
Науката за Равноденствието.
Два пъти годишно, Северното и Южното полукълбо получават еднакво количество слънчева светлина. Не само това, те са еднакво облени в светлина и погълнати в мрак. Това е така, защото Земята е наклонена под десен ъгъл спрямо слънцето , а самото то директно се пада върху екватора. В латинския, думата „равноденствие” се превежда като „равна нощ”. Есенното равноденствие се пада на или около 21-ви септември, а пролетното му съответствие се пада около 21-ви март. Ако се намирате в севернотъо полукълбо, дните ще стават по-кратки след есенното равноденствие, а нощите – по-дълги.
Световни тадиции.
Идеята зажътвените фестивали не е нова. Всъщност, хората ги почитат от хилядолетия. В Древна Гърция, Оскофория (Oschophoria) бил есенен фестивал, празнуващ събиранто на гроздето за вино. През 18 век баварите създали Октоберфест, който всъщност започвал през последната седмица на септември, било време на големи празненства и веселия, който съществува и до днес. Японската „Средата на есента” се празнува в нощта на Жътвената луна, и е празник на семейната общност.
Отдаване на благодарност
Предвид, че Денят на благодарността, традиционен американски празник, падащ се в края на ноември, много култури виждат във Втората жътва време на отдаване на благодарност. Въпреки всичко, това е време, когато виждаш колко от посевите ти са успешни, колко са надебелели животни, и каква храна ще има за теб и семейството ти през наближаващата зима. В края на ноември не са останали много неща за жънене. Изначално, Денят на благодарността се е празнувал на 3-ти октомври, в който ден има много повече смисъл относно земеделието. По-късно е бил преместен от Франклин Рузвелт за да помогне в дните след Депресията.
Символите на сезона
Жътвата е време на отдаване на благодарност, и време на баланс – когато часовете на деня и нощта са равни. Докато празнуваме даровете на земята, също така приемаме и това, че почвата умира. Имаме храна за ядене, но посевите са кафеви и се подготвят за сън. Топлината е зад нас, а студът предстои.
Някой символи, свързани с Мейбън:
• Зеленчуци, свързани със средатат на есента, като тиквите
• Ябълките и всичко направено от тях, като ябълково вино и пай
• Семена и шушулки
• Кошница, символизираща събирането на плодовете
• Сърп и коса
• Грозде, лоза, вино
Може да използвате всяко едно от тези за да декорирате дома или олтара си.
Празненства и приятели
Ранните земеделски общества разбирали важността на гостоприемството – това било решаващо за развиване на връзките със съседите, защото вероятно те са единствената упора, когато семейството ви остане без храна. Много хора, особено в селските райони, празнували изобилно – с храна и пиене. След всичко, зърната ставали на хляб, бирата и виното били готови, а добитъкът прибран от лятната паша. Празнувайте Мейбън с пиршество – колкото по-голямо, толкова по-добре!
Магия и митология
Почти всички митове и легенди, подходящи за това време са фокусирани върху живота, смъртта и прераждането. Няма да се изненадате, когато установите, че земята умира преди да е настъпила зимата.
Деметра и нейната дъщеря
Вероятно един от най-добре познатите митологични образи е историята на Деметра и Персефона. Деметра била богиня на житата и жътвата в Древна Гърция. Нейната дъщеря Персефона хванала окото на Хадес, богът на Подземния свят. Когато Хадес отвлякъл Персефона в подземният свят, скръбта на Деметра накарала земните култури да умират и изпадат в сън. Но когато тя все пак намерила дъщеря си, Персефона била изяла шест нарови зърна и затова участта й била да прекарва по шест месеца в подземният свят. А тези шест месеца са времето, когато земята умира, началото поставено по време на есенното равноденствие.
Инанна ни води в Подземният свят
Шумерската богиня Инанна е инкарнацията на плодовитостта и изобилието. Инанна се спуска в подземния свят, където няйната сестра, Ерешкигал, заявила, чя тя може да влезе в нейния свят само по традиционните пътища – трябвало да съблече всички свои дрехи и да свали всички земни притежания. Когато Инанна вече била там, Ерешкигал я засипвала с болести, които я убивали. Докато тя била в подземният свят, земята не можела да ражда и да дава плод. Везир връщал Инанна към живот и я изпращал на земята. Когато се завръщала у дома, земята възвръщала предишната си слава.
Модерни празненства
Съвременните друиди празнуват „Светлината на водата” (Alban Elued, Alban Elved), времето на баланс между светлината и тъмнината. Много групи почитащи Асатру почитат есенното равноденствие като Зимните Нощи, свещен празник на Фрейр. За повечето уикани и неопаганисти, това е времето отредено на роднините и общността. Ако сте избрали да празнувате Мейбън, отдайте благодарност за всичко, което имате и си оставете време да намерите баланса във вашият живот, отдавайки необходимото внимание и на светлината, и на мрака. Поканете приятелите и роднините си на празненство и благословете всички.