Голем

Всяка друга магия, която не се вписва в останалите категории - Висша магия, Шаманизъм, Хрономагия, Древна Магия... всичко, за което се досетите. Тук можете да пишете за нови магически системи, вашите магически идеи.

Назад към Магия

Мнениеот ZefaS » 28 Сеп 2006, 17:49

В юдейските фолклорни предания, свързани с влиянието на кабалистичната традиция, Голем е известен като глинен великан, съживен с магически средства. Името му означава аморфна, безжизнена материя. Представата за митичното същество произтича още от библейския разказ за сътворението на Адам и апокрифните му версии. В Битие 2:7 Яхве създава първия човек от червена глина и му вдъхва “дихание за живот”, а според апокрифните текстове сътвореният Адам бил с исполински ръст, но лишен от слово и душа и в това състояние получил откровение за съдбата на своите потомци. Спиритиуалистът Елеазар де Вормс е запазил древните предписания за създаването на Голем, които заемат двадесет и три колони в неговия том.

Първо от червена глина трябва да се изпече човешка фигурка с ръст на десетгодишно дете. Магическите заклинания се повтарят над всеки орган от неодушевеното тяло. За да се оживи безмълвното създание, върху челото му трябва да бъде изписано божественото слово zmet - (истина), а за да се погуби - да се изтрие буквата z, за да се получи думата met (смърт). Оживеният Голем не може да говори и няма душа, но бързо достига великански ръст и придобива нечовешка сила. Той е сляпо оръдие в ръцете на своя повелител и подобно на знаменития Терминатор на режисьора Джеймс Камерън не спира, докато не унищожи набелязаната цел. Понякога обаче той се изплъзва от властта на своя създател и дори може да го убие.

За първи път европейската литература споменава за Голем в изследването на И.Рейхлин “За изкуството кабалистика”. През ХVІІІ в. е публикувана адаптираната от Я. Емден легенда за глинения Голем, създаден от хелмския равин Елией. Към образа на Голем се обръщали и много романтици като А. фон Арним (“Изабела Египетска”) и Е.Т.А. Хофман (“Тайни”). Темата за бунта на изкуственото създание срещу своя творец се превъплъщава в култовия роман на Мери Шели “Франкенщайн”. В пиесата на Карел Чапек “K.V.K” и операта на Е. д'Албер “Голем” въстаналите против човечеството глинени роботи се преобразяват и стават хуманни, опознавайки любовта.

Но най-популярна е представата за Голем, отразена в едноименния фантастичен роман на австрийския писател Густав Майринк от 1915 г. Централно място в сюжета на книгата заема пражкият равин Иехуда Лев бен Безалел - действителна историческа личност, живяла през ХVІ и началото на ХVІІ век. Възстановявайки изгубени кабалистични формули, той създал изкуствен човек - Голем и го изпратил в синагогата, за да удря камбаната и изпълнява тежка физическа работа. Денем съществото се подчинявало на магическите слова, записани на свитък, поставен в устата му. Но веднъж преди вечерната молитва равинът забравил за издърпа свитъка от зъбите на Голем и той полудял. Побягнал по улиците, убивайки всеки, изпречил се на пътя му. Когато най-сетне равинът го догонил и му отнел оживяващата записка, Голем рухнал и от него останала само малка глинена фигурка, която днес показват в пражката синагога.

Древните и средновековни сценарии за глинения демон-марионетка възпроизвеждат със силата на ясновидство съвременната заплаха от неконтролируемата еволюция на създаваните от човека роботи и киборги. Нашите предци ни предупреждават, че дори лишеният от разум и слово Голем може да се откъсне от властта на своя господар и се превърне в безмилостна машина за масово унищожение. А продължаващата технологична надпревара проиграва шансовете ни да избегнем надвисналата угроза, докато не оставим изкуственият интелект и неговите метални поданици като единствените обитатели и господари на една опустошена и безлюдна планета …

Всъщност вие какво мислите за многобройните глинени китайски статуи-войни?Според мен не са просто украса.
RiseMeHigh
WhereNo1DareToFly
Аватар
ZefaS
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 345
Регистриран на: 22 Сеп 2006, 18:05
Местоположение: София

Мнениеот TANQ » 28 Сеп 2006, 19:46

Да знаеш как се призова голем ?!?!
Аватар
TANQ
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 29
Регистриран на: 25 Сеп 2006, 20:14
Местоположение: Sofiq

Мнениеот ZefaS » 29 Сеп 2006, 07:34

Първо от червена глина трябва да се изпече човешка фигурка с ръст на десетгодишно дете. Магическите заклинания се повтарят над всеки орган от неодушевеното тяло. За да се оживи безмълвното създание, върху челото му трябва да бъде изписано божественото слово zmet - (истина), а за да се погуби - да се изтрие буквата z, за да се получи думата met (смърт).
Но тези заклинания не ги знам кви са.Може би някой ще ги намери и ще ги постне тук(да се надяваме).
RiseMeHigh
WhereNo1DareToFly
Аватар
ZefaS
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 345
Регистриран на: 22 Сеп 2006, 18:05
Местоположение: София

Мнениеот Trismegist » 29 Сеп 2006, 20:27

Интересно.Обаче надали се позволява на всеки - достъпа до такива заклинания.Говоря затова,че все пак Кабала отнема години за изучаване и не може да се възприеме от всеки толкова лесно.

Освен това кабалистът не е,просто сух математик,който борави изкустно с вибрациите на числата и звуците,но паралелно с това се осъществява и вътрешното пробуждане на духа.Просвещаването.

Аз съм чувал,че хората от нашата раса,са били създадени в някакви нисши пълни с вода в откритото от Ернст Мулдашев - четвърто агрегатно състояние.

Та в тази субстанция с помощтта на мисъл примерно-са се създавали енергийните вихри на чакрите и по-късно се появява и плътта.

Все пак човешкото тяло си има енергийна матрица,която може да бъде материализирана.
Вероятно е възможно да се създаде нова душа,която да облече форма,чрез подобни кабалистични методи.

За Голем-сега чувам и ми е интересно-дано да се разбере нещо повече.

В едно същество може да има различно присъствие на божествени еманации.Както например в животните се проявяват по-низши такива и животинското тяло не е пригодено да приеме по висша.
Така вероятно и в Голем може да присъства някакво частично осъзнаване и наченки на душа.


Работата с вибрациите си е,като програмиране.Както хардуера може да се побърка,когато няма инсталираните правилни драйвъри примерно,така и Голем може да се смахне,ако вибрациите в него не са хармонизирани.
Мълчанието е злато !
Аватар
Trismegist
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 340
Регистриран на: 28 Юли 2004, 20:15
Местоположение: Made in Bulgaria

Мнениеот ZefaS » 23 Окт 2006, 18:16

Така вероятно и в Голем може да присъства някакво частично осъзнаване и наченки на душа.

Не знам.Но това което знам 100% е че той е като генератор и така ти дава сили.Смятах да си направя, но не искам да си представя последствията ако нещата излезат извън контрол.За това ще искам да чуя какво мислят другите по въпроса и дори ще е чудесно ако някой сподели личния си опит с глинената твар.
RiseMeHigh
WhereNo1DareToFly
Аватар
ZefaS
MagicGateBg Фен
 
Мнения: 345
Регистриран на: 22 Сеп 2006, 18:05
Местоположение: София

Мнениеот alistar » 23 Окт 2006, 19:15

О Поли-а може ли да го преведеш? Моля те! Па я знам толька Руски...;)
Аватар
alistar
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 257
Регистриран на: 28 Юни 2006, 21:58
Местоположение: Varna

Мнениеот alistar » 23 Окт 2006, 19:21

Предварително благодаря! А Голем- не дава сили- той е нещо ,като изкуствен елементал-много тъп-и много силен!:) Ама ако го направиш си е твоя тъпчо,така,че си струва опита!:)))
Аватар
alistar
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 257
Регистриран на: 28 Юни 2006, 21:58
Местоположение: Varna

Мнениеот alistar » 23 Окт 2006, 20:10

Ами-в някой книги го наричат сервитор...Изкуствен елементал се прави лесно и той действа наистина бързо-като крилата ракета- върти -суче,но има една задача и си я изпълнява....Аз съм пращал такъв елементал за здраве и е помагал доста бързо-последния път за по-малко от седмица....Значи-визуализира се кух цилиндър и го напълваш при всяко издишване с енергията на елемента,от който искаш да създадеш изкуственото....Даваш му име и задача и го пускаш да си работи,като не забравяш да му зададеш време за разпадане... Ритуала е описан в книгата "Съвременна магия" от Доналд Майкъл Крейг... Благодаря за превода- реагира доста бързо-задължен съм ти! Ако те интересува целия ритуал- ще си поиграя да ти го запиша на ЛС
Аватар
alistar
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 257
Регистриран на: 28 Юни 2006, 21:58
Местоположение: Varna

Мнениеот alistar » 23 Окт 2006, 20:27

Мисля си,че има малка разлика от сервитора,но все пак е едно и също...А книгата е ценна! Издателство "Аратрон" От 2 части е- всяка по 8 лв. В "Призоваване на духове" от Константинос-повечето неща ги има по-сбито и ясно изложени,но там не видях за изкуствен елементал...Ако ти попадне самия ритуал за Активране на Голем-или заклинания- пиши- аз съм керамик- ще ми се да опитам да си направя тъпчо да ми хвърля боклука поне..;)
Аватар
alistar
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 257
Регистриран на: 28 Юни 2006, 21:58
Местоположение: Varna

Мнениеот Lonely Ghost » 24 Окт 2006, 07:35

alistar написа:Ами-в някой книги го наричат сервитор...Изкуствен елементал се прави лесно и той действа наистина бързо-като крилата ракета- върти -суче,но има една задача и си я изпълнява....Аз съм пращал такъв елементал за здраве и е помагал доста бързо-последния път за по-малко от седмица....Значи-визуализира се кух цилиндър и го напълваш при всяко издишване с енергията на елемента,от който искаш да създадеш изкуственото....Даваш му име и задача и го пускаш да си работи,като не забравяш да му зададеш време за разпадане... Ритуала е описан в книгата "Съвременна магия" от Доналд Майкъл Крейг... Благодаря за превода- реагира доста бързо-задължен съм ти! Ако те интересува целия ритуал- ще си поиграя да ти го запиша на ЛС

Това е много интересно. Може ли да го постнеш тук защото и аз бих искала да науча нещо повече по въпроса.
10х предварително. icon_flowerface
Lonely Ghost
Аватар
Lonely Ghost
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 81
Регистриран на: 23 Авг 2006, 11:41

Мнениеот alistar » 25 Окт 2006, 05:52

Обещавам да го постна-започнах да го преписвам на текстов,защото наистина е доста писане. Ще го пусна в отделна тема,да се намира по-лесно!:)
Аватар
alistar
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 257
Регистриран на: 28 Юни 2006, 21:58
Местоположение: Varna

Мнениеот Lonely Ghost » 25 Окт 2006, 07:24

ОК
Благодаря предварително!
Lonely Ghost
Аватар
Lonely Ghost
MagicGateBg Наблюдател
 
Мнения: 81
Регистриран на: 23 Авг 2006, 11:41

Мнениеот Midnight » 26 Апр 2010, 13:18

Предварително искам да кажа ,че не се правя на разбиращ и виждам ,че темата е от преди години ,но ако някой чете да има представа...
Искам да внеса поправка от чисто лингвистична гледна точка : На иврит думата за истина e emet(אמת) , а думата за смърт е met(מת) в този вариант на латинеца се променя ,като се махне първата буква на emet и стане met , а на иврит се премахва последната буква на אמת и става מת.Пише се от дясно на ляво.
Аватар
Midnight
 
Мнения: 5
Регистриран на: 18 Апр 2010, 06:02

Мнениеот silver sea angel » 01 Май 2010, 20:06

Искам да попитам. Този сервитор може ли да е използва и като пазител на даден предмет, и за колко време може да бъде привързан за съответния предмет. Примерно може ли да е с години пазител без да навреди на йителите на къщата...?
Водата е моята същност
Аватар
silver sea angel
MagicGateBg Приятел
 
Мнения: 134
Регистриран на: 06 Авг 2007, 12:44
Местоположение: Морските дълбини


Назад към Магия

  • Виж новите мнения
  • Виж темите без отговор
  • Кой е на линия
  • Общо на линия e 1 потребител :: 0 регистрирани0 скрити и 1 гости (Информацията се обновява на всеки 2 минути)
  • На 25 Апр 2024, 19:08 е имало общо 565 посетители наведнъж.
  • Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта