви рецитирам баналности от типа на "щастие с пари не се купува"... това е също толкова абсурдно, като "опрощаването" на греховете след изповед - споделен грях, половин грях - глупости! бутна ли чашата от маса - тя пада, запаля ли листа - той изгаря, направя ли грешка - плащам си. сега, после, в следващия живот, това е без значение.

хайде сега да коментираме другото - какво трябва да означава "грях"? тъй като това си е едно християнско понятие, нека ви спомена, че според някои християнски източници и смеха е грях.

какво значи да се разкаеш? направил ли си нещо - значи си имал причина и още по-важно - искал си да го направиш! едно е да осъзнаваш грешката си, съвсем друго е да се разкайваш за нея. правилното за мен е след като веднъж си осъзнал грешката си, да благодариш, че си я направил, защото така и само така си получил важният житейски опит да не я повтаряш повече. доколко това ще стане - зависи от теб самия.

преди малко четох негативни изказвания за т.нар. тройно правило - каквото направиш, ще ти се върне три пъти. ако направя добро, ще ми се върне тройно! ех, че алчност! едва ли се връща три, седем или девет пъти в повече, но знам (да, знам), че определено се връща.

но нека се обърнем към физиката ( от фг. φυσικός (фисикос) - естествен, φύσις (фисис) - природа ;) колко случайно! ):

"Всяко действие има равно по големина и противоположно по посока противодействие." - Нютон

факт! но вие си изкупувайте греховете...
Изключтелно много съм съгласен с теб.
Много добре си го написала.Браво. ; )
Аватар
BallFace
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 94
Регистриран на: 06 Апр 2008, 08:12

Мнениеот Black Wolf » 25 Юли 2009, 04:50

Изключително смешно... Съжалявам, но понятия като "грях" не присъстват в езическата философия. Можи би във вещерството, като разновидност на неоезичеството (т.е. изсмукана от пръстите доктрина), съществува такава представа. Нищо чудно - то си е по същество християнство, маскирано с роба, метла и атамей... :mrgreen: И си носи цялата задръстеност на християнството.

Трикратното (или колкото там кажете) връщане на "лошото" съществува само в главите на неоезичниците (вещери и вещици); истинският "майстор на занаята" знае как да шкартира всяко "връщане".

Айде със здраве! icon_eusa_dance
Аватар
Black Wolf
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 114
Регистриран на: 10 Окт 2008, 14:27

Мнениеот Enforcer » 23 Сеп 2009, 17:07

Възможно ли е човек който е правил много лоши неща да изкупи греховете си,да излекува кармата си,да върне доброто в себе си?

Просто не се въздържам да отговоря, защото ми стана хем тъжно хем смешно. Имало е явление в щатите наречено "Рейгъномика". Това е процес при който поради икономии в образованието страната се напълва с малоумници. Явно и в България страдаме от същия проблем. :mrgreen: Ще се въздържам да чета секцията занапред.
Аватар
Enforcer
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 202
Регистриран на: 02 Сеп 2007, 08:09

Предишна

Назад към В казана на Вещицата

cron
  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 9 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 9 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 21 Апр 2020, 01:19 е имало общо 540 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта