Малко размисли

Място за теми, които са извън магията, флууд, спам и всичко, което Вещицата ще изхвърли в кофата си за смет...

Назад към Recycle Bin

Мнениеот eloon » 07 Яну 2010, 14:32

Не знаех каде да я постна тази тема и затова тук - та да не пречи на никого :)
От цифра време се чудя защо хората като им кажа,че съм заинтересована от окултизма и почват да се държат дистанцирано... Защо да си заинтересован от тези неща се е превърнало в нещо като белег за прокаженост за околните?... Мислих ...Мислих ... И май ми просветна... Всъщнос май сме си го заслужили до някаде... Погледнете ни форума - 90% от темите се жъртят около любовни магии или проклятия... Звучи някак нелепо...и малко цинично - уж вещица идваше от вещ - знаещ... И уж за да си итински маг, вещер, окултист или както там на всеки му е удобно да сенарича, трябва да имаш силна воля?!?!? Нима да подчиниш нечии разум е признак на сила?.... За мен лично е слабост.. Толкова си слаб, че ти трябва магия за да заинтересоваш някого... Да накараш някого да се влюби в теб на сила.... Защо ти е? Та щом си готов да пренебрегнеш цялата вреда, която подобно действие може да нанесе, то значи че ти не го обичаш този човек истински, а по-скоро изпитваш собственически чувства.... Защо ти е тогава той/тя да те обича? "Искам да ме обича до полуда." - ХА! А, ако ти охладнеш към този човек, а магията е необратима? ... И нали уж за да практикуваш магия трябва да си духовно извисен?!?! Да...ама не... Май сме слепци.. Посягаме към ритуалите от страх да не бъдем отхвърлени, а не виждаме, че една молитва, казана от сърце, без знаяение в кого вярваш... една такава молитва е по-силна от всеки ритуал...
Аватар
eloon
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 14
Регистриран на: 27 Окт 2008, 11:55

Мнениеот ~Talyn~ » 08 Яну 2010, 21:09

Според мен хората се дистанцират,защото не знаят правилното тълкуване на думата окултизъм.А да не говорим за онези,които даже не знаят,че тази дума съществува.А като се опиташ да им обясниш и те естествено не те разберът,включваш най-накрая думата МАГИЯ и те избухват в смях...После те мислят за откачалка и те игнорирaт.
А за думите ти,относно молитвата от сърце е по-добра от изпълнен стриктно ритуал,съм напълно съгласен.Желанието е по-силно от стотици предмети наредени по определен начин с цел осъществяване на онова,за което копнееш.Така де дано ме разбрахте :)
Всичко е просто!
Аватар
~Talyn~
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 203
Регистриран на: 27 Яну 2008, 16:07
Местоположение: Казанлък

Мнениеот StellaMorgana » 09 Яну 2010, 08:32

Не знам доколко точно хората от форума са си заслужили да се гледа на тях с лошо око, но помисли за врачките, циганките и прочие "магьосници", които получават заплащане за направа на магия за вреда. Те напълно си заслужават репутацията и повечето хора, които не четат такава литература асоциират окултното именно с тези хора. Да не говорим за псевдо феномените по телевизиите и легионите измамници, на чийто фон истинските ясновидци са като песъчинка в морето. Ето това е причината повечето хора да се отнасят или със страх или с пренебрежение към окултистите.
Life is a journey!
Аватар
StellaMorgana
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 142
Регистриран на: 17 Дек 2009, 18:13

Мнениеот anakonda79 » 09 Яну 2010, 10:52

eloon написа:Не знаех каде да я постна тази тема и затова тук - та да не пречи на никого :)
От цифра време се чудя защо хората като им кажа,че съм заинтересована от окултизма и почват да се държат дистанцирано... Защо да си заинтересован от тези неща се е превърнало в нещо като белег за прокаженост за околните?... Мислих ...Мислих ... И май ми просветна... Всъщнос май сме си го заслужили до някаде... Погледнете ни форума - 90% от темите се жъртят около любовни магии или проклятия... Звучи някак нелепо...и малко цинично - уж вещица идваше от вещ - знаещ... И уж за да си итински маг, вещер, окултист или както там на всеки му е удобно да сенарича, трябва да имаш силна воля?!?!? Нима да подчиниш нечии разум е признак на сила?.... За мен лично е слабост.. Толкова си слаб, че ти трябва магия за да заинтересоваш някого... Да накараш някого да се влюби в теб на сила.... Защо ти е? Та щом си готов да пренебрегнеш цялата вреда, която подобно действие може да нанесе, то значи че ти не го обичаш този човек истински, а по-скоро изпитваш собственически чувства.... Защо ти е тогава той/тя да те обича? "Искам да ме обича до полуда." - ХА! А, ако ти охладнеш към този човек, а магията е необратима? ... И нали уж за да практикуваш магия трябва да си духовно извисен?!?! Да...ама не... Май сме слепци.. Посягаме към ритуалите от страх да не бъдем отхвърлени, а не виждаме, че една молитва, казана от сърце, без знаяение в кого вярваш... една такава молитва е по-силна от всеки ритуал...


Ако наистина смяташ че 90% от форума е само за любовна магия, то извода за мен е само един... Не си чел/а достатачно! Също смятам че по голямата част от хората посещаващи този форум носят силата на магията в себеси а ритуалите и заклинанията са една малка част от окултизма. И само още едно нещо... Ти го наричаш молитва, аз пък си мисля за ментално въздействие. Но както и да го наречем то също си е един вид магия и какво пречи според теб ако към него добавиме някоя свещ, благовоние или пък символ които помагат за концентрацията ни, или вече се превръща в ритуал ? Доколкото разбирам от поста ти, отричаш ритуалите, не знам каква е причината ти за това но си мисля че може би се дължи на някой твой несполучлив опит... Не се коси толкова, на всеки му се е случвало да не му се получат нещата в началото.
skype: mariq123489
Аватар
anakonda79
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 36
Регистриран на: 08 Дек 2009, 21:24
Местоположение: България

Мнениеот ultramarin » 10 Яну 2010, 09:38

Не знаех каде да я постна тази тема и затова тук - та да не пречи на никого :)
Ми да вземем да я изтрием тая тема, та да не преми на никого, а? :D

От цифра време се чудя защо хората като им кажа,че съм заинтересована от окултизма и почват да се държат дистанцирано...
Ами не им казвай и няма да се дъжат дистанцирано! То нали затова го има принципа на тайната - да си мълчиш и да си се интересуваш за каквото си знаеш.

Защо да си заинтересован от тези неща се е превърнало в нещо като белег за прокаженост за околните?...
Да си заинтересован от врачкарство и чудотворство или пък от баячесво и гледачество или от ЕЗО-ТЕРИКА. Че тя езо-терра-ичната наука няма общо с ПУБЛИЧНОТО, а само и единствено с тайното. Всичко публичо и още повече медийно ПО ОПРЕДЕЛЕНИЕ няма нищо общо с езотериката. Веси един по-стар потребител на тоз форум ще ти го каже. И не можеш да разчиташ, че някой ден ще се срещнеш с езотериката ако тръбиш наляво и надясно за "интереса си". Подобно нещо гони от теб всички "влюбени в тайните", или дори и д ане ги гони, може цял живот д асте си първи приятели, но да не ти кажат и дума по въпроса...
Мислих ...Мислих ... И май ми просветна... Всъщнос май сме си го заслужили до някаде... Погледнете ни форума - 90% от темите се жъртят около любовни магии или проклятия... Звучи някак нелепо...и малко цинично - уж вещица идваше от вещ - знаещ...
Това е така, но никой от нас тук не се счита за голям маг, вещепр или вещица. Да, ние изучаваме тези хора, ноооо, сме само начинваещи по пътя на МАгията... и като не те кефи, кажи ми КАКВО НАПРАВИ ТИ, ЧЕ ДА ПОДОБРИШ ТОЗИ ФОРУМ... освен да мрънкаш, което е равносилно на "нищо". Да, има и любовни, има и не дотам светли, има всякакви неща тук, кактои навсякъде. Но както казваш - сами сме си го заслужили... хайде да си заслужим нещо по-добро! ПОМОГНИ в това начинание! Причерно можеш всяка седмица да публикуваш по един ритуал за късмет, здраве, благоденствие или нещо подобно... или поне веднъж месечно...

И уж за да си итински маг, вещер, окултист или както там на всеки му е удобно да се нарича, трябва да имаш силна воля?!?!? Нима да подчиниш нечии разум е признак на сила?....
Да, признак е! С уточнението, че трябва НАИСТИНА да го подчиниш, а не да си "мислиш че си го подчинил" или пък "да го оплетеш в заблуди", което са вариантите в 99% от реаните случаи. И още нещо, в 99% от случаите никой не се занимава да подчинява чужд разум, това е суета - практимчността изисква да подчиниш своя разум(който е също толкова непокорен) и веч ес негова помощ да наложиш волята си върху силите на света, било то природни стихии, социални събития или нещо друго... за чужди разуми не става дума... поне аз, за всичките тези години, само един единствен път съм се занимавал да се боря с чужд разум, и то в рамките на упражнение...

За мен лично е слабост.. Толкова си слаб, че ти трябва магия за да заинтересоваш някого... Да накараш някого да се влюби в теб на сила.... Защо ти е? Та щом си готов да пренебрегнеш цялата вреда, която подобно действие може да нанесе, то значи че ти не го обичаш този човек истински, а по-скоро изпитваш собственически чувства.... Защо ти е тогава той/тя да те обича? "Искам да ме обича до полуда." - ХА! А, ако ти охладнеш към този човек, а магията е необратима?

1. това е проблема на "клиентите", не на самите практикуващи. Да му мислят тези които си "поръчват магийки"
2. донякъде е проблем и на "доставчиците" на магически услуги. Сериознит епрактикуващи не се занимават с подобни глупости. Не приемай детската градина за образец на магическата наука.

... И нали уж за да практикуваш магия трябва да си духовно извисен?!?! Да...ама не... Май сме слепци.. Посягаме към ритуалите от страх да не бъдем отхвърлени, а не виждаме, че една молитва, казана от сърце, без знаяение в кого вярваш... една такава молитва е по-силна от всеки ритуал...
КАКТО КАЗАХ, НЕ ПРИЕМАЙ ДЕТСКАТА ГРАДИНА ЗА ЦЯЛОТО НЕЩО. 99% ОТ МАГИЯТА Е НЕВИДИМА ЗА ПУБЛИЧНОСТТА (ОТ КОЯТО ТИ СИ ЧАСТ). Овен детската градина има и начални училища, и средни училища, и висше образование, и университети, и школи, и мистерии, и посвещения... опа... това е толкова далеч, че и след 10 живота едва ли ще съм/сме дори на средата на този път... е някои са го преполовили вече, ноооо те си траят и си творят в тишина.

СЛАВА ИМ!
Аватар
ultramarin
Модератор
 
Мнения: 314
Регистриран на: 06 Фев 2008, 09:15
Местоположение: София ...и България въобще

Мнениеот StellaMorgana » 11 Яну 2010, 08:03

ultramarin, едно въпросче имам, ако не възразяваш. Говориш за принципа на тайната, но на мен не ми е много ясно дали е заради страх от отхвърляне (както е споменала авторката на темата, че като спомене на някого, че се интересува от окултното, започват да я гледат странно) или защото знанието идва, когато си готов за него, т.е. ако разкриеш на хората с какво всъщност се занимаваш, може да не успеят да го осмислят? Въпросът е, че ако е първото - страхът от отхвърляне, защо му е на един маг да се страхува от хората? Нима ако е опитен, не може да се справи с отхвърлянето? Ако е второто, т.е знанието идва, когато си готов, защо е нужно да се учат начинаещите на това да пазят тайни? Нима няма да ти се разкрие достатъчно, че да си наясно защо е нужно да пазиш тайна? Мисълта ми е, че в първите дни на моите занимания (които не са никак далеч в миналото), изобщо не разбирах защо е нужно да се пазят тайни, защо никой не споделя знанието си, ритуалите и заклинанията си (в смисъл, че на мен е нужно само да ми се каже, че това или другото изисква еди - каква си подготовка и е опасно да се практикува ако нямаш опит, за да не го правя). Защо не се намери начин да се разкрие на нас, начинаещите някаква малка частица информация, която да ни научи защо е толкова важно да се пази тайна, преди да успеем да си счупим сами главите? (вече започнах да осъзнавам, че целия ми пост е крайно объркан и малко или много сама давам отговор на въпросите си, но все пак ще съм ти много благодарна ако коментираш).
Life is a journey!
Аватар
StellaMorgana
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 142
Регистриран на: 17 Дек 2009, 18:13

Мнениеот SoFarAway » 11 Яну 2010, 22:49

Привет на всички, ще си позволя да вмъкна недотам компетентното си мнение.
Защо хората започват да те гледат странно ли, защото имат различни убедености от твоите.. и може би в тяхните убедености за света, окултното не се вписва, поради това те го отхвърлят и започват да си мислят за теб да речем: "на тая нещо и хлопа дъската". За тях ти се занимаваш с нещо, което не съществува и най-важното ти си вярваш, че това нещо го има. Например и при мен да дойде някой и да ми каже аз съм Дарт Вейдър, аз ще го изтледам странно, защото в моите убедености Дарт Вейдър освен във филмите Междузвездни Войни другаде не съществува, но дори и Вейдър да същестува някъде извън филмите, моят светоглед ще отхвърля това твърдение, защото е много по-лесно да продължа да живея със старите си убедености, които досега са ми помагали в целите ми, било ми е удобно да живея с тях, а и не е лесно да се промени цял светоглед, това значи едва ли не сегашният ми свят изцяло да се срине а тове не ми се нрави, а може и на мен да ми е се тая дали той Вейдър съществува или не. Пък и най-важното, ако онзи тип не ми докаже черно на бяло, че е Вейдър аз как да му повярвам, но дори и да ми докаже аз пак може да реша да не му вярвам и да си продължа по старому. Извода от горните ми разсъждения е прост не се опитвай да убеждаваш хората в това, което излиза извън пределите на вярванията им. Ако те решат да повярват в "това",те ще го направят сами без ти да ги убеждаваш. Да кажеш на, някой истина, която той не е способен да възприеме е равносилно на това да го излъжеш. Аз просто подбирам хората с, които да говоря на тема Окултика и досега никой не се е дистанцирал от мен, именно заради това. Относно това дали трябва да се пазят тайни или не всеки си решава индивидуално, никой не е задължен да пази тайни. Всичко зависи от случая при едни хора може да се говори свободно на такива теми, а пред други не, за жалост вторите са много повече, вече взех да се откланям от темата, но тове е един много обширен въпрос, който изилиза доста извън рамките на поста ми.
Поздрави.
SoFarAway
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 84
Регистриран на: 22 Юни 2009, 16:34
Местоположение: Бургас

Мнениеот ultramarin » 11 Яну 2010, 22:50

StellaMorgana написа:...за принципа на тайната, но на мен не ми е много ясно дали е заради страх от отхвърляне ... или защото знанието идва, когато си готов за него, т.е. ако разкриеш на хората с какво всъщност се занимаваш, може да не успеят да го осмислят... в първите дни на моите занимания изобщо не разбирах защо е нужно да се пазят тайни, защо никой не споделя знанието си, ритуалите и заклинанията си (в смисъл, че на мен е нужно само да ми се каже, че това или другото изисква еди - каква си подготовка и е опасно да се практикува ако нямаш опит, за да не го правя)...
постът ти не е объркан, а засяга един много дълбок въпрос. Той би си заслужавал и собствена тема, но нека се опитам да отговоря тук накратко. Съществуват множество заблуждения във връзка с пазенето на тайна, това се е превърнал в клише, останала е само формата, но е изчезнало разбирането му, както и самата ти си забелязала от практиката си... езотеричното е станало публично... а тайните са си останали тайни, днес езотречино е не самото знание, а разбирането на това знание.

Съществуват множество причини да се пази тайна. Преди всичко трябва да кажем, че пазенето на тайна в езотериката е специфично за нея. А именно, че не се изисква АБСОЛЮТНА ТАЙНА, а само УМЕСТНОТО въздържание от разправяне наляво и надясно. Защо така - не би могло да се очаква от един студент по химия примерно още от първите няколко лекции да започне да дава уроци по химия, но вече завършващия университета макар и още неспособен да води лекци, няма проблем да ръководи упражнения и практикуми на първокурсниците примерно. Просто защото се иска време и практика, човек да въприеме едни идеи и да Заживее с тях. Същото е и в езотериката - трябва да пазим тайната докато не придобием поне някакво частично разбиране на проблемите с които се работи. Защото езотериката е специфична наука, и съществува особено силното искушение още от първите срещи да се въодушевим така, че да започнем да разказваме за яките си преживявание на всички, при това допускайки неточности, изкривявайки идеите които са ни обяснявали... много е лесно д асе провери това на практика: просто обяснете на някой една идея и го накарайте на момента да ви повтори само най-важното от нея(освен друго това е и класически метод в езотеричното обучение) - ще се убедите, че макар и събеседникът ви да е "разбрал идеята" това няма да е напълно същата идея която сте му обяснили, а нещо много подобно, но все пак различно... много е смешно, защото го виждам с тези на които се случва да обясня нещо, а също и с тези които ми обясняват на мен, изключения няма, никой не е над другите - всички еднакво изкривяваме идеите докато не ги разберем напълно, а това става само с времето... с времето...

Що се отнася до отхвърлянето, то наистина създава проблем за обладаващите Знание. Притеснение да, но не и страх. И тов апритеснение, ги кара не да мълчат, а да се изразят така че да бъдат приети... ако днес Буда или Бодхидарма биха живяли, то те навярно нямаше да ни учат да строим ашрами и манастири, а офиси и клонове, нямаше да ни показват медитация и съзерцание, а по-скоро търговски преговори и "как да спрем да се тормозим и да започнем да живеем" в отсека на днешния ден. Учението би останало същото, но формата би била различна. Защото формата, както и приемането или отхвърлянето, се определя не от предаващия Ученията, а от тези за които те са предназначени. На овчарите ще се говори за овце, на учените за квантова физика, на програмистите за нещо друго. Маговете не се страхуват от хората, те се страхуват ЗА хората. Да, опитните магове се справят с отхвърлянето - и пазенето в тайна на определени идеи е част от многото им методи. Но само един от многото, и именно като неотделима част от всички методи следва да го разглеждаме, тъй както има смисъл едно функциониращо сърце има смисъл да разглеждаме само като част от жив човек. Откъснем ми сърцето от тялото, отделим ли "пазенето на тайна" от системата за която е предназначено - получаваме един труп и един безполезен орган.

Хората са различни, дори тези които вървят по един път(виждам о много добре на тренировките по бойни изкуства) и напредват с една скорост, пак имат различни успехи, и на тях им се обеснява по различен начин и често дори едно и също нещо на трима ще се обясни в три поредни дни, защото за единия първият ден ще е много ранен, а за другия третият много късен. НАВРЕМЕНОСТТА на запознаване на човек с езотеричните принципи е дори още по-важна отколкото в ежедневните ни дела. Не може да се даде, и не се дава, дори частица знание на недораслите за него. Едно че са неспособни да го възприемат, и ще го разберат ГРЕШНО(което е съвсем различно от гореописаното частично, но все пак правилно разбиране), но и другото - че те не искат да го получат! А насила хубост не става. Помислете - има толкова много информация, защо да казваме някому нещо допълнително, ако той не може да се справи и с основното. Като се научи дза прилага основата, ще му кажат и по-напредналата техника... но ако човек не е научил буквите, няма смисъл да го учим на правопис и граматика... какъв е смисъла да учиш някого да въздейства на чуждите емоции, ако той още своите не може да владее, примерно... за какво да му показваш как да чете чуждите объркани мисли, ако той още своите не може да подреди? Има ли смисъл да учиш прасето, че църквата е свещено място, ако то още не разбира, че кочината е за спане, не за сране... едни уроци са за животните, други за хората. Тъ и за едни хора едно, а за други друго е нужно...
...тайна като такава НЯМА И НЕ МОЖЕ ДА ИМА в истинските духовни учения. Има обаче УМЕСТНОТО въздържание от раздрънкване. И тук е по-добре да кажем на масите - мълчете си за всичко, вместо да им обяснаваме подробно, щото дори един да е готов да разбере, то останалите ще мигат объркано насреща ни... ТАЙНА няма, нещо повече - в Традициите се изисква всяка една идея да се приложи, дори да се "предаде натам" по веригата, да се обясни някому, може би в опростен достъпен вид, и едва тогава да се пристъпва към следващото парче от пъзела ;)

И още една причина идва. Накой някого критикувал или осмивал, когато му разказвал своите вътрешни, духовни, езотерични преживявания... какво става. Критикувания/осмивания бива наранен, душата му вместо да заяква от преживянато, получава рана свързана с това преживяване, и сега първо трябва да зарасне тя и едва тогава това преживяване ще може да се използва за да укрепи душата. А ние хората сме крехки и нежни - нямаме стабилност що се отнася до вътрешния ни свят. Всяка една критика и осмиване, дори да занем че е неправилна, е способна да ни нарани и да разруши крехките успехи. Съвсем различно е когато сме се убедили на практика, че този ритуал работи, онзи принцип наистина има силата на природен закон, тия и ония духове не са измислица, а реалност на невидимия свят който наистина съществува... тогава вече имаме сталбилност, тогава можем да си говорим, но тогава няма да го правим така и така... защото човек СПОДЕЛЯ с околните, защото търси подкрепа - а когато вместо нея получи "пердах"... не е много приятно... затова препоръката е да се споделя с наставника, дневника, може би със съученика по Пътя, но не и със приятели, роднини, семейство, и прочие близки хора...

"знанието идва, когато си готов" - още едно клише "Нима няма да ти се разкрие достатъчно, че да си наясно защо е нужно да пазиш тайна?" Теоретично би трябвало да ти се обясни подробно принципа на тайната, ама не тъй както аз сега го обясяват, с откъслечни причмери, а доста по-подробно... но е невероятен късмет да попаднем на компетентен човек, който не просто е як маг, а е Носител на конкретна Традиция. Щото едно е да развиеш спосдобности и да станеш най-коравия чародей у квъртала, съвсем друго е да си запознат и да запознаваш други с Традиция, със Система която дава отговор на вечните въпроси, и не просто отговор, и дори не отговор който да е малко по-смислен от прословутото "42", а която дава просто СМИСЛЕН отговор... така че: знанието наистина идва когато сме готови, но готовността се изразява в това да имаме смелостта да го търсим... щото някои са готови да търчат до индия и тибет за да учат в ашрами от лами и йоги, но готови ли са същите тия да се преместят в съседен град или просто да си сменят работата за да могат да посещават сбирките на местния клон на същата тая индийска или тибетска или инаква школа? ... но да не отиваме толкова надалече... за някои хора е трудно дори да изпратят един мейл с конкретен отговор на конкретен прост въпрос или да се видят наживо с човек... а ето че вчера един образ каза че не можел да отиде на лекции защото имал да пуска пералнята... !?!?!?... щом за лекции така се измъква, какво остава за езотеричната практика... същото е и с принципа на тайната! когато някой ви инструктира н нещо наистивна смислено, ще ви даде и обяснението защо така па иначе... а ако ви кажат нещо НАИСТИНА ПО-ТАКА, вие и без всякакви приказки никога никому няма да го кажете :D проверено е - и с чингел не можеш измъкна наистина духовните преживявания от някой, без значение колко начинаещ е, дори няма да заекне, че е имало нещо подобно... УСЕТА ЗА СВЕЩЕННО НИ Е ВРОДЕН!

И разбира се съществува още и това, че не толкова важните, даже съвсем незначителни идеи се обвързват с тайна, просто за да се изпита ТВЪРДОСТТА на Ученика - дали ще е изпитание с болка, или изпитание с мълчание, или с нещо друго - няма значение. Споделете някому някоя публична езотерична идея, която няма възможност да прочете в оригинал, кажете му да я пази в най-строга тайна и... гледайте! Много добър метод да разберете колко струва човек...

"Защо не се намери начин да се разкрие на нас, начинаещите някаква малка частица информация, която да ни научи защо е толкова важно да се пази тайна, преди да успеем да си счупим сами главите?" Защото няма нужда! Незапознатите с Традициита недоумяват принципа за пазене на тайна, за тях той е безмислен и непразбираем, и наистина - всичко им Знание е публична тайна, а Разбирането няма кой д а им го даде. Тези които са част от Традициите пък, разбират и не питат, а спазват, така че също няма какво да се обяснява, да не говорим че на тях вече им е обяснено, като част от програмат за запознаване с Традицията. Случайно открилите нещо Истинско, усещат че са намерили нещо наистина ценно, усещат го свещено, и също си траят...

...разбира се, случва се определен човек или група да "станат готови" и тогава им се обяснява защо така па иначе тая тайна и другата тайна и въобще принципно да си трайкаме... мда, случва се понякога... понякога някой все пак пита и за смисъла вместо за техниката, и тогава, съобразно (втората част на) закона за тайната, "никой няма право да отказва ..."
Аватар
ultramarin
Модератор
 
Мнения: 314
Регистриран на: 06 Фев 2008, 09:15
Местоположение: София ...и България въобще

Мнениеот ultramarin » 11 Яну 2010, 22:54

А ето че поста на SoFarAway демонстрира малко "здрав практически разум", който толкова ни трябва в езотеричното ни обучение...а ние често забравяме, че езотеричен и отнесен са различни неща :D Браво, много добро обяснение SoFarAway - право в десятката!
Аватар
ultramarin
Модератор
 
Мнения: 314
Регистриран на: 06 Фев 2008, 09:15
Местоположение: София ...и България въобще

Мнениеот StellaMorgana » 12 Яну 2010, 04:07

Така обяснен, принципа на тайната придобива съвсем различен смисъл. Благодаря, ultramarin. Напълно съм съгласна за ставането на "най - якия маг у квартала" и че идеята на езотериката съвсем не е такава. Все пак има нещо, което не разбирам - поне за мен решението с коя от Традициите да се занимаваш (въпреки, че "занимаваш" не е най - подходящата дума) не е от лесните и за да започнеш да вървиш по някой от пътищата, трябва да имаш някакви познания по въпроса. Идеята е, че дотогава, все пак трябва да получиш някаква информация. В смисъл едва ли някой се събужда и си казва "Аз от днес започвам да се занимавам с Демонология" и започва направо оттам, без да е правил някакви предварителни проучвания, да е чел книги и прочие. До момента, в който решиш, че този път е за теб, изминаваш друг, път на себеопознаване, на проучвания и изучаване на доста неща (е, поне за мен така е редно). И ако няма кой да те научи, тогава има възможност да попаднеш на доста източници на дезинформация, някои от които съвсем не безобидни. В нета информация бол за разни ритуали, с които наистина можеш да си счупиш главата, особено ако не осъзнаваш собственото си невежество. Това със смелостта да търсиш онова, от което се нуждаеш е така, но дали ще откриеш правилния източник при наличието на толкова много други източници, според мен в момента е въпрос само на късмет (твърде възможно е да греша, разбира се) именно заради наличието на хиляди книги, форуми, статии и всякакви такива в нета, които са на един клик разстояние. Мисълта ми в първия пост (макар и не особено добре изяснена) беше, че това тук е сериозен форум и според мен е хубаво да има нещо като "училище за начинаещи", в което да могат да се обясняват поне някои от принципите на езотериката, в което напредналите да споделят част от знанието си с някои, тръгващи тепърва по пътя на окултното. Приемам критиката в поста ти и може би пак ще обсъдим този въпрос, когато придобия повече опит и знания. Наистина съм благодарна за изчерпателния и полезен отговор.
Life is a journey!
Аватар
StellaMorgana
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 142
Регистриран на: 17 Дек 2009, 18:13

Мнениеот ultramarin » 12 Яну 2010, 12:51

StellaMorgana написа:Така обяснен, принципа на тайната придобива съвсем различен смисъл.

виж тази тема, в нея е подобен случай - "различна подготовка - различно разбиране - различен смисъл"... и съответно съм отговорил съобразно принципа на тайната - без да го обяснявам, но и без да лишавам напълно човека от знание, съм го насочил към нещо което може да му е полезно за неговото ниво
viewtopic.php?f=27&t=4741&p=52869#p52869

а също и тези тук са свързани с пазенето на тайната:
viewtopic.php?f=39&t=2318
viewtopic.php?f=58&t=4753
viewtopic.php?f=31&t=4701

има нещо, което не разбирам - поне за мен решението с коя от Традициите да се занимаваш (въпреки, че "занимаваш" не е най - подходящата дума) не е от лесните и за да започнеш да вървиш по някой от пътищата, трябва да имаш някакви познания по въпроса. Идеята е, че дотогава, все пак трябва да получиш някаква информация.

информация за Традициите такива каквито СА не можеш да получиш публично, именно защото са ЕЗОтерични традиции. Само от техни представители, само лично и адаптирано като за теб... а публично... всичката публична информация за Традициите има само ЕДНА цел - да заяви, че "съществува такава и такава традиция, тук и тук". Нищо друго! Дори общата информация за това с какво се занимава, какво се изучава и т.н е недостъпна за широките маси. Известна е само външната дейност на групите, тази с която се интегрират в обществото, с която си изкарват прехраната и парите за съществуването си. А всичко касаещо школата като такава "на питащия ще му бъде казано, на незаинтересования ще му бъде спестено".

В нета информация бол за разни ритуали, с които наистина можеш да си счупиш главата. Това със смелостта да търсиш онова, от което се нуждаеш е така, но дали ще откриеш правилния източник при наличието на толкова много други източници, според мен в момента е въпрос само на късмет именно заради наличието на хиляди книги, форуми, статии и всякакви такива в нета, които са на един клик разстояние.

Казва се, че ученикът е този който взема решението за приемането си, не учителя(той винаги е съгласен). Също се пише, че има един определен вид въздействия върху хората. Въздействие от енергия и информация, която идва от езотеричния свят, влияе индиректно и подсъзнателно върху нас, и постепенно създава в тези с нагласа да я възприемат един специфичен орган - "кристала на маговете"(има и други имена). Този орган позволява на човек да РАЗПОЗНАВА истинските магове и мъдреци от ментета. Нещо повече, този орган създава едно постоянно привличане към истинското езотерично. Затова понякога се нарича и "магнитен център". Има ли го изграден в нас, рано или късно ще стигнем "правилния източник", без значение много или малко информация има около нас. Този вътрешен компас не се интересува от боклука, а само от истинското, тъй както и магнита се привлича от желязната игла, но не и от тревите в копата сено ;) Колкото по-добре е изграден този център - толкова по-силно работи, а тъй като се изгражда от ВЛИЯНИЯТА на езотеричното, а при това ИНДИРЕКТНО, то следва препоръката:
да се занимаваме с индиректни езотерични неща, докато не станем способни да разбираме директните ;)
например да четем древните и съвременни мъдреци - Платон, Лао Дзъ, Блаватска;
да се занимаваме със спорт и здравословни практики...
да четем поезия, да слушаме класика и да се занимаваме с изкуства...
и всичко това не като развлечение(аз примерно не съм особен фен на класиката примерно), а като упражнение, като един вид "индиректна медитация"...


Мисълта ми в първия пост (макар и не особено добре изяснена) беше, че това тук е сериозен форум и според мен е хубаво да има нещо като "училище за начинаещи", в което да могат да се обясняват поне някои от принципите на езотериката, в което напредналите да споделят част от знанието си с някои, тръгващи тепърва по пътя на окултното.
мммм... сериозен форум викаш! А ДАЛИ си се замисляла над това твърдение!? Лично аз нямам съмнение че този форум е ПОЛЕЗЕН! Може би единственото що-годе полезно място в нета на магическа тематика! Но на кого е полезен, на какво ниво работи всеки от потребителите и т.н. е вече друга тема! То си се вижда де - колко често възникват противоречията в мненията и разбранията ни... едни не виждат лошо в черните магии, други заклеймяват всяко питане за такива, трети призовават към философия, а четвърти уважават само "практиците". Всеки също така ползва форума за общо взето различни цели.
В един свой пост, Уизард го казва съвсем пряко "една от целите на МГ - да помага на абициозните магове да се учат и развиват". Нещо повече, имаме си цял раздел "За Начинаещи". Обаче трябва да помним, че езотериката си остава езотерика - дори и форума да "информира", то той не може в никой случай да "формира" магове... Защо!? Защото нямаме масово единно мнение, не сме представители на едно движение, една традиция, една езотерична школа ако щете даже. Дори е рядкост да се намерят тук двама представители на един "магически стил", които при това да имат идентични мнения. А без да има пълен синхрон - масово обучение не може да има. Защото кой ще определи авторитета - масата потребители ли? Тълпата, която няма идея от дълбокия смисъл на 90% от нещата които се дискутират по темите. Или може би модераторите? Или пък уизард еднолично... само дето и него не всички приемат за абсолютен авторитет... трудна работа... имаше едно време една идея за "закрит форум" - аналогичните въпроси - кого да изберем, какво д аси говорим... тъпо: като искаш закрито - срещате се на 4 очи и си говорите, после се връщате във форума и си продължавате клюкаренето. Има неща които са за публично достояние, има и такива които не са. Някои неща стават за форум и за онлайн, други не. Но тези които са за форума, трябва здраво да ги държим тук.
Лично аз винаги ще съм против превръщането на този форум в "училище за магове". МГ е ценен именно като кръстопът, като сборен пукт и място за срещи. Като публична библиотека с препратки към не-публични материали. Именно това е ценноста на този форум и тя трябва да бъде запазена, защото ДНЕС НЯМА ОФИЦИАЛНИ МЕСТА където човек да СРЕЩТНЕ МАГИЯТА в ежедневието... имам предвид магията като съвременен културен феномен, а не някаква си там платена услуга.
Просто защото това е крайно субективен процес! Какво ни прави "сериозни" - това че се отнасяме с внимание, отговорност, с желание да даваме, ... в този смисъл бих казал че МГ е доста сериозно място! И място където с есъбират най-широк спектър търсещи, от всякакво ниво и с всякаква подтготовка! Това е седянката на днешния век, това е "сборището" ни днес ;) Но ползваме ли го пълноценно? По всяка вероятност го ползваме доста активно, макар и да остават неизползвани възможности.... идваме, запознаваме си, общуваме си, събираме се за истинска работа офлайн и после отново се връщаме, за да вложим нещо ново тук... и пак и пак и пак... докато след години МГ не се трансформира в нещо друго... но дотогава има много петилетки...
Аватар
ultramarin
Модератор
 
Мнения: 314
Регистриран на: 06 Фев 2008, 09:15
Местоположение: София ...и България въобще

Мнениеот StellaMorgana » 12 Яну 2010, 18:31

Разбирам част от мотивите ти да не искаш форума да се превърне в "училище за магове". По всяка вероятност си прав. Имам само още един въпрос (най - вече защото разбирам колко досадно може да бъде да обясняваш на някого елементарни за теб неща) - казваш, че не е приятно да получиш пердах, когато споделиш нещо с другите и несъмнено си прав. Според моето скромно мнение не по - малко неприятно е когато търсиш някакво знание, а получиш отговор, че ще го откриеш (евентуално), в случай, че си готов за него. Кой именно решава дали си готов и как? Не ме разбирай погрешно - не целя да те обидя, обвинявам или нещо подобно. Само ми се иска да знам как точно започна да се занимаваш с окултното и дали имаше учител, или откри знанието по пътя, който посочваш. Повярвай, наистина нямам за цел да се заяждам или нещо такова (не бих рискувала :) ), просто ми е интересно. Разбира се, ще разбера и ако откажеш да ми отговориш, решението е твое. Предварително благодаря.
Life is a journey!
Аватар
StellaMorgana
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 142
Регистриран на: 17 Дек 2009, 18:13

Мнениеот sirenaangela » 12 Яну 2010, 21:36

Зад досадния отговор стои обяснението,което пропускат да дадат(понеже повечето не го знаят и отговарят автоматично),че човек вибрира на определена честота,която е променлива за различни периоди от време.Това значи че ако аз вибрирам на определена честота сега,то около мен ще бъдат привлечени хора,събития,информация и др. вибриращи на същата честота,т.е. в този период от време те ще бъдат достъпни за разбиране от мен.Това важи не само за придобиването на знания,но и за характера на човека.Ако се огледаш и вслушаш в света ,който те заобикаля в момента,ще откриеш все общи неща с теб.Затова ако забележиш нещо което е около теб и не ти харесва,вгледай се в себе си първо!

Относно споделянето за интереса към окултното: човек трябва да е малко психолог за да прецени на кого и как да сподели.Но в крайна сметка след като този интерес е част от мен,значи че тези около мен трябва да ме приемат такъв какъвто съм или не.Щом е "не" проблема си е техен,всеки има право на избор.Истината е че хората се отдръпват за да имат време да преценят до колко ги засяга твоят интерес,след което отношенията се нормализират (т.е. темата не се повдига нито от теб,нито от тях,до момента в който сами не ви попитат за нещо).
Аватар
sirenaangela
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 101
Регистриран на: 04 Окт 2008, 13:58

Мнениеот ultramarin » 13 Яну 2010, 01:18

sirenaangela е отговорила вместо мен, благодаря! присъединявам се изцяло към мнението й:
човек вибрира на определена честота... ако аз вибрирам на определена честота сега,то около мен ще бъдат привлечени хора,събития,информация и др. вибриращи на същата честота,т.е. в този период от време те ще бъдат достъпни за разбиране от мен.

Относно споделянето за интереса към окултното: човек трябва да е малко психолог за да прецени на кого и как да сподели.

темата не се повдига нито от теб,нито от тях,до момента в който сами не ви попитат за нещо


И ще добавя още няколко неща

неприятно е когато търсиш някакво знание, а получиш отговор, че ще го откриеш (евентуално), в случай, че си готов за него.
неприятно е, да, знам. И аз съм го получавал, и аз съм го давал... такъв е живота. Но този отговор никога не идва като първа опция(освен ако "авторитета" не се надува нещо), винаги първо се прави опит за обяснение. А и нещата не стоят така, че някой нещо ти дава даром - никога, да, може би нещо ще ти се подари, но не всичко... след първото парче, всичко друго ще трябва да си заслужиш...

Кой именно решава дали си готов и как?
решава този който има знанието, който е попитан за него... носещия манерката с вода решава дали да я даде на спътника си... този който няма манерка, няма какво да решава... общо взето всеки от нас прави този избор, и ти, и аз, и eloon, и всички, всеки според способностите и собствената си преценка...
Как ще прецени дали е жаден... според това колко е жаден спътникът. По-горе го пише сиренаанжела: по вибрациите и с малко психология, но има и по-дълбок отговор - когато човек е наистина жаден, той е готов на всичко за глътка вода... Таничка ще исходи 100 мили до кладенчето, а Хрисито пък "се страхува да не срещтне пустинни лъвове" и не ще посмее да излезе - ясно е: Таничка Е жадна, а Хриси само си мисли че е... На Таничка ще дадем манерката, а Хриси нищо й няма да почака още малко. Или ако имаме само едно момиче - кога ще дадем водата... тогава когато жаждата надделее над страха от лъвовете и тя тръгне на поход до кладенчето. ТАКА става решаването.
Пример от МГ - след демонстрация на 24 часова работа без умора, realcool2010 пита "как да придобия огромна енергия", отговор "ела да се видим и ще ти кажа на живо", realcool2010 вика "ааа, не, сега трябва да пера" отговорът вече: сори, пич, не си отов още или нещо от тип "извинявай, ама само ми се лигавиш - енергичността не ти трябва, а само любопитстваш, аре чао". Обаче докато си пиете кафето на обичайното място като всеки ден, се появава elektron и вика "бе чух ви със realcool2010 как се разбирахте и понеже много ми трябва по-голяма енергичност, се метнах на колата и дофърчах ей сега от горно чепеларище, да видим какво ще се каже и ще си ходя към полунощ обратно, че утре съм на работа, пък пътя е към три-четири часа"(истински случай, но промених имената и оправданието)... мисля че ви е ясно, с кого си говорихме за принципите на енергичност и бодрост при силни натоварвания и системно недоспиване...
*** освен това се решава на база всички тези критерии дето споменахме за пазенето на тайната... според всички тях или мълчиш, или говориш... трябва да медитираш над постовете...

досадно може да бъде да обясняваш на някого елементарни за теб неща
понякога да, но все пак е и приятно - особено когато виждаш, че се утолява нечия жажда...

Само ми се иска да знам как точно започна да се занимаваш с окултното и дали имаше учител, или откри знанието по пътя, който посочваш.
някъде из форума бях дал подобна инфо за себе си... и все пак, подробностите и конкретните събития мога да ги расправя на всеки който се обади, че ще дойде в четвъртък от 19 часа на Плиска, в ресторант Митерон...
А тук в тази тема ще кажа, че НИКОЙ НЕ Е ПРИДОБИЛ НЯКАКВО ЗНАНИЕ САМ! Нито един човек през цялата човешка история! Винаги е имало някой който го е насочвал. Дори Буда е имал Учители. Дори първият човек, станал мъдрец и магьосник, е имал Учители... и може би от него се е почнал хубавият обичай, дето доскоро го пишеше в подписа на Архимикус - "предай нататък"...
Аватар
ultramarin
Модератор
 
Мнения: 314
Регистриран на: 06 Фев 2008, 09:15
Местоположение: София ...и България въобще

Мнениеот StellaMorgana » 13 Яну 2010, 07:32

От постовете ти разбрах, че ще получа отговор, в случай, че имам конкретен въпрос (или поне се надявам, че това е бил замисъла). Благодаря, за което. Оценявам го.
Life is a journey!
Аватар
StellaMorgana
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 142
Регистриран на: 17 Дек 2009, 18:13

Мнениеот ultramarin » 21 Яну 2010, 22:58

да опитаме да се поучим от по-мъдрите от нас...

Затова, че не говоря, нямам никаква вина.
Аз съм длъжен да запазя свойта истинска цена:
знам достътчно и точно на тълпата същността,
та пред нея да разкрия цялата си светлина
(Омар Хаям)
Аватар
ultramarin
Модератор
 
Мнения: 314
Регистриран на: 06 Фев 2008, 09:15
Местоположение: София ...и България въобще

Мнениеот StellaMorgana » 22 Яну 2010, 03:37

С други думи, отсявам плявата от житото и тогава ако реша, говоря. Обаче ми харесва начина ти на изразяване в стихове (т.е да откриваш подходящия за ситуацията).
Life is a journey!
Аватар
StellaMorgana
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 142
Регистриран на: 17 Дек 2009, 18:13

Мнениеот Mad_Mike » 08 Юни 2010, 23:49

Ми по темата и при мене реагират така кат им кажа, не че се очудвам. Едно че не много хора се занимават с това, и все пак официалните религий са лепнали окултизма като нещо лошо. А и тук важи цитата: "Хората се страхуват от това което не познават." принципно говоря естествено. Хората през живота си какви ли не работи могат да чуят за окултизма и сами ще си извадят някаква гледна точка но честно казано докато не се поразровят сами да проучат нещата не мисля че гледните им точки важат много.
Изображение
Аватар
Mad_Mike
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 223
Регистриран на: 01 Апр 2006, 20:42
Местоположение: His Promised Land


Назад към Recycle Bin

cron
  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия e 1 потребител :: 0 регистрирани0 скрити и 1 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 21 Апр 2020, 01:19 е имало общо 540 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта