Медицината в Древен Египет


 

               Оказва се, че Древен Египет е притежавал тайни, които не могат да бъдат разгада ни от съвремения свят. Дори най-посветените патоанатоми не са в състояние да обяснят механизма на мумифицирането. Клетъчните структури на египетските мумии не са претърпяли некротични промени и до днес.

               Типичната за древен Египет философия,ч е материалното и духовното не съществуват разделени, че са проявление на Една Сила-Хека, намира приложение и в египетското "здравеопазване". Тук нямаме делене на медицината на "класическа", научна, алтернативна идуховна. Не е могло да бъде приложен само "материалистичния" аспект или само духовният.

               И все пак древните египтяни разглеждали болестите като проявления на "гафове" в по-висшите ,духовни нива. Всяка болест била причинена най-вече от някаква форма на обсебване. Или просто се търсела "дъшата на болеста"- един анимистки възглед.
               Затова магьосникът - лечител е трябвало да произнесе заклинание за да прогони "духа
на простудата" или "духа на отровата". Това ставало със техники, доста напомнящи на хипнозата. Най-напред жрецът говорел тихо и продължително на пациента,
след
което рязко го хващал за ръката и го разтърсвал, произнасяйки високо призиви към боговете да помогнат в прогонването на демона.

             Друг подобен метод бил призоваването на архетипните събития. Като такъв пример посочихме Призоваването на Изида и Хор. Този метод се прилагал при интоксикации.
 


 
 

               Много интересен египетски лечебен метод бил кристалофагията. Правели се коктейли от билки и стрити на прах скъпоценни камъни,които имали определен лечебен ефект. Но уви, само египетският "хайлаиф" си позволявал подобен лукс.

               Древните египтяни имали доста познания и из областта на лечебните билки и субстан ии. Пчелния мед бил много разпространено лечебно средство. Той съдържа витамини, въглехидрати,субстанции от много и различни растения. Просто бил уникален и го прилагали навсякъде - от медицината и козметиката до мумифицирането. Почти всичките помади с които египтянките поддържали своята красота (и до днес Египет е известен с това), са съдържали мед, както и всякакви други лечебни билки и някои странни субстанции, като медени стърготини.

               Древните египтяни познавали и антибиотичните свойства на някои растения-чесънът е такова средство.

               Освен емпирични познания за лечебните растения, древноегипетските лекари прилага ли билките и тревите като лечебно средство на болести, в зависимост от астрологи ческите характеристики на болестта, болния орган и така избирали тревата или средството, което съответсвало на нужната лечебна планетарна енергия.

               Познавали са и похвати подобни на източния масаж, акупунктурата и акупресурата.


               Не били малко и познанията по анатомия на древните египтяни.Те го добивали по време на обредите за мумифициране-макар че е доста странно, как са добили такива познания, които смущават дори и съвремените учени.

               Защо все пак са правили това древните египтяни?Те са смятали, че душата, която ще продължи да съществува и след смъртта, ще я чака дълъг и труден преход към Отвъдното . Впървите етапи от прехода, душата все още не се чувствала достатъчно силна, за да се откъсне от земното, материалното и й била нужна със материалния свят. Ето защо тялото било подлагано на мумификация. То било връзката със земята и душата се хранела чрез него със жизнена субстанция.

               Как се извършвала мумификацията?Най-напред вътрешните органи били екстирпирани и поставяни в специални съдове,благословени на името на четиримата сина на Бог Хор: Imset, Duamutef, Qebehsenuf, Ha'py.Те съответствували на четирите елемента огън, въздух, вода и земя. На Имсет съответствувал черния дроб, на Дуамутеф - Стомаха, на Кебесенуф червата и на Ха-Пи-белия дроб.

               Органите били поставяни във воден разтвор от натриев бикарбонат (самородният натриев бикарбонат имал свещено значение) в съотношение 1:10. Около 600 фунта (1 фунт е равен на 453.6 г!) такъв разтвор е трябвало да залее тялото и да го поддържа.
               Поддържали температура около 46 градуса по целзий. Влажността била не-повече от 30%. След 35 дена, мумията била напълно обезводнена.Но цялата церемония по мумифи цирането трае около 70 дена. Това било свързано с движението на звездата Сириус- важен обект в религията на Древен Египет,вероятно свързана със смъртта и прераждането.


               След "пълното умиране" на тялото, в празнотата на което били поставени торбички с натриев бикарбонат, се освобождавало от тези торички, и се измивало с палмово вино, тамян и музелинови пакети с дървени стърготини. Намазвали тялото с няколко ароматни масла: франк, тамян, лотос, палма и кедър. Цялата церемония се извършвала под ръководството на Бог Анубис. Жрецът, който я водел носел такава маска. До починалия фараон оставяли книгата на мъртвите-като пътеводител в отвъдното.

               Има и данни, че много тела са били намерени в каци с пчелен мед- който имал поддържащо значение...


               И въпреки това не е известно как живата материя продължава да живее и до днес.
Това ще си остане една от великите загадки на Египет...