Масла-Как се извиличат и за какво служат?

Всеки, който се интересува и има познания, относно билките или знае методи за лекуване с билки - това е мястото.

Модератор: runner413

Мнениеот Magic_Soul » 26 Апр 2008, 12:18

Здравейте, понеже всички пишете най-разнообразни рецепти (билкови) и почти винаги се среща да има някое етерично или обикневенно масло от някаква билка. Та въпроса ми е, че искам някой да ми обасни как да ги получа в домашни условия!
Аватар
Magic_Soul
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 106
Регистриран на: 29 Дек 2007, 20:07
Местоположение: s0fiq

Мнениеот runner413 » 26 Апр 2008, 17:11

Съмнявам се че ще успееш да извлечеш етерично масло в домашни условия.
Ето това е информация която е поместена в "Уикипедия":

Използват се 4 начина на извличане на етеричните масла:

1)Извличане чрез дестилация с водна пара — използва се способността на горещата водна пара, преминала през суровината, да отнася със себе си етеричните масла, които са лесно летливи.
варианти: водна, водно-парна, парна и вакуумна дестилация;
отделяне: след охлаждане и кондензация в приемник сместа има два слоя, поради различното специфично тегло на водата и етеричното масло.

2)Извличане чрез разтворители — използва се способността на летливи и нелетливи разтворители да разтварят етеричните масла.
екстракция — извличане с летливи разтворители (бензин, етер и др.), при което се получава конкрет
мацерация — извличане с нелетливи разтворители (животински и растителни мазнини), при което се получава екстракт
при обработка на конкректа и екстракта със спирт при ниска температура се получава абсолю (етерично масло).

3)Извличане чрез поглъщатели — използва се способността на някои суровини (от етерично-маслени култури) да изпаряват етерични маса и на други — да поглъщат от въздуха изпарени етерични масла.
като поглъщатели се използват животински мазнини, активен въглен и др.
полученият продукт се нарича помада, който се подлага на допълнителна обработка за отделяне на етеричното масло.

4)Извличане по механичен начин — прилага се за култури, които съдържат големи количества етерично масло (цитрусовите плодове). Извличането става чрез пресуване и центруфугиране на получения сок.
I don't play your rules I make my own!
Аватар
runner413
Модератор
 
Мнения: 709
Регистриран на: 26 Май 2007, 18:09
Местоположение: Отвъд хоризонта

Мнениеот Kotentseto » 27 Апр 2008, 15:26

С други думи... Ако накиснеш маслодайна роза в зехтин (който по възможност да не мирише силно на маслини) или спирт/силен алкохол, би получил и вкъщи етерично масло. Аз сега съм си наумила да кисна канелени пръчици, но все не намирам време... Ще споделя резултата icon_flowerface
Розата е роза е роза...
Аватар
Kotentseto
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 270
Регистриран на: 06 Фев 2006, 14:47

Мнениеот Moerin_Elf » 30 Апр 2008, 08:48

Ето ти за в домашни условия. :)
За извличане на тинктура (есенция)-това също са екстракти,които се извличат в 38 до 40-процентов спирт (ракия).Бутилка или друг затварящ се съд ,се напълва,без да се тъпче,със съответните билки до гърлото и се заливат с ракия.
Добре затворен,съдът се оставя на топло място (около 20 градуса в продължение на 14 дни (и повече),като отвреме навреме се разклаща,след това се прецежда,а остатъците в цедката се изстискват добре.
WYRD
Аватар
Moerin_Elf
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 255
Регистриран на: 06 Апр 2008, 18:15

Мнениеот Kotentseto » 30 Апр 2008, 15:42

Допълвам, че е добре това да става в сухи съдове, които да са на тъмно място. Лично аз ги увивам в хартия :wink:
Аватар
Kotentseto
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 270
Регистриран на: 06 Фев 2006, 14:47

Мнениеот Magic_Soul » 01 Май 2008, 18:30

Благодаря, на всички! Аз ще опитам с маточина 10-15 листенца ще ги накисна в много силен спирт.Но за колко време?
Аватар
Magic_Soul
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 106
Регистриран на: 29 Дек 2007, 20:07
Местоположение: s0fiq

Мнениеот Moerin_Elf » 01 Май 2008, 19:05

10 дни би трябвало да стигнат :)
WYRD
Аватар
Moerin_Elf
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 255
Регистриран на: 06 Апр 2008, 18:15

Мнениеот Magic_Soul » 01 Май 2008, 19:07

Благодаря.
Аватар
Magic_Soul
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 106
Регистриран на: 29 Дек 2007, 20:07
Местоположение: s0fiq

Мнениеот Kotentseto » 25 Юни 2008, 19:34

Споделям гениалната си осъществена идея, докато се правя, че чета за държавен изпит:

В шишенце със съвсеем малко останало ми масло от лавандула (купено) сложих колкото можах от билката (да се чете 4-5 стръкчета) и допълних със салицилов спирт от аптеката. Резултатът е, че шишенцето ми е пълно и мирише по-добре от всякога.
Много съм доволна icon_flowerface
Розата е роза е роза...
Аватар
Kotentseto
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 270
Регистриран на: 06 Фев 2006, 14:47


Назад към Билки - Лекуване

  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 2 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 2 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 25 Апр 2024, 19:08 е имало общо 565 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта