Течения в уика?

Вещери, вещици, уикани, друиди и всичко, което може да се свърже с практиката на вещерите.

Модератор: Arhimikus

Мнениеот Mailin80 » 14 Мар 2016, 19:22

Здравейте! Нова съм във форума, но преди да се регистрирам прочетох някой неща свързани с уика. Много съм впечатлена от книгата на Дорийн Валиенте "Вещици от бъдещето". Книгата прави задълбочено изследване и паралели между езическите традиции по света, както и остатъците му в християнството. Всъщност това е страничен въпрос. Главната тема разбира се е за уика и уичкрафт. Като че ли в книгата не се поставя рязка граница между двете понятия?! Въпросът ми е обаче друг. Не мога да възприема, че Богинята и Бога в уика са отделни божества, а по-скоро са пороявления на единна Творяща същност. Двете страни , двете противоположни сили, които пораждат баланса и творят, но разбира се източника е един . Това винаги съм го приемала за даденост, някак си така нещата се подреждат и съответстват на законите на творението и природата, проявени чрез основния инструмент - сакралната геометрия. Та с много думи, искам да попитам има ли течение в уика, което все пак да разглежда двете божества като проявление на една Творяща същност? Както й уика религия ли е? Защото се твърди, че е религия, което означава ли, че хора които не възприемат идеята за две независими божества не могат да я практикуват? Предварително благодаря за отговора! icon_flowerface
Аватар
Mailin80
 
Мнения: 2
Регистриран на: 15 Фев 2016, 17:13

Мнениеот Lustre4108 » 14 Мар 2016, 21:01

Mailin80, по принцип в Уика Бога и Богинята се разглеждат като аспекти на Единния Източник. Валиенте може би лошо го е обяснила, но в замяна на това, този факт личи добре в книгите на най-обичаният Уика автор Скот Кънингам. В ритуала на отварянето на магическия кръг, в благославящото заклинание се казва :

"Нека силите на Единния
Източника на цялото творение,
всезапазващ, всесилен и вечен;
нека силите на Богинята, Лунната господарка
и силите на Рогатия Бог, господаря на Слънцето,
нека силите на духовете на камъните, господарите на Елементалните царства,
нека силите на звездите горе и земята долу
бъдат с мен в този момент и този час. "

Потърси книгата на Скот Кънингам "Wicca: A Guide for the Solitary Practitioner", там това е описано добре. Също, може да потърсиш и книгата на Марион Уенстейн "Блага магия"(има я на български) и там също се говори за "Единствената Сила що луната движи" . Последната книга не е нещо кой знае какво, но пък има някои интересни идеи. На Кънингам имам книгите на pdf ако искаш, пиши на лични ще измислим как да ти ги пратя.

Ако питаш мен(пък и някои академици също биха го потвърдили), повечето уж политеистични религии не са толкова политеистични. И в Египет, и при Прабългарите, там има едно божество - Ра, Танг-Ра. При Славяните също има един триединен бог - Триглав или Троян, чиито три лица са Велес, Сварог и Перун. И така нататък...
Аватар
Lustre4108
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 190
Регистриран на: 08 Ное 2014, 18:16

Мнениеот Mailin80 » 15 Мар 2016, 13:14

Lustre4108 написа:Mailin80, по принцип в Уика Бога и Богинята се разглеждат като аспекти на Единния Източник. Валиенте може би лошо го е обяснила, но в замяна на това, този факт личи добре в книгите на най-обичаният Уика автор Скот Кънингам. В ритуала на отварянето на магическия кръг, в благославящото заклинание се казва :

"Нека силите на Единния
Източника на цялото творение,
всезапазващ, всесилен и вечен;
нека силите на Богинята, Лунната господарка
и силите на Рогатия Бог, господаря на Слънцето,
нека силите на духовете на камъните, господарите на Елементалните царства,
нека силите на звездите горе и земята долу
бъдат с мен в този момент и този час. "

Потърси книгата на Скот Кънингам "Wicca: A Guide for the Solitary Practitioner", там това е описано добре. Също, може да потърсиш и книгата на Марион Уенстейн "Блага магия"(има я на български) и там също се говори за "Единствената Сила що луната движи" . Последната книга не е нещо кой знае какво, но пък има някои интересни идеи. На Кънингам имам книгите на pdf ако искаш, пиши на лични ще измислим как да ти ги пратя.

Ако питаш мен(пък и някои академици също биха го потвърдили), повечето уж политеистични религии не са толкова политеистични. И в Египет, и при Прабългарите, там има едно божество - Ра, Танг-Ра. При Славяните също има един триединен бог - Триглав или Троян, чиито три лица са Велес, Сварог и Перун. И така нататък...


Много благодаря за изчерпателния отговор! Беше ми много полезен и ми се изясниха някой понятие. Ще съм ти много благодарна, ако ми изпратиш книгата на Скот Кънингам на имей. Ще ти го пратя на ЛС, защото на знам дали е позволено да го публикувам във форума. icon_flowerface
Аватар
Mailin80
 
Мнения: 2
Регистриран на: 15 Фев 2016, 17:13


Назад към Вещерство - Уика - Паганизъм

cron
  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия са 2 потребители :: 0 регистрирани0 скрити и 2 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 21 Апр 2020, 01:19 е имало общо 540 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта