Ризница

Тук можете за пишете за Ваш проблем или случай, за който искате да Ви се помогне.

Модератор: Nemezius

Назад към Молба за помощ

Мнениеот Panic » 08 Дек 2012, 02:50

Здравейте.
Наскоро разбрах, че съм се родила с така наречената "ризница", както я нарича баба ми. Представлява нещо, в което съм се родила обвита. Разбрах, че с това нещо можело да се правят мощни магии и също така се е продавало за добри пари на магове и т.н.
Някак си много дезинформирана се чувствам и искам да се обърна към вас. Ако може някой да ми обясни нещо повече за тази "ризница" ще съм много благодарна.
Panic
 
Мнения: 1
Регистриран на: 24 Юни 2011, 22:32

Мнениеот sirenaangela » 10 Дек 2012, 16:58

Така наречената "ризница" или по-скоро "риза" представлява бяла мазнина с която са покрити някои бебета при раждането и се отмива.Не съм чувала да се използва за магически цели.
Аватар
sirenaangela
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 101
Регистриран на: 04 Окт 2008, 13:58

Мнениеот Cath » 10 Дек 2012, 17:32

Ризата, ризница, кошуля* или също така последък всъщност представлява плацентата, която при раждане се е залепила за бебето. В зависимост от раждането може да става въпрос за цялата плацента или парче от нея. Разбира се, в традиционната българска култура плацентата е натоварена с дълбок символизъм, заради своята функция, което от своя страна я прави и силно магическо средство. Също както родилката (наричана в българската култура лехуса) се намира в граничното пространство между този и отвъдния свят, така и плацентата е възприемана като носител на белези и от двата свята. Тя се асоциира най-вече с плодородието и със способността на жената да ражда, ето защо след раждането плацентата се заравя под плодно дръвче (или се разсича на две - едната половина се заравя под плодно дърво, а другата се хвърля в огнището, за да оживее детето), на чисто място където никой не гази или на мокро място, за да не "пресъхне" и самата родилка. Но от друга страна спрямо плацентата се извършват и други обреди, като например тя се пробожда, за да не вампиряса.

Що се отнася до деца, родени с "риза" те се смятат за големи късметлии. Вярва се, че парче от тази "риза" носи късмет, предпазва войниците от куршуми и пр. И действително се ползва за магии, но най-вече такива свързани с отнемане или получаване на плодородие.

*Когато говорим за "риза" или "кошуля", става въпрос за тази част от българската носия, която се носи под самия костюм - не говорим за риза в днешния смисъл на думата.
Evil is a point of view.
Аватар
Cath
Модератор
 
Мнения: 677
Регистриран на: 21 Яну 2006, 00:24
Местоположение: София


Назад към Молба за помощ

  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 19 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 19 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 25 Апр 2024, 19:08 е имало общо 565 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта